پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : چهارشنبه مورخ 6 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 22 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 26 ژانویه 2022 میلادی

وضعيت رويت پذيري هلال جمادی الاول 1425در ايران

منبع : سایت کمان آسمانی

نظريه جناب آقاي سيد محسن قاضي مير سعيد
با سلام واحترام .
به علت جذاب بودن هلال ماه جمادي الاول 1425 هجري قمري نقشه رويت پذيري هلال ماه را كمي زودتر و با دقتي بيشتر و با كمي  هم  توضيح به اطلاع علاقه مندان به رويت هلال ماه مي رسانم. براي رصد اين هلال (  با چشم غير مسلح )  در مناطق رويت پذير ، رصد گران مي بايستي افقي را انتخاب كنند كه اولا موانع طبيعي منطقه بيش از يك درجه نباشد. ثانيا افق شمال غربي تميز وپاك باشد. ثالثا به نظر مي رسد در هيچ منطقه اي از مناطق رويت پذيري با چشم غير مسلح ، هلال ماه تا دقايق زيادي  بعد از اذان مغرب قابل رويت نباشد ، پس راصدين با حوصله ودقت زياد اول هلال ماه را با ابزار و دوربين دوچشمي رويت كنند سپس با دقت وآرامش سعي كنند هلال را با چشم غير مسلح  به خصوص در 15 دقيقه آخر رويت نمايند. در منطقه رويت پذيري هلال با چشم غير مسلح ، مناطقي با دو دايره كوچك به رنگ قرمز وآبي علامت گذاري شده اند. هرچند كه در هر دو ناحيه هلال در شرايط مناسب جوي قابل رويت است اما در مناطق علامت گذاري با رنگ قرمز هلال ماه شرايط بهتري را براي رويت با چشم غير مسلح دارد.


در ساير مناطق هلال ماه فقط با ابزار قابل رويت است. در منطقه چاه بهار كه هلال ماه كمترين شرايط رويت پذيري  را داراست هلال ماه با يك دوربين دو چشمي معمولي نيز ديده خواهد شد.
نتيجه : هلال ماه جمادي الاول در تمام مناطق ايران با ابزار قابل رويت است , اما در مناطق غربي -  شمال غربي - جنوب غربي و كلا" در منا طق علامت گذاري شده ، هلال ماه با چشم غير مسلح رويت خواهد شد. متاسفانه در مناطق ياد شده تعداد رصد گران ما كم هستند اميدوارم كه با فراخواني دوست بسيار ارجمند جناب آقاي مهراني در خصوص اين هلال ، عزيزان رصد گر همت عالي به خرج داده  و گزارش رصدي خود را ارسال دارند.
موفق باشيد : سيد محسن قاضي مير سعيد.

نظريه آقاي عليرضا بوژمهراني
مقارنه ماه و خورشيد براي جمادي الاول 1425 در ساعت 20 و 26 دقيقه و 44 ثانيه روز پنج شنبه 17 ژوئن 2004 به زمان بين المللي ( ساعت 56 دقيقه و 44 ثانيه بامداد روز جمعه 29 خرداد 1383 به زمان رسمي ايران ) روي خواهد داد. مختصات هلال براي لحظه غروب خورشيد در روز جمعه ، در تعدادي از شهر هاي ايران در جداول پيوست درج شده است. مرور اين مختصات بر مبناي معيار پروفسور برنارد يالوپ ، نشان مي دهد كه كل پهنه ايران ، از نظر رويت پذيري هلال در منطقه C قرار مي گيرد ، كه معناي آن " قطعي بودن رويت هلال با چشم مسلح و احتمال رويت آن با چشم غير مسلح " است.
بنا به دلايل چند ، رصد اين هلال داراي ارزش و اهميت است. فاز نسبتا" كم اين هلال و قرار گرفتن ماه در اوج مداري آن ، باعث باريك شدن فوق العاده آن مي شود كه مي تواند به اندازه كافي جاذبه و كشش براي رصد هلال را فراهم آورد. فاصله زماني كمتر از 40 ساعتي كه بين وداع با هلال صبحگاهي ربيع الثاني و ديدار با هلال جمادي الاول بدست خواهد آمد نيز مزيد بر علت خواهد بود. اما مهمترين عامل جذبه اين هلال را بايد در جاي ديگري جستجو كرد.
همانگونه كه علاقمندان به امر رويت هلال و تقويم اطلاع دارند در تقويمهاي منتشره سال 1383 ، ماه ربيع الثاني 30 روزه و ماه جمادي الاول 29 روزه اعلام شده است. آنچه كه مسلم است اينكه در تمام پهنه ايران هلال ماه با چشم مسلح قابل رويت است. هلالي كه در ايران با ابزار قابل رويت باشد ، قطعا" در سرزمين هاي غربي و به فاصله چند ساعت ، با چشم غير مسلح قابل رويت خواهد بود. بنابراين در اين شرايط و با توجه به فتواي اكثر مراجع تقليد ( مراجعي كه رويت با ابزار را معتبر مي دانند و مراجعي كه اتحاد افق را معتبر مي شمارند ) ، رويت هلال در غروب روز جمعه در ايران ( حتي اگر صرفا" با ابزار انجام شود ) به معناي پايان ماه ربيع الثاني و 29 روزه شدن اين ماه است. اما از طرف ديگر ، در غروب اين روز ، حتي امكان رويت هلال با چشم غير مسلح در منطقه ايران هم وجود دارد. اگر معيار پروفسور يالوپ در اين خصوص با ابهام و احتمال نظر مي دهد ، معيار رصدخانه آفريقاي جنوبي در اين رابطه صريح تر اظهار نظر مي نمايد. بر طبق اين معيار ، در غروب روز جمعه و در بخش هايي از مناطق شمال غرب و غرب ايران ، هلال ماه با چشم غير مسلح نيز قابل رويت است.
با توجه به مراتب فوق ، اقدام براي رصد هلال با ابزار و تلاش براي رويت آن با چشم غير مسلح داراي اهميت ويژه اي بوده و هر چه تعداد گزارش هاي رصد  و رصدگران بيشتر باشد ، دستاورد و نتايج آن پر بارتر خواهد بود.
بار ديگر از تمامي همكاران و رصدگران محترم هلال ماه درخواست مي شود ، خود را براي اين رصد مهم آماده نموده و پس از رصد ، در اولين فرصت ممكن گزارش هاي رصدي خود را براي پايگاه اطلاع رساني كمان آسماني ارسال دارند.

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .