پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : شنبه مورخ 9 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 25 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 29 ژانویه 2022 میلادی

هلال راست نگاه و چپ نگاه چيست ؟

هلال راست نگاه و چپ نگاه چیست ؟

1- چرا اکثر هلال هایی که در ایران اتفاق می افتد راست نگاه است؟ ( با توجه به صحبتهای آقای مهرانی در پنجمین دوره آموزشی رویت هلال ایران در شیراز ). به نظر می رسد چپ نگاه و راست نگاه بودن هلال به گردش خط گره های آن بستگی داشته باشد و نه طول و عرض جغرافیایی.

2- چرا رصد هلال های چپ نگاه ساده و اکثرا" رکورد شکن است ؟ ( با توجه به صحبتهای آقای مهرانی در پنجمین دوره آموزشی رویت هلال ایران در شیراز )

 

با سلام

مایلم طبق معمول پاسخگویی به سوال اول را به اساتید و دوستان دیگرم واگذار نمایم. فقط به عنوان یک یادآوری کوتاه عرض می کنم که کره ماه ، نزدیکترین جرم آسمانی به زمین است و بدین لحاظ ، جابجایی در طول و عرض جغرافیایی توسط ناظر زمینی ، باعث بروز اختلاف منظر بین ماه و اجرام دوردست ( از جمله خورشید ) می گردد. نمونه این اختلاف منظر را در پدیده خورشید گرفتگی ملاحظه می نماییم. اگر ما از نوار مرکز گرفت به سمت شمال و یا جنوب حرکت کنیم ، با طی چند ده کیلومتر ، از نوار گرفت کلی خارج شده و گرفتگی را بصورت جزئی خواهیم دید.

و اما پاسخ به سوال دوم. در شکل زیر ، خط سیاه رنگ افق را نشان می دهد . خورشید نیز در حالت غروب قرار دارد و لبه بالایی آن مماس با افق است. خط قرمز رنگ دایرة البروج بوده و خط سبز رنگ نیز عمود بر دایرة البروج رسم شده است.

 

 

دو هلال در این شکل رسم شده که یکی راست نگاه و دیگری چپ نگاه است. هر دو هلال در موقعیت شماره 2 قرار دارند. مماس بودن لبه بالایی هر دو هلال با خط یشمی رنگ ( که موازی افق رسم شده است ) حکایت از آن دارد که ارتفاع هر دو هلال از افق در زمان غروب خورشید به یک اندازه است.

خوب ، هر دو هلال در زمان مقارنه خود ، در موقعیت شماره 1 قرار داشته اند. در این نمونه فرضی هلال چپ نگاه عرض دایرة البروجی شمالی و هلال راست نگاه ، عرض دایرة البروجی جنوبی دارد. هر دو هلال وقتی در موقعیت شماره 1 و بر روی خط سبز رنگ قرار بگیرند ، طول دایرة البروجی آنها با خورشید برابر شده و در نتیجه زمان مقارنه آنها است. با گذشت زمان ، این دو هلال از موقعیت 1 به موقعیت 2 خواهند رسید ، اما همانگونه که در شکل هم مشخص است ، این مدت زمان ، برای هلال چپ نگاه کمتر از هلال راست نگاه است. این بدان معنا است که در شکل و مثال فرضی ما ( که هر دو هلال دارای ارتفاع یکسانی از افق هستند ) ، هلال چپ نگاه با سنی کمتر به همان ارتفاعی می رسد که هلال راست نگاه در زمان طولانی تری به آن رسیده است. بنابراین در نیمکره شمالی زمین ، هلالهای چپ نگاه ( دارای عرض دایرة البروجی شمالی ) معمولا" هلالهای بسیار جوانی هستند. جالب است بدانید که در تمامی 14 رصد برتر جهانی هلالهای بسیار جوان در نمیکره شمالی ( از جمله رصد آقایان Stamm ، موحد نژاد و قاضی میر سعید ) ، هلال ماه دارای بیشترین عرض شمالی خود بوده است. در 10 مورد از این رصد ها ، هلال چپ نگاه ، در 2 مورد راست نگاه و در 2 مورد خجالتی بوده است.

با احترام 

 

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .