پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : چهارشنبه مورخ 6 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 22 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 26 ژانویه 2022 میلادی

گزارش رصد هلال در روشنائی روز

گزارش رصد هلال در روشنائی روز

گزارش آقای علی کوهپایی ، تهران (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

با سلام و عرض خسته نباشيد خدمت تمامي رصدگران هلال ماه
ابتدا از تمام شما به دليل وقفه اي که در امر فرستادن گزارش هاي هلال ماه در دو ماه تير و مرداد افتاد معذرت مي خواهم. هلال صبحگاهي شهريور ماه يک هلال بسيار جذاب و جالب بود که در برخي مناطق کشور رکورد دار بود. اما هلال در روز آخر رجب
۱۴۲۶ در همه جاي کشور رکورد دار بود و رکورد ۱۶ درجه را که در رصد هلال رمضان ۱۴۲۵ بدست آمده بود را مي شکست.
اينجانب در روز جمعه مورخ که در واقع شب رويت هلال صبحگاهي رجب بود اقدام به رويت هلال کردم از صبح هلال را دنبال کرده بودم و (طبق محاسبات جدايي هلال ماه و خورشيد در
۱:۱۵ براي تهران و به وقت مرکزي ايران به زير ۱۶ درجه مي رسيد و رکورد مي شکست.)
و در نهايت در ساعت
۱:۲۰ دقيقه به وقت مرکزي ايران هلال ماه را با يک دوربين 100*25 سلسترون رويت کردم. پس از آن همچنان هلال را دنبال کردم تا اينکه دوباره در ساعت ۲:۳۰ دقيقه هلال را مشاهده کردم که در آن هنگام جدايي زاويه اي ماه و خورشيد حدود 5/15 درجه بود پس از آن هلال را همچنان دنبال کردم در ساعت ۳:۵۲ دقيقه دوباره هلال را مشاهده کردم که در آن هنگام جدايي زاويه اي ماه و خورسيد حدود 1/15 درجه بود. بار ديگر در ساعت ۵:۲۷ دقيقه توانستم هلال را ببيينم و اين بار جدايي زاويه اي ماه و خورشيد حدود 3/14 درجه بود در آن هنگام ماه ۱۸ درجه ارتفاع داشت و کم کم اثرات نزديک شدن به افق بر روي هلال مشخص بود. ديگر از پشت دوربين کنار نرفتم. آخرين رويت من مربوط به ساعت ۵:۴۱ دقيقه مي شود که در آن هنگام ماه حدود ۱۵ درجه ارتفاع داشت و جدايي آن 2/14 درجه بود. پس از آن هرچه کردم نتوانستم هلال را ببينم. اين هلال در روز شايد زيبا ترين هلالي بود که من تا به حال ديده بودم. تشخيص آن کمي مشکل بود چون آسمان بسيار روشن بود و در آن روز هواي تهران کمي مرطوب بود و اين امر بر روي رويت اين هلال تاثير گذاشته بود.
هلال در روز رکورد شکن بعدي در
۱۰ بهمن ماه سال بعدي اتفاق مي افتد. اين هلال همان هلال محرم سال ۱۴۲۷ است. متوسط جدايي زاويه اي اين هلال در لحظه طلوع ماه 3/10 درجه است و در لحظه غروب آن به 2/14 درجه اي مي رسد.
همچنين گزارش رصد هلال صبحگاهي رجب نيز توسط آقاي محسن ميرسعيد قبلا فرستاده شده است.

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .