پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : شنبه مورخ 9 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 25 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 29 ژانویه 2022 میلادی

گزارشی از دومین باشگاه مرکز علوم و ستاره شناسی تهران

 

 
 
لطفاً بر روی شکل بالا کلیک کنید
 
دومین باشگاه رویت هلال از ساعت 16:30 در مرکز علوم و ستاره شناسی تهران آغاز گردید. در ابتدای برنامه جناب آقای مهندس ثامنی مدیر محترم مرکز علوم و ستاره شناسی تهران طی سخنان کوتاهی از زحمات استاد گران قدر آقای محمدرضا صیاد از محقیقین و پژوهشگران قدیمی در حیطه ی رویت هلال و تقویم با اهدای هدیه ای قدردانی کردند. سپس علی ابراهیمی سراجی به بیان اخبار مهم ماه و همچنین گزارش های رصدی در دی ماه پرداختند.
سپس استاد محمدرضا صیاد ایراد سخنرانی فرمودند که در بخش اول سخنرانی به قسمت دوم تاریجچه ی رویت هلال (1392-1349) اختصاص داشت و در ادامه وضعیت رویت پذیری هلال جذاب ربیع الثانی 1435 را مورد بررسی قرار دادند. سپس در ادامه مهندس سیدمحسن قاضی میرسعید رکورددار جهانی رویت هلال و عضو کمیته علمی ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری مدظله العالی به بیان تجارب و شگردهای رصد هلال با چشم غیرمسلح پرداختند.
سخنرانی پایانی توسط سیامک نیک طلب کارشناس ارشد هواشناسی و از رصدگران باسابقه ی رویت هلال ارئه شد که وضعیت هوا در روزهای رویت هلال در بهمن ماه را با استفاده از پیش بینی ها و مدل ها مورد بررسی قرار دادند.  

در پایان برنامه نیز نماهنگی به نام «ماه» کاری از خانم زارع و تصاویری بی بدیل از محمدسلطان الکتابی (از رصدگران قدیمی و باتجربه رویت هلال) و لورنت لاودر (از عکاسان و مدرسان پروژه توان) با موسیقی حسام الدین سراج پخش گردید که مورد استقبال حاضرین قرار گرفت. در این باشگاه که با استقبال گرم علاقه مندان همراه شده بود، رصدگران قدیمی رویت هلال از جمله آقای محمدحسین الماسی، احسان مهرجو و عباس احمدیان حضور داشتند.

 

 برای مشاهده ی تصاویر در ابعاد بزرگتر بر روی آنها کلیک کنید
 
 


 

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .