پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : دوشنبه مورخ 3 آبان 1400 هجری شمسی ، مطابق با 18 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 25 اکتبر 2021 میلادی

وضعيت رؤيت پذيري هلال بحراني صبحگاهي شوال 1427

هنوز چند صباحی از رصد هلالهای بحرانی شامگاهی رمضان و شوال امسال نگذشته است که با يک هلال بحرانی ديگر روبرو هستيم. هلالی که به علت سختی رصد، ارزش علمی مهمی برای شکار شدن دارد. از نظر دسته بندی، اين هلال جزء هلالهای نسبتاً بحرانی پير کم ارتفاع با مکث پائين به شمار می رود (سن منفی 20 ساعت). اين رصد تا حدودی از رصد هلال شامگاهی رمضان امسال آسانتر است و تنها امکان رؤيت با ابزار برای اين هلال پيش بينی می شود. سردی هوا در اين روزها که در صبحگاه به حدود صفر درجه سانتيگراد در مناطق مختلف می رسد، کار رصد را دشوار تر خواهد کرد. بطوريکه بخار ناشی از تنفس رصدگران منجر به بخارگرفتگی ابزارهای اپتيکی می شود.

 

در صبحگاه روز دوشنبه 29 آبانماه 1385، هلال ماه حدود ساعت 5:52 در مرکز ايران طلوع کرده و تنها 34 دقيقه تا زمان طلوع خورشيد وقت است تا اين هلال بحرانی شکار شود. با وجود اينکه ماه در فاصله حدود 398 هزار کيلومتری از زمين قرار دارد، این هلال در اکثر نقاط ايران با چشم مسلح قابل رؤيت می باشد.

 

بر اساس معيار يالوپ با توجه به شکل زير، ايران به دو ناحيه تقسيم می شود. در زير خط شمال سراوان به ميناب (منطقه جنوب شرقی کشور) هلال با چشم مسلح قابل رؤيت است. اما بر طبق اين معيار در بالای اين خط (که مقدار کيو کمتر از 232/0- است) هلال غير قابل رؤيت است.

 

 

با توجه به اينکه چندين رصد از هلالهای بحرانی پير با ارتفاع کم منجر به کاهش پارامتر کيو شده است، لذا امکان رؤيت اين هلال تا شمال غرب کشور نيز با ابزارهای قوی در شرايط جوی مطلوب، غير ممکن نيست. محاسبات برای اين هلال نشان می دهد می توان با توجه به رصدهای قبلی انجام شده، ابزار مورد نياز را بر طبق نقشه زير در مناطق مختلف انتخاب نمود:

 

 

 جدول خطوط رؤيت پذيری هلال صبحگاهی شوال 1427  

 

ناحيه

قطر ابزار

اپتيکی مورد نياز

 

دوربين

حدود خط رؤيت پذيري بر اساس رصد های قبلی

نقطه شرقي

نقطه غربي

A

200 ميليمتر

تلسکوپ 8 اينچ

بندر انزلی- گيلان

سقز- کردستان

B

150 ميليمتر

15040

چناران- خراسان

مهران-ايلام

C

120 ميليمتر

12020

تربت جام- خراسان

بستان- خوزستان

D

80 ميليمتر

8020

يزدان- خراسان جنوبی

اروندکنار- خوزستان

E

70 ميليمتر

7015

زابل- سيستان

بندر بوشهر

F

60 ميليمتر

6020

سراوان- بلوچستان

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .