پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : چهارشنبه مورخ 6 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 22 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 26 ژانویه 2022 میلادی

گزارشات هلال شامگاهی ذیحجه 1425

 منبع: سایت کمان آسمانی                                                                                   

                                                                                                           هلال ماه ذيحجه 1425                 

 نقشه وضعيت سن و رويت پذيری هلال در کشورهای مختلف 

در غروب روز سه شنبه 22 دي 1383 ، 11 ژانويه 2005 ، 29 ذيقعده 1425گزارش هاي رصد هلال در ايران:

 

گزارش شماره23

گزارش دهنده  آقاي رضا طيب طاهر ، دزفول (گزارش تلفني)

بدليل شرايط نامناسب جوي دردزفول ، آقاي طيب طاهر موفق به انجام رصد نشده اند.

 

گزارش شماره22

گزارش دهنده  مركز نجوم شباهنگ ، مشهد مقدس (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

سلام به تمام دوستان رصدگر

باید به اطلاع برسانم که این ماه نیز به دلیل شرایط نامساعد جوی (امروز در مشهد شاهد بارش رف و باران بودیم) موفق به رویت هلال نشدیم.

به امید روزهایی صاف و آفتابی فقط در هنگام رویت هلال!!

 

 

 

گزارش شماره21

گزارش دهنده  آقاي سالار آسايش ، گروه نجوم شفق ، اردكان – استان يزد (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

با سلام و عرض ادب

به دليل وضعيت بد جوي هلال ذيحجه 1425 رويت نشد.

 

گزارش شماره20

گزارش دهنده  سركار خانم فاطمه هاشمي ، تهران (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

با سلام

هلال شامگاهی ذیحجه 1425

تاريخ رصد: سه شنبه22 دی 1383 - 29 ذیقعده 1425 -11 ژانویه 2005

محل رصد : جنوب تهران

وضعيت جوي : آسمان ابری

گزارش : به دلیل ابری بودن هوا هلال رویت نشد.

با آرزوی موفقیت برای تمامی رصدگران

 

گزارش شماره19

گزارش دهنده  مركز نجوم آستان مقدس حضرت عبدالعظيم عليه السلام ، شهر ري – تهران (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

باسمه تعالي

سلام عليكم

احتراما ؛ باتوجه به ابري بودن افق غربي ونامساعدبودن آسمان هلال ماه ذي الحجه1425 ه.ق درشهرري ازرصدخانه آستان مقدس حضرت عبدالعظيم (ع) رؤيت نگرديد.

اعضاي تيم رصدي : سيدحسن سلطاني- محمدغياثي- محمدعمارتي- علي اصغرلطفي

                                                                                                          هلال شب دوم ذيحجه

                                                                                 عكسها از مركز نجوم آستان حضرت عبدالعظيم عليه السلام

 

گزارش شماره18

گزارش دهنده  آقاي غلامحسين رستگار نسب ، شهر ري – تهران (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

با سلام. بدينوسيله گزارش رصد هلال ذيحجه 1425 در غروب روز سه شنبه 22 دي ارسال مي گردد. به دليل شرايط نامناسب جوي ، هلال ماه رويت نشد.

 

17) گزارش آقاي مهدي رحيمي ، انجمن نجوم كانون فرهنگي تربيتي مسجد امام زمان (عج) دولت آباد – استان اصفهان (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

به نام خدا

با سلام و تحيت

احتراما ضمن عرض تبريك بمناسبت فرا رسيدن ماه ذيحجه ، معروض ميدارد كه اينجانب به اتفاق دو نفر ديگر از دوستانمان در انجمن نجوم كانون فرهنگي تربيتي مسجد امام زمان (عج) دولت آباد بنام آقايان احمدرضا رحيمي و محمد رضا داوري جهت استهلال هلال ذيحجه اقدام نموديم  ... وقت زيادي تا غروب خورشيد نداشتيم لذا به عجله به سمت محل رصد كه  در اطراف بيابانهاي دولت آباد بود مي دويديم چون زمين گل آلود بود لذا كفشهايمان پر از گل و بسيار سنگين شده بود و راه رفتن را برايمان بسيار مشكل كرده بود.

وقتي به محل رصد رسيديم نفسمان به شماره افتاده بود . فورا وسايلمان را مستقر كرديم و از غروب دل انگيز خورشيد چند عكس گرفتيم هوا نيمه ابري بود و فكر اينكه نتوانيم بدليل وجود ابرهاي ضخيم هلال را ببينيم ما را به شدت اذيت ميكرد . خورشيد غروب كرد و هر لحظه بر تراكم ابرهاي افق غربي افزوده ميشد و ما نااميدتر. خلاصه اينكه از ديدن هلال نااميد شديم و وسايلمان را جمع و جور كرديم و به سمت منزل حركت كرديم .از محل رصد تا لب جاده حدود 500 متر راه بود در طول راه هيچ كداممان با هم حرفي نميزديم و ناراحتي عجيبي بر من حاكم شده بود. در راه گفتم: خدايا  يكبار ديگر سرم را برميگردانم ... تا سرم را برگرداندم بي اختيار فرياد زدم كه هلال ... هلال. فورا دوربين دو چشمي را برداشتم و هلال زيبا را با آن ديدم . هلال كمتر از نيم درجه با لب افق فاصله داشت و ما تنها در حدود چند دقيقه توانستيم اين هلال زيبا را ببينيم. با اينكه دوربين عكاسي همراه من بود ولي شوق ديدن هلال در اين چند دقيقه فكر عكس گرفتن را از من ربود و بعد از غروب هلال دستي از تاسف بر سرم زدم ...

در خاتمه اگر چه با لباسهايي پر از گِل و دستاني يخ زده و كفشهايي كه از شدت گل آلود شدن بسيار سنگين شده بود به منزل آمدم ولي خدا را شكر كردم كه توفيق رويت هلال را برايم پديد آورد و از اين بايت بسيار خرسندم . البته خانم اينجانب به اتفاق فرزند چهار ماهه ام  در بالاي پشت بام اقدام به استهلال نموده بودند لكن به دليل ابري بودن هوا موفق به رويت نشدند .

                                                                  عكس بسيار زيباي ارسالي آقاي رحيمي از غروب خورشيد در رصدگاه

 

  تبريكي با چهار ماه تاخير!

دوست و همكار گرامي جناب آقاي رحيمي
 
با سلام. هر چند دير شده است اما از طرف تمامي همكاران كمان آسماني تولد فرزندتان را به حضور شما و خانواده گرامي تبريك عرض مي نماييم. اميد آن داريم كه خداوند متعال سايه شما را بر سر اين نورسيده مستدام داشته و وجود او را موجب سربلندي و افتخار شما گرداند.
 

گزارش شماره16
گزارش دهنده  ستاد استهلال مركزمطالعات وپژوهش هاى فلكى ـ نجومى وابسته به دفترحضرت آيت الله العظمى سيستانى مد ظله العالى (برگرفته از سایت اینترنتی مرکز)

بسم الله الرحمن الرحيم
گزارش استهلال ماه ذى الحجة الحرام 1425هجرى قمرى

ضمن عرض تسليت به مناسبت شهادت جانگداز امام محمد تقى جواد الائمه (سلام الله عليه) به استحضار‌ مى رساند: اگرچه مثبت بودن تمامى مشخّصه هاى رؤيت پذيرى هلال دلالت قطعي برقابل رؤيت بودن آن داشت ؛ گروه رصدى ستاد استهلال مركزمطالعات وپژوهش هاى فلكى ـ نجومى وابسته به دفترحضرت آيت الله العظمى سيستانى (مد ظله العالى) هم بعدازظهر بسيار سرد روز سه شنبه22/10/1383مطابق با 29/11/1425 با به همراه داشتن تجهيزات رصدى ( شامل: دو دستگاه دوربين دوچشمى50×7 ، تراز ، قطب نما و...) به محلى با افق نسبتاً باز و در نزديكى مركزمطالعات وپژوهش هاى فلكى ـ نجومى عزيمت نموده و در رصدگاه استقرار يافتند؛ لكن متأسفانه همچون ماه گذشته باز هم شرايط نامطلوب جوّى و پوشيده بودن افق از ابر ، تلاش گروه را براى رصد هلال ناكام گذاشت وآنان موفّق به رؤيت هلال نشدند.

دراين برنامه، آقايان سعيد صادقى ، محمدرضا خليلى وسيدعلى ميرسالارى شركت داشتند.

 

گزارش شماره15

گزارش دهنده  آقاي سيد محسن قاضي مير سعيد ، تهران (پست الكترونيكي براي كمان آسماني

 

من براي رصد هلال ماه تپه هاي الهيه را انتخاب كردم ، افق مغرب كاملا ابري بود ولي افق جنوب شرقي كمي باز بود ، ابرهاي افق مانع از رويت غروب خورشيد شدند ولي من منتظر ماندم تا زماني كه از لابلاي افق براي چند دقيقه هلال  ماه را ديدم ولي چون دوربين نداشتم نتوانستم از اين منظره عكس بگيرم.

با تجديد احترام سيد محسن قاضي ميرسعيد

 

گزارش شماره14

گزارش دهنده  آقای سعید حجت پناه ، جهرم – فارس (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

گزارش رویت هلال ذیحجه
رصدگر : سعید حجت پناه
مکان : حوالی شهرستان جهرم
زمان : سه شنبه 22/10/83
درصد ابری بودن هوا : 10%
برای رویت به تنهایی اقدام کردم که هلال پس از غروب خورشید به راحتی و با چشم غیر مسلح رویت شد. هوای تمیز و سرد به رویت کمک کرد.

 

گزارش شماره13

گزارش دهنده آقای مجید مرزانی ، تهران (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

با سلام  و احترام؛ 

فرارسيدن ايام حج، همه‏ساله، همراه با شوق است و  دلهاى شيفته و جانهاى آرزومندى از سراسر جهان اسلام در جوار خانه‏ى معبود و ديار محبوب، سر بر آستان عشق و تقديس می گذارند . ايام معلومات را در سايه‏ى ذكر و نيايش می گذرانند و در پناه رحمت و مغفرت حق می آرمند. برادران دور افتاده‏ى خود از چهارگوشه‏ى عالم را می بينند و شكوه امت اسلامى را درنمونه‏يى زنده و مجسم، حس می كنند.

اینجانب نیز  بعنوان یک مسلمان و آرزومند زیارت مسجد النبی و مسجد الحرام , امیدوارم که زیارت مکه معظمه و مدینه منوره برای تمامی پژوهشگران و رصدگران رویت هلال مقدور شود.

با تبریک فرا رسیدن این ماه عزیز بدینوسیله گزارش رصد هلال شامگاهی ذی الحجه الحرام 1425 به شرح زیر جهت استحضار ایفاد میگردد.

تاريخ رصد: سه شنبه 22 دی  

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .