پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : یکشنبه مورخ 3 مهر 1401 هجری شمسی ، مطابق با 28 صفر 1444 هجری قمری ، مطابق با 25 سپتامبر 2022 میلادی

دو هلال جذاب خرداد ماه 1384

 منبع : سایت کمان آسمانی

هلال صبحگاهی ربیع الثانی

جذابترین هلال صبحگاهی در سال 1383 ، هلال صبحگاهی ربیع الثانی 1425 بود که رصدگران در بامداد روز 28 خرداد 1383 برای شکار آن اقدام کردند اما شرایط نامناسب جوی در بیشتر نقاط کشور باعث گردید هلال مذکور در ایران رویت نشود. حال با گذشت یک سال از آن زمان ، یک بار دیگر آخرین هلال صبحگاهی ربیع الثانی در خرداد ماه و در حضور مشاقان خویش خودنمایی خواهد کرد.

مقارنه ماه و خورشید برای هلال جمادی الاولی 1426 در ساعت 21:55 روز دوشنبه 6 ژوئن 2005 به وقت بین المللی ( ساعت 02:25 بامداد روز سه شنبه 17 خرداد 1384 به وقت رسمی ایران ) روی می دهد. در سحرگاهان دوشنبه 16 خرداد ماه ، آخرین هلال صبحگاهی ربیع الثانی 1426 در تمام پهنه ایران قابل رویت خواهد بود. این هلال زیبا که فاز آن کمتر از 1% است حدود 48 دقیقه قبل از طلوع خورشید ، از افق شرقی سر برون خواهد کرد. وجود خوشه پروین در افق شرقی بهترین راهنما برای یافتن هلال نازک ماه است. خوشه پروین تقریبا" 25 دقیقه قبل از ماه طلوع کرده و اختلاف سمت آن با هلال نیز حدود 5/3 درجه است. پس کافی است رصدگران محترم این خوشه ( که با چشم نیز دیده می شود ) را تعقیب کرده و سپس بر روی افق 5/3 درجه به سمت چپ حرکت نموده و هلال را جستجو نمایند. کسانی که علاقمند به عکاسی از اجرام سماوی هستند شاید بتوانند از این موقعیت استفاده مطلوب را برده و عکسي از هلال و خوشه پروین تهیه نمایند. بدلیل اینکه با گذشت زمان آسمان صبحگاهی روشن تر خواهد شد ، این عکس بايد در همان دقایق اولیه طلوع ماه گرفته شود. همچنین رصد این هلال تمرین مناسبی خواهد بود برای همکاران و دوستانی که به تازگی کار رصد هلال را آغاز کرده اند. نقشه زیر وضعیت افق شرقی آسمان در مناطق مرکزی ایران را در لحظه طلوع ماه نشان می دهد :

 

رصدگران محترم می توانند جدول مختصات آخرین هلال ربیع الثانی 1426 در مراکز استانها و تعدادی از شهرهای ایران ( که محاسبات آن برای لحظه طلوع ماه انجام شده است ) را در اینجا ملاحظه کنند.

هلال شامگاهی جمادی الاولی 1426

 

هلال جمادی الاولی 1425 در شامگاه 29 خرداد 1383 به سرنوشت هلال صبحگاهی ربیع الثانی 1425 دچار شد و شرایط نامناسب جوی مانع از رویت آن گردید. فاصله زمانی بین طلوع ماه در 28 خرداد 1383 تا غروب ماه در 29 خرداد 1383 ( وداع تا دیدار ) حدود 39 ساعت و 50 دقیقه بود و رصدگران می توانستند در صورت وجود شرایط مناسب جوی با تداوم رصد هلال  صبحگاهی و تسریع در یافتن هلال شامگاهی مذکور ، این فاصله زمانی را کاهش دهند.

در 17 خرداد سال جاری ، مقارنه ماه و خورشید در اولین ساعات بامداد روی می دهد. عرض دایرة البروجی شمالی ماه  ( حدود 5/4 درجه ) باعث می شود که تا زمان غروب خورشید همین روز ، هلال آنقدر از خورشید فاصله بگیرد که رویت پذیر شود. فاز و ضخامت این هلال از هلال صبحگاهی روز قبلش کمتر است و به همان اندازه جذابتر. از سوی دیگر اختلاف سمت اندک ماه و خورشید ( بخصوص در نواحی جنوبی و مرکزی ایران ) باعث خواهد شد که زیبایی این هلال سر به زیر دو چندان گردد. هلال جمادی الاولی در تمام ایران با ابزار قابل رویت بوده و از آنجا که بر اساس معیار پروفسور برنارد یالوپ تمام پهنه ایران در منطقه رویت پذیری C قرار می گیرد ، احتمال رویت آن با چشم غیر مسلح در شرایط مناسب جوی و رصدی ( بویژه در مناطق غربی ایران ) نیز وجود دارد. نقشه زیر وضعیت افق غربی آسمان در مناطق مرکزی ایران را در لحظه غروب خورشید نشان می دهد :


 از نکات جالب توجه اینکه این بار نیز فاصله زمانی بین طلوع ماه در 16 خرداد 1384 تا غروب ماه در 17 خرداد 1384 ( وداع تا دیدار ) حدود 39 ساعت و 50 دقیقه است. البته همانگونه که عرض شد این مدت ، حداکثر این فاصله زماني است و رصدگران می توانند در صورت وجود شرایط مناسب جوی با تداوم رصد هلال  صبحگاهی و تسریع در یافتن هلال شامگاهی ، آن را کاهش دهند. اکنون که همه شرایط خرداد 1383 در خرداد 1384 دوباره در حال تکرار است باید دست به دعا برداریم که در مورد شرایط جوی چنین رویدادی رخ ندهد !

رصدگران محترم می توانند جدول مختصات هلال جمادی الاولی 1426 در مراکز استانها و تعدادی از شهرهای ایران را در اینجا ملاحظه کنند.

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .