پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : شنبه مورخ 9 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 25 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 29 ژانویه 2022 میلادی

آنچه كه در 29 خرداد 1383 گذشت

منبع : سایت کمان آسمانی


                                                                                هلال شب اول !!!!! جمادي الاول ، شنبه 30 خرداد 1383 ، اصفهان

                                   مختصات هلال : سن 43 ساعت و 17 دقيقه ، ارتفاع 17 درجه ، فاز بيش از 3 درصد و مكث بيش از 1 ساعت و 37 دقيقه!!!

 

آنچه كه در 29 خرداد 1383 گذشت

در روز يكشنبه 9 آذر 1382 ، مقاله اي از آقاي عليرضا بوژمهراني تحت عنوان " نظري گذرا به تقويم رسمي كشور در سال 1383" در سايت كمان آسماني درج گرديد. در آن مقاله به چهار هلال شامگاهي اشاره شده بود كه رصد و رويت آنها ، مي توانست ( و مي تواند ) باعث بروز تغييرات احتمالي در تقويم رسمي كشور شود. اولين اين چهار هلال ، هلال جمادي الاول بود كه در شامگاه 29 خرداد ماه در تمامي پهنه ي ايران با چشم مسلح و در مناطقي از شمال غربي و غرب كشور با چشم غير مسلح قابل رويت بود. در تاريخ 7 خرداد ماه ، سايت كمان آسماني اقدام به فراخوان رصدگران هلال براي رصد آخرين هلال صبحگاهي ربيع الثاني و هلال شامگاهي جمادي الاول نمود. گروههاي متعددي از رصدگران هلال ، در مناطق مختلف كشور خود را براي رصد هلال جمادي الاول آماده كرده بودند. برخي از اين گروهها دوربين هاي دوچشمي قدرتمند و تلسكوپهاي مختلفي را تدارك ديده بودند تا با حالتي سر تا پا مسلح !! به شكار اين هلال بروند. اما تقدير حكم ديگري كرده بود .......

در بين تمامي پارامترهايي كه در رصد هلال موثر هستند ، تنها يك عامل وجود دارد كه رصدگر هلال ، هيچ كنترلي بر آن ندارد ، و اين پارامتر چيزي نيست جز شرايط جوي. در شامگاه 29 خرداد ماه تقريبا" تمامي رصدگران كارآزموده هلال ، با شرايط جوي نامناسب مواجه شدند. ابري بودن آسمان براي همه ي رصدگران هلال تلخ و آزار دهنده است ، بخصوص اگر از مدتها قبل براي رصد هلالي خاص ، چشم انتظار بوده باشيد و در نهايت ببينيد قطعه اي ابر تمامي اميدهاي شما را به يأس تبديل ميكند و تمام نقشه ها ، نقش بر آب مي شود. اما از منظري ديگر ، شايد همين گونه مسائل باعث شده است كه عطش و اشتياق رصدگران براي رويت هلال ماه هيچگاه كم نمي شود و بلكه لحظه به لحظه بر آن افزوده مي گردد.

به هر صورت ، اگر كسي براي ديده نشدن هلال در غروب روز 29 خرداد ماه ، دست به دعا برداشته باشد ، بايد هم اكنون خوشحال باشد كه دعايش مستجاب شده و حتي يك گزارش رويت هلال در ايران تا اين زمان دريافت نشده است. اما هنوز سه هلال جذاب ديگر باقي مانده است كه شيفتگان خود را به صبر و پايداري فرا مي خوانند. شايد تقدير اين باشد كه اينبار دعاي رصدگران هلال مستجاب شده و در آسماني شفاف و تميز ، شاهد جلوه گري اين هلال ها باشيم.

                                                  وعده ي ما شامگاه چهارشنبه 25 شهريور 1383، 29 رجب 1425. ميهمان ويژه آن روز ، هلال شعبان1425


;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .