پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : یکشنبه مورخ 3 مهر 1401 هجری شمسی ، مطابق با 28 صفر 1444 هجری قمری ، مطابق با 25 سپتامبر 2022 میلادی

گزارش ویژه هلال ماه شوال 1434 در ارتفاعات دربندسر

 

با عرض سلام خدمت رصدگران محترم رویت هلال ماه. به استحضار میرسانم برای رویت هلال شوال در غروب روز چهارشنبه 29 رمضان به ارتفاعات دربند سر رفته تا به دوستان عزیزي که از روز قبل در انجا مستقر شده بودند و هلال صبحگاهی را با تلسکوپ شکستی 120 میلیمتری دیده بودند ملحق شوم. رصد صبجگاهی انها یک رصد مهم بود همانطور که اقای رستمی در پیش گزارش خود اشاره کرده بودند رویت ان هلال در روز می توانست کمک بزرگی باشد برای محک زدن هلال در روز 29 رمضان.

اقای فشارکی و اقای احمدخانی هلال ماه صبحگاهی را در صبحگاه 28 رمضان تا ساعت حدود 9.30 در داخل تلسکوپ دیده بودند. همین رویت و مکانی که انها انتخاب کرده بودند باعث شد به ستاد نرفته و به رصد بروم هر چند رویت ان هلال را ضعیف می شمردم ، نزدیک ساعت 14 بعد از ظهر به ارتفاعات دربندسر رسیدم. دوستان مشغول اماده کردن تلسکوپ بودند که باطری تمام شد بلافاصله از باطری یدک کمک گرفته و تنظیمات تلسکوپ را اغاز کردیم ابتدا خورشید بعد سیارات زهره، عطارد و مشتری را دیدیم و ... بعد تلسکوپ را بر روی ماه نشانه رفتیم در ساعت دو نیم بعد از ظهر حاج اقا اصفهانی از قم زنگ زدند و فرمودند می خواهند با یک تلسکوپ 8 اینج به دربندسر بیایند. مدتی بود ایشان را ندیده بودم بسیار خوشحال شدم که می خواهند این مسیر طولانی را با دهان روزه از قم به تهران و سپس به دربندس ربیایند. اقای اصفهانی فردی روحانی و در مسائل فقهی و نجومی هلال ماه دارای تجربه چنین ساله هستند. جا دارد تشکری ویژه از همت والای ایشان بابت این رفتار که می تواند الگویی برای رصدگران با استقامت مان باشد داشته باشم ؛ اسمان ابی و باد ملایم و رصد روز قبل یک امید کوچکی به ما داد. اینجانب به اقای ابراهیمی گفتم از ساعت 17 به بعد باید بسیار هوشیارانه و دقیق عمل کنیم لذا زیاد خودمان را خسته نکنیم تا ساعت 17 . از همان زمان شروع به رصد کردیم مرتب افراد پشت تلسکوپ می رفتند چشمان من اندکی با چشمان دوستان میزان نبود ما به نوبت بر روی سیاره زهره چشممان را تنظیم و بعد بر روی ماه متمرکز می شدیم حدود ساعت 17.15  دقیقه بود دیدم اقای ابراهیمی با عینک افتابی رصد می کند گفتم چرا اینکار را می کنید گفتند راحت ترم نوبت رصد من که شد از عینک افتابی خودم که تقریبا قرمز رنگ است استفاده کردم دیدم نور داخل تلسکوپ کم شد به دقت و با حوصله رصدم را ادامه دادم احساس کردم هلال را دیدم بیشتر متمرکز شدم به دوستان گفتم بچه ها اندکی هلال را از طریق لب تاب بالا و پاین و راست و چپ ببرید اما به من نگویید همین کار را کردند دقیقا هلال بود که تغیر مکان می داد و اعلام من با تغییر انها مطابقت داشت بدون عینک هلال را ندیدم سایر دوستان نیز به همین نحو عمل کردند در ساعات 17.20 اینجانب و در ساعت 17.30 اقای احمدخانی و در ساعت 17.30 اقای ابراهیمی هلال را دیدند اقای ابراهیمی 5 دقیقه تمام از زیر پتو داخل تلسکوپ را نگاه کرد و پس از اطمینان اعلام رویت کرد. مجددا در ساعت  17.55 و 18.10 و 18.45 بدون عينك و با عينك افتابي رويت كردم. اقاي ابراهيمي سه بار و اقاي احمد خاني سه بار (يك بار انرا شك داشت) هلال را ديديم. اقای امين گرجي هنوز مطمئن نبودند و بالاخره اقای اصفهانی در ساعت 18.45 هلال را دیده و تایید کردند ایشان گفتند در ساعت 18.10 دقیقه نیز هلال را دیده بودند اما مطمئن نبودند.

 رصد بسیار عالی و دلنشینی بود به ستاد زنگ زدیم و نتایج را گفتیم با اقایان موحد نژاد و مهرانی نیز مفصل صحبت کردیم و از رصد اقای رستمی و عکس ایشان که از هلال ماه گرفته بودند نیز مطلع شدم همچنین از رویت اقای عباس احمدیان. از همينجا جا دارد از به اقاي رستمي و اقاي احمديان تبريك و بابت زحماتي كه كشيدند تشكر كنم اینجانب در سال گذشته افتخار داشتم تا در رصد روزگاهی در ارتفاعات امام زاده هاشم به همراه جناب اقاي شريفي يكي از برترينهاي رويت در روز و ركوردار رويت هلال ماه درجهان با كمترين جدايي زاويه اي باشم. دقت عمل ايشان در تلسكوپ بي نظير است ما به دنبال هلال روزگاهي شوال سال قبل بوديم اما ابرناک شدن اسمان مانع شد و الا قطعا ايشان هلال ماه روزگاهي را ميديدند. در عوض اقای اسفندی از رصدگران با تجربه هلال ماه شوال سال قبل را در افق 15 درجه ای و شاید کمتر رویت کرده بودند در ارتفاعات استان فارس ؛ اما در رصد امسال دو چیز باعث رویتمان شد صاف و تمیز بودن اسمان در ان ارتفاع و ابزاری که داشتیم لازم می دانم نکته اي را بیان کنم دوست و استاد محترم جناب اقای مهرانی دروبلاگ و در سايت هلال ماه خودشان مطالبی را مطرح کردند از جمله اینکه هلال ماه در دربند سر یک دقیقه دیرتر غروب می کند درست است در ارتفاع صفر همينطور است اما با محاسباتی که اینجانب داشتم اگر پارامتر ارتفاع 3400 متری و دما و رطوبت و ... را در نظر بگیریم این یک دقیقه به همزمانی و اگر پارامترهای دیگر را در نظر بگیریم ماه همزمان بلکه چند ثانیه دیرتر از خورشید غروب میکرد ؛ البته در این باب نامه های متعددی بین من و جناب مهرانی ردوبدل شده و احتمالا انهايي كه مربوط به رويت هلال ماه است جهت اطلاع و استفاده در اختيار رصدگران رويت هلال ماه قرار خواهد گرفت.

به پیوست چند قطعه عکس از روز رصد تقدیم رصدگران محترم قرار میگیرد و اما در روز بعد در برج میلاد به رصد هلال ماه پرداختیم من در پایین برج حدود 40 دقیقه معطل انجام کار اداری و امدن اسانسور و پارک ماشین شدم لذا زمانی که برای رصد اقدام کردم چند دقیقه به غروب خورشید مانده بود و من هرگز نتوانستم هلال ماه را در ان غبار با دوربین 20 در 80 ببینم. شاید از ساعاتی قبل میشد در اسمان صاف تر هلال را دید اما با دو تلسکوپی که انجا بود هلال را رویت کردیم به پيوست چند قطعه عكس از رصدگران در برج ميلاد و از هلال ماه نيز تقديم ميگردد. .

تصویر هلال شوال 1434 در روز پنجشنبه 17 مردادماه 92

(لطفا بر روی تصویر کلیک کنید)

 

رصدگران: حجت الاسلام حاج آقا قلمکاریان اصفهانی، علی ابراهیمی سراجی، محمدطاها احمدخانی امین گرجی و سیدمحسن قاضی میرسعید،

مهمان: آقای ایزدی (راننده)، 3 مستند ساز از صدا و سیما،  استاد محترم آقای دژکامه نویسنده کتاب نجوم محاسباتی به همراه فرزندشان و دو خبرنگار دیگر كه جا دارد از تمام اين عزيزان بابت ضبط تمامي مراحل رصد تشكر و قدرداني كنم بخصوص از ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبري بابت حمايتهايشان و از ستاد استهلال تهران و رياست محترم ان اقاي تقديري و همچنين از اقاي دانشيار و ساير دوستان مركز نجوم و بخصوص از اقاي بهرنگ تفرشي كه هميشه به اينجانب و تمامي رصدگران لطف و مرحمت ويژه داشته اند.

 

توضيحات تكميلي: 2 عدد لپ تاپ، چشمی های 1.25 اینچ 25 میلیمتر پلوسل و 12.5، 20 ویلیام اپتیک و چشمی 28 میلیمتر 2 اینچ ویلیام اپتیک 82 درجه، فیلترهای آبی، قرمز، زرد، خاکستری، مجموعه فیلترهای مریخ و فیلتر اکسیژن3، دوربین عکاسی کنون 500 دی، قطب نمای نظامی، تراز، رینگ اتصال دوربین به تلسکوپ، کما کاراکتر و 2 عدد باتری 12 ولت، کابل اتصال به برق به میزان 40 متر،  فیلترهای 1.25 و 2 اینچ پلورای و کابل اتصال و سریال پورت لپ تاپ به تلسکوپ

 

 شاد و سربلند باشید

 با احترام سید محسن قاضی میرسعید.

 
   
   
   
   

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .