پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : شنبه مورخ 9 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 25 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 29 ژانویه 2022 میلادی

10 توصیه به رصدگران هلال صفر 1427

منبع : سایت کمان آسماانی

10توصیه به رصدگران هلال صفر 1427

 

 با عرض سلام

1-     همیشه 90 درصد احتمال رویت مربوط به وضعیت رصدی و آب و هوایی می باشد و فاکتورهای هلال و ابزارها پس از آن مطرح است ، پس مکانی با شرایط مناسب بیابید.

2-     حتی المقدور ارتفاع محل از سطح دریا زیاد باشد اما به هیچ عنوان نیاز به افق منفی نیست و بهتر است در افق دوردست شما رشته کوهی بدون افق زاید موجود باشد.

3-     برای دیدن هلال صفر 1427 فقط به بزرگنمایی نیاز دارید پس به فکر آن باشید و دقت کنید که حتما" خود کمان را بطور دقیق هدف گیری کنید و برای اینکار از ابزارآلات و روشهای مختلف با چند ابزار استفاده کنید تا در صورت مشکل احتمالی برای یکی از ابزارها زحماتتان هدر نرود!

4-     هر چه ارتفاع شما از سطح دریا بیشتر می شود ، شکست نور نیز افزایش می یابد پس تا لحظات آخر غروب ماه و حتی پس از آن نا امید نشوید ، این هلال دیر رویت میباشد !

5-     در عکسبرداری و یا فیلمبرداری از هلال سعی کنید از دوربینهای با زوم اپتیکال بالا استفاده کنید ( زوم دیجیتال تاثیری ندارد) و به دو روش عمل کنید. الف: یا دوربین MD یاDV برای فیلمبرداری و دوربینهای نیکون یا کنون با زوم اپتیکال بالا استفاده کنید بصورتی که قبل از رصد آنرا بر روی ابزار رصدیتان بصورت پی جی بک متصل کنید و با ابزارتان آنرا هم خط کنید مانند جوینده تلسکوپ که با تلسکوپ هم خط می شود. ب : در روش دوم که کاراتر است باید ابزار جداگانه ای برای ثبت مستقر کنید که نمیتوان با آن رصد کرد در این روش (آفوکال) دوربین عکاسی یا فیلمبرداری بر روی سه پایه و در پشت ابزار قرار می گیرد و فوکوس آن روی حالت manual  قرار دهید و با هدف گیری جسم دوردستی فوکوس آنرا تنظیم کنید، معمولا این جسم بهتر است دکل مخابراتی و یا پایه فشار قوی برق باشد چون دارای میله های زیاد میباشد و می توان به خوبی آن را فوکس کرد ، پس از آن باید منتظر هلال ماند تا سر و کله اش پیدا شود! اگر ابزار عکسبرداریتان تلسکوپ است از رابط استفاده کنید نه از سه پایه .

6-     بزرگنمایی ، اگر دوربین شما 40 برابر بزرگنمایی داشته باشد با دوربین دیجیتالی که 4 برابر بزرگنمایی دارد میتوان با بزرگنمایی160 برابر از هلال عکس گرفت !!! پس به بزرگنماییهایتان توجه داشته باشید!

7-     بهترین افق برای رصد هلال هنگامی است که ابرها در حال متراکم شدن هستند نه در حال انزوا یعنی بارانی باریده ، افق پاک شده و آب در حال تبخیر در حال تشکیل ابر ها میباشد ، پس خوب بگردید...

8-     حتما یک روز قبل منظره غروب را در رصدگاهتان ببینید.

9-     در صورتی که با شرایط یاد شده و مکانی که در نظر دارید مجبور به جابجایی شدید ( مانند شرایط رصدی و ارتفاعات لازم ) حتما" از مکان قبلی پایینتر موضع بگیرید ( تا حدود 100 کیلومتر )

10-  حتما" 5 دقیقه قبل از آنچه که فکر می کنید در توانتان است هلال را برای اولین بار ببینید ، برای دیدن آن تلاش کنید و تا می توانید هلال را زود بدام اندازید.

 

با تشکر و آرزوی موفقیت روز افزون

عباس احمدیان 13/11/84

 

با سلام

به اطلاع عزیزان میرسانم به بهترین ، واضحترین ، و با کیفیت ترین عکس از هلال صبحگاهی محرم 1427 جایزه تعلق می گیرد!!!!

با تشکر

عباس احمدیان

helale1426@yahoo.com

محض شوخي :

جناب آقاي احمديان

با سلام. از اينكه جايزه اي براي تصوير برداري از اين هلال تعيين نموده ايد بسيار سپاسگزاريم. اما اگر بجاي شما باشيم همين الان آن جايزه را به نشاني گروه فسا ارسال مي داريم. وقتي اين دوستان چنين بلايي بر سر هلال شامگاهي محرم ( با جدائي كمتر از 12 درجه ) آورده اند ، فقط خدا بايد به هلال صبحگاهي محرم ( با جدائي 13 درجه ) رحم كند!!

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .