پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : پنجشنبه مورخ 6 آبان 1400 هجری شمسی ، مطابق با 21 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 28 اکتبر 2021 میلادی

گزارش شامگاهی
تاریخ رصد : 1434 / 1 / 14

گزارشهای رصد هلال محرم 1434

گزارش شماره 6

گزارش دهنده : آقای علی ابراهیم سراجی  

گزارش رويت هلال شام گاهي محرم 1434

گروه رویت هلال باشگاه نجوم برج میلاد

مشخصات شناسنامه‌اي هلال

شماره ماه‌گرد نجومي

1111

شماره ماه‌گرد اسلامي

17196

زمان ژوليني

2456216.73056

روز قمري

57809

تاريخ رويت، مشخصات رصدگاه و پارامترهاي جوي

محاسبات رصدگاه و نتيجه‌ي استهلال

تاریخ دقيق رصد

پنج شنبه 25 آبان1391

لحظه‌ي غروب خورشید(محاسبات)

16:57:23

محل رصد

برج میلاد تهران

لحظه‌ي غروب خورشید(رصد)

؟

طول و عرض جغرافیایی

51 درجه و 22 دقیقه شرقی و 35 درجه و 45 دقیقه شمالی

سمت خورشید در لحظه غروب خورشيد

247.422 درجه

زمان استقرار در رصدگاه

17:00

اختلاف سمت ماه و خورشید

منفی 17.494

زمان ترك رصدگاه

؟

سن ماه

39 ساعت و 19 دقیقه

ارتفاع رصدگاه از سطح دریا

1444 متر

ارتفاع ماه

13.733 درجه

وضعیت جوی رصدگاه

آسمان در شام گاه نسبتاً تمیز و همراه با ابرهای سیروسی

جدایی زاویه ایی ماه و خورشید

14.666 درجه

درحه‌ي حرارت

----

فاز ماه

1.73 درصد

رطوبت

----

مكث ماه

32 دقیقه و 54 ثانیه

فشار سطح زمين

----

لحظه‌ي غروب ماه

18:26:45

سرعت و جهت وزش باد

----

سمت ماه در لحظه‌ي غروب ماه

243.770 درجه

افق غربی از لحاظ وجود غبار و سایر موانع رصد

افق در محل غروب ماه بدون موانع بود و 1 درجه دود داشت

نتیجه‌ي استهلال

هلال در شام گاه با چشم مسلح و غیرمسلح رویت شد

رصدگران: علی ابراهیمی سراجی، سارا توده زارع و احمد کریمی

نوع ابزار مورد استفاده: تلسکوپ 10 اینچ نیوتونی با مقر EQ6 و چشمی 12.5 میلیمتر پلوسل

توضيحات تكميلي: آدابتور و رینگ عکاسی

توضيحات: با توجه به گرفتاری های شخصی و اوضاع بد آب و هوایی نتوانستم برای هلال مهم محرم 1434 در گوشه ای از ایران اقدام کنم و باز هم متأسفم که هلالی از دید کارشناسان رویت هلال امکان رویت داشت توسط شورای تقویم عدم رویت اعلام شد. در هر صورت اشتباهات مداوم شورای تقویم از یک طرف و اشتباهات فاحش اعلام رویت هلال شوال بیش از پیش باعث نابودی رویت هلال خواهد شد و امیدوارم اساتید گرامی و رصدگران دلسوز و باسابقه فکری به حال این فاجعه نمایند.

روز بعد من به همراه دوستانم در حال برگزاری روز علم در برج میلاد بودیم و فرصتی برای استهلال در روز نداشتیم. البته هوای تهران ابری و در مواقعی هم ابرهای نازک آسمان را می پوشاند و امکان موفقیت در استهلال هلال روزگاهی را کاهش می داد. با این حال هلال را پس از غروب خورشید در افق زیبای شام گاهی به راحتی با چشم غیرمسلح رویت کردیم.

متصدي گزارش

علی ابراهیمی سراجی

تاريخ تنظيم گزارش

30 آبان 1391

 
 

گزارش شماره 5

گزارش دهنده : آقای رضا طیب طاهر از دزفول 

گزارش رصد هلال محرم1434 ه.ق ستاد استهلال شهرستان دزفول

هلال محرم 1434 ( لحظه مقارنه: 01:39 چهارشنبه 14 نوامبر 2012)

تاريخ رصد : پنج شنبه 25 آبان 1391 ، 30 ذی الحجه 1433 ، 15 نوامبر 2012

رصدگاه: شهرستان دزفول

مختصات رصدگاه : 32:23 شمالی و 48:24 شرقی ارتفاع 135 متر

رصدگران : رضا طیب طاهر، امیر قاری

تجهيزات : تلسکوپ 10 اینچ دابسونی اسکای واچر و دوربین کانن پاورشات اس.ایکس 220 اچ.اس

غروب خورشيد : ساعت 17:16

غروب ماه : ساعت 18:47

سن ماه (درلحظه غروب خورشيد): 39 ساعت و37 دقيقه

جدايی زاويه ای: 22 درجه و 46 دقيقه قوسی

مكث ماه : 1 ساعت و 31 دقيقه

ضخامت هلال: 30/1 دقيقه قوسی

فازماه: 14/4 درصد

ارتفاع ماه(درلحظه غروب خورشيد) : 14 درجه و59 دقيقه قوسی

اختلاف سمت ماه و خورشيد(درلحظه غروب خورشيد) : (16-) درجه و 37 دقیقه قوسی

فاصله ماه تا زمين: 358596 كيلومتر

نتيجه رصد: هلال ماه رؤيت شد.

خلاصه گزارش :

روز چهارشنبه با توجه به نداشتن ابزار مناسب رصدی و پایین بودن مشخصههای رصدی هلال ماه و وجود غبار بسیار رقیق در حدود 4 درجه هلال ماه رؤیت نشد. به دلیل بارندگی روزهای گذشته و وجود آسمان آبی که در چند سال اخیر در منطقه ما بی سابقه بوده است ( در حد یک معجزه جوی )، در روز پنجشنبه ظهر به فکر رصد هلال روزگاهی افتادم و بعد از آمادهسازی محاسبات سمتی ارتفاعی جهت ماه و خورشید برای تلسکوپ که با دقت بالا مدرج شده است، به کار رصدی پرداختم. در ساعت 13 و 41 دقیقه اولین تنظیمات را برای خورشید انجام داده و تلسکوپ آماده رصد ماه شد و در ساعت 13 و 44 دقیقه تلسکوپ را بر روی ماه تنظیم نمودم و پس از گذشت 1 دقیقه در ساعت 13 و 45 دقیقه هلال ماه در چشمی تلسکوپ با بزرگنمایی 60 برابر رؤیت شد.

 

در این زمان هلال در ارتفاع حدود 36 درجه، سمت حدود 184 درجه و جدایی زاویهای حدود 21 درجه و 22 دقیقه قوسی و فاز 45/3 درصد بود. سپس به آقای قاری اطلاع داده و ایشان نیز به محل رصد آمدند و توانستند هلال ماه را در تلسکوپ رؤیت کنند.

لایه هایی از ابرهای بسیار نازک به صورت بخار آب از روی هلال ماه عبور میکردند وباعث کم فروغ شدن هلال ماه میشدند. کار رصد را در حدود ساعت 16خاتمه دادیم. توسط دوربین عکاسی از پشت چشمی تلسکوپ تصاویری تهیه کردم که هلال ماه در آنها مشخص می باشد. قابل ذکر است که هلال ماه به دلیل وجود لایههای نازک ابر توسط چشم غیر مسلح رؤیت نشد.

خدا را شاکریم که بعد از حدود 6 سال چنین آسمان پاک و تمیزی در خوزستان به ما عطا کرد که بتوانیم رصد روزگاهی موفقی داشته باشیم، در چند سال اخیر بخصوص در فصل تابستان، هلالهای مشابهی را نه در طی روز و بلکه در لحظه غروب خورشید در ارتفاع حدود 6 درجه نتواسته بودیم رصد کنیم.

با تشكر: رضا طيب طاهر - ستاد استهلال شهرستان دزفول- مؤسسه دانش پژوهان آسمان دز(انجمن نجوم دزفول)

شماره تماس: 09379175400 // رایانامه: email: dezsky@gmail.com

گزارش شماره 4

گزارش دهنده : خانم ساغر بهادرانی از گروه رویت هلال انجمن نجوم شباهنگ کانون فرهنگی تربیتی مطهره باغبهادران زیر نظر اداره آموزش وپرورش، با همکاری دفتر امام جمعه باغبهادران

گزارش رصد هلال ماه محرم1434در تاریخ25آب

گزارش شامگاهی
تاریخ رصد : 1434 / 1 / 14

وضعیت رویت پذیری هلال بحرانی محرم 1433

به نام خداوند جان و خرد

وضعيت رؤيت پذيري هلال شامگاهی ماه محرم 1434 هجري قمري

شامگاه چهارشنبه

24 آبان 1391هجري شمسي

14 نوامبر 2012 ميلادي

29 ذي الحجه 1433 هجري قمري

 با عرض سلام خدمت علاقه مندان و رصدگران رویت هلال ماه .

در مقاله 104 هلال سال1391 آمده (هلال شامگاهي محرم 1434 در لحظه غروب خورشيد در مناطق شمال شرقي – شرق – شمال – شمال غربي – مركز با ابزار اپتيكي غير قابل رويت و در مناطق منتها اليه جنوب شرقي – مناطق جنوبي و جنوب غربي ايران با ابزار قابل رويت مي باشد، اين هلال نياز به تفسير بيشتري دارد كه در زمان خودش با ان خواهيم پرداخت. )

لذا طبق قرار مواردی را در ارتباط با رویت این هلال به عرض علاقه مندان میرسانم.

اینجانب مکررا عرض کرده ام تمام ماه های قمری دارای مناسبتها و ویژه گیهای خاص خودشان هستند و همه انها در یک ردیف قرار می گیرند ، البته ماه رمضان چون برای جهان اسلام حکم واحد را دارد از اهمیت بیشتری برخوردار است ، می دانیم در دین مبین اسلام چهار ماه از دوازده ماه سال قمری به عنوان ماه حرام از ان یاد شده ، رجب ذی القعده ذی الحجه و محرم ، علاوه بر ان ماه رجب ماه بسیار پر برکتی است ماه اعتکاف و ... ماه ذی الحجه ماه حج و ورود به مراسم بزرگ الهی، ماه تسلیم به رضای پروردگار و روز عرفه و مهمتراز ان بزرگ ترین عید مسلمانان عید قربان ، ماه محرم ماه حزن اندوه و ماتم برای فرزند پیامبر گرامی اسلام سالار شهیدان ماه تجلی پیروزی حق علیه باطل و نشانه تسلیم به حکم خدا انهم با بزرگترین درجه یعنی شهادت ، همچنین اغاز سال نو قمری برای مسلمانان.

با این مقدمه می خواهم نتیجه بگیرم برای اعلام شروع و پایان تمام ماهها باید با دقت به انها پرداخت ، از نظر اینجانب نمی توان دو هلال مشابه را در یک منطقه مثل کشورمان پیدا کرد که از لحاظ تمام پارامترهای رویتی شبیه به هم باشند بالاخره تفاوت اندکی می تواند هلالی را قابل رویت و هلالی را غیر قابل رویت نماید، همچنین موافق این عقیده نیز نیستم که اگردو هلال شبیه به هم را پیدا کردیم به هر دو حکم رویت و یا عدم رویت بدهیم غالبا نباید این کار را کرد مگر در موارد خاص که انهم نادر است ، هلال ماه محرم سی روزه اعلام شده اما طبق محاسبات اینجانب در نواحی جنوبی کشور که در نقشه پیوست به ان اشاره شده هلال ماه با ابزار قابل رویت است ، لذا از علاقه مندان به رویت هلال ماه درخواست می شود برای غروب روز چهارشنبه 24 ابان برابر با 29 ماه ذی الحجه برای رصد این هلال اقدام نمایند که رویت یا عدم رویت این هلال می تواند بسیار مفید و برای معیار های رویت هلال تجربه و اندوخته گرانبهای باشد .

در سال گذشته هلال جمادی الثانیه 30 روزه اعلام شده بود اکثر کارشناسان معتقد بودند ان هلال در غروب روز 29 جمادی الثانیه با دوربین در اکثر نقاط کشور قابل رویت بود اما متاسفانه ابری بودن هوا در اکثر مناطق مانع از رویت هلال ماه رجب شد اگر در غروب همان روز هلال ماه دیده میشد و اغاز ماه رجب یک روز زودتر اعلام می گردید مسائل شرعی ان از جمله قانون دیات به نفع افراد ضرر دیده صورت مي گرفت ، در ارتباط با ماه محرم این موضوع دیات مطرح نیست چون دو ماه قبل نیز ماه حرام است و درنتیجه تفاوتی نمی کند ؛ فقط در اعلام سال قمری و مراسم محرم می تواند اثر گذار باشد ، نکته ای که برای من جای سوال دارد این است که ایا اگر همین هلال با همین مشخصات بجای اينكه ماه محرم باشد ماه مبارك رمضان بود ایا باز هلال ماه سی روزه بود! ؟ و اگر 29 روزه بود چند گروه را برای رویت هلال می فرستادیم ؟ چرا همین کار را برای هلال محرم نکنیم ، بیاییم واز گروههای رصدگردرخواست کنیم برای رویت این هلال نیز به مانند رمضان تلاش کنند ، حتی اگر 20 گروه نیز اقدام به رصد کنند نتیجه ان بسیار مهم و از نظر علمی ارزشمند خواهد بود ، به ویژه از گروههای که در مناطق شمالی هستند حتی با علم به اینکه بپذیریم هلال قابل رویت نیست برای عدم رویت ان نیز تلاش کنیم ، بویزه از رصدگران گروه خوی که معتقد به رویت هلال شوال بعد از غروب خورشید بودند درخواست می کنم برای رصد این هلال اقدام نمایند چون اگر بنا به مقایسه باشد که بعضی از تحلیل گران به رویت هلال ماه مقایسه هلالها را قبول دارند با توجه به نظر انها این هلال مقایسه خوبی است برای رویت و ظاهرا بايد هلال در ان منطقه رويت شود ، برای بیشتر اشنا شدن به مقایسه دو هلال به جداول زیر دقت کنید.

 

همانطور که در جداول بالا ملاحظه می فرمایید دو هلال را در شهر خوی با هم مقایسه کردم در جدول اول هلال ماه شوال امسال و در جدول دوم هلال محرم چند روز اينده ؛ در جدول اول ارتفاع هلال ماه با خورشید در زمان غروب خورشید ارتفاعی برابر با 12 دقیقه قوسی و در جدول دوم ارتفاع هلال با خورشید 3 درجه و 49 دقیقه قوسی یعنی هلال دومی 19 برابر ارتفاعش بیشتر از هلال اول بوده و اما فاز ماه در هلال اول 2.13 برابر بیشتر از هلال دوم ، مکث هلال دوم 5.6 برابر هلال اول پارامتر کیو هلال اول 0.721 - و در هلال دوم 0.482 - و البته فاصله ماه از زمین در هلال اول بیشتر از هلال دوم بوده ، تفاوت این دو هلال با خط قرمز در جداول برای سهولت در کار مشخص شده و اما نظر اینجانب ، به هیچ عنوان نمی توان دو هلال را با هم مقایسه کرد و همانطور که در ابتدای عرائضم بیان کردم افرادی که دو هلال را به طور مطلق مقایسه می کنند قاعدتا باید این مقایسه را که من مطرح کرده ام را قبول داشته باشند ، هلالی که ادعای رویت شده ( هلال شوال ) قاعدتا در شرایط مناسب رصدی در همان منطقه هلال دومی نیز با توجه به پارامترهای بسیار بهترنسبت به هلال اول باید راحت تر از هلال شوال دیده شود برای همین است که از رصدگران ان منطقه و بخصوص رصدگران محترم گروه خوی دعوت به همکاری می نمایم تا تلاش خودشان را برای رویت یا عدم رویت این هلال داشته باشند ( انشاء الله هوای پاییزی تمیز تر از هوای تابستانی خواهد بود ) هرچند که نگارنده این قیاس را قبول نداشته و معتقد به عدم رویت دو هلال در زمان بعد از غروب خورشید در خوی می باشم و اگر اصراری بر مقایسه باشد اینجانب همین هلال را با هلالی که یکی از رصدگران امریکایی در ماه مارس گذشته مدعی رویت ان هستند مقایسه ای داشته طبق قیاس باید این هلال با توجه به ارتفاعی که دارد و تقریبا برابر با رصد ایشان است به علت فاز بیشتر ( حدود دو برابر ) با یک ابزاز معمولی دید شود یا به عبارتی در شمال کشور گرجستان می بایستی این هلال با یک تلسکوپ 8 اینچ رویت شود که این امر از محالات است ، یا با مقایسه این هلال با هلال رجب سال 2002 که اینجانب در کرمان دیدم یا با هلال صفر سال 2006 اقای شریفی رویت کردند سنخیتی برای مقایسه هلالها ندیدم و اگر بخواهیم مقایسه کنیم جز در موارد بسيار نادر به چالشهای که اشاره شد برخورد خواهیم کرد ، در خاتمه اینجانب بنا نداشتم مقایسه ای انجام دهم منتها اصرار دوستان باعث شد این چند سطر را نگارش کنم تا ابهامات احتمالا حل شود و قضاوتها دقيق تر باشد.

در نقشه پیوست وضعیت رویت هلال محرم سال 1434 تقدیم میگردد :

 

شاد باشید و دیگران را نیز شاد کنید.

با احترام سید محسن قاضی میرسعید.

how many women cheat on husbands riaservicesblog.net married affairs sites
antibiotic for chlamydia phuckedporn.com what is chlamydia symptoms
home std testing phuckedporn.com test for chlamydia
my girlfriend cheated on me with my best friend sunpeaksresort.com my ex girlfriend cheated on me
how women cheat link my boyfriend cheated on me quotes
women who love to cheat how often do women cheat on their husbands most women cheat
best free pharmacy discount card parentpower.com coupons rite aid
abortion methods when can you not get an abortion abortions in nyc
discount prescriptions coupons mikemaloney.net viagra free sample coupons
tadalafil 80mg clomid 25mg deltasone 5mg
new prescription coupon free discount prescription card free coupon for viagra
ibuprofen fieber partickcurlingclub.co.uk ibuprofen nebenwirkungen
ibuprofen fieber go ibuprofen nebenwirkungen
abortion clinics in brooklyn iferronline.com are abortions free
abortion clinics in brooklyn iferronline.com are abortions free
when is it too late for an abortion open late term abortion clinics
coupon prescription go coupons for cialis 2016
coupons for cialis 2016 accuton.com cialis discount coupons online
concorde tymejczyk.com concord wanderer
discount coupons for prescriptions prescriptions coupons printable coupons for cialis
buscopan ampullen buscopan dosierung buscopan hund
trialect america trialect america trialectica del espacio
clomid tapasztalatok bioselect-us.com clomid
prescription drug coupons thestickybeak.co.uk coupons prescriptions
cialis coupon blog.pragmos.it cialis walgreen coupon
cialis coupon blog.pragmos.it cialis walgreen coupon
cialis prescription coupon online cialis coupons cialis coupons online
lilly coupons for cialis cialis trial coupon cialis prescription coupon
cialis manufacturer coupon 2016 cialis coupons free prescriptions coupons
vermox tablete doziranje tracyawheeler.com vermox
cialis.com coupons cialis discount coupons online coupons for cialis 2016
amoxicillin amoxicillin dermani haqqinda amoxicillin al 1000
addiyan chuk chuk addyi suomi addyi suomi
transfer prescription coupon cialis discount coupon cialis manufacturer coupon 2016
duphaston i ovulacija house.raupes.net duphaston i ovulacija
cialis discount coupons online pristineschool.com prescription drugs coupons
how to get an abortion pill angkortaxiservice.com abortion pill costs
cost of abortions myhealthreport.ca 2nd trimester abortion pill
acetazolamide spc mcmurray.biz acetazolamide migraine
cialis coupons from lilly funtimeleisure.co.uk cialis coupons 2015
cialis prescription coupon slb-coaching.com prescriptions coupons
in clinic abortion pill price of abortion pill aspiration abortion
medications pregnancy amres.nl online abortion
abortion pill risks abortion pill video abortion pill complications
abortion pill alternatives average cost of abortion abortion pill price
viagra modelus.com viagra koupit
viagra modelus.com viagra koupit
when is it too late to get an abortion pill methods of abortion pill pro choice abortion pill
prescription coupon card cialis discount coupons coupons prescriptions
the weeks of pregnancy medical termination of pregnancy procedure early termination pregnancy pill
the abortion pill the abortion pill cost late term abortion pill
drug coupon card sharepoint2010.ru cialis free coupon
naltrexone 4.5 mg click ldn 4.5 mg
naltrexone for pain avonotakaronetwork.co.nz naltrexone side effects a comprehensive view
low dose naltrexone breast cancer vivitrol for opiate addiction low dose naltrexone side effects multiple sclerosis
alcohol blocker shot site who makes vivitrol
naltrexone implant locations oscarsotorrio.com is naltrexone addictive
naltrexone shot lasertech.com low dose naltrexone depression anxiety
fluconazol que contiene fluconazol effekt fluconazol 800 mg
ketoconazol bijsluiter generisktablet.site ketoconazol 500 mg

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .