پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : چهارشنبه مورخ 6 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 22 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 26 ژانویه 2022 میلادی

مطالبي چند به بهانه رويت هلال ماه شعبان 1434(به همراه گزارش رویت هلال شعبان 1434 توسط گروه غیر حرفه ای رویت هلال ماه


گزارش رؤیت هلال شعبان 1434 هجری قمری
علی ابراهیمی سراجی
هلال شعبان 1434 در پهنه ایران با چشم مسلح رأیت می شد. البته در شمال ایران اتفاع پایین تر هلال از افق کار رأیت را اندکی سخت می ساخت. با آن که آسمان تهران در 18 خرداد بسیار تمیز بود، ولی هجوم غبار در روز یک­شنبه باعث شد تا نگرانی برای رؤیت هلال به وجود آید. بنابراین طبق هماهنگی قبلی گروه اعزامی رصدگران ستاد استهلال استان تهران متشکل از گروه غیرحرفه­ای رؤیت هلال، مرکز نجوم آستان حضرت عبدالعظیم (ع) و باشگاه نجوم برج میلاد برای رؤیت هلال به دکل امامزاده هاشم عازم شدند. این گروه 7 نفره که با 2 وسیله نقلیه مجزا به رصدگاه عازم شدند سه میهمان ویژه داشت. استاد محترم مهندس سید محسن قاضی­میرسعید رکوردار و محقق برجسته رؤیت هلال، محمد سلطان الکتاب از رصدگران برجسته ستاد استهلال استان اصفهان و خانم سارا توده زارع از رصدگران قدیمی رؤیت هلال و عضو باشگاه نجوم برج میلاد که تنها نماینده بانوان در رؤیت هلال شعبان محسوب می­شد.
با آن­که برنامه ­ریزی­ها طوری صوت گرفته بود که سریعتر از تهران خارج شویم، ولی دریافت ابزار رصدی از برج میلاد و ترافیک سنگین شمال تهران باعث شد تا دیرتر از تهران خارج شویم و مقداری از زمان­بندی برنامه رصد عقب بمانیم. با رسیدن به امامزاده هاشم دو گروه به یکدیگر محلق شدند و مسیر خاکی را که متأسفانه سال به سال ناهموارتر می­شود طی کردیم و به بالای دکل امامزاده هاشم در ارتفاع 3200 متری از سطح دریا رسیدیم.
ابزار رصدی گروه متشکل از یک دستگاه تلسکوپ شکستی 120 میلیمتری الماس سیاه با چشمی 25 پلوسل و استقرار بر پایه EQ6، دوچشمی نظامی 120*20، دوچشمی 80*20، دو عدد لپ تاپ، قطب­نمای نظامی و GPS بود.
پس از استقرار در رصدگاه متوجه غباری غلیظ و سیاه تا ارتفاع 2 درجه از افق شدیم. با این حال جناب قاضی­میرسعید و آقای سلطان­الکتابی بر روی دو چشمی و بنده و خانم زارع بر روی تلسکوپ تمرکز کردیم تا هر یک با دقتی مناسب به سمت هلال برویم. من با استفاده از قطب­نمای نظامی شمال را بر روی کوه­ها علامت زدم و بعد از تراز دقیق با استفاده از روش فایندر سریعاً تلسکوپ را الاین کردیم و سپس به سمت عطارد و زهره رفتم و با کمی جایجایی، تلسکوپ بین سیارات عطارد و زهره الاین شد. خورشید در ساعت 20:16 در پشت کوه­ها پنهان شد ولی غروب واقعی خورشید یک دقیقه بعد در ساعت 20:17 صورت می­گرفت. از طرف دیگر آقای قاضی میرسعید با کوله­ باری از تجربه ابتدا سیاره زهره و سپس عطارد و مشتری را با تلسکوپ 120*20 یافتند و از طریق سیاره مشتری به سمت هلال رفتند و توانستند در حدود ساعت 20:30 لحظاتی نیز هلال را رؤیت نمایند. سایر دوستان به علت تغییردادن فوکوس دوچشمی توسط یکی از اعضای گروه موفق به رؤیت هلال نشدند و به علت ورود هلال به درون غبار امکان به دام انداختن آن درون تلسکوپ هم وجود نداشت و هلال توسط سایر اعضای گروه رؤیت نشد. امیدوارم که این رصد تجربه­ای باشد تا در رصدهای بعدی بتوانیم با هماهنگی بیشتری عمل کنیم تا امکان موفقیت بالاتر رود.

 تصاویر مربوط به این برنامه را در ذیل این گزارش ببینید ...


سید محسن قاضی میرسعید

ضمن تشكر از اقاي ابراهيمي چند نكته را مي خواستم به گزارش ايشان اضافه كنم ، كه همه انها شايد مربوط به رصد هلال شعبان نباشد اما به رصد هلال ماه ارتباط  دارد.
1-    براي من مايه شادي و مباهات است كه در انروز در كنار دوستان گروه غير حرفه اي بودم به خصوص در كنار اقاي سلطان الكتابي از ركورداران و از رصدگران با تجربه هلال ماه.
2-    از دوستان مركز نجوم كه زحمت كشيدند و دوربين 20 در 120 بسيار عالي و بدون عيب و ايراد را با خود اورده بودند و انرا در اختيار ما قرار دادند بدون اينكه خودشان توقع استفاده از انرا داشته باشند تشكر و قدرداني مي نمايم، اينجانب در سالهاي اخير چنين دوربين دقيق و بي عيبي را نديده بودم بطوري كه من و اقاي سلطان الكتابي به راحتي سيارات زهره و عطارد را قبل غروب خورشيد و سياره مشتري را دقايقي بعد از غروب خورشيد ديديم و البته در اخر رصد حلقه سياره زحل را و ....

اما كار رصد ما ايراداتي نيز داشت كه به ان اشاره مختصري خواهم داشت :
1-    طبق معمول عدم هماهنگي در ارسال لوازم مانند تلسكوپ – اتومبيل – تقسيم زمان كه باعث شد دير به محل رصد برسيم .
2-    داشتن يك دوربين و 6 الي 7 رصدگر حال ببينيد چكار بايد كرد تعدادي از رصدگران به نفع ديگري كنار رفتند و رصد نكردند ، سالهاست مي گويم تهران ابزار ندارد و اگر دارد در دست عده خاصي است اما هنوز اين مشكل برطرف نشده.
3-    با اطمينان كامل مي گويم اگرتعداد ابزار بيشتر بود به راحتي حداقل 3 سه الي چهار رصدگر اين هلال را مي ديدند زيرا اگراين هلال ارتفاعش 1 درجه و 40 دقيقه قوسي بيشتر بود با چشم غير مسلح در شرايط مناسب رصدي ديده ميشد لذا رصدگراني كه در ان تيم بودند به مراتب هلال سختري را رويت كرده بودند و اين هلال نيز برايشان قابل رويت بود.
4-    مدتهاست ميبينم رصدگران و علاقه مندان به نجوم تمايلشان به خود علم نجوم كم شده اما كار بيزينس يا همان درامد زايي نجومي برايشان بيشتر جذابيت دارد ، از اينكه زندگي خرج دارد و بايد به دنبال معيشت خانواده بود انهم در اين زمان كه هزينه ها بالا رفته شكي نيست و كسي مخالفتي ندارد اما ريشه يابي و روانشناسي كار مي تواند حتي علم و تجارت را در كنار هم قرار دهد خواهيم ديد كه در هر دو زمينه موفق خواهيد بود.
5-     در تهران و ساير شهرستانها در ظرف سال همايش هاي مختلفي برگزار مي شود و اغلب نيز شبيه به هم يا كاملا متضاد با هم ايا بهتر نيست اين هزينه ها را در جاي خود و در فضايي باز تر علمي تر و رسمي تر برگزار كنيم ، مثالي بزنم به علت كسر بودجه !! همين همايش چهارشنبه براي علاقه مندان و ورود انها به همايش هزينه بر شده ايا نمي شود از بعضي همايشهاي پر هزينه و اسم در كن زد و به اين نوع همايشها كمك كرد ، وسيله داد خوابگاه براي مهمانان شهرستاني تهيه كرد جزوه و مجله علمي چاپ و در اختيارشان گذاشت؟
6-    دقت كرديد تاريخ همايشها يا خيلي به هم نزديك است با يك روز فاصله يا هر دو در دو شهر مختلف در يك روز و جالب اينكه بعضي از اين مراكز به مباحث و مطالبي مي پردازد كه هيچ سنخيتي با كارشان ندارد وصداي همه از اين بابت درامده .....
7-    اينجانب به بهانه هلال شعبان اعلام مي كنم اگر به داد علم نجوم و بخصوص هلال ماه نرسيم تا مدت زماني كوتاه اين چند نفر پژوهشگر و رصدگر را نيز نخواهيم داشت ، يا به ديار باقي شتافته و يا بطور كلي از اين كار كنار مي كشند انوقت است كه شايد باشند كساني كه بگويند چقدر زود دير شد.

با احترام

سيد محسن قاضي ميرسعيد.31.3.1392

 

برای مشاهده ی تصاویر زیر در ابعاد بزرگتر بر روی آنها کلیک کنید

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .