پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : شنبه مورخ 9 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 25 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 29 ژانویه 2022 میلادی

پیشنهاد جهت ایجاد رکورد در پارامترهای جدید


همه ما به این موضوع واقف هستیم که تا همین 15 سال پیش ، تنها پارامتر رکورددار در رویت هلال ماه ، سن هلال پس از مقارنه بود. اصلا" تا آن زمان هلال صبحگاهی هم رویت نمی شد! خوب بیاد دارم که در سال 78 حدود 12 گزارش رصد هلال صبحگاهی که با چشم غیر مسلح و یا دوچشمی پلاستیکی خودم دیده بودم را خدمت یکی از رصدگران هلال آن زمان بردم وایشان براحتی و بدون حتی نیم نگاهی ، همه آنها را به من پس دادند و متذکر شدند که هلال صبحگاهی فاقد هرگونه اهمیت فقهی و علمی است و اساسا" مقایسه پارامترهای آن با هلال شامگاهی کاری غیر ممکن است!
پس از آن هلال صبحگاهی کم کم وارد عرصه علمی شد بطوریکه حتی از پارامترهای آن برای رکوردگیری استفاده می شد. پس از آن شاهد ظهور پارامتر جدیدی به نام وداع تا دیدار شدیم که به طور واضح از آخرین لحظه رویت هلال صبحگاهی تا اولین لحظه رویت هلال شامگاهی برحسب زمان بود.
بنیان گذار این پارامتر ، رصدخانه آفریقای جنوبی است و نام " وداع تا دیدار را نیز جناب استاد صیاد بر آن نهادند.
 ضمنا" در تبصره آن آمده که می بایست هردو هلال در یک رصدگاه رصد شوند.
پس از آن نوبت به ظهور شگفت انگیز ترین و جذابترین شکل هلال ، یعنی هلال در روز رسید. با ظهور هلال در روز ، کم کم نقش دوربین های دوچشمی کم رنگ و نقش تلسکوپها پررنگتر شد. تکنیک های رصدی بسیار افزایش یافت تا آنجا که بنده در حال حاظر قادر به الاین تلسکوپ استوایی در روز ابری هستم!! یکی از شفاف ترین نمودهای این پیشرفتها ، تغییر 12 هلال به 96 هلال در سال است.
و اما پیشنهاد بنده که برمی گردد به پارامتر وداع تا دیدار:
چرا در مورد این پارامتر جذاب ، هنوز فقط از فاکتور سن آن رکوردگیری می نماییم؟
پارامترهایی که قابل اضافه شدن به فاکتورهای رکوردگیری هستند از این قرارند:
1 . رکورد جدایی وداع و دیدار ( مجموع جدایی زاویه ای ماه از خورشید در هنگام وداع هلال پیش از مقارنه و جدایی زاویه ای ماه از خورشید در لحظه دیدار هلال پس از مقارنه )
2 . رکورد فاز وداع  و دیدار ( مجموع فاز هلال درحال وداع و فاز هلال در لحظه دیدار )
3 . رکورد مکث وداع و دیدار ( مجموع مدت مکث دوهلال صبحگاهی و شامگاهی )لازم به ذکر است که رکورد مکث به تنهایی ملاک نخواهد بود و بجای آن بهتر است از پارامتر اختلاف ارتفاع ماه و خورشید استفاده نماییم. و یا بجای آن ، جدایی زاویه ای را به 16 درجه محدود نماییم. در حال حاضر رکورد مکث اینجانب 17 دقیقه و اختلاف ارتفاع ماه و خورشید در آن رسد 3.5 (3:33)  درجه است.
دقت فرمایید که واژه " وداع تا دیدار" صرفا" برای سن معنی دارد و برای دیگر پارامترها می بایست از واژه " وداع و دیدار" استفاده نماییم.
عباس احمدیان
20/6/92

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .