پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : یکشنبه مورخ 3 مهر 1401 هجری شمسی ، مطابق با 28 صفر 1444 هجری قمری ، مطابق با 25 سپتامبر 2022 میلادی

گزارشهـــایی از جـنس عـشـق

  

مشغول جمع و جور کردن ابزارهای رصدیم بودم که تلفنم زنگ زد ، صدای پرانرژی آقای بوژمهرانی همراه با نفس زدنشان که مشغول پایین آمدن از کوه بودند ، خبر خوشی را در دل خود به همراه داشت ، ایشان چنان با شوق و علاقه ، رصدشان را بازگو کردند که تاکنون کسی برایم بدین گونه از مواجهه با معشوق سخن نگفته بود ، در صدایشان عشق موج میزد و عشق  و گریه ای از خوشحالی که احساس کردم علاوه بر گونه های من ، گونه های آقای بوژمهرانی را هم نوازش میکرد .
 
آقای بوژمهرانی هلالی را با قطعیت رصد کرده بودند که تمام معیارهای جهانی را انگشت به دهان میکرد ، هلالی که تمامی معیارها بالاتفاق رصد آن را با دوربین های دوچشمی متوسط در رصدگاه مورد نظر امکان پذیر نمی دانست .
بسیار خوشحال از این خبر ، به سمت منزل رفتم و در لاک خودم به تحلیل آن مشغول بودم که استاد گرامی آقای میرسعید تماس داشتند و علاوه بر تبریک رصد فوق ، بر طبل این خوشحالی چنان کوبیدند که واقعاً نمیدانستم گریه کنم یا شادی  . ایشان گفتند :
 
آقای شریفی مسئول گروه استهلال رصدخانه حرم مطهر سید علاءالدین حسین (ع) شیراز به همراه آقای اسفندی در رصدگاهی واقع در ارتفاعات شهرستان بیرجند ، موفق به شکار و عکسبرداری از هلال در جدایی زاویه ای کمتر از حد دانژن شده بودند که این ، خود موفقیتی سترگ و ستودنی بود .
 
مثل اینکه این خوشحالی ها تمامی نداشت ، آقای حسن قضاوی مسئول ستاد استهلال شهرستان نجف آباد هم طی تماس تلفنی ، از موفقیت رصدگران خانه ی نجوم نجف آباد در شکار هلال صفر 1435 با استفاده از تلسکوپ 100 میلیمتر آپوکروماتیک اسکای واچر خبر دادند .
در همان ساعت اولیه ی پس از رصد گروه نجوم کیهان وابسته به فرهنگسرای شهر خورزوق گزارش رویت خود را همراه با تصاویر آن از همان منطقه ی رصد ارسال کردند که متاسفانه در متن گزارش و تصاویر تهیه شده ، اشکالات متعدد علمی وجود داشت ، فوراً به مسئول گروه مذکور ، موارد را متذکر و خواستار بازنگری فوری در گزارششان شدم لکن اعضای محترم گروه مذکور ، بر رصد خود اصرار داشتند و باز هم همان عکس و گزارش را ارسال کردند .!!!
 
گزارش رویت دیگری هم از گروه نجوم دامغان دریافت کرد که متاسفانه به مشروح گزارش دست پیدا نکردم ...
در هر صورت این موفقیت بزرگ که حاصل راهنماییهای ارزشمند  اساتید محترم و تلاش و جهد بی وقفه ی  رصدگران عزیز کشور می باشد را به جامعه ی نجوم کشور خصوصاً رصدگران محترم هلال تبریک عرض میکنم ، رجاء واثق دارم که که اساتید محترم همچون همیشه در پاسداشت این موفقیت ها و انعکاس آن به جامعه ی جهانی اقدامات لازم را انجام خواهند داد .

گزارشهای افتخار آفرین  از رصد هلال صفر1435
 

 

در پایان به عنوان عضو بسیار کوچکی از جامعه ی بزرگ نجوم کشور ، خاضعانه بر همت ویژه ی رصدگران هلال ماه در شکار هلال بحرانی صفر 1435 درود و خداوند را بر این لطف و کرمش شکرگذارم .
  

آسمانی باشید  مهدی رحیمی

16/9/92

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .