پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : چهارشنبه مورخ 6 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 22 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 26 ژانویه 2022 میلادی

گزارشي از رويت هلال در سال 1382

منبع : سایت کمان آسمانی

 گزارشي از رويت هلال در سال 1382
علي ابراهيمي سراجي
گروه رويت هلال  انجمن نجوم آماتوري ايران
با سلام
خلاصه‌اي از فعاليت گروه فوق را در سال 1382 به اطلاع مي‌رسانم.
همه ما مي‌دانيم كه ثبت گزارشات رصدي توسط رصدگران بسيار مهم و ارزشمند مي‌باشد . اولين نفع آن به خود رصدگر باز مي‌گردد چرا كه با بررسي گزارشات خود و پي بردن به نقاط ضعف و قدرت خويش ، در رويت‌هاي بعدي نقاط ضعف را به قوت تبديل و نقاط قوت را قويتر مي‌كند . ضمن اينكه با جمع آوري و در اختيار قراردادن گزارشات و ارائه آن راصدان ديگر از آن بهره خواهند برد . ضمناً در هنگام ارائه گزارشات مربوط به سوابق رصدي خود به مراجع معتبر جهاني ، رصدگر مشكلي براي جمع آوري اطلاعات ندارد.
اينجانب از آبان سال گذشته شروع به جمع آوري گزارشات يكسال گذشته خود نمودم .
با هماهنگي كه از آذرماه با دوست گرامي جناب آقاي نيك طلب انجام دادم تصميم گرفتيم تا گزارشات ماهانه رويت هلال را بهتر از گذشته به سايت ارائه دهيم تا بقيه رصدگران از آن استفاده مطلوب ببرند . از جمله اين‌كه سعي اينجانب بر اين بوده تا مشخصات جغرافيايي رصدگاه را هر چه دقيق‌تر تعيين نمايم . در رويت‌ها نيزسعي داشتيم تا با بهترين شكل ممكن به سراغ هلال برويم و اطلاعات رصدي را خيلي سريع يادداشت كنيم . من نيز سعي داشتم تا در موفقيت اين گروه سهمي داشته باشم . براي مثال در رصد هلال‌هاي صبحگاهي به نتايج جالبي رسيدم . از جمله اين‌كه در اعم رويت‌ها ، شب‌ رويت بيدار مي‌ماندم تا سيستم بدني من در هنگام رويت هلال در خواب به سر نبرد .
اگر چه گزارشات ارسالي گروه ما نواقص زيادي دارد ولي اميدواريم كه با گذشت زمان پر بار و دقيق باشد تا عموم راصدان از آن استفاده نمايند . من خود از گزارش بسياري از راصدان چه در جمع بندي هلال همان ماه و چه در هلال‌هاي آينده استفاده مي‌كنم و اميدوارم كه راصدان محترم هميشه گزارشات كاملي را به سايت ارسال نمايند تا زحمات اين عزيزان باعث موفقيت همه راصدان باشد .
براي تهيه مطالب فوق از اسفند‌ماه دست بكار شدم و در مرحله اول گزارشات راصدان گروه را جمع آوري نموديم كه همين جا لازم مي‌دانم از زحمات آقايان فتحي ، نيك طلب و بهمند در جمع آوري اين اطلاعات تشكر كنم .
در مرحله دوم گزارشات جمع آوري شده را در جداولي طراحي شده قرار دادم . به اين صورت كه ابتدا نام هلال ، سپس تاريخ رويت آن به هجري شمسي ، نام رصدگاه و طول و عرض جغرافيايي آن را مي‌نوشتم . سپس با نرم‌افزار دكتر منظور لحظه طلوع يا غروب خورشيد و ارتفاع ماه در آن لحظه و خلاصه گزارش را وارد جدول مي‌كردم . اگر هلال رويت مي‌شد كه زمان اولين يا آخرين رويت را مي‌نوشتم و بعد از آن مشخصات مهم ماه در لحظه رويت اعم از سن هلال ، اختلاف سمت ، جدايي زاويه‌اي ، فاز ، ضخامت مياني و مكث ماه را به دست آورده در جدول قرار مي‌دادم . اگر هلال رويت نمي‌شد پارامترها را براي لحظه طلوع يا غروب خورشيد مي‌نوشتم . در جدول فوق هلال هایی که رویت نمی شد با رنگ قرمز نمایش داده شده . ضمناً در رویت های فوق بهترین پارامتر کسب شده با رنگ های سبز (برای رویت غیر مسلح ) و آبی (برای رویت مسلح) مشخص شده .
بعد از آن در جدول ديگر نام بعضي از راصدان گروه به همراه هلال‌هايي كه امكان رويت را داشتند نوشتم كه در هر رويت هلال‌هايي كه توسط راصد اقدام نمي‌شد با علامت ضربدر و هلال‌هايي كه اقدام به رويت انجام مي‌گرفت ، اگر رويت مي‌شد با مثبت و اگر رويت نمي‌شد با منفي نمايش مي‌دادم . بعد از آن آمار رويت‌هاي راصد اعم از كل رويت‌هاي انجام شده و همچمنين هلال‌هاي صبحگاهي و شامگاهي را نوشتم و براي به دست آوردن درصد موفقيت ، هلال‌هاي رويت شده توسط راصد را تقسيم بر كل هلال‌هاي موجود در جدول نمودم ( كه درسال 1382، 29 هلال وجود داشت ) و با ضرب آن در عدد 100 درصد موفقيت هر كدام از راصدها را به دست آوردم . اميدوارم كه درصد موفقيت اين گروه در امسال به مراتب بهتر باشد .
در مرحله سوم كار بسيار مشكلي انجام دادم و آن تفويم رويت هلال در سال 1383 بود . مبنايي كه در اين تقويم براي خود در نظر گرفته بودم استخراج پارامترها براي بهترين نقطه رويت در ايران بود . ابتدا در هلا‌ل‌هاي شامگاهي مشكلي نداشتم چرا كه با معيار دكتر يالوپ بهترين نقطه رصدي را پيدا مي‌كردم . ولي در هلال‌هاي صبحگاهي مشكل حادتر شد . چرا كه ما عملاً هيچ معياري در هلال‌هاي صبحگاهي نداريم و من مجبور بودم تا بهترين نقطه رويت را با استفاده از معيار رصدخانه آفريقاي جنوبي ، خود پيدا كنم كه اميدوارم اشتباهي مرتكب نشده باشم . اميدوارم كه اين تقويم براي شما رصدگران محترم مثمر ثمر باشد .
در مرحله آخر حين جمع آوري اطلاعات به جمع آوري عكس‌هاي منتشر نشده از رويت‌هاي سال 1382 پرداختم . اگر چه تمام عكس‌ها از جمله عكس هلال صبحگاهي رمضان 1424 به دستم نرسيد ولي با اين حال توانستم عكس‌هاي زيادي را براي اين گزارش آماده كنم كه اميدوارم مورد توجه قرار بگيرد .
در آخر لازم مي‌دانم از حسن توجه و راهنمايي استادان گرامي آقايان صياد ، قاضي‌ميرسعيد ، بوژمهراني  و عتيقي به اين گروه كمال تشكر را نمايم و از درگاه ايزد منان سالي خوب و خوش همراه با تداوم موفقيت‌ها را براي اين عزيزان و كليه جامعه رويت هلال ايران خواستارم.
با آرزوي سلامتي براي شما
علي ابراهيمي سراجي

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .