پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : شنبه مورخ 9 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 25 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 29 ژانویه 2022 میلادی

تبريك مجدد به مناسبت رصد هلال صفر 1435 و صحبتي با رصدگران محترم هلال ماه‎


به نام خداوند جان و خرد
دوست وهمكار گرامي جناب آقاي مهراني

با عرض سلام و احترام اميدوارم كه حالتان بهتر شده باشد.
تبريكات صميمانه مرا به جهت رويت هلال ماه صفر پذيرا باشيد وقتي شنيدم چندين گروه موفق به رويت هلال ماه شدند در پوست خود نمي گنجيدم و البته از بابتي نيز ناراحت شدم با اون تلاشي كه رصدگران ديگر انجام دادند مثل اقايان سلطان الكتابي – ابراهيمي – فارسي جاني وديگر عزيزان ... عدم هماهنگي نبود امكانات و ووو... باعث چنين اتفاقاتي مي شود وقتي ابزاري داده ميشود و اشكال دارد و وقتي خود شما نتوانيد يك دوربين قويتر بگيريد تا با طيب خاطرو خيالي اسوده به رصد برويد و ... اين وقايع واقعا انسان را ناراحت و روح رصدگر را پژمرد ، مي كند من به شخصه بسيار بسيار غمگينم از اينكه جوانان پرشوري 1000 كيلومتربلكه دوبرابر ان راه را طي كنند به مشكلي بربخورند كه مي توانست بوجود نيايد، مگرهر ماه چنين هلالي داريم كه از ان بگذريم ؟ مگر بايد ان مشكلاتي كه ما در سالهاي دور براي رصد هلال ماه داشتيم امروز هم بعد از اين همه هزينه و زمان باز تكرار شود ، بگذريم حضرت مولانا مي فرمايند.


 چهره زرد مرا بين و مرا هيچ مگو                                               درد بي حد بنگر بهر خدا هيچ مگو
دل پر خون بنگر چشم چو جيحون بنگر                                     هر چه بيني بگذر چون و چرا هيچ مگو 


در جاي ديگر مي فرمايد:


من غلام قمرم غير قمر هيچ مگو                                                   پيش من جز سخن شمع و شكر هيچ مگو
سخن رنج مگو جز سخن گنج مگو                                                 ور ازين بي خبري رنج مبر هيچ مگو


 جناب مهراني ، عكسهاي افق روز رصد جنابعالي و ديگر رصدگران نشان مي دهد افق شما و دوستان افقي ايده عال نبوده به دو دليل ، ابر و بخار اب ، اما من بارها گفته ام خطرناك ترين عامل براي رويت هلال غبار است و دود ، و وقتي ديدم تمام گزارشها دال بر نيمه ابري بودن يا تكه تكه بودن ابرها يا بخار اب در افق روز رصد بود چند برداشت داشتم كه يكي از انها اين بود ايا مي توان چنين هلالهاي را با اين شرايط جوي رويت كرد ؟ جواب من مثبت است چون هم تجربه ان را داشتم و هم افرادي اين حرف را مي زنند كه نقل قولشان براي شخص من كفايت ميكند.
 دوم ايا در همه موارد هواي ابري به ضرر است ؟ جواب : اگر هلال در مكان صاف و بدون ابر باشد ابرهها گاهي جلوي نور خورشيد را مي گيرندو به رصدگر كمك ميكنند چون تجربه نشان داده در اين حالت افق  سريعترتاريك ميشود در اين ارتباط  تجارب زيادي از رصدگران محترم داريم از جمله رصد هلال صفر مورد بحث در بيرجند و رمضان چند سال پيش هلال در روز و ....
 رويت جناب عالي و گروه فسا نشان داد در بين دو لايه ابر نيز مي توان هلال را ديد حتي اگر احتمال رويت از نظر جوي كمي نامناسب باشد ، با مثال مي خواهم ذهن خوانندگان و رصدگران محترم را روشن تر نمايم ، عين اين اتفاق در سال 1995 در 31 ژانويه براي من افتاد تمام اسمان ابري وبه شدت باران مي باريد بعد از قطع باران و شايد ساعتي بعد از ان يك تكه ابر باز شد خورشيد و محل غروب ان مشخص شد بالاي اسمان ابي و به قولي مثل اشك چشم زلال بود هلال ماه در احظه غروب خورشيد فازش 17 صدم درصد از هلال صفر و ارتفاعش يك درجه و نيم بيشتربود ان هلال با يك دوربين روسي 7 در 35 قرضي به توسط برادرم رويت شد و بعد من ان هلال را ديدم ان موقع حال وضع شما را داشتم چطور مي توان هلال به اين باريكي را با اين دوربين ضعيف در يك تكه از اسمان صاف رويت كرد؟! سن هلال 15 ساعت و 40 دقيقه بود ان رصد در 19 سال پيش اتفاق افتاد و شد يك ركورد در ايران ، اقاي موحد نژاد و دوستانشان اين هلال را در گردنه ابراهيم اباد طالقان با  دوربين 20 در 60 رويت كردند در شرايط اب و هوايي بسيار مناسب تر از مكان رصد من، اينكه شما و گروه فسا هردو بين دو تكه ابر هلال را ديده ايد بسيار مهم و قابل تحقيق و بررسي است و كمك ارزشمندي است به معيار رويت اما....
اما در قسمت دوم اين نامه ممكن است شيريني كار ارزشمند شما و گروه فسا كمي تلخ شود اما مطمئنم با شناختي كه از جنابعالي و دوستان خوبم دارم موافق نظرات من هستيد و پيشاپيش از اين بابت عذر خواهي مي كنم اما چاره اي نديدم سكوت علامت رضاست و سكوت نمي كنم تا كسي فكر نكند كه از اين وضع راضي هستم و يا بي تفاوت هر چند اين مطلب ارتباطي با رصد جناب عالي و گروه فسا و بعضي از دوستان ديگر ندارد محض اطلاع مطالبي را به عرض شما و رصدگران محترم هلال ماه مي رسانم .
 يك واقعيت غير قابل انكار، به نظر اينجانب اصولا رويت هلال كشور و بخصوص رويتهاي اين چند سال اخير سمت و سويي به خود گرفته كه نمي شود راجع به ان بحث كرد ، به نظر من بيماري مزمني شايع شده كه به هيچ درماني جواب نمي دهد، البته هم شما و هم من دلايل اين بحران و مشكل را مي شناسيم اين ويروس ابتدا از كشور حاشيه كشور ما شروع و از يك مركز نجومي وارد شد و سپس فراگير شد هر رصدي را انها قبول كردند و متاسفانه در مملكت ما رصدي كه محال بود تاييد شد و رصدي كه ابهام داشت مردود شد رصدي هم كه قطعي بود با شدت كوبيده شد .

جناب مهراني برايتان مثالي مي زنم سه رويت داريم دو تا قابل رويت اعلام شده و يكي غير قابل رويت ، عجبا سخت ترين هلال را قابل رويت و هلالي را كه ديدنش ساده تر است و فقط هواي ابري نگذاشت رصدگران هلال ان هلال را رصدكنند غير قابل رويت اعلام شده انهم از نهادي تصميم گيرنده، به جدول زير دقت كنيد در جدول اول هلال را غير قابل رويت و دومي را قابل رويت دانسته اند اين مختصات تهران است در هرجاي ايران هلال اول كه غير قابل رويت اعلام شده شرايط بهتري را دارد اما چه كسي جواب گوست نمي دانم دوستان عزيز حتي حاضربه پاسخ گويي نشدند و تاكيد كردند كه درست تصميم گرفتند ، البته هنوز هم را مناظره و پرسش و پاسخ باز است حد اقل از طرف اينجانب مطمئن باشيد رسما اعلام مي كنم اماده بحث هستم .


 يادم ميايد در زماني اقاي عباس احمديان با يك دوچشمي 40 در 150 هلالي را تقريبا مشابه همين هلال رويت كرد اندكي ابهام داشت و مشابه ان نيز بود ان روزها مو را از ماست مي كشيديم  والا كسي فكرش را نيز نمي كرد اين هلال را لابلاي ابر ببيند و گرفتار سوال و جواب جنابعالي كه به حق هم بود نشود چه رسد به ديدن چنين هلالي با چشم غير مسلح!!! و كسي سخني نمي گويد، كجاست ان سوال و جوابها و بررسيهاي هلال وبرخورد موشكافانه ؟ اين كه نمي شود در شروع رمضان و شوال سوال و جواب كرد وجواب شنيد و بقيه ماهها دست روي دست گذاشت و شاهد چنين اقوالي بود، جناب مهراني اعلام شده هلال صفر را در روز ديده اند اگر گروه فسا مي گويد ما در روز از هلال صفر عكس داريم هلال را نديدند بلكه در روزاز پشت تلسكوپ عكس گرفته و سپس ان را پردازش كردند ، اما در شمال كشور مدعي رويت اين هلال شده اند انهم در روز! مگر مي شود اين گزارشهاي ناراحت كننده را شنيد و عذاب نكشيد واقعا وضعيت گزارش و رصد رويت هلال در ايران به سمت خوبي نمي رود و اگر فكري به حال ان نكنيم زحمات همه زحمتكشان هلال زير سوال مي رود.
 جناب مهراني شما خوب من را مي شناسيد من سالهاست كار دلم ( رويت هلال ) را انجام مي دهم و تمام تلاشم را كردم كسي بواسطه من نرنجد و احدي را از خود نرنجاندم حداقل خودم اينطور تصور مي كنم من به دنبال حقيقتم ، ايا اين وضع رويت هلال را جنابعالي و ساير دوستان تاييد مي كنيد ؟ ايااين وضعيت و سمت و سويي كه گرفته به نفع جامعه نجومي است ؟ ايا گزارشها را خوانديد؟ لطفا جواب دهيد.
سه موضوع را به عرض ميرسانم رويت هلال كاري است شخصي و حريم خودش را دارد و من مايل به وارد شدن ان حريم نيستم مگر بپرسند و يا مربوط به ستاد و ان دو ماه رمضان و شوال باشد يا پاي ابروي كشوردر ميان باشد، مثلا فردي بيايد بگويد من هلال را در فلان جا ديدم به فاز 35 صدم درصد و ارتفاع مثلا 3 درجه انوقت بخواهد در همه جا اعلام كند واعتبار بقيه رصدگران و جايگاه ايران در مجامع جهاني را زير سوال ببرد انوقت نه من بلكه جنابعالي و مهمتر از ما ديگر رصدگران زحمت كش هلال ماه شديدتراز من و شما جلوي اين افراد را خواهند گرفت، نكته دوم ، وقتي فردي مثل اقاي مهراني كه براي من فردي متخصص – با تجربه علمي بالا و رصدگري با تجربه و گرانبهاست و هميشه اعلام كرده ام ازشما ودر كنار شما مطالب گرانبهاي را اموخته و دوست و يار ديرينه و ارزشمندي براي بنده هستيد مي گوييد هلال را ديده ام ديگر جاي بحث ندارد، اما گزارشها را بخوانيد و انتظار دارم مثل گذشته با انها موشكافانه برخورد كنيد با توجه به قطعي بودن رصدتان از ديد من ، شما استناد به كلام الله مجيد مي كنيد و اسم از صالحين مي اوريد ترديدي برايم نمي گذارد زيرا فرمايش شما در ابتداي گزارشتان از ايه قران كريم است ( خدا افكند ) شما داريد مي گوييد خدا هلال را روبروي من قرار داد تا ببينم نه كس ديگر، جناب مهراني اين همان قسامه است پس چه كسي مي تواند ترديد داشته باشد، ممكن است ضعف دوربين را ملاك بگيرند كه من در ادامه به ان نيز خواهم پرداخت و براي ان جواب دارم.
و اما نكته اخر دانا پاچيك در 20 ژانويه 1996 هلال رمضان را با كمي اختلاف با دوربين 11 در 80 ديده در سال 1989 رابرت سي ويكتور نيز هلال ماه را با 11در 80 ديده انهم در حوالي درياچه ميشيگان،  200 كيلومتر به سمت غرب جايي كه هلال ماه مشخصات بهتري دارد ان هلال را با تلسكوپ 12 اينچي ديده شده وكمي غرب تر با دوچشمي 7 در 50،  البته ان دو هلال اندكي مشخصاتشان بهتر از هلال صفري است كه شما و دوستان ديده ايد ظاهرا اين دوربين 15 در 80 دوربين بسيار مناسبي است انروز كه انرا از تهران خريديد به من نشان داديد اگر اشتباه نكنم الماني است يا ان قبلي الماني بود؟ به خوبي يادم نيست اما من دوربين شما را ديده ام و تست زدم الحق كه دوربين خوبي است و قدرش را حتما ميدانيد و مي دانم عاشق دوربين بودن يعني چه من هنوز دوربين 12 در 45 خودم راعاشقانه دوست دارم هلالي را به من نشان داده كه 20 در 60 به خوبي ان را نشان نمي داد و بايد رصدگران بدانند هر دوربيني را مناسب ندانند در مورد دوچشمي تحقيق بيشتري كنند انچه دوچشمي نشان مي دهد تلسكوپ نشان نمي دهد و هر انچه در تلسكوپ مي بينيد انتظار انرا با دوچشمي نبايد داشت يادم مي ايد هلالي را با دوستان عزيزم در كردان كرج واضح يك تكه ديديم اقايان مرزاني – ابراهيمي و اله ماني يادشان هست فردا دو گروه يكي نجم شمال و ديگري گروه فسا همان هلال را با تلسكوپ ديده بودند و عكسشان را برايم فرستادند در عكسهاي هر دو گروه كه با تلسكوپ گرفته بودند هلال دو تكه بود اما با 20 در 80 يك تكه و واضح اين را چگونه مي شود توجيه كرد عدسي گاهي كاري را مي كند كه اينه نمي كند و برعكس.
در خاتمه ضمن تقدير و تشكر از تمام عزيزاني كه براي رصد اقدام كردند چه انها كه هلال را رويت كردند و چه انهاي كه موفق نشدند از همگي شما بزرگواران نهايت تشكر را داشته ارزو مي كنم بيش از پيش موفق باشيد به اميد رصد هلالهاي ركوردي ديگر براي تمام رصدگران محترم رويت هلال ماه ركوردهاي جديد جدايي و وداع تا ديدار را بزودي با ساير ركورد هاي قبل جهت اطلاع علاقه مندان به رويت هلال ماه درج خواهد شد.
عزيزان محترم همانطور كه عرض كردم سايت گروه غيرحرفه اي به علت مشكلي كه داشت و دارد مدتي است قطع و پس از رفع اشكال در خدمت رصدگران محترم هلال ماه خواهد بود جناب اقاي مهرجوي عزيزم با تمام مشغله اي كه دارد تلاشش را مي كند تا اين مشكل را حل نمايند جا دارد از ايشان بابت محبتي كه به من و علاقه اي كه به رصدگران رويت هلال ماه دارند و در اين مورد سالهاست كه وقت پر ارزششان را ما ميدهند تشكرو قدرداني نمايم .


شاد باشيد و ديگران را نيز شاد نماييد.
با احترام سيد محسن قاضي ميرسعيد.16.9.92

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

بنام خدا

دوست و برادر گرامی و استاد ارجمند جناب آقای مهندس میر سعید


با سلام

احتراما" به استحضار میرساند نامه ی مشفقانه ی حضرتعالی که حاوی لطف و بزرگواری همیشگی شما و نیز نقدهای دقیق و دل نگرانیهایی عمیق بود را دریافت و مطالعه کردم.
اجازه بدهید اول از دل نگرانیها عرض کنم. با شما هم عقیده و همدردم و ناراحت از اینکه بعد از این همه کار و فعالیت در کشور و خلق دفتری زرین از افتخارات کم نظیر توسط اساتید ، رصدگران و جوانان توانمند این مرز و بوم ، هنوز در موضوعات مهم قادر نیستیم آنچنانکه باید و شاید ، به این همه شور و هیجان مثبت و سازنده ی رصدگران ، پاسخی درخور بدهیم. امیدوارم بتوانیم با کمک شما و دیگر اعضای محترم کمیته علمی ستاد استهلال ، بخشی از این مشکل دیرینه را در قالب تشکیل گروههای تخصصی و تجهیز نمودن این گروهها حل کنیم.

اما در مورد گزارشهای منتشر شده. بنده هم برخی از این گزارشها را خواندم. حداقل در یک مورد ، گزارشی که اشتباهات متعدد در آن دیده میشود بدون هیچ نقد و تحلیل و توضیحی منتشر شده است که قطعا" تداوم چنین روشی ، آفتی جدی است. متاسفانه هنوز تشکل واحدی برای رویت هلال کشور که ضرورت وجودش هر روز بیشتر از روز قبل نمایان میشود ، شکل نگرفته است. میدانم حضرتعالی چندین بار در این زمینه اقدام کرده اید اما عدم همراهی همه ی رصدگران ، تاکنون مانع از توفیق کامل در این رابطه شده است. به واقع نمیدانم دیگر باید چه کاری بکنیم یا چه سخنی به زبان بیاوریم تا این ضرورت درک شود؟

اما در مورد رصد خودم. اولا" از شما صمیمانه تشکر میکنم که همچون همیشه به این برادر کوچک خود اطمینان دارید و سخن او را میپذیرید. ولی اجازه میخواهم مطلبی را عرض کنم. وقتی 15 سال قبل شما در مورد رصد هلال شوال 1420 گروه ما فرمودید باید منتظر رصد مشابهی باشیم ، آن موقع ناراحت شدم  اما امروز میفهمم که آن روز شما درست میگفتید. اگر بنا باشد با هر اعلام رویتی ، مبانی علمی را زیر و زبر کنیم ، اعتبار این مبانی رفته رفته از بین خواهد رفت و دیگر نمیتوان با اطمینان از آنها بهره برد.

حتما" یادتان هست که در سفر به ابوظبی و دیدار با پروفسور یالوپ ، وقتی پوستری را به ایشان نشان دادم که رصدگران ایرانی توانسته اند در رصدهای متعدد ، هلالهایی را رویت کنند که در محدوده ی عدم رویت پذیری معیار ایشان واقع شده و از آقای یالوپ پرسیدم آیا نمیخواهید معیار خود را اصلاح کنید ، آقای یالوپ در پاسخ گفتند برای اینکار به داده های بیشتری نیاز دارم.

بنده به رصد خود اطمینان 100% و یقین دارم و توانستم طی دو مرحله بیش از یک دقیقه هلال را ببینم. از طرف دیگر یقین دارم شما تردیدی در صدق گفتار بنده ندارید. اینها همه درست.

اما اگر لازمه ی استفاده از این رصد در پیش بینی های آتی و اصلاح معیارها و یا ثبت آن بعنوان یک رصد حدی نیازمند تکرار مجدد آن در رصدهای دیگر باشد ، با کمال میل و روی گشاده این نظر را میپذیرم و به آن احترام میگذارم و دوباره تلاش میکنم تا همراه با دیگر رصدگران محترم ، در موقعیتهای آتی ، رویت چنین هلالهایی را با ابزار مشابه مورد آزمایش قرار دهم. درست است مرزهای رویت پذیری و یا رویت ناپذیری هلال بر اساس معدود رصدهای نادر ترسیم میشود ، درست است که اطمینان به رصدگر و صدق گفتار او تاثیر بسیار مهمی در رصدهای حدی ( که بعضا" امکان تصویر برداری از هلال وجود ندارد ) خواهد داشت ، اما علیرغم همه ی اینها نمیتوان و نباید انتظار داشت ، هر ادعا و گزارشی را دربست و بدون تحلیل بپذیریم. این رصد برای خودم محترم است اما انتظار ندارم همه نسبت به آن همین دیدگاه را داشته باشند چرا که نیک میدانم بزرگانی که با دقت و موشکافی به تجزیه و تحلیل داده ها می پردازند ، در این راه استخوان خُرد کرده و عمری را صرف این مهم نموده اند.

بنده وقتی در مورد رصد خودم چنین نظری دارم ، قطعا" در مورد سایر گزارشها نیز چنین رویکردی خواهم داشت. امیدوارم همه ی دوستان درک کنند که اینکار به معنای نادیده گرفتن زحمات و تلاشهای آنان نیست. مطمئنا" خود رصدگران محترم بیشترین بهره و فایده را از اینگونه تحلیلها و بررسیها خواهند برد.

از درگاه خداوند متعال توفیق روزافزون و سلامتی جنابعالی و دیگر اساتید و بزرگان رویت هلال و نیز رصدگران با برنامه و پرتوان ایران عزیز را مسئلت می نمایم.



با تجدید احترام
علیرضا بوژمهرانی
17 آذر 1392 – اصفهان


;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .