پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : یکشنبه مورخ 3 مهر 1401 هجری شمسی ، مطابق با 28 صفر 1444 هجری قمری ، مطابق با 25 سپتامبر 2022 میلادی

رکورد سوم تا ششم به ايران می رسد (آنالیز اوليه رصدهای هلال ربيع الثانی 1435)

 

منبع : ugcs.ir 
همانطور که رصدگران محترم اطلاع دارند، هلال شامگاهی ربیع الثانی 1435 در غروب روز جمعه 11 بهمن 1392 دارای رکورد سن و جدایی زاويه ای بود. علارغم بدی آب و هوا در مناطق زیادی از کشور، با این حال گزارشات خوبی در تهران و مناطق مرکزی ایران منتشر شدند. بنده به نوبه خود به مهندس قاضی میرسعيد از تهران، که موفق به کسب رتبه سوم رويت هلال شامگاهی با چشم غير مسلح در سطح جهانی شدند، تبريک عرض می کنم. همچنین به دیگر رصدگرانی که رتبه چهارم تا ششم را با موفقیت کسب کردند نیز تبریک عرض می کنم.
با توجه به اینکه بررسی گزارشها کار ساده ای نیست و در پذيرش یک گزارش اختلاف نظراتی هم وجود دارد اما نقص و تناقضات آشکار در بعضی از گزارشها باعث می شود تا بررسی آنها دچار مشکل گردد. متاسفانه هنوز روش ثابتی برای ارائه گزارش وجود ندارد و بعضی گزارشها با وجود اعلام رؤيت، بجای درج جزئيات و ارائه مدارک مستند برای اثبات ادعاي خود، به درج پارمترهای رکوردی آن پرداخته اند.
از آنجایی که بعضی رصدهای مهم انجام می شود و عدم جمع بندی آنها باعث می شود تا ارزش کار رصدگران فراموش شود، لذا در اين فرصت به بررسی اوليه گزارشها هلال شامگاهی ربیع الثانی 1435پرداخته و ابتدا گزارشها پذيرفته شده را لیست کرده و در انتها گزارشهاي ناقص را در لیست انتظار قرار داده ام. ضمناً یادآوری نمایم که بررسی این گزارشها به معنی پذيرش یا رد هر رصد نیست و تنها جهت بیان یک جمع بندی اوليه از وضعيت گزارشها رصدی اين هلال می باشد. لذا رصدگران عزیز می تواند مستندات خود را برای تکميل اين گزارش ارسال نمايند تا در جداول رکوردی به ثبت برسد.
در ابتدا لازم است یادآور کنم که عدم استفاده صحیح از نرم افزارها باعث شده است تا تناقضات در پارامتر های گزارشات از یکی دو دقیقه تا چندین دقیقه نمایان شود. بنده در ابتدا زمان مقارنه را بر اساس چند منبع در زیر آورده ام که در نهایت با دقت دقيقه، مقدار 1 و 8 دقیقه بامداد را مبنای محاسبه سن در این متن قرار داده ام:
 
ردیف
مقدار دلتا تی (ثانیه)
زمان مقارنه
منبع
برنامه نویس
1
75
1:08:23
Moon Calc
منصور احمد
2
68.75
1:08:31
Accurate Times
محمد عوده
3
67.3
1:08:39
Triangular Model
سید قاسم رستمی
 
جدول 1: گزارشات رويت با چشم مسلح در غروب روز جمعه 11 بهمن 1392
 

توضيحات
گزارش
محل
رصد
رصدگران
رويت با ابزار
زمان
ابزار
سن
جدايي
1
دارای عکس افق و هلال
باغ بهادران اصفهان
علی ابراهیمی
16:49
تلسکوپ
15:41
9:28
2
دارای عکس افق و هلال
سه قلعه- قائن
مهدی هاشم زئی
17:22
دوچشمی
16:14
9:43
3
عکس افق مناسب نیست
کاخک- گناباد
حسین اميری
17:32
دوچشمی
16:24
;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .