پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : چهارشنبه مورخ 6 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 22 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 26 ژانویه 2022 میلادی

گزارش رصد هلال صبحگاهی محرم1427

 منبع : سایت کمان اسمانی

هلال صبحگاهي محرم 1427
 
 
گزارشهاي رصد هلال :
 
يكشنبه 7 اسفند 1384 ، 26 فوريه 2006 ، 27 محرم 1427
 
 
گزارش شماره  3
گزارش دهنده   آقاي مهدي رحيمي ، گروه نجوم كانون فرهنگي امام زمان (عج) ، دولت آباد – استان اصفهان (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

به نام خدا
با سلام و تحيت
احتراما ضمن آرزوي موفقيت و بهروزي براي شما ، معروض ميدارد طبق برنامه ريزي ها و جلسات ستاد استهلال ، و جلسات مكرر دوستانمان در انجمن نجوم دولت آباد و براي استهلال هلالهاي صبحگاهي محرم 1427 سه گروه را در سه نقطه ي مختلف تجهيز و آماده كرديم در مورخه ي يكشنبه 7/12/84 از ساعت 5 صبح در رصدگاه دولت آباد مستقر شديم و تلسكوپ 6 اينچ ويكسن را قطبي كرده و پس از آن منتظر طلوع هلال شدم هلال ساعت 5:40 دقيقه طلوع كرد. پس از استقرار دوستان در محل رصد من فورا" با آقاي كثيري به شهر كمشچه رفتم تا به اتفاق آقاي رحمان جعفري به محل رصد پيشنهادي ايشان جهت هلال فردا ( دوشنبه ) برويم و محل را مورد ارزيابي قرار دهيم .
پس از اينكه به محل قرار رسيديم متوجه شدم كه آقاي رحمان جعفري كه از رصدگران پرتلاش مي باشد ( نامبرده در جريان ماراتن مسيه كه در تاريخ 12/12/84 برگزار گرديد رتبه ي اول را كسب نمودند ) از ساعت 5 صبح در آن سرماي زياد منتظر ما بوده و لذا ما خيلي شرمنده شديم از رحمان خواستم تا فورا به منزل برگردد و هلال را با كمك تلسكوپ و مهمتر از آن با چشم دنبال كند. پس از آن به دولت آباد و محل استقرار گروه برگشتيم هلال در حال مخفي شدن در پشت يك ابر بزرگ بود و ما را سخت ناراحت كرد . ناراحتي ما آن موقعي بيشتر شد كه ماه در پشت ابرها كاملا مخفي شد لذا ناچارا رصد را پايان داديم.
ساعت 9 صبح آقاي رحمان جعفري با من تماس گرفت و گفت كه هلال را مجددا" پيدا كرده است فورا سه نفر از دوستان گروه بنامهاي آقايان عبدالحسين كثيري، محمدكمالي و عليرضا كمالي بوسيله تاكسي تلفني به كمشچه رفتند همزمان برادر اينجانب آقاي جواد رحيمي كه هميشه در بحث رويت هلال پرتلاش كار مي كند هلال را در شهر دولت آباد پيدا نمود ... رصد همچنان ادامه پيدا ميكرد من در محل رصد نبودم و امكان اينكه به دوستان بپيوندم براي من مهيا نبود و لذا خيلي ناراحت و با استرس ، مسئله را بوسيله تلفن دنبال مي كردم همچنين موضوع را تلفني به اطلاع آقاي مهراني رساندم. مع الوصف دوستان گروه از كمشچه به دولت آباد برگشتند و ضمني همراهي با برادر اينجانب توانستند هلال را تا ساعت 13:25 بوسيله چشم غير مسلح دنبال كنند آخرين رويت بوسيله ي آقاي عبدالحسين كثيري صورت پذيرفت در اين لحظه جدايي زاويه اي بين ماه و خورشيد در اين لحظه 24.019 درجه بود كه موفقيت زيادي را شامل مي شد.
اطلاعات رصدي :
تاريخ : يكشنبه 7 اسفند 1384 ، 26 فوريه 2006 ، 27 محرم 1427
رصدگاه : دولت آباد برخوار ، عرض 32:08 شمالي و طول 51:06 شرقي با 1563 متر ارتفاع از سطح دريا
رصدگران : آقايان عبدالحسين كثيري، محمدكمالي ، عليرضا كمالي و جواد رحيمي
زمان محاسباتي طلوع ماه : در ساعت 05:36
زمان رصد شده ي طلوع ماه : در ساعت 05:40
زمان آخرين رويت هلال با چشم غير مسلح : در ساعت 13:25 توسط آقاي عبدالحسين كثيري
جدائي زاويه اي ماه و خورشيد در زمان آخرين رويت با چشم غير مسلح : 24.019 درجه

 
   
   
   
 عكس هاي ارسالي آقاي رحيمي
 
 
 
گزارش شماره  2
گزارش دهنده   آقاي محمد سلطان الكتابي ، انجمن ستاره شناسی دانشگاه صنعتی اصفهان (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

رصدگران: پویان پاک آئین ( از رصدگران گروه فسا) ، امیر پور مقدس(دبیر انجمن ستاره شناسی دانشگاه صنعتی اصفهان)، اکبر سالار فرد و نیما مسیبی ( از رصدگران گروه مهتاب)، محمد سلطان الکتابی(انجمن اختروش ایران)
تاريخ رصد: يكشنبه، 7/12/1384
رصدگاه : پشت بام دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی اصفهان
مختصات رصدگاه : 32درجه و 43 دقیقه و10 ثانیه شمالی و 51 درجه و 31 دقیقه و 41 ثانیه شرقی
ارتفاع : 1620 متر
زمان آخرین رویت هلال با چشم: 11:47 توسط پویان پاک آئین
جدایی زاویه ای در لحظه آخرین رویت : 24.727 درجه
وضعیت جوی: آسمان صاف
مشروح گزارش : به علت گرفتاری زیاد و نیز محور قرار دادن دو هلال صبح دوشنبه و بعد از ظهر سه شنبه برنامه ی خاصی برای این هلال تنظیم نکرده بودیم . حتی قصد نداشتیم برای رویت این هلال تلاش کنیم. ساعت حدود 9:20 صبح بود که من و آقای پاک آئین پس از تمام شدن کلاسمان در دانشگاه پیرامون هلال های آتی صحبت می کردیم . اتفاقا آقای مسیبی نیز به ما پیوست و ما سه نفر تصمیم گرفتیم که تلاش برای رویت این هلال را آغاز کنیم. آقای مسیبی به دنبال هلال می گشت که ناگهان زهره را یافت. پس از آن تصمیم گرفیم تا به پشت بام دانشکده فیزیک برویم و با کمک یک دوربین 50*7 این هلال را پیدا کنیم. لذا روی پشت بام به دیواری پناه آوردیم تا با کم شدن شدت نور خورشید این هلال را بیا بیم . در ابتدا بنده موفق شدم به کمک دوچشمی 50*7 زهره را یافته و بلافاصله هلال را شکار کنم. و پس از آن نیز هلال را با چشم رویت کردم.(حدودا" 10:30) . بقیه افراد نیز به تدریج هلال را پیدا کردند. متاسفانه به علت اتفاقی شدن این برنامه و عدم برنامه ریزی قبلی پوششی که می توانست برای دنبال کردن هلال به کمک ما بیاید را در اختیار نداشتیم . رویت هلال پیوسته ادامه داشت و با رویت آقای پاک آئین در ساعت 11:46 پایان یافت .

 
 عكس ارسالي آقاي سلطان الكتابي
 
 
 
 
گزارش شماره  1
گزارش دهنده آقاي علي فلاح تفتي ، تفت – استان يزد (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

تاریخ رصد : يكشنبه 7/12/1384 و 26/2/2006 و 27 محرم 1427
محل و مختصات رصدگاه : دانشگاه آزاد اسلامي واحد تفت- 31 درجه و 45 دقيقه شمالي، 54 درجه و 9 دقيقه شرقي
وضعیت جوی : آسمان نيمه ابري با ابرهاي پراكنده ارتفاع پائين در حال حركت
وضعیت موانع دید افق : يك تا 7 درجه رشته كوه غير ممتد
نتیجه رصد : هلال رؤيت شد
وسائل رصدي : 4 دستگاه تئودوليت با بزرگنمايي 30 و ميدان ديد 5/1 درجه.
تعداد و نام همراهان : آقايان سيد قاسم رستمي، ايمان ناصري، علي فلاح، عليرضا اسلامي، مصطفي رضايي، بهرام ميرزاجاني، امين جمشيدي، حامد پويان مهر، مرتضي عابدي، محمد آيت اللهي، اشكان محرابي، ميلاد غفوري، موسي كاظمي، سهيل حسين پور، رضا ياسيني، آرش ساجدي، داوود آگل و خانم ها مانا چادگان پور، مرجان محمود زاده .

 
 
 

توضيحات ضروري : رصد هلال در روز از ساعت 30/8 شروع شد. ساعت 35/8 اولين رؤيت هلال با چشم غير مسلح به كمك زواياي از قبل محاسبه شده و بستن آنها به تئودوليت توسط مهندس رستمي انجام شد. چند دقيقه بعد و به تدريج تمام حاضران هلال را مشاهده كردند و با كمك مگسك تئودوليتها به تعقيب آن پرداختند. ساعت 11:15 دقيقه مهندس رستمي از گروه جدا شده و مسئوليت رصد را به آقايان ناصري و رضايي (به ترتيب مسئول رصد برادران و مسئول رصد خواهران) واگذار كردند. وجود ابر باعث مي شد هر چند وقت يكبار مانع ديدن ماه گردد. زمانها قرار گرفتن هلال در زير ابر به قرار زير است:
از ساعت 9:15 تا ساعت 9:20
از ساعت 9:25 تا ساعت 9:49
از ساعت 9:52 تا ساعت 10:00
از ساعت 10:03 تا ساعت 10:08
از ساعت 10:10 تا ساعت 10:31
از ساعت 10:37 تا ساعت 10:40
از ساعت 10:53 تا ساعت 10:56
از ساعت 11:04 تا ساعت 58/11

 
 
در ساعت 11:58 هلال به مدت 20 ثانيه توسط علي فلاح و آقاي آيت اللهي رؤيت شد و ناپديد شد. مجدداً در ساعت 12:07 هلال به مدت چند ثانيه توسط مرتضي عابدي و داوود آگل رؤيت شد. بعد از آن به دليل وجود ابر ديگر هلال رؤيت نشد.

توجه : جدائي زاويه اي ماه و خورشيد در زمان آخرين رويت ( 12:07 ) به ميزان 24.613 درجه بوده است.
 
 
 
 
دوشنبه 8 اسفند 1384 ، 27 فوريه 2006 ، 28 محرم 1427
 
 
گزارش شماره  6
گزارش دهنده  آقاي حسين جانقرباني ، مركز نجوم و ژئوفيزيك شهرضا – استان اصفهان (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)
بسمه تعالی
با سلام و عرض ادب ، ‌باستحضار میرساند اینجانب حسین جانقربانی به همراهی آقایان امید شادمند، محمد ضیایی وعلی جانقربانی برای رویت هلال صبحگاهی محرم دربامداد دوشنبه 8/12/84 عازم 15کیلومتری جاده شهرضا- نصرآباد شدیم، ولی بدلیل شرایط نامناسب جوی(غبارغلیظ)موفق به رؤیت این هلال نشدیم.
شایان ذکراست آقای هادی شبانی به همراهی آقایان علیرضا شبانی ،عبدا...انصاریپور وشهرام رحمتی عازم ارتفاعات کوه شتر مهران واقع در غرب شهرستان شهرضا شدند، ولی بدلیل شرایط نامناسب جوی(غبارغلیظ وابرهای پراکنده)موفق به رؤیت این هلال نشدند.
در پایان از همکاری صمیمانه آقایان امید شادمند، سیدعلیرضا میری وسرکار خانم زهرا شریف زاده کار شناسان محترم خانه ریاضیات شهرضا کمال سپاس وتشکر را دارد.
 

 

عكس هاي ارسالي آقاي جانقرباني
 
 
 
 
گزارش شماره  5
گزارش دهنده  آقاي مهدي رحيمي ، گروه نجوم كانون فرهنگي امام زمان (عج) ، دولت آباد – استان اصفهان (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)
به نام خدا
با سلام و تحيت
احتراما ضمن آرزوي موفقيت و بهروزي براي شما ، معروض ميدارد طبق برنامه ريزي ها و جلسات ستاد استهلال ، و جلسات مكرر دوستانمان در انجمن نجوم دولت آباد و براي استهلال هلالهاي صبحگاهي محرم 1427 سه گروه را در سه نقطه ي مختلف تجهيز و آماده كرديم  در مورخه ي يكشنبه 7/12/84 از ساعت 5 صبح در رصدگاه دولت آباد مستقر شديم و تلسكوپ 6 اينچ ويكسن را قطبي كرده و پس از آن منتظر طلوع هلال شدم  هلال ساعت  5:40 دقيقه طلوع كرد. پس از استقرار دوستان در محل رصد من فورا" با آقاي كثيري به شهر كمشچه رفتم تا به اتفاق آقاي رحمان جعفري به محل رصد پيشنهادي ايشان جهت هلال فردا ( دوشنبه ) برويم و محل را مورد ارزيابي قرار دهيم .
فرداي آن روز هم هلال مهمي را در پيش داشتيم  بوسيله عكسهايي كه از محل طلوع ماه در روز قبل گرفته بوديم توانستيم محل طلوع ماه را با دقتي بالا مشخص نماييم و ابزارمان را در همان محل تنظيم كنيم. ابزار رصديمان دوربين دوچشمي 150*40 و تلسكوپ 6 اينچ ويكسن بود  غبار نسبتا زيادي در افق مشهود بود لذا دنبال بودم تا هلال از ميان غبارها بيرون بيايد در ساعت 6:32 توانستم هلال را به صورت بسيار محو و در ميان غبارها و در دوربين دوچشمي 150*40 مشاهده كنم آقاي كمالي هم همين موضوع را از پشت تلسكوپ 6 اينچ تصديق كرد ابزارهايمان را عوض كرديم تا مطمئن شويم كه درست مي بينيم. گر چه اين رويت كمتر از يك دقيقه صورت پذيرفت ولي تا حدودي رضايتمان را جلب كرد. هلال كم كم  در ميان غبار كه هر لحظه غليظ تر مي شد ناپديد شد و ما را از ادامه ي رصدش نااميد كرد.
بعد از اينكه متوجه شدم دوستان پرتلاشمان در گروه استهلال فسا توانسته اند هلال را ساعت 9 صبح شكار كنند و به آن موفقيت بزرگ و جذاب دست پيدا كنند بسيار خوشحال شدم و از اينكه تلاشمان را پس از ساعاتي ادامه نداده ايم غبطه خوردم . در پايان با همه دوستان از صميم قلب آرزو كرديم و از خدا خواستيم تا در رويت هلال شامگاهي صفر نيز موفق شويم .
بمنه و كرمه
 
 عكس هاي ارسالي آقاي رحيمي
 
 
 
 
گزارش شماره  4
گزارش دهنده  آقاي محمد سلطان الكتابي ، انجمن اختروش ایران- انجمن ستاره شناسی دانشگاه صنعتی اصفهان- ستاد استهلال استان اصفهان (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)
گزارش رصد هلال صبحگاهی محرم 1427
رصدگران : امیر پور مقدس، شهاب تیموری منش، محمود رضا عتیقه چی، محمد سلطان الکتابی، غلامحسین کریمی، مریم نجات بخش
رصدگاه : پشت بام دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی اصفهان
زمان رصد : بامداد دوشنبه 8/12/1384
مختصات رصدگاه : 32درجه و 43 دقیقه و10 ثانیه شمالی و 51 درجه و 31 دقیقه و 41 ثانیه شرقی
ارتفاع : 1620 متر
وضعیت افق شرقی: وجود حدود نيم درجه كوه،غبار و تکه های ابر پراكنده
ابزار: 1 دستگاه دوربین 50*7 ، 1 دستگاه دوربین 30*10، تلسکوپ 8 اینچ ویکسن
نتيجه: عدم رويت

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .