پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : یکشنبه مورخ 3 مهر 1401 هجری شمسی ، مطابق با 28 صفر 1444 هجری قمری ، مطابق با 25 سپتامبر 2022 میلادی

گزارش های رصد هلال شامگاهی ذیقعده 1426

 منبع : سایت کمان آسماانی

                                                                                                          هلال ماه ذيقعده 1426
 
                                                                               نقشه وضعيت سن و رويت پذيری هلال در کشورهای مختلف

در غروب روزجمعه 11 آذر 1384 ، 2 دسامبر 2005 ، 29 شوال 1426    
 
 
گزارشات رصد هلال :
 
  
                                                                     هلال ذیقعده 1426 در آسمان رصدگاه شاه بابا درک – مناطق غربی استان اصفهان
                                                                     جمعه 11 آذر 1384 ، 29 شوال 1426 ، 2 دسامبر 2005 – عکس از علیرضا بوژمهرانی
 
 

 
 
 گزارش شماره 22
گزارش دهنده  آقاي محمد حسين الماسي ، تهران (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)
 گزارش رصد هلال ذیقعده 1426 در شامگاه 11 آذر 1384 در شیراز:

خلاصه گزارش: هلال با ابزار 70 * 10 رویت شد.

رصدگر: علیرضا ثنایی

رصدگاه : شهر کوار ، در 60 کیلومتری جنوب شیراز ( 29:12 شمالی و 52:42 شرقی )

ارتفاع موانع : 1.5 درجه کوه

شرایط جوی : بدون غبار ولی همراه با لایه های نازکی از ابر در محدوده سمت راست مسیر حرکت هلال

ابزار : دوربین دوچشمی 70 * 10 و خط کش و شیشه جوشکاری نمره 9 ( برای دیدن خورشید )

زمان رویت : در ساعت 17:12 به مدت 30 ثانیه ، پس از آن کار رصد هلال با هجوم ابرها در مسیر حرکت هلال ناتمام ماند.

از مدتها پیش که بحث اعزام تنی چند از رصدگران تهرانی به مناطق جنوبی کشور به میان آمد کار هماهنگی ها و اقدامات لازم انجام شد. ولیکن از آنجا که هلال ذیقعده آن ارزش و جایگاه هلال های رمضان و شوال را با خود نداشت و از طرفی بدلیل ارائه نظراتی مبنی بر احتمال رویت پذیری هلال در عرض های شمالی کشور و نیز در تهران!! ، برنامه اعزام گروهی از رصدگران تهرانی به استانهای جنوبی کشور ، با وجود هماهنگی های قبلی و قول و قرارهای مساعد ، کنسل شد.!! همین امر باعث شد دو تن از دوستان گرامی آقایان ابراهیمی و ثنایی شخصا و با هزینه شخصی و ابزارهای رصدی خودشان عازم مناطق جنوبی کشور شوند. آقای ثنایی به استان فارس عزیمت کرده و شهر کوار در جنوب شیراز را بعنوان محل رصد انتخاب کردند. در این منطقه پس از یک کوهپیمایی نفس گیر توانستند در بهترین حالت افقی با موانع بسته 1.5 درجه ای پیدا کرده و به کار رصد هلال مشغول شوند. که نهایتا موفق به رویت هلال شدند.

آقای ابراهیمی نیز در استان اصفهان و پس از ملحق شدن به گروهی از دوستان و رصدگران اصفهانی اعزامی به منطقه فریدن ( هلاغره ) به همراه این گروه نیز موفق به رویت هلال شدند.

در اینجا جا دارد به این دوستان و سایر عزیزان و رصدگرانی که موفق به رویت این هلال ارزشمند شدند ، تبریک عرض کنم و همچنین به دوستان عزیز رصدگر ما در فسا که آنها هم سختی های سفر به کرمان به دوش کشیدن و البته سایر گروههایی که اقدام به رصد این هلال کردند، خسته نباشید عرض کنم. سلامتی و موفقیت هر چه بیشتر را برای همه دوستان آرزومندم.
با احترام.... محمد حسین الماسی


توضیحاتی در باره مطالب طرح شده توسط جناب آقای الماسی :

1- از اینکه طرح نظرات اینجانب در مورد احتمال قابل رویت بودن هلال ذیقعده در تهران باعث کنسل شدن برنامه برخی رصدگران محترم شده است واقعا" متاسفم ، البته طرح این نظرات با چنین هدفی صورت نگرفته است.

2- مسابقه و رقابت رصدگران ما در زمينه رويت هلال ماه ، از جمله رقابتهايي است كه بازنده ندارد. زحمت همه دوستان و همكاران در خور توجه و قابل ستايش است اعم از اينكه موفق به رويت هلال شده باشند يا خير. جناب آقاي ابراهيمي شاهد هستند كه در رصدگاه فريدن ، ما در هنگام رويت هلال از دوستان و همكاران خود كه مايل بودند همانند ما چشم به جمال دلرباي ماه بدوزند ياد كرديم و آرزو داشتيم آنان نيز در آن زمان در كنار ما باشند. در سال جاري بنده نتوانستم هلال شب اول رمضان و شوال را رويت نمايم اما وقتي شنيدم اين هلالها توسط ساير دوستانم رويت شده است آن اندازه خوشحال شدم كه گويا خود آن را ديده ام. در مورد هلال ذيقعده نيز جناب آقاي قاضي مير سعيد از اولين نفراتي بودند كه بنده را مورد عنايت قرار داده و تبريك گفتند. اين حس دوستي و همكاري كه در بين همه ما وجود دارد شايد در تمامي رشته هاي نجوم آماتوري ايران بي نظير و يا كم نظير باشد.

3- تعجب کردن در باره احتمال رویت هلال ذیقعده در تهران کاملا" طبیعی است. کما اینکه در رصد هلال ذیقعده و در منطقه فریدن بنده و سایر رصدگران دیگر از اینکه هلال را با ابزار نه چندان قدرتمند و در فاصله کوتاه از غروب خورشید رویت کردیم بسیار متعجب بودیم. حتما" دقت فرموده اید که فاصله زمانی بین رویت هلال با غروب ظاهری خورشید 7 دقیقه و 40 ثانیه و با غروب واقعی خورشید در آن منطقه کمتر از 4 دقیقه بوده است. مطمئنا" اگر در بانک اطلاعات رویت هلال ، چندین گزارش از رصد چنین هلالهایی وجود داشته باشد ، رصدگران آتی تعجب کمتری در این رابطه خواهند داشت. در بانک اطلاعاتی رویت هلال ، این خلاء وجود دارد. اساتید ، کارشناسان و رصدگران پر تلاش ایرانی در حال پر کردن این خلاء اطلاعاتی هستند. جامعه جهانی رویت هلال وامدار این حرکت ایرانیان است.

4- با توجه به دستاوردهای رویت هلال ذیقعده در منطقه فریدن ، بنده کماکان اعتقاد دارم احتمال ( تکرار میکنم ؛ احتمال ) رویت شدن این هلال در تهران وجود داشته است.

5- شب گذشته ( جمعه 18/9/84 ) اینجانب با جناب آقای قاضی میر سعید گفتگوی مفصل تلفنی داشتیم و طی آن دستاوردهای رصد هلال ذیقعده و نیز وضعیت رویت پذیری تعدادی از هلالهای آتی را بررسی کردیم. شاید اعلام نتایج این گفتگو( که در زمان و وقت خود صورت خواهد گرفت ) باعث شود که جناب آقای الماسی از تعداد بیشتری علامت ! در نگارش بعدی خود استفاده نمایند. اهميت كاري كه اساتيد ، كارشناسان و رصدگران ما در حال انجام آن هستند تعجب همگان را ( اعم از داخل و خارج از كشور ) برخواهد انگيخت.

6- آنچه حائز اهميت است ، اين نكته مهم است كه همه ي ما در كنار يكديگر و براي هدفي واحد در حال همكاري هستيم. بزرگان رويت هلال ايران در حال كار و بررسي چندين ساله براي ارائه معيار جديدي در زمينه رويت پذيري هلال هستند. براي بنده به عنوان يك رصدگر غير حرفه اي هلال ماه جاي بسي افتخار و مباهات خواهد بود اگر رصدهايي كه انجام داده و يا ميدهم اثري هر چند ناچيز در اين زمينه داشته باشد. اطمينان دارم بقيه همكارن و رصدگران محترم نيز هرفي غير از اين را دنبال نمي كنند. البته رقابت سالم علمي نيز به جاي خود باقيست زيرا وجود رقابت مي تواند اعتلا و گسترش اين رشته از نجوم غير حرفه اي را در پي داشته باشد.

با احترام
عليرضا بوژمهراني

 

 
 
 
 
گزارش شماره 21
گزارش دهنده آقاي محسن فشاركي ، تهران (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)
گزارش رصد هلال ذیقعده 1426
در روز جمعه11 آذرماه 1384 گروه رصدی شامل آقایان:"محمد عبادی، امیر حسن­زاده ، علی اکبر نیری ، محسن فشارکی و خانواده محترم لبانی با همراهی  چهار نفر از برادران سپاهی به سرپرستی حجت الاسلام موحدی نژاد برای رصد به سمت رصدگاه توچال حرکت کردند.
بر حسب بررسی ها و محاسبات قیلی امید به رویت هلال  به هنگام غروب نداشتیم. اما با توجه به گزارشات اخیر آقای جيم استم که در 9 آوريل 2005 موفق شد هلال ماه ربيع الاول 1426 را با جدايي 12.4 درجه با تلسكوپ 8 اينچ سلسترون در روز مشاهده كند و با توجه به اینکه هلال ماه ذيقعده 1426 يك ساعت قبل از غروب خورشيد به چنين جدايي زاويه اي مي رسيد. بنابراين به پیشنهاد جناب حسن­زاده برای محك زدن امكان رويت اين هلال در روز تصميم گرفتيم به قله توچال برويم.
در هنگام حرکت، آسمان تهران وضعیت چندان مناسبی نداشت و غبار فراوانی بر آسمان نقش بسته بود که حتی آبی زیبای آسمان را به خاکستری سوق داده بود.
پس از هماهنگی با مسئولین محترم تله کابین توچال و بارگیری وسایل در کابین های مخصوص حرکت خود را به سمت بالای قله شروع کردیم.در طی راه با حرکت به سمت بالا و ارتفاع گرفتن لایه های غبار را یکی پس از دیگری پشت سر می گذاشتیم و هر  لحظه شاهد آسمانی ابی تر از قبل بودیم.
پس از پیاده شدن و حمل ابزار در برف و استقرار آنها در محل مناسب با بدشانسی تمام متوجه جمله توده ای ابر سیاهی از سمت غرب شدیم. در حالی که در پایین کوه هوا صاف بود اما پس از استقرار ابرها محل قرار گرفتن ماه در آسمان را پوشاندن. ما منتظر ماندیم تا شاید با باز شدن ابرها امیدی برای شکار هلال ایجاد شود ولی متاسفانه رفته­رفته بر ضخامت ابرها افزوده شد و ما چاره­ای جز دل کندن از رصد نداشتیم و بدون رویت قامت دلفریب هلال به پایین برگشتیم.
مختصات رصدگاه:
35.885 شمالی ، 51.418 شرقی ، ارتفاع حدود 3800 متر ، دما  صفر درجه سانتيگراد ،  باد شديد
ابزار:
 150*40 ، 120*20 ، دوربین­ تک­چشمی ، هندی­کم ، دوربین دیجیتال و دما سنج.
توصیه: بهتر است در زمانی که دمای هوا پایین است محل رصد­گاه دور از وزش باد و در نزدیکی پناهگاه انتخاب شود تا رصد­گران به صورت چرخشی اقدام به رصد و استراحت بنمایند.
 
                                                                                                                                   عكس هاي ارسالي آقاي فشاركي
 

 
 

 

گزارش شماره 20
گزارش دهنده  سايت اينترنتي مركز مطالعات و پژوهشهاي فلكي – نجومي وابسته به دفتر حضرت آيت الله العظمي سيستاني مد ظله العالي (برگرفته از سايت مركز)
تاریخ رصد : جمعه 11 آذر 1384 ، 29 شوال 1426
محل و مختصات رصدگاه : رصدگاه بوستان علوي ( واقع در كيلومتر 4 جاده قم – نيزار )
وضعیت جوی : افق جنوب غربي شهر مقدس قم پوشيده از ابر و غبار
وضعیت موانع دید افق : 2 درجه موانع طبيعي و حداقل 5 درجه غبار غليظ
نتیجه رصد : هلال رويت نگرديد.
تعداد و نام همراهان : سعيد صادقي ، محمدرضا صادقي ، علي كاظمي ، صادق كاظمي ، سيد علي مير سالاري
ابزار : دوچشمي 70*15 ، 50*7 ، قطب نما و تراز
توضيحات ضروري :
 
 
 
 
گزارش شماره  19
گزارش دهنده  خانم مهسا ظريفيان ، گروه رويت هلال آيسان ، مشهد مقدس (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)
تاریخ رصد :  جمعه 11 آذر 1384
محل و مختصات رصدگاه : ارتفاعات وكيل آباد در غرب مشهد ، 38:18 شمالي و 59:30 شرقي
وضعیت جوی : آسماني كاملا" صاف در افق غربي
وضعیت موانع دید افق : رشته كوهي با ارتفاع تقريبي 2 تا 3 درجه
نتیجه رصد : هلال رويت نگرديد
 
ردیف
عنوان
توضیحات
ردیف
عنوان
توضیحات
1
;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .