پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : سه شنبه مورخ 5 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 21 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 25 ژانویه 2022 میلادی

نرم افزار گوگل ارت (قابل استفاده ي رصدگران هلال) از دسترسي كاربران ايراني خارج شد !!!!؟؟

به دنبال اعمال تحريم قدرتهاي بزرگ بر ضد جمهوري اسلامي ايران ؛ شركت گوگل در اقدامي سوال برانگيز اقدام به فيلترينگ و اعمال محدوديت براي كاربران ايراني نموده است .
اخيرا اين شركت دسترسي كاربران ايراني را به برنامه گوگل ارت ممنوع اعلام كرده و لذا امكان دانلود نرم افزار گوگل ارت و يا استفاده از امكانات آن براي كاربران ايراني مقدور نمي باشد .
لازم به ذكر است رصدگران رويت هلال با استفاده از اين نرم افزار به راحتي قادر به بررسي مشخصات دقيق رصدگاه مورد نظر خود بودند كه اين موضوع انها را در استفاده از نرم افزارهاي محاسباتي و انتخاب رصدگاه كمك شاياني مي كرد . 

 
به گزارش خبرگزاري ها از چند روز پيش، دريافت نرم افزار گوگل ارت و گوگل دسكتاب و گوگل پك از  محبوب ترين نرم افزارهاي اين غول نرم افزاري از سوي كاربران ايراني غيرممكن شده است. اين شركت نرم‌افزاري هنگام درخواست براي دانلود اين نرم‌افزارها كاربر را با پيغام ((هم اكنون اين نرم افزار براي كشور شما قابل دستيابي نيست)) مواجه مي كند.

در هيمن حال ايتنا نيز ار مسدود شدن Code Search براي كابران ايراني خبر داده است. Code Search يكي از فني ترين سروريس‌هاي سايت گوگل است كه براي برنامه نويسان جهان طراحي شده است. اين ابزار چندي است از سوي Google راه‌اندازي شده است. با استفاده از اين ابزار مي توان در توابع نرم‌افزاري به زبانهاي مختلف دنيا را حستجو كرد و نتايج آن را نيز بر‌اساس نام فايل كد، زبان برنامه‌نويسي، اعتبار نامه آن و كلماتي در قالب مشخص دسته‌بندي كرد.

البته جالب‌ترين بخش ماجرا اين است كه همين سرويس‌ها از طريق نرم‌افزارهاي فيلترشكن قابل دستيابي است. يعني اگر تا امروز از اين فيلتر‌شكن ها براي باز كردن برخي وب‌سايت هاي مسدود شده استفاده مي‌شد حالا براي دانلود گوگل دسكتاب نيز بايد از فيلترشكن استفاده كرد، البته فيلترشكني كه خود آن نيز ساخت آمريكاست.

 

پشت صحنه تحريم اينترنتي ايران

نقش گروه نئومحافظه‌كار - كه كنترل بسياري از شبكه‌ها و شركتهاي اينترنتي در آمريكا را در اختيار دارد - در اين رويداد غيرقابل‌انكار است. به گزارش ورلدنت ديلي (World Net Daily) مديران يكي از اين شبكه‌ها با ارسال ايميل، فهرستهاي گوناگون و مشخصات فني سايتهاي مختلف به سرورها، موجب قطع سرويس سايتهاي ايراني مي شوند. به استناد اين گزارش شركتهاي هاستينگ Every one، Co-location inc، Hostway، Rackpspace، Theplanet تاكنون زير فشار اين گروه، مجبور به قطع سرويس سايتهاي گوناگون ايراني و غير‌ايراني شده‌اند.

به گفته برخي كارشناسان، آمريكايي‌ها و كانادايي‌ها به بهانه اين كه سايتهاي تروريستي روي سرورها قرار دارند، بدون اطلاع به مسدود كردن آنها اقدام مي كنند. مثلاً مسدود كردن وب سايت روزنامه همشهري كه به خاطر برگزاري مسابقه كاريكاتور هولوكاست يا مسدود كردن وب سايت استشهاديون يا وب سايت انصار حزب الله ايران به اين بهانه صورت گرفت.

موضوع ديگر در اين ارتباط، بحث كپي رايت و رعايت نكردن آن از سوي برخي وب‌سايت‌ها يا حتي وبلاگ‌هاي ايراني است. مثلاً بتازگي يكي از سرويس دهندگان وبلاگ در ايران به دليل لينك يك وبلاگ زير مجموعه آن به يك سايت ارائه دهنده نرم‌افزار قفل شكسته مسدود شد. در همين خصوص برخي صاحب‌نظران آي‌تي نسبت به استفاده وسيع ايراني‌ها از نرم‌افزارهاي قفل شكسته شركتهاي آمريكايي نظير مايكروسافت هشدار مي دهند.

 

 

كدام قانون؟

اين پرستش مطرح مي شود كه تحريم هاي آمريكايي عليه كاربران يا وب‌سايت هاي ايراني بر اساس كدام قانون صورت مي گيرد. استناد آمريكايي ها به قانون داماتو است كه هر ساله تمديد مي شود اما به عقيده حقوقدانان اين قانون تنها به تجارت و سرمايه گذاري در ايران مربوط مي شود و فعاليت هاي اينترنتي شامل اين قانون نمي شود. به همين دليل برخي شركتهاي آمريكايي با پذيرش خطر آن، اقدام به همكاري با طرفهاي ايراني مي كنند، اما برخي هم به خاطر ترس از مجازات‌هاي مالي پيشاپيش همكاري خود را با ايرانيان قطع مي كنند. آنها مي گويند درآمد ارائه خدمات به شهروندان ايراني، براي اين شركتها چندان نيست كه خطر تجارت با ايران و مشكلات حقوقي احتمالي را پذيرا شوند.

چه بايد كرد؟

 

اگرچه در اجلاس Wsis ژنو گروهي ازز روزنامه‌نگاران حاضر متني در اعتراض به تحريم‌هاي اينترنتي تهيه و در كميته رسانه‌هاي جامعه اطلاعاتي توزيع كردند، اما اين تلاشها بايد در سطح وسع‌تر صورت گيرد تا توجه جامعه جهاني را به خود جلب كند. اما راه‌حل اساسي‌تر براي جلوگيري از اين اقدامات راه‌اندازي ديتاسنترهاي ايراني در قالب طرح بزرگ اينترنت ملي است. درباره اقدامات اخير گوگل نيز تهيه طومارهاي اينترنتي براي فشار بر گوگل از سوي كاربران در سراسر جهان مي توان مؤثر باشد، چرا كه شركتهايي نظير گوگل تمام داشته‌هايشان را از طريق همين كاربران به‌دست آورده‌اند و 8 ميليون كاربر ايراني اينترنت به طور قطع بخش بزرگي از مشتريان و حتي توليدكنندگان محتواي فارسي در فضاي مجازي است.

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .