پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : یکشنبه مورخ 3 مهر 1401 هجری شمسی ، مطابق با 28 صفر 1444 هجری قمری ، مطابق با 25 سپتامبر 2022 میلادی

گزارشهاي رصد هلال ذيحجه ي 1427

 


گزارش شماره12

گزارش دهنده  آقاي عباس احمديان از شاهين شهر

 

به نام خدا

 

تاریخ:30/9/1385

مکان: ارتفاعات نزدیک شاهین شهر

ارتفاع از سطح دریا:1730 متر

طول:  51:32

عرض:  32:52

روز پنج شنبه ساعت 12 با آقای سلطان الکتابی در مرکز نجوم ادیب وعده کردم تا به اطفاق هلال را درظهر با تلسکوپ 12 شکار کنیم که البته بدلیل شرایط بسیار بد رصدی هیچکدام از روشها جواب مثبت نداد و موفق به شکار هلال نشدیم ، اما برای رصد شامگاهی قرار شد با تعدادی از دوستان به پیشنهاد من به رصدگاهی در نزدیک شاهین شر برویم، پس از کمی بررسی در ساعت 16:35 به محل مناسبی رسیدیم که البته زمین کاملا خیس و یا برفی بود سریعا" وسایلم را آماده کردم که یکعدد دوچشمی 7015 متعلق به خودم و سه پایه که از مرکز نجوم ادیب به امانت گرفته شده بود. وضعییت افق نا امید کننده بود اما از آنجا که ما گرگ باران دیده ایم ، مشغول محاسبات بر روی افق شدیم که نشان ازحدود 7/0 درجه افق زاید بود.من تلفن همراه را روی حالت ظبط صدا قرار دادم تا لحظه های رصد همگی ثبت شود.ساعت 16:55 دقیقه خورشید در پشت کوه پنهان شد و رصد آغاز شد، محاسبات نشان میداد که هلال در پشت ابر قرار دارد پس کمی صبر کردیم اما به نظرم این صبر کمی طولانی شد! نمیدانم چرا هرچه دقت می کنم چیزی نمیبینم؟ هلال در مکان مناسبی است ولی.....،ساعت 17:13 دقیقه بود که فریاد کشیدم: دیدمش دیدمش..چقدر کم نوره! باید آن کوه نوک تیز را بالا برید تا به هلال برسید...،

سپس با دوربین دیجیتال آقای یزدیان پور چند عکس از هلال گرفتم ، بعد دوربین آقای فخار را روی محل ماه قرار دادم و ایشان هم در دوربین من و هم در دوربین خودشان که هردو هم مدل بودند هلال را رویت کردند، ابرها بسختی اجازه می دادند هلال رخ نشان دهد اما بالاخره طول کمان اندازه گیری شد که از ساعت 2 الی 5.5 دیده می شد، و در ساعت 17:36 دقیقه هلال در نزدیکی لبه کوه برای آخرین بار دیده شد...، ضمن اینکه هلال حدود 20 دقیقه بطور ممتد رویت می شد مگر اینکه پشت ابر غلیظی پنهان رفته باشد.غروب هلال دیده نشد چون رطوبت بالای افق اجازه نمی داد.سرما در رصدگاه چنان شدید بود که .....، گوشی را برای نگه داشتن ظبط صدا برداشتم اما با تعجب دیدم که رنگ صفحه کاملا بنفش شده و ظبط متوقف و گوشی هنگ کرده است!!! علت آن هم سرمای بیش از حد هوا بود به هر حال اطلاعات مفیدی را از دست دادم، اما دست خالی هم نبودم بعد هم با مشکلات بسیار خود را به محل کار رساندم. اینهم نتیجه رصد:

 

 

 

 

 

 

 

در پایان از همکاری مرکز آموزش نجوم ادیب و جناب آقای فخار و دیگر همراهان کمال تشکر را دارم و برای همه عزیزان رصدگر آرزوی موفقیت می کنم.

                                                                                        عباس احمدیان 2/10/1385

                 

 

 

گزارش شماره11

گزارش دهنده خانمها سارا و صديقه حيدريان از بروجن

با سلام

گزارش رؤیت هلال ماه ذی الحجه

رصدگران: سارا و صدیقه حیدریان

مکان: بروجن

تجهیزات: یک عدد دوربین 50*30-10

متأسفانه هلال رؤیت نشد.

 

                                   

 

گزارش شماره10

گزارش دهنده ستادهاي استهلال استانهاي خراسان

براي مشاهده ي گزارشات اينجا را كليك كنيد

 

گزارش شماره9

گزارش دهنده آقاي مصطفي فخار

رصدگران: مجيد يزديان پور،سينا عابدي،مصطفي فخار .

ابزار: 20*60-15*70 Night sky- قطب نما.

رصدگاه:جاده ي اصفهان تهران نرسيده به پليس راه مورچه خورت(كوه جعفر آباد).

گزارش دهنده:مصطفي فخار.

شرح:

ظهر روز پنجشنبه 30 آذر،به همراه آقاي احمديان به سمت رصدگاه حركت كرديم.همچنان كه آسمان با لكه هاي پراكنده اي از ابر ما را نگران كرده بود به رصدگاه رسيديم و در ارتفاعات يكي از كوه ها مستقر شديم ساعت30/16را نشان مي داد. سوز باد، پوست دستها و صورتمان را سرخ و بي حس مي كرد همه چيز مهيا ي رصد بود در افق رشته كوهي با ارتفاعي حدود 1 درجه داشتيم.سمت موانع را محاسبه شده بود و اطلاعات مختصات ماه را از قبل از غروب خورشيد داشتيم.با وجود لايه هاي رقيق و گاهي غليظ ابر، خورشید به هنگام غروب سوي كمتري داشت و البته وجود رشته كوه در افق ديد، غروب ظاهري خورشید را زود تر مي رساند پس تصميم گرفتيم از ساعت 40/16 رصد را آغاز كنيم.

آغاز شد با توجه به جدايي ماه و خورشيد و زاويه ديد دو چشمي دوربين را در محل احتمالي وجود ماه قرار داديم.لايه اي از ابر بود، منتظر مانديم تا ماه از ابر بگذرد اما گذشت و گذشت و ماه رؤیت نشد.

سردوسردتر مي شد دستهامان از شدت سرما مي لرزيد اينجا بود كه زهره را يافتيم. با اميدوار شديم با توجه به جدايي زهره و ماه درصدد رئيت هلال بر آمديم.

سرانجام ساعت14/17آقاي احمديان (با 70*15) وساعت 15/17 من نيز توانستم هلال زيباي ذيحجه را با دوربين 70*15 (5/4 زاويه ي ديد) رؤيت كنم.هلال آنچنان ميان غبار و لايه ي رقيق ابر پنهان شده بود كه با اندك به هم خوردن وضوح دوچشمي ديگر قابل تشخيص نبود.بعد از وارد شدن ماه به لايه ي غليظي از ابر ديگر نتوانستم آن را بيابم.اگر در تصاوير دقت كنيد هم لايه ي رقيق ابر را مي بينيد هم لايه ي غليظي را كه در مجاورت رشته كوه

تشكر بي پايان داريم از كليه ي عزيزاني كه براي اين رصد ما را ياري كردند.

مصطفي فخار - کانون منجمان

                                                                          

 

گزارش شماره8

گزارش دهنده آقاي محسن فشاركي از ميبد

  بسم الحق

عنوان گزارش : (شکست رکورد عدم رویت بر فراز کهن دژ نارین قلعه میبد)

هلال شامگاهی دیحجه 1427

اعضای گروه: محمد علی زرافشان، سید محمد خلیل¬زاده،سید محمد آقامحمدی، سید حسن مصطفوی، بهروز عامری، خرزوخان و من.

مکان: پشت بام کهن دژ نارین قلعه در شهر میبد، قدیمی¬ترین بنای خشت خام جها

زمان: پنج¬شنبه 30 آذرماه 1385

وضعیت رویت: رویت با ابزار موفقیت آمیز بود.

ابزار: تنها دو عدد 70*15 با پایه!!!...
شرح: در آخرین لحظات پیش از غروب دو عدد دوربین دوچشمی 70*15 به دستمان رسید و با سرعت عازم محل رصد شدیم. پس از آماده کردن ابزار با جاروب پیوسته افق موفق به رصد هلال شدیم.محسن فشارکی ،سید محمد خلیل¬زاده، سید محمد آقامحمدی، محمد علی زرافشان ،سید حسن مصطفوی و خورزوخان موفق به رصد هلال به وسیله هر دو دوربین شدند اما به دلیل وجود موانع و غبار رصد بدون ابزار صورت نگرفت.
لحظه¬ای پس از غروب هلال، دوست خوبمان بهروز عامری که درگیر هماهنگی ابزار بود به محل رصدگاه رسید و متاسفانه علی¬رغم تمام زحماتی که برای این برنامه کشید خود از رصد بازماند.در اینجا جا دارد از طرف تمام اعضای گروه از ایشان تشکر کنم.
پس از ماهها عدم رویت ماه، بالاخره این ماه،ماه ¬رو دیدیم.
با تشکر

محسن فشارکی

                           

 

                                             

گزارش شماره7

گزارش دهنده آقاي احمدرضا رحيمي از مركز نجوم و ستاره شناسي دولت آباد

اينجانب براي رصد هلال شامگاهي ذي الحجه رصدگاه ي در اطراف شهر دولت آباد با مختصات عرض جغرافيايي 32:08 و طول جغرافيايي 51:06 را انتخاب كردم.در ساعت 4:15دقيقه در رصدگاه حاضر شدمو سمت 232را(سمت ماه در لحظه غروب) زير نظر گرفتم و هيچ مانعي در اين سمت وجود نداشت. درساعت 4:35 دقيقه خورشيد غروب كردو باتوجه به اينكهارتفاع هلال در لحظه غروب خورشيد 5درجه،اختلاف سمت بين خورشيد و ماه 10:48- وجدايي زاويه اي آن 12:30 بود مكان تقريبي هلال ماه را پيدا كردم و بوسيله دوربين دوچشمي60*12 بدنبال هلال گشتم.ولي بدليل غلظت غبار رويت اين هلال را عملا محتمل مي ديدم.با توخه به اين شرايط من سعي كردم بوسيله سياره زهره كه با هلال ماه جدايي زاويه اي 4:28 را داشت و با كمك با ميدان ديد دوربين دوچشمي هلال را شكار كنم.بعد از جند دقيقه غروب خورشيد سياره زهره را پيدا كردم ولي باتوجه به اين كه ماه در قلب غلظت غبار فرو رفته بود رويت هلال غير ممكن به نظر ميرسيد. در اين بين آفايان مهدي رحيمي و عبالحسين كثيري به رصدگاه آمدندو هرچه اين دو عزيز تلاش كردند كه هلال را رويت كنند، متاسفانه اين هلال رويت نشد

 

 

گزارش شماره6

گزارش دهنده آقاي محمدرضا معصومي از گروه رويت هلال شفق نجف آباد

گزارش رویت هلال ماه ذی الحجه 1427

گروه رویت هلال شفق نجف آباد

مکان:حوزه علمیه نجف آباد

زمان:پنج شنبه 30/9/85

افراد شرکت کننده:آقایان:قاهری-معصومی-قضاوی- صادقی –حاجی عرب و خانم ها:توکلی-نصرالهی-گلی-حبیب اللهی

وسایل رصدی:یک دستگاه دوربین 120*20-یک عدد 80*15 یک عدد 216.3*8 درجه نیکون و یک عدد 35*7 صا ایران

ساعت 4 بعد از ظهر در حوزه علمیه جمع شدیم و برای رصد این هلال بالای پشت بام رفتیم.هوا قدری سرد بود ولی افق غربی نوید یک رصد عالی را به ما داد.برای رصد هلال قبل از غروب اقدام کردیم ولی متاسفانه رفته رفته افق مان را ابر های نازک فرا گرفت و مانع شد تا بتوانیم هلال را قبل از غروب خورشید پیدا کنیم.خورشید در ساعت 16:57 غروب کرد و رفته رفته در افق غربی ابر ها پراکنده شدند تا اینکه در ساعت 17:20 دقیقه آقای قضاوی از پشت دوربین 80*15 توانستند این هلال را شکار کنند.سپس با معلوم شدن مکان هلال در افق غربی اعضا سعی کردند با چشم غیر مسلح این هلال را ببینند که آقای قاهری و قضاوی توانستند در ساعت 17:23 اعلام رویت با چشم کنند.تمامی اعضای گروه توانستند این هلال را از پشت دوربین های مختلف حتی 35*7 نیز ببینند.هلال ماه در ساعت 17:29 در پشت کوه های افق غروب کرد و توانستیم غروب آن را دیده و عکس آن را نیز بگیریم.

گزارش شماره5

گزارش دهنده  آقاي محمد سلطان الكتابي از انجمن اختروش

 گزارش شماره 1 

(گروه رویت هلال انجمن نجوم شباهنگ کانون فرهنگی تربیتی مطهره باغبهادران،زیرنظر دفتر امام جمعه باغبهادران)

 

گزارش رصد هلال ذیحجه 1427در شامگاه پنج شنبه 30 آذر 1385

رصدگاه :باغبهادران،پشت بام اداره آموزش وپرورش

مختصات رصدگاه: 51:13 شرقی و 32:22 شمالی

ارتفاع از سطح دریا :1925متر

 ابزار:دوربينهاي 50*7 به تعداد كافي و دوربين عكاسي ديجيتال

رصدگران:خانم ها:بنفشه احمدیان(مسئول انجمن نجوم شباهنگ)،عصمت شکرچی(مدیریت کانون مطهره)،

ساغر بهادرانی،مهتاب ترکی،عزت امینی و شیما امینی (اعضای انجمن نجوم شباهنگ)

وضعیت جوی:آسمان صاف

وضعیت افق:غبار رقیق

غروب ظاهری:16:35

رویت سیاره زهره با چشم مسلح:16:38

رویت سیاره با چشم غیر مسلح:16:50

غروب واقعی:17:12

اذان به وقت محلی:17:22

نتیجه:عدم رویت هلال

 

گزارش شماره 2

 تاريخ رصد:شامگاه پنج شنبه 30 آذر 1385

 رصدگاه : بام سبز ، جنوب خمينی شهر ،حد فاصل خمينی شهر و آدريان


ارتفاع محل از سطح دريا: تقريبا" 1600 متر

عرض جغرافيايی رصدگاه: 32:41 شمالي

 

رصدگران : داريوش ذوالفقاري راد، غلامحسين كريمي، كورش ركني، محمد سلطان الكتابي

 ابزار: دوربين هاي دوچشمي 70*15 و 42*7 و دوربين عكاسي ديجيتال

 وضعيت افق غربی: تقريبا" حدود نيم درجه مانع طبيعي و تا حدود 1 درجه پوشيده از غبار غليظ و بالاتر از آن ابرهاي نازك و غبار رقيق

نتيجه : عدم رويت

 

مشروح گزارش :

 پس از استقرار در رصدگاه سياره زهره تقريبا نيم ساعت قبل از غروب با دوربين 70*15 رويت شد. پس از آن هر چه تلاش نموديم كه از روي زهره به سمت هلال پرش كنيم موفق نشديم. به نظر مي رسد علت ناكامي اينگونه باشد:

1-وجود لايه هاي نازك ابر و غبار غليظ و رقيق نزديك افق عامل اصلي ناكامي به نظر مي رسد. اين آلودگي ها را در تصوير مي بينيد.

2- شايد اين هلال را دست كم گرفتيم و تصور مي كرديم به راحتي با دوربين هاي ضعيف مثل 42*7 قابل رويت است. ولي در آن شرايط حتي 70*15 هم جواب نداد، استفاده از ابزاري قوي تر شانس رويت را بسيار بالاتر مي برد .


گزارش شماره4

گزارش دهنده آقای حسين جانقرباني  مسئول مرکز نجوم و ژئو فیزیک شهرضا- عضو ستاد استهلال شهرستان شهرضا

احتراما پس از عرض سلام وادب و تبریک حلول ماه مبارک ذیحجه

باستحضار میرساند گروه ویژه رصدی مرکز نجوم و ژئوفیزیک شهرضا برای رصد هلال بحرانی ماه مبارک ذیحجه در شامگاه |پنجشنبه 30/9/85 عازم 40 کیلومتری جاده شهرضا -  سمیرم (گردنه خروس گلو عرض جغرافیایی  N  "38 31 – E "42 51 ارتفاع از سطح دریا 2581متر- اختلاف ساعت با گرینویچ 3.5 ) شدند.وسه نفر از اعضای مح

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .