پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : شنبه مورخ 9 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 25 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 29 ژانویه 2022 میلادی

گزارشات رصد هلال صبحگاهی جمادی الاولی 1425

منبع:سایت کمان آسمانی

                                                                                  آخرين هلال صبحگاهي جمادي الاول 1425
                                                                 جمعه  26 تیر ماه 1383 ، 16 ژولای 2004 ، 27 جمادی الاول 1425
گزارش هاي رصد هلال:

گزارش شماره6

گزارش دهنده آقای سیامک نیک طلب ، تهران ( پست الکترونیکی برای کمان آسمانی )
گزارش رويت هلال صبحگاهي جمادی الاول 1425
مكان رصد گاه : پلور -  استان تهران
زمان رصد: جمعه 26/ تیر/ 1383 مطابق با 16 جولای 2004
رؤيت کنندگان : علي ابراهيمي سراجي -  معین الدین خدامی – داوود عظیمی – رضا علیجانی - سیامک نیک طلب  
وسایل رصدی : دوربین دو چشمی  12*70  و 35*8 – تلسکوپ شکستی 2 اینچ -
وضعيت هوا و افق : هوا  صاف و یک و نیم درجه ازافق شرقی کوه و تپه بود .
گزارش : ابتدا سمت هلال در موقع طلوع را مشخص کرده و دوربین ها را تنظیم کردیم . به دلیل وجود کوه در افق هلال رؤیت نشد تا اینکه در 4:50 ارتفاع مناسبی پیدا کرده و از پشت کوه  بیرون آمد و در ابتدا قسمت تاریک ماه به دلیل صافی افق با چشم به وضوح قابل رؤیت بود و بعد هلال رؤیت شد . تا 5:51 هلال با چشم و تا 6:00 با وسایل رؤیت شد .
زاویه ساعتی هلال نیز بین ساعات 3.5 تا 9 بود.
با آرزوی سلامتی - سیامک نیک طلب

گزارش شماره5
گزارش دهنده  آقاي مهدي رحيمي ، انجمن نجوم كانون فرهنگي تربيتي مسجد امام زمان (عج) ، دولت آباد ، استان اصفهان ( گزارش كتبي )
با سلام و احترام ضمن آرزوي موفقيت و بهروزي براي شما به عرض ميرساند كه طبق برنامه ريزيها و محاسبات انجام شده براي رصد هلال صبحگاهي جمادي الاول جلسات متعددي را با دوستانمان در گروه گرفتيم و هماهنگيهاي لازم را نيز انجام داديم. چون شب جمعه بود لذا اكثر بچه هاي گروه با كمال ميل اعلام آمادگي كردند آنچه كه ما را كمي ناراحت كرده بود وضعيت آب و هواي منطقه بود بهر حال با مراجعه به سايتهاي هواشناسي وضعيت آب و هوا را مورد بررسي قرار داديم و كارها را تقسيم كرديم ، يكي مسئول حمل وسايل نجومي ، يكي مسئول تداركات ، يكي مسئول تهيه وسيله نقليه و ...... خلاصه با هر زحمتي بود داخل ماشين جا شديم و حركت كرديم. حدود 45 دقيقه در راه بوديم تا به محل رصد رسيديم و وسايلمان را مستقر كرديم. مسئولين تداركات مشغول پختن شام شدند كه واقعا" دستشان درد نكند ، توي اون تاريكي عجب شام خوشمزه اي را تدارك ديدند و ما هم مشغول رصد. هر از گاهي تكه ابري زيبائيهاي قسمتي از آسمان را از جلو چشمانمان محو مي كرد. اما به هر طريق نگذاشتيم جرمي از دستمان در رود و همه را رصد كرديم. گاهي صداي فرياد تعجب و شگفتي يكي از دوستانمان كه براي اولين بار جرمي را ديده بود علاقه ي آنان را براي رصد مضاعف مي كرد.
توي اين گير و دار پشه ها هم به سوي ما لشگركشي كردند و تا توانستند نيشمان زدند ولي علاقه ي بچه هاي گروه روي آنها را كم كرد و از كوره در نرفتيم. در كنا رصد اجرام سماوي ، رصد ماهواره ها و تلسكوپ هابل و يك ماهواره اريديوم ، فضاي قشنگي را خلق كرده بود كه قلم از نگارش آن ناتوان است. راستش فراموش كردم مختصات منطقه را برايتان بازگو كنم. منطقه رصد ما واقع در 20كيلومتري روستاي شاهپورآباد برخوار و در يك مزرعه قرار داشت با طول جغرافيايي 744/51 و عرض جغرافيايي 844/32 با 1541 متر ارتفاع از سطح دريا. در قسمت شرق ما 2 درجه كوه بود و طبق محاسباتمان ماه قرار بود از بالاي يك كوه خيلي قشنگ خودش را به ما نشان دهد.
 هوا نيمه ابري بود. وسيله رصديمان نيز علاوه بر چشمان تيزبين بچه هاي گروه يك تلسكوپ 6 اينچ ويكسن بود. يك ساعت مانده به طلوع ماه احساس كردم تعدادي از بچه ها خسته شده اند و خواب كه دشمن رصدگر در يك شب رصدي است قصد دارد چشمانمان را بر روي آن همه زيبايي ببندد. فكري كرديم و دست بكار شدديم. چهار دست و پاي يكي از بچه ها راگرفتيم و به بهانه ي اينكه دوربين عكاسي را نياورده و حال همه را گرفته بود نزديك كانال آب برديم ، خيلي خواهش و التماس كرد كه رهايش كنيم اما بايد جريمه مي شد. تا آمد كه چشم بر هم بزند خودش را وسط كانال آب ديد. بعد كارمان اين شد كه وسط اين تاريكي بدويم دنبال يكي يكي بچه ها و آنها را بگيريم و بيندازيم داخل كانال.
چشمتان روز بد نبيند ، بچه ها توطئه كردند و براي خود من نقشه كشيدند ، ريختند سرم و گفتند اين هم جزو برنامه هاي رصده........توي اين همه سر و صدا كه همه ي موجودات صحرا را بيدار كرده بوديم يكي از بچه هاي گروه ، انگار نه انگار ، غرق خواب بود. بچه ها يواشكي رفتند سراغش. همين طور كه خواب بود ، تا اومد بيدار شه ، روي دست بچه ها به سمت آب رفت و ....... خلاصه به اين طيق بچه ها شارژ شارژ شدند و آمدند وضو گرفتند و نماز صبحشان را با نشاط خاصي  خواندند و سجده ي شكر به درگاه ربوي حضرت حق ساييدند.
ساعت 04:29 يك ماهواره ايريديم با قدر 2- رصد شد و چند دقيقه بعد HST. مشغول رصد تلسكوپ هابل بوديم كه فرياد يكي از بچه ها همه را به خود جلب كرد. گوشه ي ماه از پشت كوهي كه قبلا" به عنوان شاخص طلوع ماه توسط قطب نماي نظامي بدست آورده بوديم بيرون زده بود و مثل يك خنجر ، آسمان شب را شكافته بود. طلوع ماه خيلي خيلي زيبا بود اينقدر قشنگ كه همه ي بچه ها وقتي از پشت تلسكوپ 6 اينچ آن را رصد مي كردند ناخود آگاه فرياد تحسين سر مي دادند. ماه خيلي رنگ پريده بود ، انگار از نزديك شدن به خورشيد و مقارنه با آن ترس داشت و لذا هر چند دقيقه اي پشت يك ابر كوچك خودش را مخفي ميكرد و ما را شگفت زده تر ، چون صحنه هاي بديعي خلق ميشد.
هر چه به طلوع خورشيد نزديك مي شديم ماه محوتر و رصد آن مشكل تر ميشد. كار به جايي رسيد كه تقريبا" آن را فقط از درون تلسكوپ مي شد ديد. بچه هاي گروه اينقدر هيجان زده شده بودند كه نفهميدند فاصله ي زماني طلوع هلال و طلوع خورشيد را چگونه سپري كردند. هلال زهره نيز مثل يك رقيب سمج ، پا به پاي ماه ، ما را همراهي كرد و دقايقي بعد از اينكه ماه از ديد ما مخفي شد با او نيز وداع كرديم.
در پايان اين شب زيبا ، سلام گرم خوشه هاي ستاره اي آسمان شب و آندرومداي زيبا را به خورشيد رسانديم. در حين عرض اندام خورشيد ، نتايج شب رصديمان را جمع بندي و نتيجه گيري كرديم و آرزو كرديم تا در شبي ديگر ، چشمانمان را هلال صبحگاهي ديگري نوازش دهد و خستگي شب رصدي ديگري را از چشمانمان بزدايد.
توجه : گزارش جناب آقاي رحيمي طولاني بود. ابتدا تصميم داشتيم خلاصه اي از آن را در سايت قرار دهيم ولي حال و هواي گزارش بگونه اي بود كه حيفمان آمد متن كامل آن را درج نكنيم. از جناب آقاي رحيمي به جهت ارسال اين گزارش تشكر و قدرداني مي نماييم.

گزارش شماره4
گزارش دهنده آقاي مجيد مرزاني ، تهران ( پست الكترونيكي براي كمان آسماني )
بسم الله الرحمن الرحیم
و القمر قدرناه منازل حتی عاد کالعرجون القدیم
با سلام و عرض تسلیت بمناسبت فرارسیدن ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
بدینوسیله گزارش رصد آخرین هلال صبحگاهی جمادی الاولی 1425 به شرح زیر جهت استحضار ایفاد میگردد.
تاريخ رصد : جمعه 26 تیر ماه 1383 ، 16 ژولای  2004 ،27 جمادی الاول 1425
رصدگاه : تهران -  لویزان  همراهان : خانم شهریاری
تجهيزات : دوربين دوچشمي50*30 – 10  و قطب نما  به علاوه برگه ای حاوی محاسبات انجام شده توسط نرم افزار دكتر منظور و همچنین پرینت از نرم افزار the sky برای لحظه طلوع خورشید
موانع و شرايط جوي افق شمال شرقي : موانع 5/4 درجه ، 7 درجه ابر رقيق و با ضخامت بسیار کم و در لابلای آن تکه ابرهایی وجود داشت
زمان استقرار در محل : در ساعت05:14
نتيجه رصد : هلال با چشم غیر مسلح  رویت شد.
زمان اولين رويت : در ساعت  05:21
زمان آخرين رويت با  چشم غیر مسلح  : در ساعت 05:57
آخرین رویت با دوربین : 06:06
 زاويه ساعتي دو سر هلال : از 5/4-4 تا 5/9-9
خلاصه گزارش :  وقتي ما به محل رصد رسيدم ، چند دقيقه اي از طلوع ماه گذشته بود.  با استفاده از قطب نما ، سمت ماه را بر روي افق تعيين كردم اما به خاطر وجود کوه در افق مقابل نتوانستم بلافاصله هلال را ببینم و فقط به تماشای سیاره زیبای زهره پرداختم ولی به محض بالا آمدن هلال از نقطه ي شاخص آن را  با چشم غیر مسلح مشاهده کردم و همراهم  سرکار خانم شهریاری نیز آن را رویت کردند. چند دقیقه مانده به طلوع خورشید نیز ماه را با چشم دیدم اما بعد از طلوع خورشید هلال فقط با دوربین مشاهده می شد. هر چند من سعی خود را برای رویت با چشم غیر مسلح انجام دادم اما نتیجه ای نداشت.
با تشکر و سپاس 

گزارش شماره3
گزارش دهنده  آقای رضا محمدی پور ، صفا شهر ، استان فارس (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)
با سلام
گزارش رصد هلال صبحگاهی جمادی الاول
تاریخ : 26 تیر ماه 1383 ، 16 ژولای 2004 ، 27 جمادی الاول 1425
محل رصد : اطراف صفا شهر
ابزار : یک دستگاه دوربین دوچشمی 15x70 ، ارتفاع یاب و قطب نما
راصدین : محمدی پور ، مرادی ، امینی
ما از حدود 04:45 عازم رصدگاه شرقی شدیم ولی اولین نگاه بدلیل توده ی بزرگ ابر ناامید کننده بود. ولی کم کم با ایجاد شکافهای متعدد ، امید را به جمع ما باز آورد و در همان لحظات از بین یکی از شکافها موفق به رویت هلال زیبای ماه شدیم و حتی توانستیم زمین تاب آن را هم به خوبی تشخیص دهیم.
با سپاس

گزارش شماره2
گزارش دهنده  آقای علیرضا بوژمهرانی ، گروه نجوم مهتاب – مرکز آموزش نجوم ادیب ، اصفهان
با برنامه ریزی قبلی ، تعدادی از اعضای گروه مهتاب برای رصد هلال صبحگاهی جمادی الاول ، در ساعت 04:45 بامداد روز جمعه 26 تیر ماه در کنار پل تاریخی خواجو گرد آمدند. بدلیل قرار گرفتن درختان در محل طلوع ماه ، حدود 15 دقیقه طول کشید تا ارتفاع هلال به اندازه ای برسد که بتوانیم آن را ببینیم. دقایقی پس از اولین رصد ، ابر تیره ای هلال را پوشاند. از ساعت 05:28 مجددا" هلال را مشاهده کردیم و این مشاهده تا ساعت 06:05 که هلال برای آخرین بار با چشم غیر مسلح دیده شد ، ادامه یافت. وجود ابرهای پراکنده در افق شرقی باعث تا بتوانیم طلوعی سحر انگیز از خورشید را مشاهده نماییم. هر قدر که غروب خورشید حزن انگیز است ، طلوع آن پر شکوه و شادی آفرین است.
سایر اطلاعات تکمیلی:
اعضای گروه رصدی : سعید جانقربان ، فاطمه سلیمانی ، الهه نوربخش ، پویان شهیدی ، علی منصوری ، سمیرا و سمیه یوسفی ، حسام مرادی ، کوثر عابدی ، مهدی خرسندی و علیرضا بوژمهرانی
ابزار : دو دستگاه دوربین 7x50 و قطب نما
اولین رصد : در ساعت 05:00 بامداد توسط آقای پویان شهیدی
آخرین رصد با چشم غیر مسلح : در ساعت 06:05 توسط آقای مهدی خرسندی
زاویه ساعتی دو سر هلال : تقریبا" از ساعت 4 الی 9


                                                                            هلال صبحگاهي جمادي الاول 1425 در آسمان اصفهان

                                                                                                            طلوع خورشيد

                                                                                                 عكسها از عليرضا بوژمهراني

گزارش شماره1
گزارش دهنده حسين جانقربانی (بر گرفته از وبلاگ گروه مهتاب)
بسمه تعالي
با سلام
اينجانب حسين جانقرباني به همراه برادرم علي و دوست گرامي ام آقاي فرزاد طحاني براي رويت هلال صبحگاهي جمادي الاول در ساعت 4:15 عازم منطقه كوهستاني شتري شهرضا شديم ولي افق شرقي ما را ابرهاي تيره و تار پوشانده بودند ولي در ساعت 5:15 شكافي ميان ابرها افتاد وهلال ماه براي چند دقيقه رويت شد و پس از آن ما به كوهنوردي پرداختيم.

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .