پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : سه شنبه مورخ 4 آبان 1400 هجری شمسی ، مطابق با 19 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 26 اکتبر 2021 میلادی

گزارش شامگاهی
تاریخ رصد : 1434 / 10 / 14

گزارشهای رصد هلال شوال 1434

 
گزارش شماره 27
گزارش دهنده :
آقای علی جانقربانی

مکان رصد : پادگان آیت الله خاتمی یزد

موانع افق:حدود 1درجه

رصد باچشم غیر مسلح انجام شدکه به دلیل وجود غبارهلال رویت نشد.


گزارش شماره 26
گزارش دهنده :
آقای علی شهبازی عضو ارشد مرکز علوم و نجوم زنجان و عضو تیم رویت هلال

 

با توجه به اهمیت بالای هلال ماه شوال چه از نظر علمی و چه از نظر شرعی تیم رویت هلال مرکز علوم و نجوم زنجان از مدت ها پیش از برنامه رویت هلال، هما هنگی ها و تدارکات لازم جهت هر چه بهتر برگزار شدن این برنامه انجام شده بود. همچنین جلسات هماهنگی اعضای تیم از یک هفته مانده به برنامه رویت انجام شده بود. طبق گفته کارشناسان رویت و آنچه از تفسیر نقشه های رویت پذیری استنباط می شد هلال در غروب چهارشنبه قابل رویت نبود و ما راهی جز دیدن هلال در روز چهارشنبه نداشتیم.
از ساعت 11 روز چهارشنبه با حضور در مرکز حاضر شدیم ؛قرار بر این بود که از تلسکوپ 14 اینچ اشمیت برای کار رویت در روز استفاده کنیم به همین دلیل برای شروع برنامه به رصدخانه رفتیم که متوجه نقص در سیستم برق گنبد رصدخانه شدیم به ناچار با بردن یک تلسکوپ شکستی آپوکروماتیک 132 میلی متر به محوطه مرکز برنامه را شروع کردیم. هوا بسیار صاف بدون غبار و بدون ابر بود. دمای هوا حدود 29 درجه سانتی گراد و نسیم ملایمی نیز می وزید. همچنان که به کار رویت مشغول بودیم اثری از هلال نبود. تیم تا ساعت 20:30 کار خود را ادامه داد ولی موفق به رویت هلال نشد. با گزارش عدم رویت به ستاد استهلال به خانه های خود بازگشتیم تا برای فردا آماده شویم.
روز پنجشنبه از ساعت 10:30 صبح با یک دوربین دو چشمی 120*20 نیکون و 100*25 نایت اسکای و تلسکوپ شکستی اپوکروماتیک 132 میلی متر شروع به رویت هلال کردیم. هوای روز پنجشنبه بسیار جالب بود! از ساعت 11 ابتدا ابر هایی در بالای سر ما ظاهر شدند و گاهی جلوی خورشید می امدند و کار ما را متوقف می کردند . در ساعت 17 لحظه ای بخش وسیعی از آسمان ابری شد و تا 30 دقیقه آسمان ابری بودا و بعد از ان نیز ابر ها کم کم ناپدید شدند طوری که در غروب آسمان حدودا بی ابر شد. در ساعت 16:10 از پشت دوربین دو چشمی 120*20 نیکون ابتدا من علی شهبازی و سپس سینا مرتضوی هلال را رویت کردیم. اما به علت نقص در پایه و تکان های شدید پس از چند دقیقه هلال از میدان دید خارج شد. در ساعت 19 آقای اسد الله قمری نژاد معاون کانون پرورش فکری استان که خود از منجمین آماتور هستند به ما ملحق شدند. لحظاتی بعد نیز  آقای امیر علی نصیری از ستاد استهلال و از منجمین کهنه کار استان به جمع ما اضافه شدند. دقایقی بعد آیت الله سید محمد حسینی از علمای بنام شهر برای بازدید از گروه به مرکز آمدند. تیم تلاش های خود را برای رویت هلال در غروب ادامه داد ولی غبار شهری در افق غرب مانع رویت هلال شد و نتیجتا برنامه رویت هلال در ساعت 20:15 و فقط با یکبار رویت انهم در روز ، به پایان رسید.
 

 

   
   


گزارش شماره 25
گزارش دهنده :
آقای سید محسن قاضی میرسعید

 

با عرض سلام خدمت رصدگران محترم رویت هلال ماه. به استحضار میرسانم برای رویت هلال شوال در غروب روز چهارشنبه 29 رمضان به ارتفاعات دربند سر رفته تا به دوستان عزیزي که از روز قبل در انجا مستقر شده بودند و هلال صبحگاهی را با تلسکوپ شکستی 120 میلیمتری دیده بودند ملحق شوم. رصد صبجگاهی انها یک رصد مهم بود همانطور که اقای رستمی در پیش گزارش خود اشاره کرده بودند رویت ان هلال در روز می توانست کمک بزرگی باشد برای محک زدن هلال در روز 29 رمضان.

   اقای فشارکی و اقای احمدخانی هلال ماه صبحگاهی را در صبحگاه 28 رمضان تا ساعت حدود 9.30 در داخل تلسکوپ دیده بودند. همین رویت و مکانی که انها انتخاب کرده بودند باعث شد به ستاد نرفته و به رصد بروم هر چند رویت ان هلال را ضعیف می شمردم ، نزدیک ساعت 14 بعد از ظهر به ارتفاعات دربندسر رسیدم. دوستان مشغول اماده کردن تلسکوپ بودند که باطری تمام شد بلافاصله از باطری یدک کمک گرفته و تنظیمات تلسکوپ را اغاز کردیم ابتدا خورشید بعد سیارات زهره، عطارد و مشتری را دیدیم و ... بعد تلسکوپ را بر روی ماه نشانه رفتیم در ساعت دو نیم بعد از ظهر حاج اقا اصفهانی از قم زنگ زدند و فرمودند می خواهند با یک تلسکوپ 8 اینج به دربندسر بیایند. مدتی بود ایشان را ندیده بودم بسیار خوشحال شدم که می خواهند این مسیر طولانی را با دهان روزه از قم به تهران و سپس به دربندس ربیایند. اقای اصفهانی فردی روحانی و در مسائل فقهی و نجومی هلال ماه دارای تجربه چنین ساله هستند. جا دارد تشکری ویژه از همت والای ایشان بابت این رفتار که می تواند الگویی برای رصدگران با استقامت مان باشد داشته باشم ؛ اسمان ابی و باد ملایم و رصد روز قبل یک امید کوچکی به ما داد. اینجانب به اقای ابراهیمی گفتم از ساعت 17 به بعد باید بسیار هوشیارانه و دقیق عمل کنیم لذا زیاد خودمان را خسته نکنیم تا ساعت 17 . از همان زمان شروع به رصد کردیم مرتب افراد پشت تلسکوپ می رفتند چشمان من اندکی با چشمان دوستان میزان نبود ما به نوبت بر روی سیاره زهره چشممان را تنظیم و بعد بر روی ماه متمرکز می شدیم حدود ساعت 17.15  دقیقه بود دیدم اقای ابراهیمی با عینک افتابی رصد می کند گفتم چرا اینکار را می کنید گفتند راحت ترم نوبت رصد من که شد از عینک افتابی خودم که تقریبا قرمز رنگ است استفاده کردم دیدم نور داخل تلسکوپ کم شد به دقت و با حوصله رصدم را ادامه دادم احساس کردم هلال را دیدم بیشتر متمرکز شدم به دوستان گفتم بچه ها اندکی هلال را از طریق لب تاب بالا و پاین و راست و چپ ببرید اما به من نگویید همین کار را کردند دقیقا هلال بود که تغیر مکان می داد و اعلام من با تغییر انها مطابقت داشت بدون عینک هلال را ندیدم سایر دوستان نیز به همین نحو عمل کردند در ساعات 17.20 اینجانب و در ساعت 17.30 اقای احمدخانی و در ساعت 17.30 اقای ابراهیمی هلال را دیدند اقای ابراهیمی 5 دقیقه تمام از زیر پتو داخل تلسکوپ را نگاه کرد و پس از اطمینان اعلام رویت کرد. مجددا در ساعت  17.55 و 18.10 و 18.45 بدون عينك و با عينك افتابي رويت كردم. اقاي ابراهيمي سه بار و اقاي احمد خاني سه بار (يك بار انرا شك داشت) هلال را ديديم. اقای امين گرجي هنوز مطمئن نبودند و بالاخره اقای اصفهانی در ساعت 18.45 هلال را دیده و تایید کردند ایشان گفتند در ساعت 18.10 دقیقه نیز هلال را دیده بودند اما مطمئن نبودند.

    رصد بسیار عالی و دلنشینی بود به ستاد زنگ زدیم و نتایج را گفتیم با اقایان موحد نژاد و مهرانی نیز مفصل صحبت کردیم و از رصد اقای رستمی و عکس ایشان که از هلال ماه گرفته بودند نیز مطلع شدم همچنین از رویت اقای عباس احمدیان. از همينجا جا دارد از به اقاي رستمي و اقاي احمديان تبريك و بابت زحماتي كه كشيدند تشكر كنم اینجانب در سال گذشته افتخار داشتم تا در رصد روزگاهی در ارتفاعات امام زاده هاشم به همراه جناب اقاي شريفي يكي از برترينهاي رويت در روز و ركوردار رويت هلال ماه درجهان با كمترين جدايي زاويه اي باشم. دقت عمل ايشان در تلسكوپ بي نظير است ما به دنبال هلال روزگاهي شوال سال قبل بوديم اما ابرناک شدن اسمان مانع شد و الا قطعا ايشان هلال ماه روزگاهي را ميديدند. در عوض اقای اسفندی از رصدگران با تجربه هلال ماه شوال سال قبل را در افق 15 درجه ای و شاید کمتر رویت کرده بودند در ارتفاعات استان فارس ؛ اما در رصد امسال دو چیز باعث رویتمان شد صاف و تمیز بودن اسمان در ان ارتفاع و ابزاری که داشتیم لازم می دانم نکته اي را بیان کنم دوست و استاد محترم جناب اقای مهرانی دروبلاگ و در سايت هلال ماه خودشان مطالبی را مطرح کردند از جمله اینکه هلال ماه در دربند سر یک دقیقه دیرتر غروب می کند درست است در ارتفاع صفر همينطور است اما با محاسباتی که اینجانب داشتم اگر پارامتر ارتفاع 3400 متری و دما و رطوبت و ... را در نظر بگیریم این یک دقیقه به همزمانی و اگر پارامترهای دیگر را در نظر بگیریم ماه همزمان بلکه چند ثانیه دیرتر از خورشید غروب میکرد ؛ البته در این باب نامه های متعددی بین من و جناب مهرانی ردوبدل شده و احتمالا انهايي كه مربوط به رويت هلال ماه است جهت اطلاع و استفاده در اختيار رصدگران رويت هلال ماه قرار خواهد گرفت.

   به پیوست چند قطعه عکس از روز رصد تقدیم رصدگران محترم قرار میگیرد و اما در روز بعد در برج میلاد به رصد هلال ماه پرداختیم من در پایین برج حدود 40 دقیقه معطل انجام کار اداری و امدن اسانسور و پارک ماشین شدم لذا زمانی که برای رصد اقدام کردم چند دقیقه به غروب خورشید مانده بود و من هرگز نتوانستم هلال ماه را در ان غبار با دوربین 20 در 80 ببینم. شاید از ساعاتی قبل میشد در اسمان صاف تر هلال را دید اما با دو تلسکوپی که انجا بود هلال را رویت کردیم به پيوست چند قطعه عكس از رصدگران در برج ميلاد و از هلال ماه نيز تقديم ميگردد. .

 

تصویر هلال شوال 1434 در روز پنجشنبه 17مردادماه 92

(لطفا بر روی تصویر کلیک کنید)

 

 

رصدگران: حجت الاسلام حاج آقا قلمکاریان اصفهانی، علی ابراهیمی سراجی، محمدطاها احمدخانی امین گرجی و سیدمحسن قاضی میرسعید،

   مهمان: آقای ایزدی (راننده)، 3 مستند ساز از صدا و سیما،  استاد محترم آقای دژکامه نویسنده کتاب نجوم محاسباتی به همراه فرزندشان و دو خبرنگار دیگر كه جا دارد از تمام اين عزيزان بابت ضبط تمامي مراحل رصد تشكر و قدرداني كنم بخصوص از ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبري بابت حمايتهايشان و از ستاد استهلال تهران و رياست محترم ان اقاي تقديري و همچنين از اقاي دانشيار و ساير دوستان مركز نجوم و بخصوص از اقاي بهرنگ تفرشي كه هميشه به اينجانب و تمامي رصدگران لطف و مرحمت ويژه داشته اند.

     توضيحات تكميلي: 2 عدد لپ تاپ، چشمی های 1.25 اینچ 25 میلیمتر پلوسل و 12.5، 20 ویلیام اپتیک و چشمی 28 میلیمتر 2 اینچ ویلیام اپتیک 82 درجه، فیلترهای آبی، قرمز، زرد، خاکستری، مجموعه فیلترهای مریخ و فیلتر اکسیژن3، دوربین عکاسی کنون 500 دی، قطب نمای نظامی، تراز، رینگ اتصال دوربین به تلسکوپ، کما کاراکتر و 2 عدد باتری 12 ولت، کابل اتصال به برق به میزان 40 متر،  فیلترهای 1.25 و 2 اینچ پلورای و کابل اتصال و سریال پورت لپ تاپ به تلسکوپ

  شاد و سربلند باشید

  با احترام سید محسن قاضی میرسعید.

 
   
   
   
   

 

 

گزارش شماره 24
گزارش دهنده :
آقای محمد منتظری مسئول گروه رویت هلال شفق نجف آباد

گزارش شامگاهی
تاریخ رصد : 1434 / 10 / 14

گزارش ویژه هلال ماه شوال 1434 در ارتفاعات دربندسر

 

با عرض سلام خدمت رصدگران محترم رویت هلال ماه. به استحضار میرسانم برای رویت هلال شوال در غروب روز چهارشنبه 29 رمضان به ارتفاعات دربند سر رفته تا به دوستان عزیزي که از روز قبل در انجا مستقر شده بودند و هلال صبحگاهی را با تلسکوپ شکستی 120 میلیمتری دیده بودند ملحق شوم. رصد صبجگاهی انها یک رصد مهم بود همانطور که اقای رستمی در پیش گزارش خود اشاره کرده بودند رویت ان هلال در روز می توانست کمک بزرگی باشد برای محک زدن هلال در روز 29 رمضان.

اقای فشارکی و اقای احمدخانی هلال ماه صبحگاهی را در صبحگاه 28 رمضان تا ساعت حدود 9.30 در داخل تلسکوپ دیده بودند. همین رویت و مکانی که انها انتخاب کرده بودند باعث شد به ستاد نرفته و به رصد بروم هر چند رویت ان هلال را ضعیف می شمردم ، نزدیک ساعت 14 بعد از ظهر به ارتفاعات دربندسر رسیدم. دوستان مشغول اماده کردن تلسکوپ بودند که باطری تمام شد بلافاصله از باطری یدک کمک گرفته و تنظیمات تلسکوپ را اغاز کردیم ابتدا خورشید بعد سیارات زهره، عطارد و مشتری را دیدیم و ... بعد تلسکوپ را بر روی ماه نشانه رفتیم در ساعت دو نیم بعد از ظهر حاج اقا اصفهانی از قم زنگ زدند و فرمودند می خواهند با یک تلسکوپ 8 اینج به دربندسر بیایند. مدتی بود ایشان را ندیده بودم بسیار خوشحال شدم که می خواهند این مسیر طولانی را با دهان روزه از قم به تهران و سپس به دربندس ربیایند. اقای اصفهانی فردی روحانی و در مسائل فقهی و نجومی هلال ماه دارای تجربه چنین ساله هستند. جا دارد تشکری ویژه از همت والای ایشان بابت این رفتار که می تواند الگویی برای رصدگران با استقامت مان باشد داشته باشم ؛ اسمان ابی و باد ملایم و رصد روز قبل یک امید کوچکی به ما داد. اینجانب به اقای ابراهیمی گفتم از ساعت 17 به بعد باید بسیار هوشیارانه و دقیق عمل کنیم لذا زیاد خودمان را خسته نکنیم تا ساعت 17 . از همان زمان شروع به رصد کردیم مرتب افراد پشت تلسکوپ می رفتند چشمان من اندکی با چشمان دوستان میزان نبود ما به نوبت بر روی سیاره زهره چشممان را تنظیم و بعد بر روی ماه متمرکز می شدیم حدود ساعت 17.15  دقیقه بود دیدم اقای ابراهیمی با عینک افتابی رصد می کند گفتم چرا اینکار را می کنید گفتند راحت ترم نوبت رصد من که شد از عینک افتابی خودم که تقریبا قرمز رنگ است استفاده کردم دیدم نور داخل تلسکوپ کم شد به دقت و با حوصله رصدم را ادامه دادم احساس کردم هلال را دیدم بیشتر متمرکز شدم به دوستان گفتم بچه ها اندکی هلال را از طریق لب تاب بالا و پاین و راست و چپ ببرید اما به من نگویید همین کار را کردند دقیقا هلال بود که تغیر مکان می داد و اعلام من با تغییر انها مطابقت داشت بدون عینک هلال را ندیدم سایر دوستان نیز به همین نحو عمل کردند در ساعات 17.20 اینجانب و در ساعت 17.30 اقای احمدخانی و در ساعت 17.30 اقای ابراهیمی هلال را دیدند اقای ابراهیمی 5 دقیقه تمام از زیر پتو داخل تلسکوپ را نگاه کرد و پس از اطمینان اعلام رویت کرد. مجددا در ساعت  17.55 و 18.10 و 18.45 بدون عينك و با عينك افتابي رويت كردم. اقاي ابراهيمي سه بار و اقاي احمد خاني سه بار (يك بار انرا شك داشت) هلال را ديديم. اقای امين گرجي هنوز مطمئن نبودند و بالاخره اقای اصفهانی در ساعت 18.45 هلال را دیده و تایید کردند ایشان گفتند در ساعت 18.10 دقیقه نیز هلال را دیده بودند اما مطمئن نبودند.

 رصد بسیار عالی و دلنشینی بود به ستاد زنگ زدیم و نتایج را گفتیم با اقایان موحد نژاد و مهرانی نیز مفصل صحبت کردیم و از رصد اقای رستمی و عکس ایشان که از هلال ماه گرفته بودند نیز مطلع شدم همچنین از رویت اقای عباس احمدیان. از همينجا جا دارد از به اقاي رستمي و اقاي احمديان تبريك و بابت زحماتي كه كشيدند تشكر كنم اینجانب در سال گذشته افتخار داشتم تا در رصد روزگاهی در ارتفاعات امام زاده هاشم به همراه جناب اقاي شريفي يكي از برترينهاي رويت در روز و ركوردار رويت هلال ماه درجهان با كمترين جدايي زاويه اي باشم. دقت عمل ايشان در تلسكوپ بي نظير است ما به دنبال هلال روزگاهي شوال سال قبل بوديم اما ابرناک شدن اسمان مانع شد و الا قطعا ايشان هلال ماه روزگاهي را ميديدند. در عوض اقای اسفندی از رصدگران با تجربه هلال ماه شوال سال قبل را در افق 15 درجه ای و شاید کمتر رویت کرده بودند در ارتفاعات استان فارس ؛ اما در رصد امسال دو چیز باعث رویتمان شد صاف و تمیز بودن اسمان در ان ارتفاع و ابزاری که داشتیم لازم می دانم نکته اي را بیان کنم دوست و استاد محترم جناب اقای مهرانی دروبلاگ و در سايت هلال ماه خودشان مطالبی را مطرح کردند از جمله اینکه هلال ماه در دربند سر یک دقیقه دیرتر غروب می کند درست است در ارتفاع صفر همينطور است اما با محاسباتی که اینجانب داشتم اگر پارامتر ارتفاع 3400 متری و دما و رطوبت و ... را در نظر بگیریم این یک دقیقه به همزمانی و اگر پارامترهای دیگر را در نظر بگیریم ماه همزمان بلکه چند ثانیه دیرتر از خورشید غروب میکرد ؛ البته در این باب نامه های متعددی بین من و جناب مهرانی ردوبدل شده و احتمالا انهايي كه مربوط به رويت هلال ماه است جهت اطلاع و استفاده در اختيار رصدگران رويت هلال ماه قرار خواهد گرفت.

به پیوست چند قطعه عکس از روز رصد تقدیم رصدگران محترم قرار میگیرد و اما در روز بعد در برج میلاد به رصد هلال ماه پرداختیم من در پایین برج حدود 40 دقیقه معطل انجام کار اداری و امدن اسانسور و پارک ماشین شدم لذا زمانی که برای رصد اقدام کردم چند دقیقه به غروب خورشید مانده بود و من هرگز نتوانستم هلال ماه را در ان غبار با دوربین 20 در 80 ببینم. شاید از ساعاتی قبل میشد در اسمان صاف تر هلال را دید اما با دو تلسکوپی که انجا بود هلال را رویت کردیم به پيوست چند قطعه عكس از رصدگران در برج ميلاد و از هلال ماه نيز تقديم ميگردد. .

تصویر هلال شوال 1434 در روز پنجشنبه 17 مردادماه 92

(لطفا بر روی تصویر کلیک کنید)

 

رصدگران: حجت الاسلام حاج آقا قلمکاریان اصفهانی، علی ابراهیمی سراجی، محمدطاها احمدخانی امین گرجی و سیدمحسن قاضی میرسعید،

مهمان: آقای ایزدی (راننده)، 3 مستند ساز از صدا و سیما،  استاد محترم آقای دژکامه نویسنده کتاب نجوم محاسباتی به همراه فرزندشان و دو خبرنگار دیگر كه جا دارد از تمام اين عزيزان بابت ضبط تمامي مراحل رصد تشكر و قدرداني كنم بخصوص از ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبري بابت حمايتهايشان و از ستاد استهلال تهران و رياست محترم ان اقاي تقديري و همچنين از اقاي دانشيار و ساير دوستان مركز نجوم و بخصوص از اقاي بهرنگ تفرشي كه هميشه به اينجانب و تمامي رصدگران لطف و مرحمت ويژه داشته اند.

 

توضيحات تكميلي: 2 عدد لپ تاپ، چشمی های 1.25 اینچ 25 میلیمتر پلوسل و 12.5، 20 ویلیام اپتیک و چشمی 28 میلیمتر 2 اینچ ویلیام اپتیک 82 درجه، فیلترهای آبی، قرمز، زرد، خاکستری، مجموعه فیلترهای مریخ و فیلتر اکسیژن3، دوربین عکاسی کنون 500 دی، قطب نمای نظامی، تراز، رینگ اتصال دوربین به تلسکوپ، کما کاراکتر و 2 عدد باتری 12 ولت، کابل اتصال به برق به میزان 40 متر،  فیلترهای 1.25 و 2 اینچ پلورای و کابل اتصال و سریال پورت لپ تاپ به تلسکوپ

 

 شاد و سربلند باشید

 با احترام سید محسن قاضی میرسعید.

 
   
   
   
   

 

women love to cheat riaservicesblog.net I cheated on my girlfriend
home std testing site test for chlamydia
has my girlfriend cheated on me faithwalker.org my girlfriend cheated on me but i still love her
my girlfriend cheated on me with my best friend girlfriend cheated on me my ex girlfriend cheated on me
unfaithful husband developersalley.com why women cheat on men they love
married affairs sites all wife cheat wife who cheated
women who love to cheat faithwalker.org most women cheat
celeb beast sex stories mature sex stories mothers sex stories
coupons for walgreens pharmacy nwwebdesigns.net discount card for pharmacy
rite aid picture coupon walgreen prescription coupon free coupons printable
walgreen photo promo code ironsharpdev.com walgreens coupon deals
coupons viagra modelosguayaquil.com drug coupons
cialis prix en pharmacie cialis prix en pharmacie cialis prix en pharmacie
viagra cheap online http://viagraforsaleuk1.com where to buy viagra online
cialis prescription prices cialis pricing discount cialis us
discount card for cialis lipseysguns.com coupon cialis
lilly cialis coupons printable coupons for cialis free cialis coupon
risperdal effets secondaires warpedfish.co.uk risperdal avis
voltaren dispers allied.edu voltaren dolo
presenter mha.dk present progressive
renovar cnh myhsbook.com renova companhia
zyrtec prix link zyrtec somnolence
cialis sample coupon read prescription drug coupons
cialis prescription coupon click cialis manufacturer coupon 2016
printable cialis coupon cialis.com coupon cialis savings and coupons
new prescription coupon free cialis coupon 2016 coupon for prescription
coupons cialis discount prescriptions coupons cialis sample coupon
discount coupons for prescriptions cialis coupon printable coupons for cialis
pros and cons of abortion buy abortion pill abortion pill facts
amoxicillin 500 mg accuton.com amoxicillin dermani haqqinda
abortion pills third trimester abortion pill cost of abortions
cymbalta 60 crownlimos.ca cymbalta
medical abortion cost selba.ca how to get an abortion pill
how much is an abortion pill abortion pills post abortion pill
articles on abortion pill types of abortion pill effects of abortion pill
lilly cialis coupon thestickybeak.co.uk cialis coupon lilly
amoxicilline aictmkulahospital.org amoxicillin al 1000
where to get an abortion pill funtimeleisure.co.uk abortion options
cialis coupons free coupons cialis cialis free coupon
pill abortion types of abortion pill free abortions
pill abortion abortion pill online free abortions
abortion pill definition abortion pill stories how late can you get an abortion pill
addyi 100 mg addyi wikipedia addyi fda
abortion pill home abortion pill definition of abortion pill
duphaston iskustva duphaston 10 mg duphaston tablete za odgodu menstruacije
cialis savings and coupons pristineschool.com free printable cialis coupons
abortion pill pictures how much is an abortion pill abortion pill clinics in houston
abortion pill pictures buy abortion pill abortion pill clinics in houston
what is abortion pill facts about abortion pill free abortions
amoxicillin-rnp blog.dotnetnerd.dk amoxicilline
abortion pill different types of abortion pill after abortion pill
pro abortion arborawning.com abortion pill
flagyl 125 zygonie.com flagyl v
abortion pill cost abortion pill 2nd trimester abortion pill
abortion pill is wrong cost of medical abortion cytotec abortion
abortion pill risks abortion pill video abortion pill complications
duphaston i ovulacija duphaston forum duphaston tablete kako se piju
clomid proviron pct blog.lakerestoration.com clomid proviron pct
clomid proviron pct blog.lakerestoration.com clomid proviron pct
online couponing sites discount grocery coupons free coupon sites printable
voltaren blog.griblivet.dk voltaren krem fiyat
viagra torta viagra pret viagra kamagra cialis
vermox pret vermox pret vermox mikor hat
the abortion pill abortion pill late term abortion pill
duphaston tablete za odgodu menstruacije duphaston tablete za odgodu menstruacije duphaston forum
free cialis coupon sharepoint2010.ru cialis coupon
naltraxone implant go trexone
naltrexone 4.5 mg click ldn 4.5 mg
naltrexone in alcohol dependence read naltrexone reviews alcoholism
what is revia used for ldn 4.5 mg neltrexon
low dose naltrexone depression anxiety naltrexone side effects a comprehensive view the promise of low dose naltrexone therapy
naltrexone implant locations oscarsotorrio.com is naltrexone addictive
naltrexone in pregnancy click opioids and alcohol

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .