پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : چهارشنبه مورخ 6 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 22 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 26 ژانویه 2022 میلادی

لیست انتظــار گزارشهـای رصدی

 

جناب آقای مهندس رستمی که از رصدگران و پژوهشگران زبده و ارزنده ی رویت هلال کشور هستند در نوشته ای  با عنوان " آنالیز اولیه رصدهای هلال ربیع الثانی 1435" ( که در پایگاه اطلاع رسانی هلال ماه و سایت گروه غیر حرفه ای رویت هلال منتشر گردیده و در دسترس است ) از عنوان " لیست انتظار " برای برخی از گزارشهای رصدی استفاده کرده اند. ایشون برای هر یک از رصدهایی که در این لیست قرار داده اند ، دلیل این اقدام رو هم ذکر کرده اند. فارغ از دلایل ذکر شده در این رابطه ( که در جای خود قابل بحث است ) ، اولین نتیجه ی عملی استفاده از لیست انتظار ، کنار گذاشتن چند گزارش رصدی رکوردی بوده که در نتیجه ، رصد دوست و استاد گرامی جناب آقای مهندس میر سیعد رو در رأس رکوردهای پذیرفته شده از رصد هلال ربیع الثانی 1435 با چشم غیر مسلح قرار میده.
در انتظار قرار گرفتن گزارشهای رصدی برای بدست اومدن گزارشی مشابه در هلالهای آتی ، بخودی خود بدعت و اشتباه نیست. استفاده از این روش میتونه باعث استحکام بیش از پیش داده های رصدی بشه. همچنین این رویکرد مسبوق به سابقه بوده و در گذشته هم مطالبی در این رابطه بیان شده است که به عنوان مثال میشه به مقاله ی تعدادی از پژوهشگران هلال ( چاپ شده در مجله نجوم ) اشاره کرد که رصد هلال شوال 1420 رو تحلیل و عنوان کردند باید منتظر موند تا رصد و گزارش مشابه این هلال بدست بیاد.
تا اینجا نقدی به این رویکرد وارد نیست اما باید ببینیم که آیا ما در طول این سالها که به جمع آوری داده های رصدی پرداخته ایم ، الزامات مربوط به استفاده از روش لیست انتظار رو رعایت کردیم یا نه؟
تاکنون چند بار با بدست اومدن یه داده ی رصدی جدید و مطمئن ، سراغ رصدهای مشکوک و یا تایید نشده ی قبلی رفتیم تا یه بار دیگه اونها رو بررسی کنیم؟ پاسخ : هیچگاه اینکار رو نکردیم و گزارشهای قبلی تقریبا" فراموش شدند.
آیا برای بررسی رصدهای جدید ، از روش و مدل ویژه دیگه ای استفاده میکنیم که متفاوت از روش و مدل بررسی رصدهای قدیمی باشه؟ پاسخ : خیر. از همون روش استفاده میشه.
اگر روش فرقی نداره ، پس چرا یه رصد در لیست انتظار میمونه و رصد مشابه دیگه رو میشه تایید کرد؟
تا بحال کدوم مرجع بالا دستی داخلی ، روش استانداردی برای گزارش دهی ، تصویب و ابلاغ کرده که ما به استناد اون مثلا" بگیم چون عکس افق ارائه نشده گزارش قابل استناد نیست؟
من بشخصه با اصل این موضوع که نباید با پذیرفتن هر گزارشی ، ارزش علمی داده های رصدی رو کاهش بدیم ، 100% موافقم. خودم هم در گزارشهای رصدی تلاش کردم تا اونجا که برام مقدور بوده گزارشم رو دقیق ، کامل ، با ذکر جزئیات و نیز مستندات تصویری و صوتی ارائه کنم. اما در کنار همه ی اینها به یه چیز دیگه هم اعتقاد دارم و اون ، داشتن اطمینان قلبی و یقین به صدق گفتار رصدگر است ، که اگر چنین اطمینانی رو داشته باشم ، گزارش اون رصدگر رو میپذیریم ؛ حتی اگه شرایط رصد دشوار بوده باشه و یا گزارش کامل نباشه ، و یا اون رصد نمونه ی قبلی براش وجود نداشته باشه و به تعبیری رکورد شکن باشه.
من با همین رویکرد ، گزارش رویت هلال شوال 1434 توسط جناب مهندس رستمی رو پذیرفته و تایید کردم در حالیکه طبق گزارش ایشون ، هلال دو بار و هر بار به مدت فقط 3 ثانیه دیده شده بود و همسر گرامی ایشون هم موفق به رویت هلال نشده بودند. داشتن اطمینان قلبی و یقین به صدق گفتار و تخصص بالای مهندس رستمی برای من از همه چیز مهمتر بود. همینطور وقتی گزارش مهندس میر سیعد از هلال شوال 1434 رو در برگه های دریافت گزارش ستاد استهلال یادداشت میکردم ، از ایشون نپرسیدم شما و همراهانتون هلال رو چطور دیدید. گفته ی مهندس میر سعید برام کفایت میکرد و من فقط ساعتهای رویت هر نفر رو از ایشون پرسیدم و یادداشت کردم. هر چند که متاسفانه بعدها گروهی این اقدام بنده رو مورد بی مهری و تمسخر قرار دادند اما من به چیزی که اعتقاد داشتم ، عمل کردم.
من در مورد برخی رصدگران دیگه از جمله جناب آقای موحد نژاد ، جناب آقای سید محمد حسین نیری ، جناب آقای علی اکبر نیری ، جناب آقای اسدالله خدام محمدی ، جناب آقای محسن شریفی ، جناب آقای رضا اسفندی ، جناب آقای محمد همایونی ، جناب آقای امیر حسن زاده ، ، جناب آقای مهدی رحیمی ، جناب آقای سید حسین میر عزآبادی ، جناب آقای محمد رحیمی ، جناب آقای احمدرضا کریمی ، سرکار خانم میرشمشیرگران ، جناب آقای مصطفی فخار ، جناب آقای محمد مطیعی ، جناب آقای علی ابراهیمی سراجی ، جناب آقای محمد سلطان الکتابی و چندین و چند نفر دیگه از دوستان عزیز رصدگر هلال ، همین رویکرد رو دارم و گزارش رصد اونها دال بر رویت شدن هلال رو عینا" میپذیرم. 

به هر حال به نظرم میرسه بهتره هر چه زودتر ، اهل فن دور هم بشینن و چارچوبهای لازم در این زمینه رو طراحی کنند تا حفظ ارزش داده های رصدی ، به قیمت پایین آوردن اعتبار رصدگران بدست نیاد.
 
 

 


;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .