پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : شنبه مورخ 9 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 25 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 29 ژانویه 2022 میلادی

گزارش رصد هلال شامگاهی شوال 1425

  منبع: سایت کمان آسمانی                                                                                    

                                                                                                    هلال ماه شوال 1425

                                                                            نقشه وضعيت سن و رويت پذيری هلال در کشورهای مختلف

                                                                       در غروب روز شنبه 23 آبان 1383 ، 13 نوامبر 2004 ، 29 رمضان 1425 گزارشات رصد هلال در ايران:

 

                                                                                                   تصوير هلال شوال 1425

                                       اين عكس با استفاده از تلسكوپ 14 اينچ رصدخانه شهرداري فسا و يك دستگاه دوربين ديجيتالي گرفته شده است

                                                                                              عكس از آقاي اسفندي


 

                                                                      هلال شب دوم شوال ، يكشنبه 24 آبان 1383 ، جاده تهران- اصفهان

                                                                                                  عكس از عليرضا بوژمهراني


                                                                         هلال شب دوم شوال ، عكس از سيد محسن قاضي مير سعيد

 

گزارش شماره48

گزارش دهنده  آقای ایرج غلامی ، انجمن نجوم پژوهشکده تعلیم و تربیت کرمان (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

گزارش رویت هلال ماه شوال 1425 هجری قمری

تاریخ : شنبه 23 آبان 1383 برابر با 13 نوامبر 2004 میلادی

مکان : استان سیستان و بلوچستان ، شهرستان سراوان ، روستای گلپوران ( گلپاگان) با مختصات 27:16 شمالی و 62:33 شرقی

تجهیزات گروه : دوربین 150*40 یک دستگاه ، دوربین 120*20 یک دستگاه ، دوربین 50*7 یک دستگاه ، GPS و کامپیوتر

اعضای گروه : آقایان حجت الاسلام محمدیان ( امام جمعه محترم سراوان ) ، ایرج غلامی و عباس احمدی از کرمان ، قهاری ، آزرمی ، خیاط و دلواری (خبرنگار صدا و سیمای مرکز زاهدان) و تصویربردار و جمعی دیگر از مسئولین شهرستان سراوان که حدود بیست نفر می شدند.

شرح گزارش : بنا به دستور ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری جهت رویت هلال ماه شوال 1425 به منطقه سراوان عزیمت نمودیم. ساعت 13 روز شنبه 23 آبان به شهر سراوان رسیدیم. بعد از هماهنگی با مسئولین شهرستان ، بطرف روستای گلپوران در 30 کیلومتری جنوب شرقی سراوان حرکت نمودیم. ساعت 15 به رصدگاه که قبلا" توسط جناب آقای محمد زاهد آرام انتخاب شده بود رسیدیم. این مکان افق کاملا" باز و صفری داشت (از نظر ارتفاع موانع). هوا کاملا" صاف بود و افق حدود 1 درجه غبار داشت. دوربین 150*40 و 120*20 را بر اساس سمت خورشید تنظیم نمودم و به سمت ماه در لحظه غروب خورشید نشانه رفتم و دوربینها را تا غروب خورشید چندین بار کنترل کردم. خورشید در ساعت 16:30 غروب کرد. پس از اولین 5 دقیقه که تنظیم مجدد دوربین انجام شد ، ساعت 16:36 هلال ماه را با دوربین 120*20 رویت کردم و سپس دیگر اعضای گروه پشت دوربین ها قرار گرفتند تا هلال را رویت کنند. ساعت 16:40 موفق شدم با دوربین 50*7 هلال را رویت کنم و آقای عباس احمدی ساعت 16:41 ابتدا با دوربین 150*40 و سپس با دوربین 120*20 موفق به رویت هلال شد و حجت الاسلام محمدیان ساعت 16:50 موفق به رویت هلال گردیدند و نهایتا" هلال تا ساعت 16:58در چشمی دوربین قابل رویت بود و از این لحظه تا ساعت 17:02 غبار مانع رویت شد و ماه در ساعت 17:02 در افق ما غروب کرد. بنده توانستم به مدت 22 دقیقه این هلال زیبا را در چشمی دوربین رویت کنم. 


گزارش شماره47

گزارش دهنده حجت الاسلام علیرضا موحد نژاد ، عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری و شورای تقویم دانشگاه تهران (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

صفحه اول ، صفحه دوم ، صفحه سوم ، صفحه چهارم ، صفحه پنجم 


گزارش شماره46

گزارش دهنده آقای دکتر حبیب الله عصاره ، اهواز (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

جناب آقای دکتر عصاره به همراه امام جمعه محترم اهواز و تعدادی از دانشجویان دانشگاه اهواز برای رصد هلال شوال به منطقه دهلاویه عزیمت نموده اند. ابزار مورد استفاده دوربین های قدرتمند نظامی ( متعلق به سپاه پاسداران ) بوده است. بدلیل ابری بودن آسمان افق غربی ، هلال ماه رویت نشده است.

 گزارش شماره45

گزارش دهنده  انجمن اخترشناسی ماتيلدا (دانشگاه آزاد اسلامی واحد ميبد) , استان یزد (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

بسمه تعالی

گزارش از رصد هلال شوال 1425 در شيراز

با بررسی های به عمل آمده از رصدگاههای  مناطق مختلف ايران در غروب شنبه 23/8/83 و انجام محاسبات لازم توسط مهندس رستمی ، رصدگاه شيراز برای رصد هلال شوال امسال انتخاب گرديد. گروهی متشکل از 3 نفر از اعضای انجمن ماتيلدا (به نامهای پويا محمد طاهر ، محمد حسين شفيق و حسن رنجبر ) برای رصد به شيراز اعزام شدند. وسائل رصدی شامل دوربين دوچشمی 30x60 و تلسکوپ شکستی با بزرگنمايي 50 برابر بود. ارتفاعات هفت تننان در شمال غرب حاشيه شهر شيراز (جاده ورودی شهر از اصفهان) برای رصد انتخاب شد ، زيرا از پای اين کوه ، افق غربی حدود 5/2 درجه ارتفاع داشت. نقشه زير اطلاعات مورد نياز را برای اين رصد گاه نشان می داد:

 


غروب خورشيد ساعت 17 و 4 دقيقه و تقريبا از محل رصد (بالای کوه) درافق ناظر صورت گرفت. رصد پس از غروب خورشيد توسط اعضاء شروع شد. تمام آسمان منطقه صاف و شفاف بود اما تا حدود 2 درجه از افق غرب را ابر غليظ و تيره فرا گرفته بود. متاسفانه هيچ يک از اعضای گروه نتوانست هلال ماه را با وسائل فوق رويت نمايد.

سياره عطارد لحظاتی پس از غروب خورشيد در ساعت 17 و 20 دقيقه رويت گرديد که 10 درجه ارتفاع و حدود 16 درجه به سمت چپ (از غرب به طرف جنوب) محل غروب خورشيد بود. رصد در ساعت 18 با تاريک شدن هوا و اطمينان از گذشتن زمان غروب ماه (17 و 45 دقيقه) ، به پايان رسيد. ضمنا بقيه اعضا در شهرستانهای محل اقامت خود به رصد هلال پرداختند.

-----------------------------------------------------

ماتيلدا نام گروهی است که در ارديبهشت 1382 توسط جمعی از دانشجويان علاقه مند از رشته های سراميک ، کامپيوتر و نقشه برداری (به نام های : سعدی ، فشارکی ، برمکی ، محمد طاهر، شفيق ، جمشيدی و... ) و يک نفر عضو هيئت علمی گروه نقشه برداری (مهندس رستمی) تشکيل گرديد. مهمترين فعاليتهای اين گروه رصدهای سه خسوف ، عبور زهره ، رصدهای هلال ماه ، تعيين قسمتی از مسير آنالما، برگزاری سه همايش و نمايشگاه نجوم با همکاری انجمن اخترشناسی شيراز و انجمن شفق اردکان يزد و برگزاری کلاسهای آموزش نجوم و ... می باشد. 

گزارش شماره44

گزارش دهنده  آقایان الماسی ، فتحی و صبوری (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

به نام خدا

گزارش رصد هلال شوال المکرم 1425 –  گروه اعزامی به یزد:

با سلام  و احترام خدمت تمامی دوستان گرامی:

گروه اعزامی به یزد –  آقایان محمد فتحی ، آریا صبوری ، محمد حسین الماسی –  پس از بررسی و پیش بینی رصدگاه های مورد نظر، در روز چمعه برای بررسی افق منطقه و ... به سمت رصدگاههای خود حرکت نمودند. گروه اول که آقای الماسی هدایت آن را بر عهده داشت ارتفاعات شاه نشین به مختصات 31:31 شمالی و 53:48 شرقی و ارتفاع 2290 متری  و گروه دوم تحت سرپرستی آقای فتحی، سه راهی محمد آباد ( 25 کیلومتری ندوشن ) به مختصات 32:00 شمالی و 53:17 شرقی را انتخاب نمودند. متاسفانه رصدگاه های مورد نظر در روز شنبه هم مانند سایر مناطق منطقه مرکزی ایران با مشکل ابری شدن آسمان همراه با بارش باران مواجه شدند!


  بنابراین گروه حوالی ظهر شنبه مجبور شد تمام برنامه ها و مکانهای رصدی را عوض کند. گروه آقای فتحی به سمت مروست ( جنوب یزد ) و گروه آقای الماسی از استان یزد خارج شده به سمت سیرجان ( غرب کرمان ) عزیمت نمودند.

آقای فتحی به همراه حاج آقا خانی ( رئیس دفتر شورای سیاستگذاری استان یزد ) و حاج آقا نجفیان و ... در رصدگاهی به مختصات 29:54 شمالی و 54:25 شرقی و ارتفاع 1500 متری  در 10 کیلومتری هرات مستقر شدند. ابزار مورد استفاده دوربین 120* 20 و 60 * 20 بود.

پس از بررسی ، سمت غروب خورشید و غروب ماه و همچنین پای عمود ماه در زمانbest time  مشخص و دوربین مستقر گردید. متاسفانه در مدت مکث ماه، تکه های ابر در همان نقطه مورد نظر بالا آمده و افق را بستند و مانع از رؤیت هلال گردیدند.

آقای  الماسی نیز به همراه  حاج آقا کلانتری ( نماینده حاج آقا خانی ) و آریا صبوری و محمد حکیمیان در 50 کیلومتری سیرجان به مختصات 29:59 شمالی و 55:14 شرقی و ارتفاع 1988 متری مستقر شدند. ابزار مورد استفاده گروه هم دوربین 120 * 20  و 60*20 بود. البته در این مکان رصدی ما در نیمه شرقی و افق شرقی آسمان ما شاهد بارش باران و رعد و برق همراه با رنگین کمان زیبایی بودیم.


  متاسفانه با وجود افق بسیار خوبی که داشتیم، ولی با توجه به ارتفاع کم هلال ، در مسیر حرکت ماه تکه های ابری وجود داشت که  تا زمان غروب ماه هیچگاه از مکان خود جابجا نشدند! و مانع از رؤیت هلال شدند.

در انتها لازم است از تمامی دوستان و اساتید، حاج آقا ذاکری ، آقای صیاد و آقای میرسعید ، آقای مرزانی و همچنین حاج آقای خانی ، فرماندهی سپاه یزد ، حاج آقا نجفیان و حاج آقا سلطانی ، حاج آقای کلانتری و آقای  محمد حکیمیان و سایر عزیزانی که ما را در این برنامه یاری نمودند کمال تشکر و قدر دانی داریم و از خداوند منان برای ایشان سلامتی و آرزوی موفقیت خواهانیم.

با احترام مجدد ، محمد فتحی – آریا صبوری – محمد حسین الماسی 

گزارش شماره43

گزارش دهنده  آقای مهدی هاشم زئی ، گروه نجومي كانون فرهنگي هنري امام علي (ع) مسجد جامع شهر سه قلعه ، جنوب استان خراسان رضوی (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

باسمه تعالي

گزارشي از رصد هلال ماه شوال 1425 ه.ق ( 23 آبان  1383 )

بر طبق هماهنگي هاي قبلي كه از طريق دفتر امام جمعه و خانه نجوم مشهد مقدس صورت گرفته بود برنامه رصدي جهت رويت هلال ماه شوال به شرح ذيل برگزار گرديد :

مطابق برنامه ريزي قبلي  ساعت 45/2 عصر روز شنبه 23/8/83 به اتفاق اعضا ي گروه به طرف مكان موردنظر حركت نموديم. منطقه موردنظر در فاصله 10 كيلومتري جنوب غربي شهر سه قلعه قرار داشت (مختصات جغرافيايي تقريبي محل40/33  شمالی و 24/58  شرقی). بالاخره در ساعت 15/3 به مكان مورد نظر رسيديم. لازم به ذكر است كه افق اين منطقه تا حدود زيادي باز است بطوري كه موانع موجود در افق غربي كمتر از 5/0 درجه مي باشد. پس از استقرار تلسكوپ در ساعت 30/3 ابر نسبتا بزرگي در منطقه غرب بخش زيادي از آسمان منطقه را پوشاند به طوري كه مكان خورشيد در آسمان مشخص نبود. البته با توجه به وجود ابر موقعيت فرضي خورشيد و ماه را در هنگام غروب بررسي نموده ( سمت ماه و خورشيد ) تا در صورت جدا شدن ابر از قسمت افق كار رويت هلال با تلسكوپ سريعا انجام شود ولي متاسفانه تا هنگامي كه ما در منطقه بوديم ( ساعت 45/5 عصر ) نه تنها پوشش ابر ها كم نشدند بلكه  ابر ها بخش بيشتري از آسمان را پوشش دادند . بنابر اين بعد از اذان مغرب به امامت حاج آقاي بياتي نماز را به جماعت خوانديم و پس از صرف افطار در ساعت 45/5 عصر به طرف سه قلعه حركت نموديم . لازم به ذكر است كه جهت ارتباط با دفتر امام جمعه و آقاي مطيعي گوشي بيسم همراه داشتيم ولي متاسفانه اين گوشي در برقراري ارتباط ضعيف عمل كرد و خبر مربوط به رصد بعد از رسيدن گروه به سه قلعه صورت گرفت. در پايان جا دارد از شهرداري محترم سه قلعه كه وسيله  اياب و ذهاب را در اختيار گروه قرار دادند  تقدير و تشكر نماييم .

ليست وسايل رصدي : تلسكوپ روسي ( TAL120 ) ، دوربين دو چشمي روسي ( 40× 10) ( كرايه اي ) ، دوربين ديجيتال ( كرايه اي )

اعضاي شركت كننده : مهدي هاشم رئي ( مدير گروه ) ، حجة الاسلام والمسلمين حاج آقاي بياتي ، محمود رضا مختاري نژاد ( معلم ) ، علي كاظمي ( ليسانس جغرافيا ) ، سيد ابالفضل فضلي ( عكاس ) ، عباس شريف زاده (خبر نگار ) ، عليرضا كاظمي ، مهدي هاشمي ( دانش آموز ) و محمد رضا بيهقي (راننده )

 

 

 

                                                                         عكس هاي ارسالي آقاي هاشم زئي (نفر سمت راست در عكس سمت راست) 


گزارش شماره42

گزارش دهنده  آقای علی اصغر لطفی شورابی ، مرکز نجوم آستان مقدس حضرت عبدالعظیم علیه السلام (نمابر)

تاریخ رصد : شامگاه 23 آبان 1383 مطابق با 29 رمضان 1425 و 13 نوامبر 2004-11-22 محل رصدگاه : شهر نیاسر در 35 کیلومتری شمال غرب کاشان از توابع استان اصفهان

مختصات رصدگاه : عرض 33:01 شمالی و طول 51:14 شرقی با 1750 متر ارتفاع از سطح دریا

تجهیزات : یک دستگاه زاویه سنج دیجیتالی ، دوربین دوچشمی 20x60 و دو دستگاه دوربین دوچشمی 40x70

رصدگران : سید حسن سلطانی ، علی اصغر لطفی شورابی ، محمد عمارتی ، جواد ماشینی و یک نفر راننده

نتیجه رصد : افق غربی آسمان رصدگاه در ناحیه مسیر حرکت ماه سراسر و پوشیده از توده ای ابر سیاه رنگ و متراکم بود که باعث شد هلال رویت نگردد.


گزارش شماره41

گزارش دهنده  آقای سید محمد حسین نیری ، شیراز (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

با سلام

برای رصد هلال شوال ابتدا با رئیس دفتر سیاستگذاری ائمه جمعه تماس گرفتیم. ایشان با ارتش هماهنگی های لازم را انجام داده بودند. ارتش دو دستگاه دوربین 20x120 برای این برنامه اختصاص داده بود. روز شنبه جلسه ای با حضور نمایندگان ارتش و سپاه و رصدگرانی که معرفی شده بودند برگزار و مقرر شد که سپاه نیز 3 دستگاه دوربین دیگر در اختیار رصدگران قرار دهد. در مجموع 6 گروه در استان فارس مستقر شدند که 2 گروه از تهران آمده بودند. از 4 روز قبل با تماس با اداره هواشناسی ، هوای 6 منطقه مورد بررسی قرار گرفت :

1-     ده پاگا

2-     برشنه

3-     دریاچه مهارلو

4-     خرامه

5-     جهرم

6-     فسا

طبق فاکسی که اداره هواشناسی ارسال کرد اولویت اول به خرامه و اولویت بعدی به نقطه ای دیگر داده شد. ما هم روز پنج شنبه به اتفاق دوست عزیزم آقای زمانی برای مکان یابی اقدام کردیم. همچنین روز جمعه نیز اقدام به مکان یابی شد و مکانی با نیم درجه ارتفاع موانع پیدا کردیم. مکان در دوراهی روستای سلطان آباد به خرامه با مختصات 29:32 شمالی و 53:18 شرقی قرار داشت. روز شنبه به اتفاق دوستانی از تیپ 37 زرهی ارتش و یک خبرنگار به منطقه عزیمت کردیم ولی به دلیل غبار و ابر ، رصد هلال زیبای شوال امکان پذیر نشد.
اعضای گروه : آقایان حجت الاسلام عاقلی امام جمعه محترم خرامه ، حجت الاسلام صفری امام جمعه محترم داریان ، کشاورز ، بذرافشان ، محمد حسین نیری
در پایان نیز افطار در خدمت حجت الاسلام عاقلی بودیم و از محضر ایشان استفاده کردیم. گروه وظیفه خود میداند از حجت الاسلام شیرمردی تشکر ویژه نماید که ما را در این برنامه حمایت کردند

                                                                                          عكس هاي ارسالي آقاي نيري 

گزارش شماره40

گزارش دهنده  آقای سالار آسایش ، گروه نجوم شفق ، اردکان (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

با سلام و تبریک به مناسبت عید سعید فطر

گزارش برنامه رصد هلال شوال

رصدگاه : تپه های جنوب شرقی اردکان

ابزار : تلسکوپ 8 اینچ سلسترون ، تلسکوپ 8 اینچ ویکسن ، دوربین های دوچشمی 10-30x60 و 7x50

نتیجه رصد : به دلیل پوشش ابر که در سرتاسر آسمان بخصوص قسمتهای غربی وجود داشت ، هلال رویت نشد. 

گزارش شماره39

گزارش دهنده  آقاي سيد رضا منجمي ، مركز آموزش نجوم اديب ، اصفهان (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

سلام

گزارش رصد نا موفق هلال شوال 1425 ارسال مي گردد.

دو سه هفته قبل از پايان ماه مبارك رمضان به بررسي مناطق مختلف استان پرداختيم تا رصد گاه هاي مناسبي را براي رو

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .