پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : شنبه مورخ 9 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 25 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 29 ژانویه 2022 میلادی

طول کمان چيست ؟

طول کمان چیست و برای بدست آوردن آن می بایست چگونه عمل کرد ؟

رصدگران هلال برای بدست آوردن طول کمان هلال ، از روش تخمین زاویه ساعتی دو سر هلال استفاده می کنند. در این روش فرض می کنیم که داریم هلال ماه را درون یک ساعت مچی و یا دیواری می بینیم. آنگاه باید با دقت و تمرکز بر روی دو سر هلال ، مشخص کنیم که دو سر هلال روی چه اعدادی قرار می گیرد. فرض می کنیم که سر بالایی هلال روی ساعت 2 و سر پایین آن روی ساعت 7 قرار گرفته باشد. بنابراین زاویه ساعتی این هلال از 2 تا 7 است. بر روی ساعتها ، هر یک دور کامل به 12 ساعت تقسیم شده است. پس هر ساعت برابر با 30 درجه خواهد شد. طول کمان هلالی که زاویه ساعتی آن از 2 تا 7 باشد برابر خواهد با 5 ساعت * 30 درجه = 150 درجه.

عواملی که می توانند دقت رصدگر را در تخمین طول کمان کاهش دهند عبارتند از باریکی و تیزی فراوان دو لبه هلال ، تفاوت اندک بین نور هلال و نور زمینه آسمان و خطای رصدگر در فرض کردن ساعتی همتراز با افق. در هلال صبحگاهی محرم ، زاویه ساعتی هلال در اولین رویت بین 5/6 – 6 تا 11 بود. تردید بین 5/6 و 6 بدلیل باریکی زیاد لبه پایینی هلال بوده است. همین هلال در آخرین رویت دارای زاویه ساعتی 8 تا 9 ( کمی بیش از 9 ) بود. باید دقت شود که در طول 20 دقیقه رصد هلال مذکور ، اندازه حقیقی طول کمان تغییر محسوسی پیدا نمی کند ولی روشن شدن آسمان و کاهش تفاوت نور هلال و نور زمینه آسمان باعث می شود که رصدگر نتواند تمام کمان را ببیند. بنابراین زاویه ساعتی ، آن مقداری از طول کمان است که رصدگر آن را می بیند. در مورد طول کمان ، ما سه عدد مختلف را می توانیم بیان کنیم :

طول کمان فرضی : این طول کمان که همیشه برابر با 180 درجه است با این فرض بدست می آید که ماه ، یک کره کاملا" مسطح باشد. تفاوت طول کمان فرضی در هلال های مختلف ، فقط در محل آغاز و پایان کمان است.

طول کمان حقیقی : وجود پستی و بلندی های فراوان بر سطح ماه باعث می شود که طول کمان هلال ، هیچگاه 180 درجه نباشد.

طول کمان واقعی ( عینی ) : این مقدار ، کمانی است که رصدگر مشاهده می کند و در اکثر مواقع کمتر از طول کمان حقیقی است.  

 

با احترام

علیرضا بوژمهرانی

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .