پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : شنبه مورخ 9 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 25 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 29 ژانویه 2022 میلادی

گزارش هاي رصد آخرين هلال صبحگاهي رجب 1426

منبع: سایت کمان آسمانی

 آخرين هلال صبحگاهي رجب 1426


شنبه 12 شهريور 1384 ، 28 رجب 1426 ، 3 سپتامبر  2005 
 

گزارش هاي رصد هلال :

 

جمعه 11 شهريور

                                                      هلال صبحگاهي جمعه 11 شهريور 1384 ، 27 رجب 1426 ، 2 سپتامبر 2005 در آسمان اصفهان

                                                                                                       عكس از عليرضا بوژمهراني

 

گزارش شماره20

گزارش دهنده آقاي عليرضا ولي ياري ، انجمن نجوم زاوش ، تهران (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

بسمه تعالی

گزارش رویت هلال صبحگاهی رجب  1426 باشگاه نجوم زاوش

تاريخ : جمعه 11 شهریور/6/ 1384 برابر با 3 سپتامبر/9/ 2005  و مصا دف با  27 رجب 1426  ( طبق تقويم رسمي ايران ) .

محل رصد : تهران – فرهنگسرای بهمن – برج رصدی فرهنگسرای بهمن .

ابزار رصد : دوربين دوچشمي 50*15 و سه پايه و دوربین عکاسی

وضعيت جوي افق شرقی : آسمان بدون ابر به نظر میرسید وافق دارای 7/1 درجه مانع کوه (رشته کوههای البرز) بود، همچنین 2 درجه غبار رقیق در افق وجود داشت .

زمان طلوع ماه در رصدگاه ( طبق محاسبه ) : در ساعت 05:00:16

اولين رويت هلال : در ساعت 05:23 با چشم غیر مسلح

زاويه ساعتي دو سر هلال در زمان اولين رويت : تقريبا" از ساعت 5/3 الي  9

ارتفاع هلال در اولین رویت : 5/2 درجه

زمان مکث هلال : به مدت  1:36:38–

سن هلال در زمان طلوع خورشيد: 42:15–

زمان طلوع خورشيد در رصدگاه  : در ساعت  6:36:54

زمان طلوع خورشيد ( رويت شده ) : در ساعت 06:50

آخرين رويت هلال : با چشم غیر مصلح در ساعت 6:41

آخرين رويت هلال :  با استفاده از دوربين 50*15 مستقر بر روي سه پايه در ساعت  07:09

زاويه ساعتي هلال در زمان آخرين رويت : تقريبا" از ساعت  3/4 الي 8/7 (با دوربین)

  : تقريبا" از ساعت  5 الي 7 (چشم غیر مسلح)

ارتفاع هلال در آخرین رویت : 20 درجه

سن هلال زمان آخرین رویت : 40:06 –

نتیجه رصد : هلال رویت گردید.

رصد کنندگان :: علیرضا  ولی یاری .

شرح گزارش : بنده در ساعت 05:20 مقابل فرهنگسرا بودم . ساعت 5:23 روی برج فرهنگسرا مستقر گردیدم، همزمان هلال نیز با چشم، واضح رویت گردید، پس از نصب دوربین روی پایه به رصد ادامه دادم ، دوستان رصد گربنده را تنها گذارده بودند. با روشن شدن هوا  آسمان تکه های کوچک  ابرش را نشان میداد ، افق دارای 7/1 درجه مانع کوه بود همچنین 2 درجه غبار رقیق در افق وجود داشت. در ساعت 5:47 عطارد نیز رویت گردید که 3 درجه ارتفاع داشت، وتا ساعت 6:15 با دوربین قابل رصد بود. ساعت 5:56 ازهلال وهواپیمایی توانستم با همراه دوربیندارعکسی ثبت کنم ، تا ساعت 6:41 با چشم و تا ساعت 7:9 با دو چشمی هلال را رصد نمودم این در حالی بود که خورشید 20 دقیفه از طلوع ظاهری اش می گذشت.

با آرزوی سلامتی برای تمامی رصدگران عزیز.

شنبه 12 شهريور

 گزارش شماره19

گزارش دهنده  آقای مهدی رحیمی ، ستاد استهلال استان اصفهان ، گروه نجوم کانون فرهنگی امام زمان (عج) ، دولت آباد برخوار – استان اصفهان (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

باسمه تعالي شأنه

مدت ها قبل از شهريور  ماه در فكر هلال صبحگاهي رجب المرجب بودم ، در سال 84 پس از رصد نفس گير ولي موفقيت آميز هلال جمادي  الاول 1426 تا كنون ، ‌بيشتر روزها منتظر فرا رسيدن اين هلال بودم تا با آن دست و پنجه اي نرم كنم . گر چه هلال صبحگاهي رجب ، فاز كمتري نسبت به هلال ربيع الاول  داشت و نزديك به ركورد جهاني بود ولي بهر حال شديدا فكر من  را به خود مشغول كرده بود . هر روز كه به 12 شهريور نزديك مي شد افكارم را بيشتر به خود معطوف مي كرد به طوري كه كار هاي ديگرم را شديدا تحت الشعاع قرار داده بود .

 پس از همايش يك روزه ي رويت هلال ماه كه با تلاش ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبري مد ظله العالی و مركز نجوم آستان حضرت عبد العظيم عليه السلام برگزار گرديد تلاش مضاعفي را در جهت مكان يابي ، انجام داديم . از بررسي نقشه گرفته تا سفر به رصد گاه هاي مختلف بطوريكه بيش از پانصد كيلومتر سفر در جهت پيدا كردن مكان هاي مختلف پيموديم كه البته نبايد همراهي و همكاري دوست خوبم آقاي محمد كمالي و برادر گراميم آقا جواد را در جهت انتخاب مكان رصدي ناديده بگيرم .

از روز سه شنبه 8 /6 /1384 هر روز صبح ساعت 4- 5/3 بامداد وسايل رصدي را بر مي داشتم و به محل رصد هاي انتخابيم سفر مي كردم با آقا محمد و آقا جواد در محل مورد نظر  مستقر مي شديم و به بررسي وضعيت غبار و افق مناطق مي پرداختم . در روز پنج شنبه 10/6/84 ساعت 5/3 بامداد به اتفاق دوست گراميم آقاي محمد كمالي به جاده ي نايين رفتيم و با توجه به پارامتر هاي موجود ، مختصات هلال را نسبت به مكان مورد نظر بررسي كرديم پس از آن برگشتيم و بعد از ظهر همان روز دوباره به محل برگشتيم ولي به دلايلي محل مذكور صد در صد نظرمان را جلب نمي كرد لذا با كمك نقشه و اطلاعات قبلي مان به دنبال مكان مناسب تري گشتيم تا اينكه  بالاخره مكان مورد نظر را در 15 كيلومتري روستاي ديزلو واقع در جاده ي اردستان يافتيم .

صبح جمعه 11/6/1384 جهت تست مكان و ابزار رصديمان ساعت 5/4 صبح به محل رسيديم. حد قدر آسمان5/6+ بود و نور منطقه البروجي به وضوح نمايان بود. به وسيله ي رايانه سه موضوع را به عنوان شاخص رصد استفاده كرديم . شاخص اولمان سياره زحل وشاخص دوممان سياره ي عطارد و پس از آن ستاره ي قلب الاسد بود كه در نزدكي صبح طلوع مي كردند و اينها ميتوانستند نقش كليدي در رسيدن به هدف داشته باشند و ما را در  پيدا كردن محل دقيق طلوع ماه ياري نمايند . همچنين نرم افزار هاي the sky 6  و starry night 4/5  وmoonc60 لحظه به لحظه موقعيت ماه را  به ما نشان مي دادند .

بهر حال يك روز قبل از رصد اصلي ، اقدام به تست مكان ، تست ابزار ( تلسكوپ 6 اينچ ويكسن ) و تست نرم افزار كرديم و تمام نكات مورد نظر را بررسي كرديم . هلال روز 26 رجب را نيز تا ساعتي بعد از طلوع خور شيد در ميدان ديد تلسكوپ نگه داشتيم و تلسكوپ را بر روي واضح ترين تصوير هلال قفل كردبم و توانستيم چند عكس زيبا از آنها تهيه كنم. خلاصه طي چند روز پيگيري و جستجو و اضطراب  فشار روحي و كاريٍ فراواني بر ما واردشده بود ، بي خوابي و خستگي مفرط و استرس توأم با اينها باعث شد كه در مسير بازگشت از محل رصد در پشت فرمان خوابم ببرد و از جاده خارج شوم كه خيلي خدا رحم كرد . ( الحمد لله )

بهر حال بعد از ظهر و شب را به مرور داده ها و بر رسي عكس هاي محل رصد گذراندم و شب را به سختي دو ساعتي خوابيدم . در صبح موعود ساعت5/3 صبح دوست بزرگوارم آقاي محمد رضا چاييچيان  كه از علاقمندان به رصد هلال مي باشند به دنبال من آمد لذا سريعا تجهيزات را سوار ماشين كرديم و به اتفاق ديگر دوستان به محل عزيمت كرديم .  ساعت5/4 به محل رسيديم ساعتي را به رصد زيبايي هاي آسمان  پرداختيم و به بحث و گفتگو در موضوعات مختلف پرداختيم . پس از اينكه تعدادي از اجرام مسيه را مورد بررسي و رصد قرار داديم برنامه رصد را رسما شروع كرديم .

خلاصه اينكه  زحل در كنار M44  زيبا يي خاص را به منثه ي ظهور گذاشته بود. پس از طلوع زحل  برنامه به صورت فشرده و خيلي دقيق ادامه پيداكرد . پس از ... دقيقه عطارد نيز طلوع كرد . فورا محل طلوع عطارد را علامت گذاشتيم و به وسيله ي نرم افزار هاي مختلف اختلاف سمت دقيق بين محل طلوع ماه و عطارد را كه قبلا هم بارها محاسبه كرده بوديم ، به دست آورديم و تلسكوپ را در محل مورد نظر به طور بسيار دقيق قرار داديم . شمارش معكوس آغاز شد و هوا كم كم روشن مي شد . در روشنايي بين الطلوعين قلب الاسد را هم در ميان دوربين هايمان قرار داديم و مجددا اختلاف سمت بين ماه و قلب الاسد را كنترل كرديم و دوباره از محل طلوع هلال كه در ميدان ديد تلسكوپ 6 اينچ ويكسن بود مطمئن شديم تنها ناراحتي ما وجود مقداري غبار در افق بود . به هر حال به جهت جلوگيري از ورود نورهاي اضافي به چشمم  پارچه اي را روي سرم كشيدم و پشت تلسكوپ انتظار طلوع ماه را كشيدم اما امان از غبار .

لحظات به سرعت مي گذشت و غبار مانع از رصد هلال گرديد. در آن لحظات فكر زحمات وخستگي هاي سفر بيش از پــــــانــصد كيلومتريمان براي رصد هلال فكرم را متزلزل مي كرد. با اين حال پس از طلوع محاسباتي ماه باز هم در همان حوالي در مسير حركت ماه بارها به دنبال هلال گشتم اما خبري نشد .......

نتيجتا از رصد هلال مايوس شديم و با دوستان گراميم آقايان محمدرضا چايچيان  عبدالحسين كثيري محمد كمالي ، احمد رضا رحيمي ، جواد رحيمي و جواد چايچيان كه در جريان اين رصد مشفقانه مسائل را پيگيري و دنبال مي كردند  دور هم نشستيم و از گرماي آتشي كه روشن كرده بوديم بهره جستيم گر چه اين همه تلاش و كوشش موفقيت آميز نبود و آب و هوا با ما همراهي نكرد ...اما باز هم زمينه اي شد تا با عزمي راسخ و با تلاشي پيگيرتر به دنبال هلالهاي بعدي لحظه شماري كنيم .

 و من الله التوفيق

آسمان زندگيتان پر از ستاره باد      
   

                                                                                                   عكسهاي ارسالي آقاي رحيمي 

گزارش شماره18

گزارش دهنده  آقاي محمد سلطان الكتابي ، انجمن اختروش ايران ، اصفهان (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

گزارش رصد هلال صبحگاهي  رجب 1426 در بامداد شنبه 12 شهريور 1384

رصدگران : شهاب تيموری منش، محمد سلطان الکتابی و غلامحسين کريمی

مکان رصد:جنوب خمينی شهر حد فاصل خمينی شهر و آدريان

ارتفاع محل از سطح دريا: تقريبا" 1600 متر

عرض جغرافيايی رصدگاه: 32:41 شمالي

طول جغرافيايی رصدگاه: 51:26

وضعيت جوی:آسمان کاملا" صاف

وضعيت افق شرقی: تقريبا" بدون مانع طبيعي و تا حدود 2/5 درجه پوشيده از غبار غليظ

نتيجه : عدم رويت

 مشروح گزارش : آخرين هلال صبحگاهي رجب 1426 و شرايط خاص رويت آن ما را بر آن داشت تا با وجود امکانات محدود نهايت تلاش خويش را براي شکار این هلال بکار بنديم. لذا تصميم گرفتيم با قطبی نمودن تلسکوپ و وارد کردن اطلاعات مربوط به بعد و ميل ماه این هلال را شکار نماييم. بدين ترتيب براي کسب اطمينان از ميزان دقت ابزار و آمادگی و تمرين بيشتر ، يک شب قبل از شب رصد اصلی، يعنی بامداد روز جمعه نسبت به قطبی نمودن تلسکوپ اقدام نموديم که موفق شديم با دقت قابل قبول آن را قطبی نماييم . بعد از آن نوبت وارد نمودن بعد و ميل اجرام دلخواه و سنجش ميزان دقت ابزار بود. در این مرحله بود که ما متوجه نقص فني دستگاه در يافتن بعد اجرام شديم که این نقص انحراف اجرام از بعد حقيقيشان را در پی داشت.

بدين ترتيب روش وارد نمودن ميل و بعد ماه ، روش مناسبی نبود. لذا تصميم گرفتيم تا شب آينده با قطبی نمودن ابزار و فعال کردن موتور ردياب آن ، از عطارد و قلب الاسد براي يافتن هلال بهره گيريم . بامداد روز شنبه حدود ساعت 4:30 در رصدگاه حاضر شديم و بلافاصله آقاي کريمی قطبی نمودن تلسکوپ را آغاز نمودند. بدين ترتيب پس از قطبی شدن ابزار و فعال شدن موتور ردياب آن موفق شديم با دقت بسيار بالا ستاري بتا - جوزا را رديابی کنيم. اینجانب در ساعت 5:47 عطارد را که در غباری غليظ سوسو ميزد مشاهده کردم که بلافاصله آن را با تلسکوپ شکار کرده و رد يابی نموديم. متاسفانه بعد از آن موفق به شکار قلب الاسد نشديم لذا در زمانی که بيشترين احتمال براي رويت وجود داشت (6:15_6:25) مکان تقريبي ماه را با تلسکوپ(چشمي 20 ميليمتر) هدف گرفتيم که نهايتا" تلاش براي شکار ماه بي نتيجه ماند و ما بعد از دو شب بيداری و کسب تجارب ارزشمند بسيار به این رصد پربار خاتمه داديم .

                                                                                                 عكس ارسالي آقاي سلطان الكتابي 


گزارش شماره17

گزارش دهنده  آقاي محمد زاهد آرام ، سراوان (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

با سلام و ارادت

گزرش هلال صبحگاهی رجب 1426

3 سپتامبر 2005 ، 12/6/84

رصدگاه: پرکنت سراوان ، 62:20 شرقي ، 27:22 شمالي

وسيله : دوربين دو چشمي 50*16 و قطب نما

ارتفاع موانع ( کوه ): 3 تا 4 درجه

طلوع ماه : 05:20 ، طلوع خورشيد :05:55

بدون گرد و غبار ، افق کاملا" صاف

همراه : تنها

هلال ماه رويت نشد.

 


 


گزارش شماره16

گزارش دهنده  آقاي عباس احمديان ، شاهين شهر – استان اصفهان (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

تاریخ: روز شنبه 12/6/84 هجری شمسی برابر با 28 رجب 1426 مصادف با 3/sep/2005

مکان: ارتفاعات شهر ایلام

مختصات جغرافیایی مکان رصد: طول ˝ 48.00´22 º+46      عرض: ˝ 4.80´34 º+33       

دمای هوا: º7+

جهت وزش باد: نسیم ملایم از سمت جنوب، جنوب شرقی

ارتفاع از سطح دریا: حدود 2500 متر

وضعیت آسمان: کاملاً صاف و در افق جنوب تا ارتفاع º 3 غبار غلیظ  و به سمت شرق رقیق شده  به حدود º5/1 درجه می رسد.

وضعیت اقلیمی: مکان رصدی دارای پوشش گیاهی درخت و درختچه و بوته زار بوده و از رطوبت بالایی برخوردار است.

افراد شرکت کننده در برنامه رصدی: آقایان عباس احمدیان و آرمان افشاری از انجمن نجوم افلاک شاهین شهر

ابزار رصدی: یک دستگاه دوربین دوچشمی 150×40 متعلق به صنایع اپتیک اصفهان

نتیجه رصد: هلال ماه رؤیت شد.

                                                                                        محل رصد با پیکان قرمز نشان داده شده است

اینجانب عباس احمدیان به همراه آقای آرمان افشاری درتاریخ پنجشنبه 10/6/84  بوسیله اتوبوس به شهر ایلام عظیمت کردیم . بررسی های اولیه نشان می داد که شهرهایی مانند قصر شیرین یا سرپل ذهاب ویا روستای نفت شهر برای اینکار مناسب است ، اما ممکن بود این شهرها امکانات وامنیت کافی برای استقرار نداشته باشند وبه همین علت به شهر ایلام که مرکز استان ایلام می باشد رفتیم. اما هنگامی که در ساعت 5 صبح به آنجا رسیدیم با صحنه هایی عجیب رو به رو شدیم: همه روستایی امکانات در حد صفر و امنیت به هیچ عنوان وجود ندارد !!! در طی چند روز قبل چند نفر در آنجا به طرز مرموزی به قتل رسیده بودند! اما یک دکل بی سیم نظرمان را به خود جلب کرده، آیا می توان به آنجا رفت؟ تمامی مسئولین شهر را در روز تعطیل جمعه تلفن کش کردیم و یا از نزدیک دیدیم اما نشد! در آخر در حالی که ناامیدانه به بالای تپه کوتاهی در شهر می رفتیم به پارچه تبلیغاتی نجوم و ساختمان رصدخانه ای کوچک برخوردیم متأسفانه در بالای تپه حدود º5 افق مثبت داشتیم در دامنه تپه باریک شهاب سنگ بسیار زیبا و جذاب برخورد کردیم که در حال تحقیق و بررسی می باشد! تا ساعت 1 شب از مسئولین رصدخانه خبری نشده و بنده تصمیم گرفتم که هر طور شده به کارخانه آسفالتی که در بلندترین نقطه یکـی از کوه هـا قرار داشت بروم ولـی هیچ کس حاضر نبـود که ما را به آنجا ببرد، باور کنید که تاکسـی های ویژه اسلحه حمل می کردند اما جرأت نداشتند که در شب به آن منطقه بروند! به سراغ نیروی انتظامی رفتیم و در آخر با یکی از پرسنل نیروی انتظامی به بالای کوه رفتیم. وقتی به کارخانه رسیدیم با استقبال خوبی مواجه شدیم، جایی بسیار خوب با آدم های بهتر و امنیت کامل و امکانات کافی افق محل طلوع ماه حدود مثبت یک درجه بود، کار رصد را شروع کردیم، ابزار رصدی ما یک دستگاه دوربین دوچشمی 150× 40 متعلق به صنایع اپتیک اصفهان بود که به رسم امانت در اختیار ما گذاشته بودند. بر طبق بررسی انجام شده در آن شب یکی از ستارگان دو پیکر دقیقاً از محل طلوع با اختلاف چند ساعت طلوع می کرد، لبه کوه را هدف گرفتیم و در زمان مورد نظر ستاره را یافته و دوربین را روی آن تنظیم کردیم و سپس به راحتی به استراحت پرداختیم، حد قدر منطقه حدود + 6.5 بود که بر جذابیت رصد می افزود. در ساعت 6 صبح کار را شروع کردیم از روی زمان طلوع ستاره دوپیکر و همچنین سیاره عطار نتیجه گرفتیم که افق زائد دقیقاً مثبت º1 می باشد. هوا کمی روشن شد و دو لایه بسیار دقیق غبار مشاهده می شد که در جنوب غلیظ و به سمت شرق رقیق می شد. طبق محاسبه در ساعت ´28 : 6  ماه از افق ما بالا می آمد، بنده که خودتان بهتر می دانید تا به حال قویترین وسیله رصدی ام دوچشمی 60 ×20 بوده انتظار داشتم که به راحتی این هلال را ببینم اما در ساعت ˝40 : 30 : 6 خطی بسیار باریک، بسیار باریک و با کنتراست خیلی کم را که کمی از افق بالا آمده بود مشاهده کردم، انتظار نداشتم اینقدر کوچک باشد آن هم در چنین دوربین پرقدرتی! به توصیه آقای مهرانی شکل هلال را قبل از رصد در نرم افزار مشاهده نکردم تا دچار نشوم، هلال بسیار باریک و کم نور بود و به سختی می شد آن را مشاهده کرد، لحظاتی را نیز آقای افشاری به رصد پرداخت و پس از 10 ثانیه هلال را در دوربین مشاهده کرد و به مدت یک دقیقه به رصد آن پرداخت، سپس بنده برای کسب اطلاعات بیشتر و اینکه تا چه زمانی قابل رؤیت است به مشاهده هلال پرداختم و متوجه شدم که در نزدیکی سمت چپ هلال یک شکاف کوچک قرار دارد هلال آن قدر طول کمان کوتاهی داشت که به سختی می توانستم آن را یک دایره فرض کنم ولی حدوداً از ساعت 5 الی 5/6 گستردگی داشت و به رنگ زرد کم فروغی دیده می شد، اکثر هلال هایی که بنده مشاهده کردم به رنگ نقره ای بودند ولی فکر می کنم رنگ زرد این هلال به دلیل وجود غبار رقیق در افق بود.

                                                    آقای آرمان افشاری                                                                             آقای عباس احمدیان

امکان عکسبرداری وجود نداشت چون ما هلال را به زحمت می دیدیم و دوربین دیجیتال یا تلسکوپ نداشتیم. بنده هلال را تا ساعت ˝ 35 : 36 : 6 به زحمت مشاهده می کردم اما با وارد شدن به درون لایه دیگری از غبار و همینطور روشن شدن هوا دیگر هرچه تلاش کردم نتوانستم هلال را بیابم پس از من آقای افشاری هم به رصد پرداخت اما هلال دیده نشد. همه چیز تمام شده بود 50 ساعت تلاش بی وقفه و تحمل سختی ها و خطرهای بسیار فقط برای چند دقیقه ناقابل! البته شاید اگر غبار نبود و وسیله ما تلسکوپ خوب بود می توانستیم بیشتر آن را ببینیم، بنده به لحاظ اینکه این هلال به حد دانژون نزدیک بود برایم جذابیت داشت.

                                                                                                                محل طلوع ماه

                                                                             دقایقی پس از رصداز چپ به راست : عباس احمدیان و آرمان افشاری

در اینجا از آقایان : مهرانی

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .