پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : شنبه مورخ 1 آبان 1400 هجری شمسی ، مطابق با 16 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 23 اکتبر 2021 میلادی

گزارش صبحگاهی
تاریخ رصد : 1427 / 12 / 14

گزارش هاي رصد هلال صبحگاهي ذيحجه الحرام 1427

گزارش شماره9

گزارش دهنده آقاي جواد رحيمي از دولت آباد برخوار

نام خدا

با سلام گزارش رصد هلال صبحگاهی ذی الحجه 1427 را به آگاهی شما می رسانم

تاريخ رصد : پنج شنبه 28 دی ماه 1385

رصدگاه : کوه صفه – شهر اصفهان – استان اصفهان

مختصات محل رصد : 32:35:42 شمالی و 51:39:15 شرقی

وضعیت جوی: وجود غبار رقيق در نزدیکی افق

ابزار: دوربین دوچشمی 7015

نتیجه رصد: هلال رویت شد .

مشروح گزارش :

در سحرگاه 5 شنبه 28 دی ماه 1385 در ساعت 5 صبح با برادرم ، آقای مهدی رحیمی و دو نفر از دوستان به نام های آقای محمد کمالی و آقای احمد رحیمی عازم شهر اصفهان شدیم تا در رصدگاه انتخاب شده - که ارتفاعات کوه صفه بود - مستقر شویم . در این رصد از محضر بزرگانی چون آقای مهرانی ، آقای محمد رحیمی و چند نفر از همراهان آنان که دیدار این افراد را موهبتی برای خود می دیدم ، نیز استفاده می کردم .   

پس از رسیدن به رصدگاه و اقامه ی نماز صبح ، ابزار رصدی خود یعنی دوربین دوچشمی 7015 را روی سه پایه نصب کرده و آن را کانونی کردم .  با استفاده از موقعیت سیاره ی مریخ و مشتری ، و ستاره ی بوريليس در صورت فلکی قوس محدوده ی طلوع هلال را حدس زدم و منتظر طلوع هلال شدم.

آقای مهرانی هم با استفاده از دستگاه GPS زمان و مکان طلوع ماه را اعلام می کردند . درست همان مکانی که حدس زده بودم را آقای مهرانی به عنوان محل طلوع ماه اعلام کردند .

در ساعت 6:41:50 آقای مهرانی اعلام رویت کردند . و من چند لحظه بعد موفق به دیدن هلال از پشت دوربین 7015 شدم . در ساعت 06:58:43  برای آخرین بار هلال را دیدم . چهار دقیه بعد یعنی ساعت 7:02  خورشید طلوع کرد و من به رصد پایان دادم .

 


گزارش شماره8

گزارش دهنده آقاي مصطفي فخار از كانون منجمان

به نام خدا

گزارش رصد هلال صبحگاهي ذيحجه ي 1427 كانون منجمان.                              

رصدگران: مجيد يزديان پور،،مصطفي فخار .

ابزار:  .15*70 Night sky

رصدگاه:صادق آبادٍكته شور(جنوب غربي اصفهان)

گزارش دهنده:مصطفي فخار.

شرح:

بعد از ظهر روز چهارشنبه از اصفهان به سمت صادق آباد حركت كرديم.در حالي كه آسمان تاريك مي شد هوا سرد تر و سرد تر مي شد. در خانه اي واقع در ارتفاعات روستا مستقر شديم.در طول شب از طريق سيارات مريخ و مشتري سمت و ارتفاع مورد نياز را يافته بوديم.

تنها مشكل سرماي بسيار شديد محل بود؛30/6 شروع به رصد كرديم و سر انجام ساعت 48/6 موفق به روئيت شديم و تا ساعت 55/6 توانستيم هلال را دنبال كنيم؛هلال  حدودا از ساعت 7 تا 11 كشيده ده بود.                                                                                                   

   
  

 

 

  

 

گزارش شماره7

گزارش دهنده آقاي سيد قاسم رستمي ، از يزد ، عضو گروه غير حرفه اي رويت هلال

گزارش رصد هلال صبحگاهی ذيحجه 1427

 

رصدگران: سيد قاسم رستمی و بهزاد بهرامی

 

زمان رصد: صبح روز پنجشنبه  28 ديماه 1385 برابر با 18 ژانويه 2007

 

محل رصد: ضلع شرقی پارک کوهستان يزد (طول 54:18  و عرض 31:50)

ابزار رصدی: دوچشمی 7015 و تک چشمی 6030

زمان طلوع ماه (محاسباتی): 5:23

زمان طلوع خورشيد (محاسباتی): 5:53   زمان طلوع خورشيد (رصدی): 5:59

موانع افق: کوهی به ارتفاع حدود يک درجه

به بعلت وجود غبار و مه در افق شرقی هلال ماه رؤيت نشد.

 

توضيحات: ساعت 5:45 به رصدگاه رسيديم. بلافاصله محل سمت مريخ را روی افق مشخص کرديم. اين نقطه، محل طلوع ماه را نشان می داد. به دليل وجود مانع کوه، رصد را از ساعت 6:30 شروع کرديم. هوا بسيار سرد بود و با روشن شدن آسمان، لايه های غبار و مه در افق شرقی نمايان تر می شد. بلاخره ساعت 5:59 خورشيد طلوع کرد و هلال رؤيت نشد.

البته در طول رصد ارتباط تلفنی با گروه نجوم ميبد هم داشتيم که آنها نيز بدليل قرار گرفتن در مقابل دود غليظ کارخانه های کاشی ميبد و غبار افق شرقی، نتوانستند هلال را رؤيت کنند.

 

 

گزارش شماره6

گزارش دهنده  آقاي حسن جانقرباني از مركز نجوم و ژئوفيزيك شهرضا

با سلام و عرض ادب ،‌با ستحضار میرساند اینجانب حسین جانقربانی به همراهی برادرم علی جانقربانی برای رویت هلال صبحگاهی ذیحجه دربامدادپنجشنبه 28/10/85قصد عزیمت به 25کیلومتری جاده شهرضا-نصرآباد را داشتیم که متاسفانه به دلیل نقص فنی خودرو برنامه لغو  شد.

 

 

 

گزارش شماره5

گزارش دهنده آقای قاضی میرسعید

  طي تماس تلفني با استاد محترم جناب آقاي قاضي مير سعيد ، ايشان عنوان فرمودند كه توانسته اند در آسمان تهران هلال صبحگاهي ذيحجه 1427 را با چشم مسلح نمايند .

 

 

 

گزارش شماره4

گزارش دهنده  آقاي مهدي رحيمي

باسمه تعالي

 

سال 1427 از جمله سالهاي بسيار مهم و سرنوشت ساز در خصوص رويت هلال ماه بود تعداد ي از رصدهاي انجام شده و هلالهاي رويت شده توسط رصدگران ايراني در اين سال باعث شد تا معيارهاي جهاني رويت هلال باز هم زير سئوال بروند .بهر حال آمد و گذشت !! با يكدنيا خاطره و زيبايي ....

اما بياييم سراغ هلال صبحگاهي ذيحجه الحرام 1427 :

از مدتها پيش مسائل مربوط به اين هلال را دنبال مي كردم و و به دليل زيبايي اين هلال شديدا آرزوي رويت هلال را در سر مي پروراندم ، بهر حال در شب رصد طي تماس با آقاي مهراني تصميم به استقرار در رصدگاه كوه صفه گرفتم و لذا هماهنگيهاي لازمه را در اين خصوص با دوستان رصدگرم در مركز نجوم و ستاره شناسي دولت آّباد انجام دادم .

صبح ساعت 5 بامداد به طرف كوه صفه اصفهان حركت كرديم به دليل بارندگيهاي اخير هواي بسيار ايده آلي در منطقه مستقر بود و لذا از اين بابت بسيار خرسند بوديم به محض رسيدن به كوه صفه آقاي مهراني را ملاقات كرديم هوا بسيار سرد و مسير سنگ فرشِ ورودي كوه صفه يخزده بود چند باري پايم لغزيد و ميخواستم ...

نماز را خوانديم و به محل اصلي مورد نظر رصد كه بالاي تپه اي مشرف به منطقه بود رفتيم آقاي محمد رحيمي (مسئول محترم پايگاه اطلاع رساني نجوم ، پارس اسكاي) به اتفاق يكي ديگر از دوستانشان در محل حاضر بودند ، به آنان ملحق شديم و وسايلمان را كه يك دستگاه دوربين دوچشمي 80*20 و سه دستگا ه دوربين دوچشمي 70*15 و دودستگاه دوربين دوچشمي 60*13 بود را نصب و آماده ي رصد كرديم وسايل كمكي رصد نيز كه يك دستگاه نوت بوك ، دستگاه جي پي اس ، قطب نما چند دستگاه دوربين ديجيتال و.. بود را هم آماده ي بهره برداري نموديم قبل از شروع رصد اطلاعاتان را مجددا مرور كرديم و از راهنماييهاي ارزشمند استاد ارجمند جناب آقاي مهراني بهره ي كافي و وافي را برديم .

سيارات مشتري و مريخ و بدنبال آن ستاره بوريليس از صورت فلكي قوس راهنماي خوبي براي ما بودند مضافا به اينكه محل طلوع ستاره مذكور همان محل طلوع ماه بود .

در هنگام طلوع ستاره بوريليس شاخصي را در محل مشخص كرده و همه ي دوربينها را بر روي محل مذكورقفل نموديم .

آقاي مهراني ازروي دستگاه جي پي اس زمانها را اعلام مي كرد . همه منتظر طلوع ماه بوديم اينجانب مشغول عكاسي از افق و ثبت لحظات بودم

در ساعت 06:41:50 آقاي مهراني اعلام رويت نمودند سه ثانيه بعد آقاي محمد رحيمي نيز اعلام رويت كردند .بلافاصله اينجانب كه مشغول عكاسي بودم به پشت دوربين آقاي مهراني رفتم و هلال را رويت نمودم .

 

 س از آن پشت دوربين دوچشمي80*20 رفتم و هلال را در ميان ميدان ديد قرار دادم . برادرم آقاي جواد رحيمي هم هلال را با دوربين 70*15 گرفت و متعاقب آن آقاي محمد كمالي هم هلال را ديد .و پس از آن آقاي خرسندي و ...

زاويه دو سر هلال در لحظه ي اولين رويت از ساعت 7 الي 10:30 بود و در آخرين رويت از ساعت 8 الي 9:30 بود (در اولين رويت 105 درجه و در آخرين رويت 45 درجه)

بهر حال خيلي دوست داشتم از هلال تصوير تهيه كنم ولي به دليل مشكلي كه بوجود آمد اين امر ميسر نگرديد و لذا فقط به تهيه ي چند عكس از افق تهيه كردم .گر چه در يكي از اين عكسها هلال مشخص است .


آقاي مهراني درصدد بودند كه هلال را تا نزديك طلوع دنبال نمايند .آقاي جواد رحيمي هم هلال را هنوز در ميدان ديدشان داشتند .

اينجانب هر دقيقه ساعت را اعلام مي كردم و آقايان مهراني و جواد رحيمي مي گفتند كه هلال را ميبينند يا نه !!

در ساعت 06:57:30 آقاي مهراني اعلام نمودند كه هلال را ديگر نمي بينند و لي آقاي جواد رحيمي تا يك و نيم دقيقه بعد يعني در ساعت 06:58:43 هلال را همچنان مي ديدند .و در همين ساعت اعلام عدم رويت نمودند .

پس از پايان رصد علي رغم خوشحالي زيادي كه به اعضاء دست داده بود آقاي خرسندي دچار افت فشارخون شدند و ناچار رصدگاه را ترك كردند گرچه ايشان زحمت كشيدهبودند و يك بسته قطاب يزد را به رصدگاه آورده بودند  كه هنوز مزه ي آن قطاب زيردندانمان است بهر حال اميدوارم كه برايشان مشكل خاصي پيش نيامده باشد و دوباده ايشان را در رصدهاي بعدي ملاقات نمايم .

در خاتمه  اين رصد فراموش نشدني ، با طلوع خورشيد زيبا در ساعت 07:02 و گرفتن چند عكس يادگاري به پايان رسيد .


 

خلاصه ي رصد :

مختصات محل رصد 32:35:42 شمالي و 51:39:15 شرقي (دامنه ي كوه صفه واقع در جنوب غربي شهر اصفهان)

زمان اولين رويت : 6:41:50

گزارش صبحگاهی
تاریخ رصد : 1427 / 12 / 14

گزارش رصد هلال صبحگاهي ذيحجه 1427 در روز چهارشنبه27/10/85

گزارش شماره2

گزارش دهنده  آقاي عباس احمديان  ( از طريق ارسال sms )

 

ايشان توانسته اند در مورخه ي چهارشنبه 27/10/85 با بهره گيري از تلسكوپ 12 اينچ مركز نجوم اديب اصفهان ، هلال را تا  ساعت 11:29 صبح رصد نمايند .

 مشروح گزارش ايشان به محض وصول ، در اين قسمت قرار مي گيرد .

 

                                                                          

 

گزارش شماره1

 گزارش دهنده گروه مهتاب پژوهش سراي دانش آموزي شهرضا(پست الكترونيكي براي هلال ماه )

 

توسط دانش آموزان نقشه برداري كار و دانش صاحب الزمان

تاريخ رصد :27 ديماه 1385, 17 ژانويه 2007

مسئول گروه: هادي شباني

مكان رصد :  شمال شهرضا

نوع ابزار اپتيكي : دوربين 70*15  سلسترون , قطب نما , دو عدد تئودوليت ديجيتالي

وضعيت جوي: كاملا صاف

طول جغرافيايي

51d  52m

ارتفاع از سطح دريا

 1825 متر

سرعت و جهت باد

جنوب غربي

Pms5

عرض جغرافيايي

32d  00m

دما

1-

ديد افقي

نامحدود

برنامه ريزي براي رويت هلال از چند روز قبل در حال انجام بود  و در اين رابطه برنامه ريزي هاي زيادي انجام شده بود و جلساتي نيز با آقاي جانقرباني رييس مركز نجوم و ژئو فيزيك شهرضا صورت گرفته بود اما بارش سنگين برف در شب گذشته همه را از رويت اين هلال نا اميد كرده بو د

اما صبح چهارشنبه  از ساعت 8:30 ابرها شروع به واپاشي نمودند و از ساعت 9:10 , 7 نفر از   دانش­پژوهان كار و دانش براي رويت هلال در روز ذيحجه با چشم غير مسلح مستقر شدند.

وضعيت جوي بسيار مطلوب بود البته مقداري ابر در افق وجود داشت .

در ساعت10:23 آقاي هادي شباني اعلام رويت نمودند                                                                        

پس از ايشان به ترتيب آقايان مهرداد پيكري , محمد حسين مهدي پور , عبدالله معمدي و مربي ايشان مهندس علي اصغر اميني هلال را رويت نمودند در ساعت 11:03 تلاش براي ادامه­ي رويت به خاطر نور شديد خورشيد متوقف شد.

 

نام و نام خانوادگي

سن

زمان رويت

ابزار

جدايي زاويه اي

فاز

هادي شباني

18

10:23

چشم غير مسلح

24d 31m 36s

4.46%

 

در پايان از آقايان بگي , جانقرباني و مديريت كارو دانش صاحب الزمان  تشكر ويژه نمايم.
my girl friend cheated on me femchoice.org percent of women that cheat
marriage affairs I cheated on my wife dating a married man
marriage affairs I cheated on my wife dating a married man
how to catch a cheat survivingediscovery.com why do wife cheat on husband
married affairs sites read wife who cheated
walgreens photo coupon prints promo codes walgreens pharmacy prescription discount card
tadalafil 80mg clomid 25mg deltasone 5mg
viagra free sample coupons viagra coupon card copay cards for prescription drugs
abortion pill abortion pill abortion pill
cialis prescription prices lipseysguns.com discount cialis us
drug discount coupons discount prescription drug cards online cialis coupons
nimodipine medscape nimodipine subarachnoid hemorrhage nimodipine tabletta
etambutol dosis etambutol side effects ethambutol hydrochloride
viagra ersatz read viagra wirkung
presenter mha.dk present progressive
abortion clinics in brooklyn iferronline.com are abortions free<

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .