پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : چهارشنبه مورخ 6 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 22 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 26 ژانویه 2022 میلادی

روشی با هدف نشانه روی ابزار رویت هلال در زمان بیشترین احتمال رویت(Best time)


یکی از دشواریهای زمان شکار ماه نو ،نشانه روی در جهت سمت وارتفاع مناسب برای مشاهده می باشد.البته در صورتیکه مجهز به دوربینهای مدرج شده سمت وارتفاعی ویا دوربینهای تئودولیتی باشید مشکل شما کمتر خواهد بود.در این روش پیشنهادی ابتدا سمت وارتفاع ماه در زمانیکه بیشترین احتمال رویت وجود دارد بکمک نرم افزار محاسبه شده وسپس بکمک جهت گیری در سمت وارتفاع خورشید ،ابزار در جهت مناسب قرار می گیرد.از این روش نه تنها در زمان غروب بلکه در سایر زمانها نیز می توان استفاده نمود.
ابزار مورد نیاز:
تلسکوپ یا دوربینی که مجهز به سه پایه سمتی ارتفاعی بوده و قابلیت سفت نمودن دو محور سمتی وارتفاعی آنها هم وجود داشته باشد.کامپیوتر مجهز به نرم افزارهای محاسبه سمت وارتفاع خورشید در هر زمان دلخواه مانند "مون کالک "یا "استاری نایت"
توصیه می شود با توجه به اینکه در زمان بیشترین احتمال رویت ماه ،در حدود نصف زمان قابل رویت را از دست داده اید و شاید هنوز تجربه کافی را در انجام این روش نداشته باشید در صورتی آنرا انجام دهید که دارای حداقل یک تلسکوپ یا دوربین دیگر باشید.در حالیکه با یک ابزار این روش پیشنهادی را پیگیری می کنید با ابزار دیگر به روشهای دیگری که مدنظر داشته اید به شکار هلال بپردازید.
علاوه بر این از آنجاییکه امکان دارد زمان هم سمتی خورشید وماه در زمان بهترین زمان رویت (زمان یک)در حدود دو ساعت قبل از غروب خورشید باشد در صورتی این روش را انتخاب نمایید که امکان حضور دو سه ساعت قبل از غروب در محل رصد برای شما امکانپذیر باشد.
شروع کار:
 ابتدا فاصله زمانی بین لحظه غروب خورشید و غروب ماه(مدت مکث) را بکمک نرم افزار پیدا کنید.طبق تجربیات موجود بعد از گذشت چهار نهم از این مدت زمان ، بیشترین احتمال رویت بوجود می آید(طبیعی است نباید انتظار داشت که با غروب خورشید به یکباره احتمال رویت بالا برود)برای نمونه در آغاز ماه مبارک رمضان امسال مدت مکث هلال در حدود 36 دقیقه است بنابراین بعد از گذشت چهار نهم از این مدت زمان یعنی بعد از گذشت حدود 16 دقیقه از غروب خورشید شرایط  برای رویت هلال مناسب می شود.
در ادامه، این مدت زمان را (16 دقیقه) به لحظه غروب خورشید اضافه نموده و سمت وارتفاع ماه را در همین زمان بکمک نرم افزار پیدا کنید.اینک با عقب کشیدن زمان در نرم افزار ، زمانی را پیدا کنید که سمت خورشید با سمت محاسبه شده ماه برابر می شود.این را زمان یک می نامیم.دوباره زمان را آنقدر جلو ببرید که ارتفاع خورشید با ارتفاع محاسبه شده ماه برابر شود این را زمان دو می نامیم.


اینک محاسبات را کنار گذاشته ودر زمان یک ابزار رصدی خود را به سوی خورشید هدف گیری نموده وسپس پیچ حرکت سمتی ابزار خود را محکم نمایید تا دیگر تغییر نکند.با اینکار، سمت ابزار در زمان بیشترین احنمال رویت در جهت مناسب قرار گرفته است.
نکته ایمنی : اگر دارای فیلتر مناسب خورشید هستید از آن کمک بگیرید در غیر اینصورت بکمک سایه بدنه ابزار اینکار را انجام دهید.اگر ابزار شما به سمت خورشید باشد دارای کمترین مساحت سایه در انتهای بدنه خواهد بود. حتی برای یک لحظه از درون ابزار بطور مستقیم خورشید را نگاه نکنید.
در ادامه، دو حالت پیش می آید.
الف :در حالت اول اگر نتوانستید در افق نشانه ای را به عنوان سمت مرجع انتخاب و به ذهن بسپارید(برای نمونه شما در یک بلندی مستقر شده اید وافق غربی شما یک دشت صاف یا دریاست) بدون اینکه  سمت ابزار را نغییر دهید تا زمان بیشترین احتمال رویت منتظر مانده وسپس با پایین آوردن سر ابزار ورسیدن به ارتفاع تقریبی مناسب به شکار هلال بپردازید.
ب: در حالت دوم  می توانید در افق نشانه ای را انتخاب نموده وبه ذهن بسپارید .بعد از تنظیم سمت ابزار در زمان یک و نشانه گذاری افق، پیچ تغییر سمت ابزار را باز نمایید و با فرا رسیدن زمان دوم با رعایت نکات ایمنی ذکر شده دوباره آنرا به سوی خورشید هدف گیری نمایید.با این کار ارتفاع مناسب در زمان شکار هلال بدست می آید.بعد از این کار پیچ تنظیم ارتفاع راسفت نمایید تا امکان تغییر ارتفاع ابزار وجود نداشته باشد.
در این مرحله با بدست آمدن ارتفاع مناسب ، سوی تلسکوپ را به سمت نشانه ای که از قبل در افق در نظر گرفته بودید هدف گیری نمایید.
حالا آماده هستید تا در زمان بیشترین احتمال رویت (که برای رمضان امسال در حدود 16 دقیقه بعد از غروب خورشید است )و با تنظیم سمت وارتفاع ابزار به شکار هلال زیبای ماه بپردازید.در صورتیکه زمانهای هم سمتی ماه وخورشید به طور درست محاسبه شده باشند (و نسبت چهار نهم مدت مکث هم درست باشد)به احتمال بسیار زیاد در شکار هلال موفق خواهید شد. طبیعی است هرچه میدان دید ابزار مورد استفاده بیشتر باشد احتمال مشاهده هم بیشتر خواهد بود.به عنوان آخرین نکته باید اشاره شود که همانطور که تصویر زیر نشان می دهد اگر نتوانستید هلال ماه را ببینید اندکی سمت وارتفاع ابزار را تغییر داده وبه شکار هلال بپردازید.مطمئن باشید که هلال در همین نزدیکی هاست.
اگر در افق دور دست نشانه ای وجود داشت می توانید از آن استفاده نمایید در غیر این صورت سنگی را در فاصله زیاد برای نمونه فاصله سی متری از خود قرار دهید واز آن به عنوان مرجع استفاده نمایید.


 با آرزوی رصدی موفق
عبدالرضا لاوری  مسئول پایگاه اطلاع رسانی هفت آسمان و عضو ستاد استهلال استان بوشهر


;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .