پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : پنجشنبه مورخ 6 آبان 1400 هجری شمسی ، مطابق با 21 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 28 اکتبر 2021 میلادی

گزارش شامگاهی
تاریخ رصد : 1428 / 6 / 14

گزارشهاي رصد هلال جمادي الثاني 1428

 
 
 
 
 
 
 
گزارش شماره  11
 
گزارش دهنده : آقاي محمد  سلطان الكتابي از انجمن اختروش 
 

 تاریخ رصد: شامگاه شنبه 26 خرداد

رصدگر : محمد سلطان الکتابی

رصدگاه : اصفهان

توضیح: ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت حضرت فاطمه زهراء (س) و  درگذشت مرجع عالیقدر شیعه ، حضرت آیت ا... فاضل لنکرانی (رض) به اطلاع می رسانم، پس از ناکامی در رویت هلال در شامگاه جمعه، شنبه شب برای عکاسی از هلال اقدام نمودم که تصاویر مربوط  تقدیم می گردد. 

 

 

 

 
گزارش شماره  10
 
گزارش دهنده : آقاي محمد همايوني  ، سرپرست گروه شفق و ستاد استهلال نجف آباد

بسم الله الرحمن الرحيم

ايام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) تسليت باد.

ضمن سلام و خسته نباشيد خدمت همه ي رصدگران و پژوهشگران عزيز

گروه رويت هلال شفق و ستاد استهلال نجف آباد مطابق معمول جهت رصد هلال ماه جمادي الثاني در رصدگاه شاهدان مستقر شد ولي همانطور كه تصاوير گوياست وجود ابر و غبار شديد مانع از انجام رصد شد.

 

رصدگران: آقايان: حسن قضاوي- محمد منتظري- محمدرضا معصومي- داوود مطهري پور- صادقي – محمد همايوني – و خانم ها: الهام توكلي – فضيلت حبيب الهي.

 

به اميد رصدهاي موفق ديگر.

 

سرپرست گروه شفق و ستاد استهلال نجف آباد

محمد همايوني

 

 

 

 

 
گزارش شماره  9
 
گزارش دهنده : آقاي ميثم هنري جعفرپور از ستاد استهلال استان همدان –انجمن نجوم ساهور

هو الحكيم

با عرض تسليت به مناسبت ايام فاطميه ودرگذشت فقيه مجاهد حضرت أيت الله فاضل لنكراني

گزارش رويت هلال ماه جمادي الثاني سال 1428 هجري قمري

ستاد استهلال استان همدان –انجمن نجوم ساهور

اعضاي گروه :ميثم هنري جعفر پور-مهدي پشم چي وآقايان نجفي ورضايي

تجهيزات :دوربين دوچشمي 150*40 سپاه پاسداران

محل استقرار: ايستگاه راديويي اوليا به مختصات جغرافيايي 34 درجه و57 دقيقه شمالي و48درجه و39 دقيقه شرقي وارتفاع تقريبي 2000 متر ازسطح آبهاي آزاد

وضعيت افق از نظر موانع ديد: درحدود 0.5درجه بسته

وضعيت افق از نظر غبار وابرناكي: تا حدود 7درجه غبار بسيار غليظ به همراه لكه ابر

زمان آغاز رويت :19:20

زمان غروب خورشيد:19:27:30

زمان پايان رويت:20:20

نتيجه: هلال ماه رويت نشد

   

مشروح گزارش: (به دنبال هلال يا به دنبال بره)براي رويت اين هلال از قبل برنامه ريزي كرده بوديم وحساب همه چيز را كرده بوديم غيراز اشكال فني دوربين بعداز كلي مكاتبه با مسئولين سپاه همدان براي دراختيار گرفتن دوربيني سالم مسئولين سپاه همدان دوربيني را دراختيار ما قرار دادند كه دومين بار بود مورد استفاده قرار مي گرفت (دفعه قبل هم براي رويت شوال آن را امانت گرفته بوديم كه هوا كلا ابري شد ) مشكل اين بود كه چشم چپ اين دوربين اصلا فوكوس نمي داد ؛غبار غليظ هم كه مانند مه تمام دشت را فرا گرفته بود اجازه نداد تا بتوانيم دوربين را روي دورترين نقاط فكوس كنيم در نهايت جستجو را با چنين دوربيني آغاز كرديم آن هم در افقي كه مي شد خورشيد را چند دقيقه قبل غروب بدون فيلتر رصد كرد.

20دقيقه اي از آغاز رويت گذشته بود كه صداي بره اي آمد انگار از گله جامانده بود تا خوراك گرگها وشغالها باشد كمتر از 5متر با ما فاصله داشت يكي ازهمراهان گروه هم كه بي كار نشسته بود با ديدن بره به دنبالش افتاد تا آن را شكاركند ما هم بي اعتنا رصد ميكرديم سرانجام بعدازتعقيب وگريز فراوان آن بره گريخت هلال هم كه رصد نشد.

در راه برگشت متوجه توده ايي شبيه به ابر درآسمان شديم كه شكلي مثل گرد باد داشت ودر ارتفاع بيش از 10درجه از افق قرار داشت وبه ما نزديك مي شد پس از كمي توقف با سرعتي عجيب به سمت جنوب غرب حركت كرد در حالي كه دو شي نوراني شبيه به ستاره با فاصله مشخص وثابتي از آن حركت مي كردند اين جسم عجيب چه طبيعي وچه مصنوغي از تمام منطقه ديده شده بود وسيل تماسها بود كه دوستان منجم ميگرفتند وگزارش مي دادند.

جسمي عجيب وبسيار درخشان واوهام برانگيز بود و در تاريكي آن منطقه تلالو عجيبي داشت در نهايت تصويري از اين جسم را برايتان ارسال مي كنم .

 

 

 

 

 
گزارش شماره8
 
گزارش دهنده : آقاي عباس احمديان

به نام خدا

گزارش رصد هلال شامگاهی جمادی الثانی1428

این برنامه با همکاری انجمن افلاک شاهین شهر برگزار شده است.

مکان : پشت بام فرهنگسرای اشراق شاهین شهر

اعضای تیم : آقایان قاسمی، سلطان الکتابی، احمدیان

مشروح: از شب قبل در محل حاظر شدم و بهمراه آقای قاسمی مشغول تنظیمات تلسکوپ و دوربین عکاسی شدم. در این شب سیستم هدایت تلسکوپ با تلاشی که کمی بیش از یک ساعت طول کشید به حد نهایت دقتش رسید و سپس سنسورهای تلسکوپ کالیبره شد که دقت آنرا دوچندان کرد! چندین عکس از مشتری و آندرومدا گرفتیم و فوکوس تلسکوپ عالی شد سپس آینه را قفل کردیم. تا ساعت 3:15 استراحت کردیم بعد بدلیل خستگی زیاد آقای قاسمی ، تنها برای الاین دوباره تلسکوپ به پشت بام رفتم اما طمع الاین با ستاره کپلا، کار دستم داد و هوا روشن شد و تلسکوپ الاین نشده بود! آقای قاسمی را صدا زدم اما تلاش او هم بی نتیجه بود... مجبور شدیم کمی فکر کنیم و بالاخره موفق شدیم با یکی از متدهای روز دنیا ، تلسکوپ را در روز الاین کنیم اما چه الاینی؟ هر جرمی را که می خواستی از ستاره و سیاره دقیقا" مرکز کادر چشمی 25 قرار می داد! این موفقیت بدین معنی بود که دیگر نیازی به حظور در رصدگاه از یکشب قبل نداریم.

 

حدود ساعت 16 آقای سلطان الکتابی به جمع ما پیوستند و از ساعت 18 کار را شروع کردیم. وضعیت افق رفته رفته بدتر می شد و ما تصمیم داشتیم از هر فرصتی حتی قبل از غروب خورشید استفاده کنیم!

آقای قاسمی تلسکوپ را از طریق رایانه هدایت می کردند و من هم در پشت چشمی منتظر لحظه مناسبی برای شکار هلال بودم، اما با اینکه چند شکاف مناسب در میان ابرها داشتیم متاسفانه هلال رویت نشد.

 

در پایان از تمامی دوستان و انجمن افلاک تشکر می کنم و برای همه رصدگران آرزوی موفقیت دارم.درضمن تمامی تصاویر این گزارش دارای اطلاعات عکسبرداری هستند.

   

عباس احمدیان 27/3/86

 

 

 


 
گزارش شماره  7
 
گزارش دهنده : آقاي سيد قاسم رستمي از يزد
 
 

 

اعضای گروه: حاج آقا بوستانی، بهزاد بهرامی، صحت بخش، آقای بوستانی از يزد

و محمد رضا هوشمندزاد، سيد احسان موسی کاظمی، علی فلاح، بهرام ميرزاجانی و سيد قاسم رستمی از دانشگاه تفت

 

زمان رصد: روز جمعه 25 خرداد 1386 برابر با 15 ژوئن 2007 ميلادی

 

محل رصد: کوهستانهای جنوب شرقی تفت

(طول جغرافيايي 54 درجه و 13 دقيقه و 48 ثانيه و عرض جغرافيايي 31 درجه و 44 دقيقه و 7 ثانيه و ارتفاع 1700 متر)

 

دمای هوا: 33 درجه سانتيگراد        غروب محاسباتی خورشيد: 18:59      غروب محاسباتی ماه: 19:42

 

ابزار رصدی: يک دستگاه تلسکوپ بازتابی 10 اينچ دابسونی، يک دستگاه تلسکوپ شکستی 12 سانتی، يک دستگاه تئودوليت، يک دستگاه گيرنده GPS، دماسنج، دوربينهای دوچشمی 80*20 و 70*15 با سه پايه.

 

  

 

 

توضيحات: بعد از يک هفته بررسی رصدگاه های مختلف استان يزد از طريق نرم افزار Google Earth و مراجعه حضوری، نقطه ای را در جنوب شرقی شهر تفت پيدا کردم که خورشيد در ارتفاع يک درجه و 30 دقيقه عروب می کرد و ماه نيز در ارتفاع 34 دقيقه قوسی و اختلاف حدود يک درجه بين محل غروب ماه و خورشيد، باعث می شد مدت مکث 7 دقيقه بالا رود. ساعت 17:30 به محل رصد رسيديم. پس از يک کوه نوردی 20 دقيقه ای، حدود 100متر از کوه بالا رفتيم و کليه وسايل را مستقر کرديم. روش کار مختصات سمتی و ارتفاعی ماه و خورشيد بود که به دو تلسکوپ می بستيم (قبلاً هر دو تلسکوپ را به روش ابتکاری در دو جهت افقی و قائم درجه بندی کرده بوديم). ساعت 18:52 خورشيد غروب کرد. پشت تلسکوپ 10 اينچی دانشگاه، آقای بهرامی و صحت بخش و پشت تلسکوپ 12 سانتی بنده و آقای هوشمند و ميرزاجانی موضع گرفتيم. بلافاصله روی مختصات ماه نشانه روی کرديم و متأسفانه در اين ارتفاع که 7.7 درجه بود، غبار وجود داشت و در ارتفاع حدود 5 درجه غبار بسيار غليظ می شد. وزش باد با سرعت 20 تا 30 کيلومتر بر ساعت، باعث ايجاد لرزش در تلسکوپها می شد. تلاش برای رؤيت اين هلال تا ساعت 19:40ادامه داشت و با غروب محاسباتی خورشيد در اين محل، بدليل وجود غبار غليظ و وزش باد شديد، هلال ماه رؤيت نشد.

 

  

 

در اين رصد از تئودوليت برای مشخص کردن ارتفاع کوه و محل غروب ماه استفاده کرديم.

 

ضمنآ برنامه ريزی در يزد برای 4 گروه بود که سه گروه ديگر عبارتند از: گروه دانشگاه ميبد مستقر در جاده ندوشن، گروه يزد مستقر در معدن چادرملو، گروه اردکان نيز مستقر در جاده ندوشن يا جاده چوپانان که گزارش آنها نيز ارسال می گردد.

 

متصدی گزارش: سيد قاسم رستمی

 

 

 

گزارش شامگاهی
تاریخ رصد : 1428 / 6 / 14

گزارش ويژه از رصد هلال جمادي الثاني 1428

 

گز ارش گروه رصدي قلعه چندار - هلال شامگاهي جمادي الثانيه 1428

بسم الله الرّحمن الرّحیم

با سلام و احترام

گزارش رویت هلال ماه جمادی الثانیه 1428 هجری قمری را به عرض علاقه مندان به رویت هلال ماه می رسانم.

از ماهها قبل گروه های مختلفی برای رصد هلال ماه جمادی الثانیه 1428 خودشان را آماده کرده بودند. مشخصات این هلال به گونه ای بود که در مناطق شرقی کشور حالت بحرانی داشت و حتی می شد پیش بینی کرد که در مناطق جنوب شرقی کشور هلال ماه بنا به دلایلی که در ذیل گزارش آمده غیر قابل رویت و یا درصد رویت آن بسیار پایین بود . از تهران و از اعضاء گروه غیر حرفه ای آقای علي ابراهیمی به همراه آقایان اله مانی و خسروی با ماشین شخصی خود و با داشتن دو تلسکوپ که یکی از آنها را آقای بهرنگ امین تفرشی در اختیار آنها قرار داده بود راهی کرمان شدند که ( شرح آن جداگانه در سایت گروه غیر حرفه ای خواهد آمد ). اینجانب نیز از قبل برنامه داشتم که به یزد بروم و در کنار دوستان به رصد این هلال بپردازیم اما بعدا بنا به دلایل شخصی تصمیم گرفتم در تهران بمانم که فکر می کنم دلیل این کار بر کسی پوشیده نیست .

در هفته نجوم با آقای ابوالفتح از رصد گران با تجربه اجرام آسمانی در مورد تلسکوپ های مختلف صحبت می کردم و ایشان با چنان صبر و حوصله ای صحبت می کردند که من بیشتر مجذوب اخلاق ایشان شدم. ایشان می گفتند تلسکوپ های آپو کروماتیک از شفافیت خوبی برخوردار است و در همانجا از یکی از این تلسکوپ ها تست به عمل آوردیم و به این نتیجه رسیدم که تلسکوپ های فوق العاده خوبی هستند بخصوص برای رویت هلالهای بحرانی این تلسکوپ ها از نظر شفافیت بسیار خوب و از کارایی بالايی برخوردارند. چند هفته بعد آقای ابوالفتح با من تماس گرفتند و اظهار علاقه کردند که به جمع رصدگران هلال ماه بپیوندند. من هم که از سوابق کاری ایشان در رصد اجرام سماوی و عکسبرداری و بخصوص از اخلاق خوبش مطلع بودم با خوشحالی از تصمیم ایشان استقبال کرده و برای اولین تجربه قرار شد که به اتفاق تعدادی از رصدگران تهرانی با کلیه ابزاری که دارند با هم و در قالب یک گروه واحد به رصد این هلال بپردازیم. من منطقه کردان کرج را انتخاب کردم چون در اطراف تهران تنها منطقه ای است که در این فصل سال موانع کمتری دارد، اما از لحاظ غبار و ابر قابل پیش بینی نیست. چندین بار برای رصد به این منطقه رفته ایم. قبل از غروب خورشید هوا ابری و غبار آلود بود اما بعد از دقایقی هوا چنان مناسب شد که هلال را به راحتی می دیدیم و بعضی مواقع بر عکس. ما این منطقه را به اتفاق آقای صیاد در 12 سال پیش برای رصد هلال ماههای اردیبهشت تا شهریور انتخاب کرده بودیم و شاید بیش از 20 رصد در آن مکان صورت گرفته که چند هلال آن با فاز کمتر از 1 درصد بوده است. ظهر جمعه به سمت کردان کرج بالای تپه ای در روستای قلعه چندار موضع گرفتیم. قبل از آن به پاسگاه نیروی انتظامی محل که با ما بیش از پانصد متر فاصله نداشت رفته و شرح حال خود را گفتیم. افسر کشیک با روی باز حمایت های لازم را به عمل اورده و از ابتدا تا انتها در کنار ما بودند ، در این رصد برای اولین بار تعداد ابزارمان تقریبا با تعداد افراد برابری می کرد.

1-یک دستگاه تلسکوپ 110 میلیمتری William

2-یک دستگاه تلسکوپ شکستی 150 میلیمتری Sky Watcher

3-یک دستگاه تلسکوپ شکستی 120 میلیمتری Sky Watcher

4-یک دستگاه دوربین 120*20 نیکون.

5-سه دستگاه دوربین 100*25 (Night Sky)

6-یک دستگاه دوربین 70* 15. (Night Sky)

7-دو دستگاه دوربین 50*10. صا ایران

8-یک دستگاه دوربین 50*7.

9-قطب نما – جی پی اس – دو دستگاه لپ تاپ – چادر – اجاق گاز برای عصرانه چون هم رصد بود و هم یک جمع دوستانه برای پیک نیک و تبادل نظر.

افراد رصد گر : استاد محمد رضا صیاد که با حضور خود زینت بخش محفل ما بودند - آقایان مرزانی – صدیق – ابو الفتح – الماسی – فتحی – بهمند – ولی ابراهیمی – کوکرم – و اینجانب ( قاضی میر سعید )

 

با دقت محل غروب خورشید را مشخص کردیم ، البته من با توجه به آشنایی با محل ، می دانستم مکان غروب خورشید کجاست و همچنین مکان دقیق غروب ماه و مسیری که قرار بود هلال از زمان غروب خورشید تا غروب خودش بپیماید را مشخص کردیم ( قبلا در کاغذی جداگانه با فاصله زمانی هر دو دقیقه با دقت و با شکل رسم کرده بودم ). تمام تجهیزات را مستقر کردیم و تلسکوپ 110 میلیمتری را با بزرگ نمایی حدود 50 و میدان دید حدود 1.5 درجه آماده کردیم البته بسیار ساده ( نه با تکنیک های مدرن جهانی که امروزه در ایران از آن نام می برند ! ) و آقای الماسی و آقای کوکرم نیز مشغول تنظیمات تلسکوپ های خود بودند. آقای صدیق نیز که تازه از استرالیا آمده بود به من گفت که با دوربین 100*25 در نیم کره جنوبی مرتب به تعقیب اجرام سماوی پرداخته و من از اینکه تمام اعضاي گروه افراد با تجربه ای بودند خوشحال بودم. اما غبار سمت افق کمی من را نگران کرده بود به همه گفتم نگران نباشند چون دامنه غبار تا 5.5 درجه و بالای آن چند تکه ابر بسیار کوچک وجود داشت اما امید زیادی داشتم که با توجه به فاز نسبتا مناسب ماه و کم رنگ بودن غبار بتوانیم این هلال را ببینیم ، اما به فرض اگر همین غبار را در کرمان یا یزد داشتیم قطعا به خاطر دو پارامتر نمی توانستیم هلال را ببینیم :

1- فاز کم ماه

2- لیبراسیونی که این هلال داشت با هلال های بحرانی قبلی فرق می کرد و شرایط رصد هلال ماه را سخت ترمی کرد و به همین دلایل بود که من ترجیح دادم مکانی را انتخاب کنم که امکان رویت بیشتر باشد و برای اثبات آن یک سال و نیم دیگر صبر نکنم. هر چند که سن 12 ساعت و 52 دقیقه هم رکورد ششم و رکورد خوبی بعد از رکورد اول و سوم که متعلق به ایران است در جهان تلقی می گردد. من از ابتدا و از زمانی که رصد گران خودشان را برای رصد این هلال آماده می کردند نمی خواستم بنا به دلایلی آن را بیان کنم زیرا ممکن بود سوء تفاهم بوجود آید. لذا امروز که چند روزی است از 25 خرداد گذشته عرض می کنم این هلال به هیچ وجهی هلال رکورد شکن نبود و پر واضح است افراد کم تجربه یا حتی با تجربه ممکن است تعجب کنند اما اگر خودشان سالها به رصد پرداخته و تمام جزییات ماه و عوامل رویت پذیری را مد نظر بگیرند بهتر به حرف امروز من خواهند رسید. 4 سال پیش به دوستان گفتم كه زياد به معیار آقای یالوپ و رصدخانه آفریقای جنوبی مطمئن نباشید، خط رویت آنها اشتباهات فاحشی دارد ، ابتدا دوستان تعجب کردند ولی امروزه تعدادی از دوستان قبول کرده اند که آن معیار ها دچار اشتباهات قابل توجهی است. معیار آقای اوده هم که بطور كلي از زیر بنا اشکال دارد. ایشان از الگویی استفاده کرده اند که از یک رصد تایید نشده هم فراتر رفته و یک درجه کمتر از آن را مبنا قرار داده اند. به هر حال این هلال، هلال پر جاذبه ای بود بخصوص برای رصدگرانی که چنین هلال های را می خواستند برای اولین بار رویت کنند.

   

عامل بزرگی که به ما در رویت این هلال کمک کرد درخشندگی نسبتا مناسب هلال ماه بود ضمن اینکه باید توجه داشت هلال چندان هم به راحتی دیده نشد و اگر کمی غبار کمتر بود تمام گروه یک هلال ماه نازک – زیبا – وبا طول کمان حدود 80 درجه را می دیدند اما غبار محلی باعث شد تا هم طول کمان کمتر دیده شود و هم رصد گران به آسانی نتوانند هلال ماه را ببیند که برای گروه ما نیز همینطور شد به طوری که بعضی از رصد گران در مرحله دوم یا سوم توانستند هلال را ببیند ، پس از مستقر کردن تلسکوپ و اطمینان از آن به سراغ دوربین 120*20 که دوربین بسیار خوبی بود رفته و آنرا هم تنظیم کردم این دوربین 3 درجه میدان دید داشت و تصویر ان بسیار واضح بود ، از دقایقی بعد از غروب خورشید رصد شروع شد خورشید در شکاف دو کوه در دور دستها غروب کرد و ما تا آخرین لحظه غروب خورشید را رصد کردیم و این نیز نشانه خوبی بود از اینکه غبار خیلی زیاد و غلیظ نیست ، استاد صیاد نیز گروه را زیر نظر داشتند و با دوربین خود نشسته مشغول رصد بودند. غروب کامل خورشید می بایستی طبق محاسبه در ساعت 19:24:55 اتفاق می افتاد اما ما به دلیل موانع، قرص خورشید را تا ساعت 19.21.43 که از آن نیز عکس گرفته شده نظاره گر بودیم و در نهایت خورشید درست بین دو شکاف از کوه در ساعت 19.23.17 ناپدید گشت.

 

رصد با ابزار شروع شد مطمئن بودیم که در دقایق اول هلال ماه دیده نخواهد شد! . در ساعت 19.32 آقای ابوالفتح چشمی تلسکوپ را عوض کردند و از یک چشمی دیگر که بزرگنمایی را حدود 22 برابر و میدان دید را حدود 3 درجه می کرد استفاده کرده و مشغول رصد شدند و من هم افراد را زیر نظر داشتم چند دقیقه بعد ايشان من را صدا زد و گفت آقای میر سعید شما هم در مرکز دوربین یک جسم نورانی می بینید ؟ من داخل چشمی را نگاه کردم یک جسم نورانی تر نسبت به زمینه دیدم وقتی با دقت بیشترجستجو می کردم ناگهان آن جرم بسیار واضح شد معلوم شد که وارد آن منطقه ای شد که من به بچه ها گفته بودم ( آخر من به دوستان گفته بودم اگر قرار باشد هلال را ببینیم دو منطقه در افق وجود دارد که آسمان تمیز تری را دارد و در آن دو منطقه احتمال رویت هلال بیشتر می شود) ، از اقای ابوالفتح شکل هلال را پرسیدم با دست درست نشانه آن جرم را می گفت اما چرا از ساعت حدود 2 تا 4.5 و کمی کمتر؟ خوب معلوم بود چشمی تلسکوپ را چرخانده بود و 90 درجه تصویر تغییر می کرد با جابجایی و تغییر آن من که بر روی چهار پایه بودم تصویر تغییر کرده را می دیدم من طول کمان را حدود 65 درجه تخمین زدم که علت آن نیز گفته شد و به خاطر بزرگنمایی 22 برابر هلال در یک میدان دید 3 درجه ای کوچک دیده می شد. در آن لحظه به اقای ابو الفتح گفتم کمی صبر کنیم تا مطمئن شویم ، یک دقیقه دیگر رصد کردیم پس از اطمینان کامل به گروه اعلام کردیم و به تدریج دوستان گاهی هلال را می دیدند و گاهی هلال در لایه لایه غبار ناپدید یا خیلی به سختی دیده می شد. اولین رویت در ساعت 19.35 به توسط اقای ابوالفتح انجام گرفت و اینجانب پس از مطمئن شدن رصد ایشان را تایید و به تدریج 7 نفر دیگر از اعضاء گروه هلال را دیدند. من هلال را با تلسکوپ آقای الماسی و دوربین 120*20 نیز رویت کردم ، نکته ای که در رویت این هلال باید بگویم این است که وجود غبار از ابهت هلال ماه کاسته بود شاید هم شرایط و ویژگی خاص هلال و یا شاید ... تمام این شاید ها دست به دست هم دادند تا آن چیزی را که می خواستم به آن نرسم. میخواهم بگویم هنوز دقیقا نمی دانم چرا آن چیزی را که به دنبال آن بودم نیافتم. در اینکه هلال ماه را بیش از 5 بار و با سه وسیله مختلف آن هم به مدت 18 دقیقه دیدیم کوچک ترین تردیدی ندارم اصلا تردید من به خاطر ندیدن هلال نیست به غیر ازمن ، 8 نفر دیگر هلال ماه را دیده اند حتی در ساعت 19.55 زمانی که هلال ماه در پشت کوه مخفی شد را به خوبی به یاد دارم اما یک حسی به من می گوید این هلال ویژ گی خاصی داشت که هلال های قبلی نداشتند شاید لیبراسیون این هلال توام با غبار باعث این ابهام است و یا شاید دلایل دیگری وجود دارد که باید در مورد آن بیشتر تفکر کرد به هر حال در آخرین لحظه رویت سن هلال 12 ساعت و 52 دقیقه و جدایی زاویه ای ان 7 درجه و 36 دقیقه قوسی بود.

 در آخر از جناب آقای صیاد که با حضور خود مثل همیشه جلوه خاصی به گروه ما دادند نهایت تشکر و قدردانی را داشته همچنین از نیروی انتظامی کردان پاسگاه قلعه چندار که ساعت ها در آن هوای گرم از گروه حمایت می کردند و به ویژه از رصدگران عزیز و به خصوص از آقای ابوالفتح که ایشان نیز با کمک لجستیکی خود کمک بزرگی برای گروه بودند و تبریک به خاطر اولین رصد هلالی که داشتند و از تمامی دوستان که احتمالا نامشان از قلم افتاده تشکر می کنم .

 

  

با تجدید احترام : سید محسن قاضی

home std testing link test for chlamydia
stock spy android turbofish.com free sms spy app for android
why do i cheat on my boyfriend go i just cheated on my boyfriend
my spouse cheated on me now what link when your wife cheats
reasons why women cheat on their husbands robertsuk.com how do i know if my wife cheated
viagra free coupon news.hostnetindia.com coupons free printable
naltrexone pill celecoxib pill sumatriptan 100mg
tadalafil 80mg clomid 25mg deltasone 5mg
cialis prix en pharmacie cialis prix en pharmacie cialis prix en pharmacie
etambutol dosis etambutol side effects ethambutol hydrochloride
escitalopram 5 mg adboesten.nl escitalopram
abortion history read abortion clinics in md
adalat capsulas truonggiang.net adalat oros
vermox mikor hat totspub.com vermox prospect
cialis coupon cialis coupons free cialis coupons free
pros and cons of abortion medical abortion pill abortion pill facts
natural abortion pill methods spiritocagliese.it misoprostol abortion
amoxicillin amoxicillin al 1000 amoxicilline
non surgical abortion pill how much is the abortion pill buy abortion pill
voltarene 75 mg voltarene posologie voltarenactigo
voltarene 75 mg voltarene 50 voltarenactigo
kamagra wikipedia ilkpirlantam.com kamagra forum
lilly coupons for cialis steadfasttraining.co.uk cialis prescription coupon
cialis prescription coupon steadfasttraining.co.uk cialis coupons online
lilly coupons for cialis steadfasttraining.co.uk cialis prescription coupon
vermox cena vermox vermox alkohol
nootropil cena sporturfintl.com nootropil review
pro abortion how late can you get an abortion pill abortion pill information
the cost of abortion aictmkulahospital.org different types of abortion pill
voltaren ampul voltaren jel voltaren ampul
viagra viagra online viagra prodej
voltaren ampul zygonie.com voltaren ampul
amoxicillin amoxicillin dermani haqqinda amoxicillin al 1000
lamisil pastillas lamisil comprimidos lamisil
priligy thailand priligy priligy resepti
lilly cialis coupons cialis free sample coupons cialis coupons 2015
abortion pill alpinmontservis.cz definition of abortion pill
neurontin gabapentin eblogin.com neurontin
duphaston iskustva duphaston cijena bez recepta duphaston tablete za odgodu menstruacije
abortion pill methods myhealthreport.ca free abortions
acetazolamide pka mcmurray.biz acetazolamide cerebral edema
pro abortion early abortion pill options late term abortion pill
cialis coupons from lilly coupon for prescription cialis coupons online
in clinic abortion pill arborawning.com aspiration abortion
abortion pill price arborawning.com early abortion pill options
abortion pill online abloomaccessories.com teenage abortion pill
amoxicillin albayraq-uae.com amoxicilline
coupons for prescriptions coupon prescription cialis coupons 2015
amoxicillin antibiyotik fiyat amoxicillin 500 mg amoxicillin 1000 mg
lamisil pastillas mcmurray.biz lamisil pastillas
pregnancy medication want an abortion pregnant pregnant pregnant
strattera discount coupon discount code for strattera strattera manufacturer coupon
voltaren nedir voltaren gel voltaren krem fiyat
the abortion pill abortion pill late term abortion pill
cialis.com coupon sharepoint2010.ru cialis coupons online
drug coupon card lilly cialis coupons cialis free coupon
drug coupon card sharepoint2010.ru cialis free coupon
what does naltrexone feel like go ldn and lupus
naltrexone structure how much is naltrexone naltrexone generic
naltrexone tab 50mg naltrexone definition fibromyalgia ldn
naltrexone 4.5 mg click ldn 4.5 mg
low dose naltrexone breast cancer blog.bjorback.com low dose naltrexone side effects multiple sclerosis
ldn for cancer naltrexone natural alternative naltrexone fda
vivitrol alcohol treatment read what is vivitrol used for
naltrexone implant locations oscarsotorrio.com is naltrexone addictive
50 mg naltrexone naltrexone cost without insurance naltrazone
ketoconazol bijsluiter generisktablet.site ketoconazol 500 mg

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .