پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : سه شنبه مورخ 4 آبان 1400 هجری شمسی ، مطابق با 19 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 26 اکتبر 2021 میلادی

گزارش شامگاهی
تاریخ رصد : 1431 / 5 / 14

گزارش های رصد هلال جمادی الاول 1431

 
گزارش شماره 6

گزارش دهنده : آقای  سید کمال حسن دخت 

ایشان علی رغم استقرار در رصدگاه مناسب به دلیل ابرناکی هوا موفق به رویت هلال نگردیده اند .  

 
گزارش شماره 5

گزارش دهنده : آقای  رحمان جعفری از گروه نجوم شهر کشچه (گزارش تلفنی)

ایشان با استفاده از یک دوربین تک چشمی (فایندر تلسکوپ) هلال را از میان غبار ابرها از ساعت 20 به مدت 7 دقیقه مشاهده نموده اند .

 
گزارش شماره 4

گزارش دهنده : آقای  سید علی میر سالاری از ستاد استهلال استان قم

بسمه تعالی

گزارش استهلال ماه جمادي الأوّل 1431 هجری قمری

با عرض سلام و تحيّت

احتراماً به استحضار می‌رساند: گروهي از رصدگران ستاد استهلال استان قم بعد از ظهر روز چهارشنبه 25/1/1389 مطابق با 29/4/1431 همراه با تجهيزات رصدی به ابتداي ورودي شهرک پرديسان( واقع در کيلومتر7 جادّة قم ـ نيزار) عزيمت نموده و از دقايقی قبل از غروب خورشيد در محل مستقر شدند. در بعد از ظهر اين روز آسمانِ شهر مقدّس قم صاف و آفتابي بود. استهلال از دقايقي پس از غروب خورشيد آغاز گرديد و رصدگران به جستجوي هلال ماه پرداختند امّا موفّق به رؤيت هلال نشدند.

در برنامه استهلال روز چهارشنبه در حوالي شهرکت پرديسان، آقايان: حجت الاسلام و المسلمين محمّدمهدي گلشن، حجت الاسلام و المسلمين روح الله شعباني، حجت الاسلام و المسلمين احمد حسني، محمّدحسين نژادصداقت و سيّد علي ميرسالاري شرکت داشتند.

شايان ذکر است در افق نقطة يادشده 5/1 درجه موانع طبيعی و 5/1 درجه هم ابر پراکنده همراه با غبار متوسط وجود داشت.

همچنين آقايان سعيد صادقي و حجت الاسلام و المسلمين سيّد خسرو موسوي در کنار رودخانه شهر قم و رصدگران مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی ـ نجومی قم وابسته به دفتر حضرت آيت الله العظمی سيستانی (مدّ ظلّه العالی) هم در رصدخانه اين مرکز ، اقدام به استهلال نمودند لکن هيچ کدام عزيزان رصدگر توفيقي در رؤيت هلال به دست نياوردند.

 

* برخی از مشخّصه‌های هلالِ جمادي الأوّل 1431 در افق شهر مقدّس قم عبارتند از :

- سنّ هلال در لحظة غروب خورشيد : 02 ساعت و 41 دقيقه - درصد سطح روشن ماه : 20/0%

- لحظة غروب خورشيد( براساس محاسبات ): ساعت 19 و 40 دقيقه - لحظة غروب ماه : ساعت 19 و 50

- لحظة غروب خورشيد( براساس رصد ): ساعت - - مکث ماه بعد از غروب خورشيد : 9 دقيقه

- سمت خورشيد در لحظة غروب : 282 درجه و 40 دقيقة قوسی

- سمت ماه در لحظة غروب خورشيد : 287 درجه و 08 دقيقة قوسی

- اختلاف سمت ماه و خورشيد در لحظة غروب خورشيد : 4 درجه و 27 دقيقة قوسی

- زاوية جدايی ماه و خورشيد در لحظة غروب خورشيد : 04 درجه و 43 دقيقة قوسی

- ارتفاع هلال در لحظة غروب خورشيد : 28 دقيقة قوسی

- فاصلة ماه در لحظة غروب خورشيد: 37/392468 کيلومتر

 

والسلام

قم _ سيّد علي ميرسالاري - 25/1/1389

 
گزارش شماره 3

گزارش دهنده : آقای مهدی رحیمی

از صبح روز پنجشنبه 25/1/89 نگراني و اظطراب خاصي بخاطر وجود هواي نامناسب جوي و ترس از عدم رويت هلال در من بوجود آمد .

نگران اين بودم كه مبادا اولين هلال سال 1389 را كه شكل و فرم زيبايي دارد را از دست بدهم و نبينم .

بعد از ظهر پنجشنبه از ساعت 3 تا 5 بعدازظهر را در پارك نزديك منزل فوتبال بازي كرديم از جهتي وضعيت ابرناكي آسمان بگونه اي بود كه كم كم شرايط تشكيل يك رنگين كمان مهيا مي شد .

چند بار به علي آقا گفتم بيا تمومش كنيم و بريم دوربين رو برداريم و بريم عكاسي ... اما اون همش گفت بابا يه كم ديگه بيا بازي كنيم ...

خلاصه اينكه بارون به كمك من اومد و علي دست از بازي كشيد تا اومديم به خونه كه تنها صد متر تا پارك فاصله داشت حسابي خیس خيس شديم در همين حين رنگين كمان بسيار زيبايي در افق شرقي شكل گرفت كه از توصيف آن عاجزم .

علي آقا از شدت هيجان داد ميزد كه بابا بدو ... الان رنگين كمان ميره .

رفتيم تو خونه ،  همسرم تا ما رو ديد شوكه شد ... گفت چرا اينقدر خيس شديد ؟!!!

دوربين عكاسي و چتر را برداشتيم و دويديم تا به حاشيه شهر رسيديم . با كفشهايي پر از گل و لباسهايي خيس . نگران علي بودم كه خداي نكرده سرما نخورد ...دل رو زدم به دريا... .

بعد از رسيدن به محل رصد سه پایه و دوربین عکاسی را مستقر کردم . علی یه دونه چتر بالای سر من گرفت تا بارون روی دوربین نریزه . جند تا دونه عکس گرفتم . البته ما تا اومدیم به محل عکاسی برسیم رنگین کمان کمی از جلوه ی خودشو از دست داده بود .

نکته ی جالب اینکه وقتی به آرشیو عکسهای خودم در رایانه مراجعه کردم دیدم  در سه سال پیش در روز رصد هلال جمادی الاول 1428 دقیقاً چنین اتفاقی روی داده بود .

 

عکس فوق مربوط به رنگین کمان تشکیل شده در سه سال پیش و در هنگام رصد هلال جمادی الاول 1428 با دوربین کونیکا میباشدجهت مشاهد تصویر بزرگتر بر روی عکس کلیک کنید

بعد از عکاسی و مراجعه به منزل به پشت بام رفتم و افق غربی را بررسی کردم امیدی به خوب شدن هوا نبود اما با این حال چون قرار بود با برادر خانمم احمد آقا (جهت مشاهده وبلاگ ایشان اینجارا کلیک کنید)به عکاسی بروم لذا از خانمم هم دعوت کردم تا در ما را همراهی کند و ایشان هم با کمال میل پذیرفت .

از ساعت 18 در رصدگاه مورد نظر در اطراف اصفهان مستقر شدیم .

وسایل ما یکدستگاه دوربین کانن 30 دی ، یکدستگاه دوربین عکاسی کونیکا مونیلتا ، دوربین دوچشمی 20*90 و یکدستگاه دوربین دوچشمی 7*50 ، سه پایه ، جی پی اس و...

خورشید هنوز غروب نکرده بود و ما مشغول عکاسی بودیم .

تا غروب خورشید و شروع برنامه زمان نسبتاً طولانی مانده بود فکری به ذهنم رسید و یه کلاس آموزش رانندگی برای همسرم ترتیب دادم که بسیار جالب ، خنده دار و مفرح بود ... کلی خندیدیم و نتیجه بسیار خوب و رضایتبخشی داشت . در طول آموزش رانندگی مرتباً به افق غربی نگاه میکردم و بازی رنگها را با افق نگاه میکردم در حالی که در دلم غوغایی بپا بود ... خدایا آیا میتونم هلال را ببینم ؟

هنگام غروب به محل رصد برگشتیم و به احمد و علی ملحق شدیم . علی با دروبین عکاسی کانن 30 دی و احمد با دوربین کونیکا مشغول عکاسی از افق و غر.وب خورشید بودند .

دقایقی بعد از غروب خورشید آقای رحمان جعفری از گروه نجوم کمشچه با بنده تماس گرفت و اعلام رویت کرد (آقای رحمان جعفری یه هفته ی پیش پدرشان به رحمت الهی پیوستند و از دوستان پرتلاش نجومی بنده محسوب میشوند... به مطلبی که در این باب با عنوان "دیداری عجیب"  در وبلاگ آقاي مهراني نوشته شده است توجه نمایید ) فاصله رصدگاه ما تا رصدگاه آقای جعفری حدود 25 کیلومتر فاصله داشت . از رحمان خواستم تا با دقت بیشتری رصد کند چون اون چیزی که ایشان تعریف میکرد نمیتوانست هلال باشد ماه مورد نظر باشد .

یک شکاف کوچک در میان ابرها بوجود آمده بود که تنها امید ما برای رصد هلال بود ساعت از بیست گذشت و هنوز از هلال خبری نبود ... اضطراب خاصی در فضای رصدگاه حاکم بود .

مجدداً آقا رحمان تلفن کرد و با اطمینان اعلام رویت کرد من هم با دوربین دوچشمی 7*50 مشغول رصد شدم سیاره ی زهره پیدا بود اما عطارد در زیر ابرها بود از محاسباتی که کردم فهمیدم که موقعیت هلال جوری است که ممکن است تا چند دقیقه ی دیگه در اون شکاف بین ابرها قرار گیرد .

لحظات به سختی میگذشت علی آقا کوچولو (وبلاگ " خدایا خیلی دوستت دارم" )گفت : بابا من نمازم رو میخونم و از خدا میخوام تا هلال را ببینی . و شروع کرد به خوندن نماز مغرب .

همسرم نیز با دوربین دوچشمي ، شکاف مذکور را جستجو میکرد و احمد آقا نیز عکاسی میکرد .

ساعت 20 و هشت دقیقه هلال را از پشت دوربین 7*50 مشاهد کردم خیلی هیجان زده بودم فوراً همسرم هم اعلام رویت کرد و بقیه هم هلال را مشاهده کردند به دلیل تغییر غلظت ابرها حدود دو دقیقه هلال زیبا را با چشم غیر مسلح دیدم تا اینکه هلال در ساعت 20 و چهارده دقیقه به کلی در میان ابرها مخفی شد .(جمعاً حدود پنج دقیقه هلال رویت گردید) هلال نسبت به خط دایره البروج میل شمالی داشت و لذا هم مکث زیادی داشت و هم از معدود هلالهای راست نگاه بود .

با خوشحالی خدا را شکر کردیم و رصدگاه را ترک کردیم .

خوشحالتر از همه همسر عزیزم بود که هم آموزش رانندگی موفقی داشت و هم یه هلال جذاب را رصد کرده بود .

خلاصه این رصد هم تمام شد ... فوتبال زیر باران ... عکاسی از رنگین کمان ... خیس شدن زیر بارون ... آموزش رانندگی و رصد هلال .

همه اینها به یک طرف ، همش میترسیدم علی سرما بخورد چون حسابی بصورت کامل خیس شده بود ... صبح جمعه که از خواب بیدار شدم به شدت سرماخورده بودم و به شدت ذکام  بودم . و علی هم مدام به شوخي سر به سر من ميگذاشت و میخندید .

 

غروب ظاهری خورشید

ساعت 19 و بیست و نه دقیقه

زمان اولین رویت

ساعت 20 و هشت دقیقه

زمان آخرین رویت

ساعت 20 و سیزده دقیقه

ارتفاع هلال در لحظه ی رویت

3 درجه و بیست دقیقه قوسی

فاز هلال

1 و پنجاه صدم درصد

زمان آخرین رویت

ساعت 20 و سیزده دقیقه

 

 

 

گزارش شماره 2

گزارش دهنده : آقای  علیرضا بوژمهرانی

پس از یک هفته استراحت اجباری ، امروز هم به قصد کوهنوردی و هم برای رصد هلال جمادی الاولی عازم کوه صفه شدم. دستم هنوز بطور کامل خوب نشده و برای همین از مسیر تله کابین ( که معمولا" فقط برای پایین اومدن از قله استفاده میکردم ) به بالای قله رفتم تا ناچار به دست به سنگ شدن نباشم. مسیر طولانی تر شد و من هم خیلی سریع حرکت میکردم. با رسیدن به بالای قله ، دیدم شرایط ابرناکی بر آسمون غربی حکم فرما است و احتمال ریزش بارون هم هست.

از همون مسیر که بالا رفته بودم ، به پایین برگشتم و اومدم خونه. موقع غروب نگاهی به آسمون انداختم. اکثر بخشها خالی از ابر بود بجز افق غربی. روی پشت بوم رفتم. دوربین عکاسی و دوربین دوچشمی همراهم بود. سیاره ی ناهید بخوبی دیده میشد اما دیگه تا روی افق ابر بود و بس. لایه ی نازکی در نزدیک افق فاقد ابر بود. هر چی تلاش کردم سیاره عطارد رو ندیدم. تنها احتمالی که برای رویت هلال باقی مونده بود ، کم شدن ارتفاع ماه و دیده شدن هلال در لایه ی باریک نزدیک افق بود ، و این همون چیزی بود که اتفاق افتاد.

 

 تاریک شدن آسمون ، افزایش حساسیت دوربین تا عدد 400 و نامناسب بودن شرایط جوی باعث شد که دیگه نشه بهتر از این عکس گرفت ؛ بازم غنیمته و خوشحالم که بلاخره بعد از چند ماه ، دیدار هلال نصیبم شد. این عکس در ساعت 20:18 گرفته شده. در این زمان هلال حدود 3.5 درجه ارتفاع ، 13.3 درجه جدایی و 0.41 دقیقه قوسی ضخامت داشته و از مقارنه ی ماه نو 27 ساعت و 19 دقیقه سپری شده بود.

 

گزارش شماره 1

گزارش دهنده : آقای حسین جانقربانی از خانه نجوم و ژئوفیزیک شهرضا

بسم الله الرحمن الرحيم
یا قائم آل محمد علیه السلام
گزارش روئیت هلال ماه مبارک جمادی الاول 1431 ه ق در تاریخ پنج شنبه 15/4/2010 میلادی ( 26/1/89 مطابق با تقویم رسمی ایران)
خانه نجوم وژئوفیزیک شهرضا و انجمن نجوم وجغرافیای بانوان استان اصفهان و انجمن کوهنوردان ایران (شعبه شهرضا)
با سلام وعرض ادب
اعضای خانه نجوم و ژئوفیزیک جمعیت هلال احمر شهرضا و انجمن نجوم و جغرافیای بانوان استان اصفهان و انجمن کوهنوردان ایران (شعبه شهرضا) در تاریخ پنجشنبه 15/4/2010 میلادی ( 26/1/89 مطابق با تقویم رسمی ایران) عازم صحرای دامزاد واقع در شرق شهرستان شهرضا (عرض جغرافیاییN 32  00 -  E 51  52 –ارتفاع از سطح دریا 1825 متر- اختلاف ساعت با گرینویچ 3.5 ) شدند که به شرح ذیل می باشد :
تجهیزات همراه : یک دستگاه دوربین 70* 15، یک دستگاه دوربین دوچشمی 50*7 دو دستگاه دوربین دوچشمی 42*7 ، چهار دستگاه دوربین دوچشمی 35*7 و یک دستگاه قطب نما
وضعیت جوی : وجود ابرهای پراکنده و غبارهای نسبتاً غلیظ
موانع در افق : حدود 2 درجه
غروب کاذب خورشید : ساعت 19:20
نتیجه : هلال ماه در زمانهای مندرج در جدول ذیل روئیت گردید :
اولین مشاهده ساعت 19:45 با دوربین دوچشمی  70*15 توسط آقایان رضا جانقربانی و            علی جانقربانی
بلافاصله ساعت 19:45 با چشم غیر مسلح توسط آقایان رضا جانقربانی و            علی جانقربانی و به تدریج سایر اعضا با چشم مسلح و غیر مسلح

 

                                                                                  برای مشاهده ی تصویر بزرگتر ، بر روی عکس بالا کلیک کنید
*مطلب بسیار مهم : در حدود ساعت 19:35 ) 4 دقیقه بعد از غروب حقیقی خورشید( ،به صورت ناگهانی و مشهود ،تاریکی به حالت لحظه گرگ و میش از سمت شمال غربی تا حدود سمت غرب مشاهده شد، این در صورتی بود که از سمت حدود غرب تا جنوب غربی هوا به صورت مشهود  نسبت به سمت شمال غربی تا حدود سمت غرب روشن تر دیده می شد و خطی سیاه مانند، مرز این دو را بسیار واضح تفکیک و جدا کرده بود و همه اعضای محترم شرکت کننده این پدیده عجیب را رویت نمودند و شایان ذکر است که تقریبا تا لحظاتی بعداز اذان مغرب به افق شهرضا هم دیده شد.
از همه همکاران محترم تقاضامند است که اگر دراین خصوص اطلاعاتی دارند ،ما را بهره مند نمایند

 

 

اسامی شرکت کنندگان خانمها و آقایان :
1. ارغوان محمودی  2. مریم شاهچراغی  3. مریم پارسانیا 4. فریبا باستان        5. مهسا خواجه   6. فریده احسانی   7. نرگس السادات موسوی  8. زهرا فلاحی  9. رضا انساندوست 10. محمدجواد نیک اقبال 11. سعید شیروان  12. جواد امیری  13.سید ابوالفضل کهنگی 14.بنیامین امیری 15. میلاد مولایی 16. مهدی قاسمی 17. پوریا صالح 18. محمد آرون 19. محمد رفیعی 20. رضا جانقربانی 21. علی جانقربانی 22. حسین جانقربانی
متصدی گزارش : حسین جانقربانی رئیس خانه نجوم وژئوفیزیک شهرضا – انجمن نجوم وجغرافیای بانوان استان اصفهان – انجمن کوهنوردان ایران ( شعبه شهرضا)


 

women love to cheat riaservicesblog.net I cheated on my girlfriend
my spouse cheated on me now what developersalley.com when your wife cheats
what makes a husband cheat affair dating sites women who cheat on husbands
walgreens photo coupon prints open pharmacy prescription discount card
abortion methods http://abortionpill-online.com abortions in nyc
walgreen photo promo code walgreen photo coupon code walgreens coupon deals
new prescription coupon floridafriendlyplants.com free coupon for viagra
viagra manufacturer coupon open free viagra coupon
abortion pill abortion pill abortion pill
cialis prix en pharmacie cialis prix en pharmacie cialis prix en pharmacie
discount card for cialis cialis prescription discount card coupon cialis
coupons for prescriptions codesamples.in coupons for prescriptions
prescriptions coupons 2015 cialis coupon coupons for prescription drugs
risperdal effets secondaires site risperdal avis
risperdal effets secondaires site risperdal avis
renovar cnh myhsbook.com renova companhia
abortion clinics ecsamplifiers.co.uk home abortion remedies
nitrofurantoin f6finserve.com nitrofurantoin dosage
adalat capsulas truonggiang.net adalat oros
pros and cons of abortion medical abortion pill abortion pill facts
abortion pills anti abortion facts cost of abortions
vermox prospect bvandam.com vermox
cymbalta 60 cymbalta 60 cymbalta
non surgical abortion pill how much is the abortion pill buy abortion pill
vermox cena blog.idilbaby.com vermox alkohol
acetazolamide sivuvaikutukset acetazolamide symptoms acetazolamide pka
home abortion pill methods types of abortion pill home abortion pill
voltaren ampul voltaren nedir voltaren nedir
voltaren patch voltaren voltaren jel
cialis coupons free discount prescription coupons cialis free coupon
priligy thailand priligy priligy resepti
aspiration abortion lakeerengallery.com natural abortion pill
pro choice abortion pill alessiariflesso.com cheap abortion pill
abortion pill pictures alessiariflesso.com abortion pill clinics in houston
abortion pill clinics in houston abortion options abortion options
the abortion pill for abortion pill different types of abortion pill
cialis coupons from lilly funtimeleisure.co.uk cialis coupons 2015
coupon for prescription funtimeleisure.co.uk prescription drugs coupons
cialis coupons from lilly cialis coupons free cialis coupons online
pro abortion what is an abortion pill abortion pill
pro abortion what is an abortion pill abortion pill
addyi addyi menopause addyi menopause
top grocery coupon sites coupon websites for food discount codes
abortion pill online abloomaccessories.com teenage abortion pill
viagra torta viagra pret viagra kamagra cialis
vermox pret blog.pragmos.it vermox
vermox pret blog.pragmos.it vermox mikor hat
abortion pill laws abortion pills about abortion pill
does naltrexone help with withdrawal blog.bjorback.com trexone medication
where to buy naltrexone news.hostnetindia.com naltrexone psoriasis
naltrexone in alcohol dependence read naltrexone reviews alcoholism
vivitrol alcohol treatment read what is vivitrol used for
low dose naltexone naltrexone wiki naltrexone for pain
v

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .