پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : چهارشنبه مورخ 6 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 22 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 26 ژانویه 2022 میلادی

جوانترين گروه رصد هلال ماه در ايران

منبع : سایت کمان آسمانی

از روز هفتم تير ماه من در مركز آموزش نجوم اديب ، كار آموزش نجوم به يك گروه 11 نفره از دانش آموزان دوره ابتدايي ( 9 تا 11 ساله ) را آغاز كردم. در شامگاه روز پنج شنبه 16 تير ماه ، و در حالي كه فقط 2 جلسه از دوره ما سپري شده بود از آنان خواستم براي رصد هلال ماه جمادي الثاني ، همراه با والدين خود به مركز آموزش نجوم اديب مراجعه نمايند. من تصميم گرفته بودم اولين رصد آنان را به هيجان انگيز ترين رصدشان تبديل كنم. اين امر مي توانست باعث ايجاد انگيزه بيشتر در پيگيري موضوعات نجومي در آنان شود. در اين برنامه رصدي 8 نفر از شاگردانم شركت داشتند. قبلا" به آنها طرز تنظيم و استفاده از دوربين دوچشمي را آموزش داده بودم. حدود 10 دقيقه در مورد چگونگي رصد هلال با آنان گفتگو كردم و بعد از آن براي رصد هلال بر روي پشت بام مركز مستقر شديم. آنها خيلي سريع دوربين هاي خود را تنظيم كرده و بلافاصله پس از غروب خورشيد كار رصد را آغاز كردند.

وجود غبار فراوان در افق غربي مانع از آن شد كه هلال بسادگي رويت شود ( چيزي كه باعث جذاب تر شدن اين رصد گرديد ) . مرتب بچه ها را براي پيدا كردن هلال ترغيب مي كردم. براي اولين بار در طول تجربه رصد هلالم بود كه خيلي به رصد هلال فكر نمي كردم و ذهن من بيشتر متوجه اشتياق و علاقه اين رصدگران كوچولو بود. آنان مرتب با من و ساير دوستانشان مشورت مي كردند تا بتوانند با دوربينهايي كه در اختيار داشتند هلال را ببينند. به همه آنها دوربين 50*7 داده بودم. اين دوربين ميدان ديد وسيعي داشت كه براي اولين رصد ، مناسب بود. براي تشويق آنان ، قول دادم اولين كسي كه موفق به رويت هلال شود ، عكسش را در سايت كمان آسماني قرار خواهم داد. بلافاصله پس از اين حرف ، چندين گزارش رويت هلال واصل شد !!!! كه البته همه آنان در تشخيص هلال ماه اشتباه كرده بودند.

خودم هم دنبال هلال مي گشتم تا اينكه موفق به ديدن آن با دوربين شدم. خبر ديدن هلال را به آنان دادم و قول دادم كه عكس خودم را در سايت درج نكنم!! بلاخره دو نفر از آنها گزارش صحيحي از هلال دادند ، يكي با چشم مسلح و ديگري با چشم غير مسلح. خانواده و همراهان اين رصدگران كوچولو نيز هيجان زيادي در اين رصد داشتند. همه آنان موفق به رويت هلال با ابزار شدند. من دوربين 80*15 خود را بر روي سه پايه نصب كردم تا همه بچه ها و والدين آنها هلال ماه را به وضوح از پشت اين دوربين ببينند. آنقدر حواسم به كار اين بچه ها بود كه يادم رفت از هلال بايد عكس بگيرم. قدري براي اين كار دير شده بود ، ارتفاع و روشنايي هلال كم شده بود ولي به هر حال يكي دو عكس گرفتم.

در چهره هيجان زده و بسيار جدي اين كوچولوها ، ميتوانستم جواناني را ببينم كه ادامه دهنده راه رصدگران كنوني هلال ماه خواهند بود. امشب يكي از به ياد ماندني ترين شبهاي رصدي من بود. مطمئن هستم خاطره اين رصد تا ساليان سال در ذهن اين بچه ها خواهد ماند.

 

گزارش از عليرضا بوژمهراني


رديف عقب (رصدگران اصلي) از راست به چپ : مكارمي ، كاهي ، مومني ، نادري ، شيران ، فرهادي ، صادقي و قوامي

رديف جلو (همراهان رصدگران اصلي) از راست به چپ : مومني ، نادري ، صادقي و نيلوفر كرمي

نيلوفر خانم 6 ساله خيلي خوشحال بود كه توانسته است سياره ناهيد را با چشم غير مسلح ببيند

 

 

عكس راست : شيران 9 ساله ( راست) اولين نفري بود كه هلال را با دوربين ديد و صادقي 11 ساله (چپ) اولين نفري بود كه هلال را با چشم غير مسلح ديد

عكس چپ : آغاز كار رصدگران

 


عكس يادگاري رصدگران كوچولو با والدينشان پس از اولين رصد آنان

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .