پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : چهارشنبه مورخ 6 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 22 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 26 ژانویه 2022 میلادی

پاسخ آقاي عباس احمديان به نقد رصد هلال محرم 1426

 منبع : سایت کمان آسمانی

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت تمامی دوستداران نجوم و رویت هلال ماه :

فکر کردم اگر هر کدام از دوستان حق اظهار نظر در مورد رویت هلال محرم 1426 دارند پس من هم می توانم چند خطی بنویسم. اول از همه باید بگویم برای عده ای از رویت کنندگان هلال واقعا" متاسفم !! چرا ؟؟؟ دلایلش را بخوانید :

 1. هلال شوال 1420 از افتخارات من بشمار می آید. هلالی را که در آنروز مشاهده کردم آنقدر عجیب بود ( سه تکه ) که برای لحظاتی ترسیدم بحدی که فکر کردم بایست نماز آیات بخوانم!!! چطور ممکن است شما مکان ماه را به شخصی نشان دهید و او بعد از دقایقی هلال را در همان جا ببیند اما شما هلال را ندیده باشید !!؟
 2. در مورد هلال محرم باید بگویم کسی به اینکه ما هر چقدر تلاش کردیم تا وسیله مناسب رصدی تهیه کنیم ( صا ایران ، مرکز نجوم ادیب و .... ) کسی در اختیار ما نگذاشت و عنوان ( ما خودمان با وسایل خودمان هلال را می بینیم ) و یا با طرح این موضوع که ( آقای الف یا ب ) موضع گرفته اند و نمی گذارند هلال از دستشان برود ( پایین آوردن ارزش کار دیگران ) ما را از تلاش بیهوده کردن منصرف می ساختند اشاره ای نمی شود. همان آقایانی که با این همه ادعا نتوانستند هلالی به این سادگی را ببینند آنها همیشه وجهه علمی خود را دارند چون توانایی انجام کارهایی را دارند که از عهده هر کسی بر می آید و بنابراین قابل قبول است. راستی ذکر نشد که چگونه می توان با صرف 1 ساعت وقت آنهم در روز یک تلسکوپ را بگونه ای تنظیم کرد که دقیقا" ماه را دنبال کند ( گروه نجوم دولت آباد ) و اگر تلسکوپ بدرد میخورد که من خودم با تلسکوپ گروهمان رصد می کردم !!!
 3. تا آنجا که من اطلاع دارم ما زیر خط یالوپ موفق به رویت هلال شدیم و رد کردن این کار بسیار مشکل است در حالی که آقایان به راحتی در کشور اقدام به شکستن رکورد جهانی می کنند و همه می پذیرند !!! در مورد خط اصلاحی روی نقشه رویت پذیری دیگر چیزی ذکر نشده لابد چون آقایانی که باید ، هلال را ندیدند. اشاره می کنم به عکسی که انجمن نجوم فسا از هلال شوال 1425 توسط تلسکوپ 16 اینچ و دوربین دیجیتال گرفته و در سایت موجود است با مقایسه آن با هلال محرم 1426 چه انتظاری از یک تله 500 دارید ما عکسها را برای کسب تجربه خودمان گرفتیم که از قضا می تواند مکان هلالی را دیده ایم نشان دهد. در اینجا با سپاس و قدردانی از تمام کسانی که با هوای ابری مواجه شدند برای همگی آنها آرزوی موفقیت ( صاف بودن هوا برای رکورد شکنی ) می کنم و به کسانی که منکر این رویت می باشند پیشنهاد می کنم یکبار سوره مبارکه شمس را بخوانند و خود را از این سردرگمی نجات بخشند.

جمع بندی :

 1. اگر هلال شوال 1420 را ندیده بودم هرگز رویت هلال را دنبال نمی کردم.
 2. اگر قرار بود هر کس وسیله مناسبی برای رصد دارد هلال را ببیند که خیلی ها می بایست بجای رویت می رفتند دکه سیگار فروشی می زدند.
 3. اگر خلاف مطالب درج شده در سایت ثابت نشود و همچنان گزارش اینجانب مردود اعلام شود ، بنده دیگر به هیچ عنوان گزارشی مبنی بر رویت شدن هلال ماه در داخل کشور ارایه نخواهم کرد.

عباس احمدیان

 

11،12،1383  

 

متن فوق از طیق یک نشانی پست الکترونیکی به نام آرمان افشاری برای کمان آسمانی ارسال شده است اما محتوی آن نشان می دهد که به احتمال زیاد این نامه را جناب آقای عباس احمدیان نوشته اند. در بخشهایی از نامه ، ادبیات مناسبی بکار نرفته است. بنده فکر میکنم بجای توجه و وقت صرف کردن به این بخشها ، بهتر است به نکات علمی که در این نامه ذکر شده بپردازیم و در واقع نیمه پر این لیوان را ببینیم.

 1. بنده در نقد خود و با دقت جمله ي " به هر صورت ضمن ارج نهادن به تلاش آقاي احمديان و همراهانشان ، به نظر بنده ابهامات فوق مانع از آن مي شود تا بتوان با اطمينان كامل ، اين رصد را پذيرفت." را بکار برده ام. این جمله معنای خاص خود را دارد و نمی توان از آن استنباط مردود اعلام شدن رصد آقای احمدیان را نمود. اگر ایشان در بالای خطوط رویت پذیری هلال مستقر بودند و همین گزارش را ارسال می کردند ، کمترین تردیدی در مردود بودن گزارش نداشتم. ضمن اینکه ، صرف استقرار در پایین خطوط رویت پذیری هلال ، دلیل کافی برای صحت هر گزارش رصدی نیست. خوشبختانه بنده جزو رکوردداران جهانی هلال نیستم اما در مورد آقایان قاضی میر سعید ، موحد نژاد ، گیاهی و جیمز استم که در واقع چهار نفر اول رکورد سن و جدائی زاویه ای هستند باید بگویم که هر یک از آنان تجربه طولانی در رصد هلال ماه ( صبحگاهی ، شامگاهی ، 29 روزه ، 30 روزه ، بحرانی و غیر بحرانی ) دارند. آنچه که باعث شده رصد این افراد مورد قبول مجامع علمی بین المللی قرار گیرد ، فقط ابزار و وسایل آنان نیست ، بلکه تجربه طولانی ، برنامه ریزی دقیق ، دقت عمل و روش استفاده شده توسط آنان موجب گردیده تا رصد آنان مورد قبول واقع شود.
 2. بنده برای اینکه در نقد رصد هلال شوال 1420 و محرم 1426 رفتاری منطقی داشته باشم ، از طریق مقایسه رصد ها اقدام کردم. آقای موحد نژاد در رصد هلال جمادی الثانیه 1422 ، آقای قاضی میر سعید در رصد هلال رجب 1423 و اینجانب در رصد هلال ذیحجه 1424 با ابزاری که در اختیار داشتیم ابتدا سوسو زدن هلال را دیده ایم و پس از مدتی شکل هلال را بصورت ثابت در میدان دید دوربین مشاهده کرده ایم. باید توجه داشت که همین سوسو زدن نیز ، در فاصله زمانی بین 15 تا 21 دقیقه پس از غروب خورشید و با آن دوربین های قدرتمند دیده شده است. اگر روش مقایسه رصدها ، روش درستی نیست ، لطفا" دوستان و همکاران محترم ضمن برشمردن خطاهای این روش ، پیشنهادهای خود را برای نحوه بررسی یک گزارش رصدی ارائه فرمایند.
 3. بنده با توجه به چند گزارش معتبر رصد هلال ، خط اصلاحی رویت پذیری هلال را رسم کرده ام. اگر بار دیگر و با دقت مقاله مربوط به وضعیت رویت پذیری هلال محرم 1426 را در سایت مطالعه فرمایید مشاهده خواهید کرد که بنده در آن مقاله تاکید کرده ام که " طبق اين نظر اصلاحي ( كه هنوز نياز به آزمايش بيشتري دارد ) ". پس اولا" اظهار نظر بنده ، نظر قطعی و نهایی نبوده است و ثانیا" آنچه که باعث شد که در مناطق واقع در شمال خط رویت پذیری اصلی معیار یالوپ هلال ماه رویت نشود ، نامناسب بودن شرایط جوی بود. بنابراین عملا" چیزی وجود ندارد که بخواهیم به تحلیل آن بپردازیم. بله ، اگر شرایط جوی مناسب بود و گروههای رصدی علیرغم برخورداری از ابزار مناسب و بکار بردن شیوه صحیح ، نمی توانستند هلال را ببینند ، وقت آن بود تا این خطوط اصلاحی را مورد نقد و بررسی قرار دهیم البته بنده و سایر همکارانم در کمان آسمانی ، خود به این نقد مشغول هستیم و از ورود سایر دوستان و رصدگران گرامی به این مبحث ، مشتاقانه استقبال می کنیم.
 4. آقای احمدیان می فرمایند " اگر قرار بود هر کس وسیله مناسبی برای رصد دارد هلال را ببیند که .... ". من با این جمله موافقم ولی آیا می توان با بیان این جمله اینطور نتیجه گرفت که " هر کس وسیله نامناسبی برای رصد دارد حتما" هلال را می بیند" ؟
 5. آقای احمدیان می فرمایند " چطور ممکن است شما مکان ماه را به شخصی نشان دهید و او بعد از دقایقی هلال را در همان جا ببیند اما شما هلال را ندیده باشید !!؟ ". بنده در رصد هلال شوال 1420 ارتفاع و اختلاف سمت ماه را برای زمانهای مختلف یادداشت کرده بودم و بر اساس آن عمل می کردم. ضمن اینکه مکان مورد اشاره ایشان را هم کنترل می کردم. البته توجه آقای احمدیان را به این نکته جلب می نمایم که در مورد رصد شوال 1420 ، بنده اولین رویت ایشان و خانم عزیزی را نقد کرده ام و نه همه ی برنامه آقای احمدیان را. فکر میکنم اگر بار دیگر و با دقت آن نقد را مطالعه فرمایند متوجه تفاوت این دو برداشت خواهند شد.
 6. ایشان در مورد بکار گیری تلسکوپ بیان می دارند " و اگر تلسکوپ بدرد میخورد که من خودم با تلسکوپ گروهمان رصد می کردم !!!" . بنده با این جمله نیز موافقم. بکار بردن تلسکوپ برای پیدا کردن هلال ، روش های خاص خود را دارد که عموما" وقت گیر بوده و دقت بالای رصدگر را می طلبد. اما بکار گیری تلسکوپ برای دیدن هلال ( و نه پیدا کردن هلال ) کار سختی نیست. اگر هلال با دوربین 50*7 قابل رویت باشد و محل آن را نیز بخوبی بتوانیم نشان دهیم ، نشانه روی تلسکوپ بر روی این نقطه کار بسیار راحتی خواهد بود. بر روی تمامی تلسکوپها منظریابی نصب شده است که امکان نشانه روی نسبتا" دقیق را به ما می دهد.  

 

در پایان از آقای احمدیان اجازه می خواهم تا چند جمله ای را نیز از باب دوستی و همکاری به ایشان عرض نمایم.

همکار گرامی ؛ موضوعی که باعث تکدر خاطر شما شده است ، برای اکثر رصدگران هلال و به تناوب روی داده و خواهد داد. بنده هلال های جمادی الثانیه 1422 و رجب 1423 را فقط بخاطر وجود غبار در افق غربی نتوانستم ببینم. هنوز خاطره تلخ رصد هلال رجب 1423 را در ذهن دارم که دو بار بخاطر بد اقبالی که با آن مواجه شده بودم گریستم. در رصد هلال رمضان 1423 علیرغم رویت شدن هلال توسط اینجانب و انعکاس خبر آن به مراکز مختلف ، در خبرها آمد که هلال در ایران رویت نشده است. همین هلال را آقای قاضی میر سعید در استان کرمان بمدت چند ثانیه رویت کرده اند ولی خود ایشان از سر بزرگواری اعلام داشتند که این رصد بدلیل مدت زمانی کوتاه آن معتبر نیست. در طول ساهای 1382 و 1383 بارها و بارها برنامه های رصدیم بخاطر شرایط نامناسب جوی با شکست روبرو شد. در رصد هلال شعبان 1425 گزارش آقایان امیر زاده ( مستقر در مشهد ) و آقای حسینی نسب ( مستقر در کرمان ) به دلایل مختلف پذیرفته نشد. بنده همین هلال را بخاطر اشتباه در محاسبه محل ماه ، پس از آقای کریمی مشاهده کردم. آقای حسین جانقربانی و گروه همراهشان در پایان رصد هلال شوال 1425 دچار مشکلی اسکان در کرمان شده بودند. آقای محمد حسین الماسی و تعداد دیگری از دوستان در رصد هلال محرم 1426 با مشکل تهیه ابزار رصدی مواجه شدند. اما همه ی ما ، علیرغم وجود این مشکلات ، کماکان رصد هلال را با جدیت دنبال کرده و سعی بر این داریم که در هر رصد ، دقت کارمان را نسبت به رصدهای قبلی افزایش دهیم.

اگر امروز مرجعیت شیعه و بویژه مقام معظم رهبری مد ظله العالی توجه و عنایت خاصی نسبت به نظر کارشناسی متخصصین در امر رویت هلال دارند ، باید بدانیم که این توجه و عنایت در پرتو تلاش مستمر و دقیق تمامی کارشناسان و رصدگران هلال در این سرزمین بدست آمده است. همه ی ما در طول این سالها سعی کرده ایم مشکلات را بمرور حل کنیم و با کار بیشتر و دقیق تر حقانیت خود را اثبات نماییم.

من بخوبی شرایطی را که در آن قرار دارید درک می کنم. اما این سوال را از شما دارم که اگر بدلیل این نقد ، بخواهید گزارش کار خود را برای خارج از کشور بفرستید ، چنانچه فردا آنان نیز گزارش های شما را نقد کردند چه خواهید کرد؟ تصور نکنید آنان همه چیز را عینا" مورد قبول قرار خواهند داد. شاید جالب باشد که بدانید اخیرا" گزارش فردی مانند جیمز استم را نیز به راحتی آب خوردن رد کرده اند. علیرغم تمامی سابقه و کار مفید و موثر آقایان اوده و استم در زمینه رویت هلال ، وقتی این دو کارشناس ، بحثی را مطرح میکنند که از نظر علمی پشتوانه محکمی ندارد ، پروفسور سینات به رد آن می پردازد.

دوست گرامی ؛ هر جا که برویم آسمان همین رنگ است. تنها چاره کار برای همه ی ما ، کار بیشتر و دقیقتر است. بین دیدن هلال های بحرانی ، تا پذیرفته شدن آن توسط مراجع علمی ، راهی سخت و دشواری وجود دارد. فاصله زمانی بین رویت هلال رجب 1423 توسط آقای قاضی میر سعید و تایید آن توسط مراجع بین المللی حدود یک سال و در مورد هلال جمادی الثانیه 1422 حدود دو سال است. از سوال و نقد نباید ناراحت شد. باید قاطعانه و با اقامه دلایل علمی و ارائه توضیحات بیشتر از کار خود دفاع نماییم. بکار بردن ادبیات نامناسب هیچ کمکی در این رابطه نمی کند.

 

به هر صورت ، چنانچه در نگارش نقد اینجانب کلمه یا جمله ای غیر علمی و نامناسب بکار رفته است ، از شما و همراهانتان پوزش می خواهم.

 

با احترام مجدد

علیرضا بوژمهرانی

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .