پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : سه شنبه مورخ 4 آبان 1400 هجری شمسی ، مطابق با 19 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 26 اکتبر 2021 میلادی

گزارش شامگاهی
تاریخ رصد : 1425 / 10 / 14

گزارش رصد هلال شامگاهی شوال 1425

  منبع: سایت کمان آسمانی                                                                                    

                                                                                                    هلال ماه شوال 1425

                                                                            نقشه وضعيت سن و رويت پذيری هلال در کشورهای مختلف

                                                                       در غروب روز شنبه 23 آبان 1383 ، 13 نوامبر 2004 ، 29 رمضان 1425 گزارشات رصد هلال در ايران:

 

                                                                                                   تصوير هلال شوال 1425

                                       اين عكس با استفاده از تلسكوپ 14 اينچ رصدخانه شهرداري فسا و يك دستگاه دوربين ديجيتالي گرفته شده است

                                                                                              عكس از آقاي اسفندي


 

                                                                      هلال شب دوم شوال ، يكشنبه 24 آبان 1383 ، جاده تهران- اصفهان

                                                                                                  عكس از عليرضا بوژمهراني


                                                                         هلال شب دوم شوال ، عكس از سيد محسن قاضي مير سعيد

 

گزارش شماره48

گزارش دهنده  آقای ایرج غلامی ، انجمن نجوم پژوهشکده تعلیم و تربیت کرمان (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

گزارش رویت هلال ماه شوال 1425 هجری قمری

تاریخ : شنبه 23 آبان 1383 برابر با 13 نوامبر 2004 میلادی

مکان : استان سیستان و بلوچستان ، شهرستان سراوان ، روستای گلپوران ( گلپاگان) با مختصات 27:16 شمالی و 62:33 شرقی

تجهیزات گروه : دوربین 150*40 یک دستگاه ، دوربین 120*20 یک دستگاه ، دوربین 50*7 یک دستگاه ، GPS و کامپیوتر

اعضای گروه : آقایان حجت الاسلام محمدیان ( امام جمعه محترم سراوان ) ، ایرج غلامی و عباس احمدی از کرمان ، قهاری ، آزرمی ، خیاط و دلواری (خبرنگار صدا و سیمای مرکز زاهدان) و تصویربردار و جمعی دیگر از مسئولین شهرستان سراوان که حدود بیست نفر می شدند.

شرح گزارش : بنا به دستور ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری جهت رویت هلال ماه شوال 1425 به منطقه سراوان عزیمت نمودیم. ساعت 13 روز شنبه 23 آبان به شهر سراوان رسیدیم. بعد از هماهنگی با مسئولین شهرستان ، بطرف روستای گلپوران در 30 کیلومتری جنوب شرقی سراوان حرکت نمودیم. ساعت 15 به رصدگاه که قبلا" توسط جناب آقای محمد زاهد آرام انتخاب شده بود رسیدیم. این مکان افق کاملا" باز و صفری داشت (از نظر ارتفاع موانع). هوا کاملا" صاف بود و افق حدود 1 درجه غبار داشت. دوربین 150*40 و 120*20 را بر اساس سمت خورشید تنظیم نمودم و به سمت ماه در لحظه غروب خورشید نشانه رفتم و دوربینها را تا غروب خورشید چندین بار کنترل کردم. خورشید در ساعت 16:30 غروب کرد. پس از اولین 5 دقیقه که تنظیم مجدد دوربین انجام شد ، ساعت 16:36 هلال ماه را با دوربین 120*20 رویت کردم و سپس دیگر اعضای گروه پشت دوربین ها قرار گرفتند تا هلال را رویت کنند. ساعت 16:40 موفق شدم با دوربین 50*7 هلال را رویت کنم و آقای عباس احمدی ساعت 16:41 ابتدا با دوربین 150*40 و سپس با دوربین 120*20 موفق به رویت هلال شد و حجت الاسلام محمدیان ساعت 16:50 موفق به رویت هلال گردیدند و نهایتا" هلال تا ساعت 16:58در چشمی دوربین قابل رویت بود و از این لحظه تا ساعت 17:02 غبار مانع رویت شد و ماه در ساعت 17:02 در افق ما غروب کرد. بنده توانستم به مدت 22 دقیقه این هلال زیبا را در چشمی دوربین رویت کنم. 


گزارش شماره47

گزارش دهنده حجت الاسلام علیرضا موحد نژاد ، عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری و شورای تقویم دانشگاه تهران (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

صفحه اول ، صفحه دوم ، صفحه سوم ، صفحه چهارم ، صفحه پنجم 


گزارش شماره46

گزارش دهنده آقای دکتر حبیب الله عصاره ، اهواز (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

جناب آقای دکتر عصاره به همراه امام جمعه محترم اهواز و تعدادی از دانشجویان دانشگاه اهواز برای رصد هلال شوال به منطقه دهلاویه عزیمت نموده اند. ابزار مورد استفاده دوربین های قدرتمند نظامی ( متعلق به سپاه پاسداران ) بوده است. بدلیل ابری بودن آسمان افق غربی ، هلال ماه رویت نشده است.

 گزارش شماره45

گزارش دهنده  انجمن اخترشناسی ماتيلدا (دانشگاه آزاد اسلامی واحد ميبد) , استان یزد (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

بسمه تعالی

گزارش از رصد هلال شوال 1425 در شيراز

با بررسی های به عمل آمده از رصدگاههای  مناطق مختلف ايران در غروب شنبه 23/8/83 و انجام محاسبات لازم توسط مهندس رستمی ، رصدگاه شيراز برای رصد هلال شوال امسال انتخاب گرديد. گروهی متشکل از 3 نفر از اعضای انجمن ماتيلدا (به نامهای پويا محمد طاهر ، محمد حسين شفيق و حسن رنجبر ) برای رصد به شيراز اعزام شدند. وسائل رصدی شامل دوربين دوچشمی 30x60 و تلسکوپ شکستی با بزرگنمايي 50 برابر بود. ارتفاعات هفت تننان در شمال غرب حاشيه شهر شيراز (جاده ورودی شهر از اصفهان) برای رصد انتخاب شد ، زيرا از پای اين کوه ، افق غربی حدود 5/2 درجه ارتفاع داشت. نقشه زير اطلاعات مورد نياز را برای اين رصد گاه نشان می داد:

 


غروب خورشيد ساعت 17 و 4 دقيقه و تقريبا از محل رصد (بالای کوه) درافق ناظر صورت گرفت. رصد پس از غروب خورشيد توسط اعضاء شروع شد. تمام آسمان منطقه صاف و شفاف بود اما تا حدود 2 درجه از افق غرب را ابر غليظ و تيره فرا گرفته بود. متاسفانه هيچ يک از اعضای گروه نتوانست هلال ماه را با وسائل فوق رويت نمايد.

سياره عطارد لحظاتی پس از غروب خورشيد در ساعت 17 و 20 دقيقه رويت گرديد که 10 درجه ارتفاع و حدود 16 درجه به سمت چپ (از غرب به طرف جنوب) محل غروب خورشيد بود. رصد در ساعت 18 با تاريک شدن هوا و اطمينان از گذشتن زمان غروب ماه (17 و 45 دقيقه) ، به پايان رسيد. ضمنا بقيه اعضا در شهرستانهای محل اقامت خود به رصد هلال پرداختند.

-----------------------------------------------------

ماتيلدا نام گروهی است که در ارديبهشت 1382 توسط جمعی از دانشجويان علاقه مند از رشته های سراميک ، کامپيوتر و نقشه برداری (به نام های : سعدی ، فشارکی ، برمکی ، محمد طاهر، شفيق ، جمشيدی و... ) و يک نفر عضو هيئت علمی گروه نقشه برداری (مهندس رستمی) تشکيل گرديد. مهمترين فعاليتهای اين گروه رصدهای سه خسوف ، عبور زهره ، رصدهای هلال ماه ، تعيين قسمتی از مسير آنالما، برگزاری سه همايش و نمايشگاه نجوم با همکاری انجمن اخترشناسی شيراز و انجمن شفق اردکان يزد و برگزاری کلاسهای آموزش نجوم و ... می باشد. 

گزارش شماره44

گزارش دهنده  آقایان الماسی ، فتحی و صبوری (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

به نام خدا

گزارش رصد هلال شوال المکرم 1425 –  گروه اعزامی به یزد:

با سلام  و احترام خدمت تمامی دوستان گرامی:

گروه اعزامی به یزد –  آقایان محمد فتحی ، آریا صبوری ، محمد حسین الماسی –  پس از بررسی و پیش بینی رصدگاه های مورد نظر، در روز چمعه برای بررسی افق منطقه و ... به سمت رصدگاههای خود حرکت نمودند. گروه اول که آقای الماسی هدایت آن را بر عهده داشت ارتفاعات شاه نشین به مختصات 31:31 شمالی و 53:48 شرقی و ارتفاع 2290 متری  و گروه دوم تحت سرپرستی آقای فتحی، سه راهی محمد آباد ( 25 کیلومتری ندوشن ) به مختصات 32:00 شمالی و 53:17 شرقی را انتخاب نمودند. متاسفانه رصدگاه های مورد نظر در روز شنبه هم مانند سایر مناطق منطقه مرکزی ایران با مشکل ابری شدن آسمان همراه با بارش باران مواجه شدند!


  بنابراین گروه حوالی ظهر شنبه مجبور شد تمام برنامه ها و مکانهای رصدی را عوض کند. گروه آقای فتحی به سمت مروست ( جنوب یزد ) و گروه آقای الماسی از استان یزد خارج شده به سمت سیرجان ( غرب کرمان ) عزیمت نمودند.

آقای فتحی به همراه حاج آقا خانی ( رئیس دفتر شورای سیاستگذاری استان یزد ) و حاج آقا نجفیان و ... در رصدگاهی به مختصات 29:54 شمالی و 54:25 شرقی و ارتفاع 1500 متری  در 10 کیلومتری هرات مستقر شدند. ابزار مورد استفاده دوربین 120* 20 و 60 * 20 بود.

پس از بررسی ، سمت غروب خورشید و غروب ماه و همچنین پای عمود ماه در زمانbest time  مشخص و دوربین مستقر گردید. متاسفانه در مدت مکث ماه، تکه های ابر در همان نقطه مورد نظر بالا آمده و افق را بستند و مانع از رؤیت هلال گردیدند.

آقای  الماسی نیز به همراه  حاج آقا کلانتری ( نماینده حاج آقا خانی ) و آریا صبوری و محمد حکیمیان در 50 کیلومتری سیرجان به مختصات 29:59 شمالی و 55:14 شرقی و ارتفاع 1988 متری مستقر شدند. ابزار مورد استفاده گروه هم دوربین 120 * 20  و 60*20 بود. البته در این مکان رصدی ما در نیمه شرقی و افق شرقی آسمان ما شاهد بارش باران و رعد و برق همراه با رنگین کمان زیبایی بودیم.


  متاسفانه با وجود افق بسیار خوبی که داشتیم، ولی با توجه به ارتفاع کم هلال ، در مسیر حرکت ماه تکه های ابری وجود داشت که  تا زمان غروب ماه هیچگاه از مکان خود جابجا نشدند! و مانع از رؤیت هلال شدند.

در انتها لازم است از تمامی دوستان و اساتید، حاج آقا ذاکری ، آقای صیاد و آقای میرسعید ، آقای مرزانی و همچنین حاج آقای خانی ، فرماندهی سپاه یزد ، حاج آقا نجفیان و حاج آقا سلطانی ، حاج آقای کلانتری و آقای  محمد حکیمیان و سایر عزیزانی که ما را در این برنامه یاری نمودند کمال تشکر و قدر دانی داریم و از خداوند منان برای ایشان سلامتی و آرزوی موفقیت خواهانیم.

با احترام مجدد ، محمد فتحی – آریا صبوری – محمد حسین الماسی 

گزارش شماره43

گزارش دهنده  آقای مهدی هاشم زئی ، گروه نجومي كانون فرهنگي هنري امام علي (ع) مسجد جامع شهر سه قلعه ، جنوب استان خراسان رضوی (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

باسمه تعالي

گزارشي از رصد هلال ماه شوال 1425 ه.ق ( 23 آبان  1383 )

بر طبق هماهنگي هاي قبلي كه از طريق دفتر امام جمعه و خانه نجوم مشهد مقدس صورت گرفته بود برنامه رصدي جهت رويت هلال ماه شوال به شرح ذيل برگزار گرديد :

مطابق برنامه ريزي قبلي  ساعت 45/2 عصر روز شنبه 23/8/83 به اتفاق اعضا ي گروه به طرف مكان موردنظر حركت نموديم. منطقه موردنظر در فاصله 10 كيلومتري جنوب غربي شهر سه قلعه قرار داشت (مختصات جغرافيايي تقريبي محل40/33  شمالی و 24/58  شرقی). بالاخره در ساعت 15/3 به مكان مورد نظر رسيديم. لازم به ذكر است كه افق اين منطقه تا حدود زيادي باز است بطوري كه موانع موجود در افق غربي كمتر از 5/0 درجه مي باشد. پس از استقرار تلسكوپ در ساعت 30/3 ابر نسبتا بزرگي در منطقه غرب بخش زيادي از آسمان منطقه را پوشاند به طوري كه مكان خورشيد در آسمان مشخص نبود. البته با توجه به وجود ابر موقعيت فرضي خورشيد و ماه را در هنگام غروب بررسي نموده ( سمت ماه و خورشيد ) تا در صورت جدا شدن ابر از قسمت افق كار رويت هلال با تلسكوپ سريعا انجام شود ولي متاسفانه تا هنگامي كه ما در منطقه بوديم ( ساعت 45/5 عصر ) نه تنها پوشش ابر ها كم نشدند بلكه  ابر ها بخش بيشتري از آسمان را پوشش دادند . بنابر اين بعد از اذان مغرب به امامت حاج آقاي بياتي نماز را به جماعت خوانديم و پس از صرف افطار در ساعت 45/5 عصر به طرف سه قلعه حركت نموديم . لازم به ذكر است كه جهت ارتباط با دفتر امام جمعه و آقاي مطيعي گوشي بيسم همراه داشتيم ولي متاسفانه اين گوشي در برقراري ارتباط ضعيف عمل كرد و خبر مربوط به رصد بعد از رسيدن گروه به سه قلعه صورت گرفت. در پايان جا دارد از شهرداري محترم سه قلعه كه وسيله  اياب و ذهاب را در اختيار گروه قرار دادند  تقدير و تشكر نماييم .

ليست وسايل رصدي : تلسكوپ روسي ( TAL120 ) ، دوربين دو چشمي روسي ( 40× 10) ( كرايه اي ) ، دوربين ديجيتال ( كرايه اي )

اعضاي شركت كننده : مهدي هاشم رئي ( مدير گروه ) ، حجة الاسلام والمسلمين حاج آقاي بياتي ، محمود رضا مختاري نژاد ( معلم ) ، علي كاظمي ( ليسانس جغرافيا ) ، سيد ابالفضل فضلي ( عكاس ) ، عباس شريف زاده (خبر نگار ) ، عليرضا كاظمي ، مهدي هاشمي ( دانش آموز ) و محمد رضا بيهقي (راننده )

 

 

 

                                                                         عكس هاي ارسالي آقاي هاشم زئي (نفر سمت راست در عكس سمت راست) 


گزارش شماره42

گزارش دهنده  آقای علی اصغر لطفی شورابی ، مرکز نجوم آستان مقدس حضرت عبدالعظیم علیه السلام (نمابر)

تاریخ رصد : شامگاه 23 آبان 1383 مطابق با 29 رمضان 1425 و 13 نوامبر 2004-11-22 محل رصدگاه : شهر نیاسر در 35 کیلومتری شمال غرب کاشان از توابع استان اصفهان

مختصات رصدگاه : عرض 33:01 شمالی و طول 51:14 شرقی با 1750 متر ارتفاع از سطح دریا

تجهیزات : یک دستگاه زاویه سنج دیجیتالی ، دوربین دوچشمی 20x60 و دو دستگاه دوربین دوچشمی 40x70

رصدگران : سید حسن سلطانی ، علی اصغر لطفی شورابی ، محمد عمارتی ، جواد ماشینی و یک نفر راننده

نتیجه رصد : افق غربی آسمان رصدگاه در ناحیه مسیر حرکت ماه سراسر و پوشیده از توده ای ابر سیاه رنگ و متراکم بود که باعث شد هلال رویت نگردد.


گزارش شماره41

گزارش دهنده  آقای سید محمد حسین نیری ، شیراز (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

با سلام

برای رصد هلال شوال ابتدا با رئیس دفتر سیاستگذاری ائمه جمعه تماس گرفتیم. ایشان با ارتش هماهنگی های لازم را انجام داده بودند. ارتش دو دستگاه دوربین 20x120 برای این برنامه اختصاص داده بود. روز شنبه جلسه ای با حضور نمایندگان ارتش و سپاه و رصدگرانی که معرفی شده بودند برگزار و مقرر شد که سپاه نیز 3 دستگاه دوربین دیگر در اختیار رصدگران قرار دهد. در مجموع 6 گروه در استان فارس مستقر شدند که 2 گروه از تهران آمده بودند. از 4 روز قبل با تماس با اداره هواشناسی ، هوای 6 منطقه مورد بررسی قرار گرفت :

1-     ده پاگا

2-     برشنه

3-     دریاچه مهارلو

4-     خرامه

5-     جهرم

6-     فسا

طبق فاکسی که اداره هواشناسی ارسال کرد اولویت اول به خرامه و اولویت بعدی به نقطه ای دیگر داده شد. ما هم روز پنج شنبه به اتفاق دوست عزیزم آقای زمانی برای مکان یابی اقدام کردیم. همچنین روز جمعه نیز اقدام به مکان یابی شد و مکانی با نیم درجه ارتفاع موانع پیدا کردیم. مکان در دوراهی روستای سلطان آباد به خرامه با مختصات 29:32 شمالی و 53:18 شرقی قرار داشت. روز شنبه به اتفاق دوستانی از تیپ 37 زرهی ارتش و یک خبرنگار به منطقه عزیمت کردیم ولی به دلیل غبار و ابر ، رصد هلال زیبای شوال امکان پذیر نشد.
اعضای گروه : آقایان حجت الاسلام عاقلی امام جمعه محترم خرامه ، حجت الاسلام صفری امام جمعه محترم داریان ، کشاورز ، بذرافشان ، محمد حسین نیری
در پایان نیز افطار در خدمت حجت الاسلام عاقلی بودیم و از محضر ایشان استفاده کردیم. گروه وظیفه خود میداند از حجت الاسلام شیرمردی تشکر ویژه نماید که ما را در این برنامه حمایت کردند

                                                                                          عكس هاي ارسالي آقاي نيري 

گزارش شماره40

گزارش دهنده  آقای سالار آسایش ، گروه نجوم شفق ، اردکان (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

با سلام و تبریک به مناسبت عید سعید فطر

گزارش برنامه رصد هلال شوال

رصدگاه : تپه های جنوب شرقی اردکان

ابزار : تلسکوپ 8 اینچ سلسترون ، تلسکوپ 8 اینچ ویکسن ، دوربین های دوچشمی 10-30x60 و 7x50

نتیجه رصد : به دلیل پوشش ابر که در سرتاسر آسمان بخصوص قسمتهای غربی وجود داشت ، هلال رویت نشد. 

گزارش شماره39

گزارش دهنده  آقاي سيد رضا منجمي ، مركز آموزش نجوم اديب ، اصفهان (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

سلام

گزارش رصد نا موفق هلال شوال 1425 ارسال مي گردد.

دو سه هفته قبل از پايان ماه مبارك رمضان به بررسي مناطق مختلف استان پرداختيم تا رصد گاه هاي مناسبي را براي رو

گزارش شامگاهی
تاریخ رصد : 1425 / 10 / 14

وضعيت رويت پذيري هلال شوال 1425

منبع : سایت کمان آسمانی

جناب آقاي مهراني با سلام و احترام

نقشه رويت پذيري هلال ماه شوال به پيوست تقديم مي گردد. در اين نقشه كشور عزيزمان به دو قسمت تقسيم شده در قسمت بالاي خط بعيد است هلال ماه با ابزارعادي رويت شود ، اما احتمال اينكه كمي بالا تر از خط ، هلال ماه با ابزار قوي و يا تلسكوپ رويت گردد وجود دارد. ضمنا" در پايين خط هلال ماه با ابزار به راحتي قابل رويت خواهد بود. بديهي است با توجه به اهميت ديني اين هلال كليه رصدگران محترم تلاش خواهند نمود تا اين هلال جذاب را با ابزار رويت نموده و گزارش رصدي خود را ارسال دارند.

                                                                                     نقشه رويت پذيري هلال ماه شوال

موفق باشيد ، سيد محسن قاضي ميرسعيد

  

تاريخ درج خبر 9 آبان 1383

 

مقارنه ماه و خورشيد براي ماه شوال 1425 در ساعت 14:27 روز جمعه 12 نوامبر 2004 به وقت بين المللي ( ساعت 17:57 روز جمعه 22 آبان 1383 مصادف با 28 رمضان 1425 به وقت رسمي ايران ) روي خواهد داد. در ايران ، مقارنه ، پس از غروب خورشيد روز جمعه روي خواهد داد. بنابراين وضعيت رويت پذيري هلال شوال را براي روز شنبه 23 آبان مصادف با 29 رمضان مورد بررسي قرار مي دهيم.

نقشه پيوست شماره 1 موقيعت ماه و خورشيد را در آسمان شامگاهي شنبه 23 آبان و براي مناطق مركزي ايران نشان مي دهد. همانگونه كه در اين نقشه مشخص است ، ماه داراي عرض داير‌ة البروجي جنوبي ( به ميزان 2 درجه و 50 دقيقه ) است. زاويه ميل ماه نيز حدود منفي 5/24 درجه است. زاويه ميل ، موقعيت ماه را نسبت به استواي سماوي نشان مي دهد. در شامگاه روز شنبه 23 آبان و در پهنه ي ايران ، هلال شوال 1425عليرغم دارا بودن سني حدود 24 ساعت به راحتي قابل رويت نبوده و در واقع نيمي از كشور از مشاهده اين هلال حتي با چشم مسلح محروم خواهد بود. هر چند كه اين هلال داراي سن زيادي است و از فاز ، ضخامت و جدايي زاويه اي نسبتا" زيادي برخوردار است ، اما جنوبي بودن عرض دايرة البروجي و زاويه ميل ماه باعث گرديده است كه اين هلال ارتفاع بسيار كم و به طبع آن مكث نسبتا" كوتاهي داشته باشد و همين موضوع است كه رويت آن را براي نيمه شمالي كشور ناممكن مي نمايد.

                                                                                                 نقشه شماره1

وضعيت رويت پذيري اين هلال بر اساس معيارهاي مختلف به شرح زير است :

 

1- بر اساس معيار رصدخانه آفريقاي جنوبي ، خط رويت پذيري هلال شوال در شرق ايران از نقطه اي با مختصات 31:45 شمالي و 62:00 شرقي و در غرب ايران از نقطه اي با مختصات 34:20 شمالي و 45:00 شرقي عبور مي نمايد ( خط قرمز رنگ در نقشه پيوست شماره 2). بر اساس اين معيار در تمامي نقاط واقع در شمال اين خط ، هلال شوال قابل رويت نخواهد بود. اما براي مناطق واقع در جنوب اين خط چگونگي رويت هلال بدين ترتيب خواهد بود كه در حد فاصل خط قرمز رنگ تا خط صورتي رنگ ( 28:29 شمالي و 62:00 شرقي در شرق ايران ، 30:35 شمالي و 48:00 شرقي در غرب ايران ) ، هلال شوال فقط با چشم مسلح قابل رويت بوده و در مناطق واقع در زير خط صورتي رنگ ، رصد اين هلال با چشم غير مسلح محتمل است.

   

                                                                                                       نقشه شماره2

2- بر اساس معيار پروفسور برنارد يالوپ ، خط رويت پذيري هلال شوال در شرق ايران از نقطه اي با مختصات 30:44 شمالي و 62:00 شرقي و در غرب ايران از نقطه اي با مختصات 33:29 شمالي و 45:00 شرقي عبور مي نمايد ( خط سبز تيره رنگ در نقشه پيوست شماره 3 ). در تمام نقاط واقع در شمال اين خط ، هلال شوال قابل رويت نخواهد بود. مناطق واقع در بين خط سبز تيره و خط سبز روشن ( 27:27 شمالي و 63:00 شرقي در شرق ايران ، 30:06 شمالي و 48:00 شرقي در غرب ايران ) ، در منطقه رويت پذيري D قرار دارند. در اين مناطق رويت هلال با چشم مسلح مقدور خواهد بود. تمامي مناطق واقع در جنوب خط سبز روشن در منطقه رويت پذيري C قرار داشته و احتمال رويت هلال با چشم غير مسلح در آن وجود دارد.

 

                                                                                                      نقشه شماره 3

در جداول پيوست مختصات هلال شوال در لحظه غروب خورشيد روز شنبه 23 آبان ماه و براي مراكز استانها و چند شهر كشور درج شده است.

 

ارزش علمي رصد هلال شوال 1425

اگر به بانك اطلاعاتي رصدهاي هلال ماه در سايت رصد خانه آفريقاي جنوبي مراجعه نماييد ، خواهيد ديد كه در آن جداول ، هلالي مشابه هلال شوال 1425 وجود ندارد. هلالي كه با بيش از 13 درجه جدايي زاويه اي ، تنها 5/4 درجه ارتفاع دارد. بنابراين رصد اين هلال در نواحي نزديك به خطوط رويت پذيري هلال از اين حيث حائز اهميت است. از سوي ديگر ، رصد اين هلال امكان آزمايش مجدد معيارهاي رويت پذيري هلال ( بخصوص معيار يالوپ و معيار رصدخانه آفريقاي جنوبي ) را فراهم مي سازد ، موقعيتي كه بطور معمول در هر سال فقط يكي دوبار در ايران بوجود مي آيد. رصدهاي مهم چند ساله اخير نشان از محتاط بودن معيار يالوپ دارند ، بنابراين انجام رصد هلال شوال در شمال خط رويت پذيري معيار يالوپ ، امكان اين آزمايش مهم را فراهم خواهد ساخت. اما تا كجا ميتوانيم از اين خط فاصله بگيريم؟

آقاي عليرضا موحد نژاد با رصد هلال جمادي الثاني 1422 كمترين مقدار پارامتر q را به ميزان 277/0 – به نام خود به ثبت رسانده اند. در معيار يالوپ كمترين مقدار q براي رويت پذيري هلال با چشم مسلح 231/0 – ذكر شده است. بنابراين رصدگاه مناسب براي آزمايش معيار يالوپ محلي خواهد بود كه مقدار پارامتر q در آن محل بين 232/0 – تا 280/0 – باشد. در نقشه پيوست شماره 4 ، خط سياه رنگ مرزي را مشخص مي نمايد كه توصيه مي كنيم رصدگاه از آن فراتر نرود. در اين نقشه خط سياه رنگ مرز مقدار 280/0 – براي پارامتر q ، خط قرمز رنگ معيار رصدخانه آفريقاي جنوبي و خط سبز رنگ معيار يالوپ را نشان مي دهد. ضمن آرزوي قبولي طاعات همكاران و رصدگران محترم ، موفقيت آنان در رصد اين هلال را از درگاه ايزد منان مسئلت مي نمايم.

                                                                                                        نقشه شماره4

unfaithful wives I cheated on my husband how to know if wife has cheated
reasons why women cheat on their husbands robertsuk.com how do i know if my wife cheated
how to catch a cheat how to cheat wife why do wife cheat on husband
married affairs sites all wife cheat wife who cheated
what makes a husband cheat open women who cheat on husbands
best pharmacy discount card go rx coupon card
prescription drug coupons printable coupon codes for walgreens photos drug rx coupons
discount card for prescription drugs site photo coupon codes
rite aid picture coupon walgreen prescription coupon free coupons printable
cipro blog.griblivet.dk furosemide 100mg
coupons viagra modelosguayaquil.com drug coupons
risperdal effets secondaires warpedfish.co.uk risperdal avis
cialis discount cialis walgreen coupon cialis walgreen coupon
renovar cnh link renova companhia
abortion clinics houston tx why abortion abortion pics
coupons for cialis printable free coupon for cialis transfer prescription coupon
extracelular estrace crema estrace mexico
adalat capsulas truonggiang.net adalat oros
cialis online coupon cialis prescription coupon coupon for cialis
prescription discount card printable prescription drug coupons discount pharmacies
amoxicillin accuton.com amoxicilline
amoxicillin 500 mg amoxicillin-rnp amoxicillin dermani haqqinda
vermox cena blog.idilbaby.com vermox alkohol
vermox cena blog.idilbaby.com vermox alkohol
pro abortion after abortion pill abortion pill information
viagra viagra recenze viagra prodej
voltaren ampul voltaren gel voltaren ampul
where to get an abortion pill funtimeleisure.co.uk abortion options
voltaren patch choice-cottages.co.uk voltaren jel
aspiration abortion how does abortion pill work natural abortion pill
neurontin 100 mg neurontin neurontin 400
how do abortion pill work against abortion pill teen abortion pill
addyi 100 mg addyi menopause addyi fda
acetazolamide blood brain barrier acetazolamide migraine acetazolamide
acetazolamide spc acetazolamide pka acetazolamide migraine
cialis prescription coupon cialis coupon codes prescriptions coupons
abortion clinics in liverpool dilatation and curettage video dilatation and curettage video
online couponing sites discount printable coupons free coupon sites printable
abortion pill online abloomaccessories.com teenage abortion pill
cialis coupons free cialis manufacturer coupon 2016 cialis discounts coupons
abortion pill questions how does an abortion pill work 2nd trimester abortion pill
free discount coupons coupon discount codes free online coupon codes
lamisil pastillas lamisil spray lamisil pastillas
vermox pret vermox prospect vermox
strattera discount coupon strattera voucher strattera manufacturer coupon
naltrexone 4.5 mg click ldn 4.5 mg
does naltrexone help with withdrawal blog.bjorback.com trexone medication
where to get naltrexone naltrexone in pregnancy once a month shot for opiate addiction
side effects low dose naltrexone peider.dk naltrexone alcohol treatment
side effects low dose naltrexone peider.dk naltrexone alcohol treatment
naltrexone implant locations oscarsotorrio.com is naltrexone addictive
50 mg naltrexone read naltrazone
ketoconazol bijsluiter ketoconazol 600mg ketoconazol 500 mg
ketoconazol bijsluiter generisktablet.site ketoconazol 500 mg

گزارش شامگاهی
تاریخ رصد : 1425 / 10 / 14

جدول مختصات هلال شوال 1425

منبع : سایت کمان آسمانی

جدول مختصات هلال شوال 1425 در لحظه غروب خورشيد روز شنبه 23 آبان 1383 برابر با 29 رمضان 1425 و 13 نوامبر 2004

اختلاف ساعت رسمی ايران با زمان بين المللی 03:30 است.

تنظيم جداول از : سركار خانم فريده قزويني

رنگ قرمز غير قابل رويت ، رنگ سفيد محتمل ، رنگ سبز قبل رويت

اهواز

اصفهان

ارومیه

اردبیل

اراک

 

31:20N 48:40E

32:38N 51:41E

37:33N 45:05E

38:16N 48:18E

34:05N 49:42E

 

17:18

17:03

17:20

17:06

17:09

زمان غروب خورشید

249.157°

248.869°

247.561°

247.344°

248.518°

سمت خورشید

23h 21m

23h 06m

23h 23m

23h 09m

23h 12m

سن ماه در زمان غروب خورشید

5.055°

4.698°

3.697°

3.470°

4.411°

ارتفاع ماه

237.344°

237.012°

235.037°

234.870°

236.454°

سمت ماه

-11.813°

-11.857°

-12.525°

-12.474°

-12.065°

اختلاف سمت ماه و خورشید

13.120°

13.005°

13.247°

13.124°

13.079°

جدایی زاویه ای ماه و خورشید

1.40%

1.38%

1.41%

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .