پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : یکشنبه مورخ 3 مهر 1401 هجری شمسی ، مطابق با 28 صفر 1444 هجری قمری ، مطابق با 25 سپتامبر 2022 میلادی

يك پرسش ، يك پاسخ ، يك تجربه

منبع : سایت کمان آسمانی

پرسش : براي بررسي رويت پذيري هلالهاي صبحگاهي ، مختصات هلال بايد براي لحظه ي طلوع ماه محاسبه شود يا لحظه ي طلوع خورشيد؟

پاسخ : هلالهاي شامگاهي و صبحگاهي ، عكس يكديگرند. مراحل رصد آنها نيز نسبت به هم ، معكوس هستند. در هلال شامگاهي غروب خورشيد ، جستجو براي رويت هلال ، رويت هلال و غروب ماه و در هلالهاي صبحگاهي طلوع ماه ، رويت هلال ، جستجو براي رويت هلال و طلوع خورشيد را داريم. در هلالهاي شامگاهي با گذشت زمان از غروب خورشيد ، و با تاريكتر شدن آسمان افق غربي و افزايش ارتفاع ماه و جدائي زاويه اي ماه و خورشيد ( در فاصله زماني غروب خورشيد تا غروب ماه ، هر چقدر هم كه اندك باشد ) شانس ديده شدن هلال بيشتر ميشود و در هلالهاي صبحگاهي با گذشت زمان از طلوع ماه ، و با روشنتر شدن آسمان افق شرقي و كم شدن ارتفاع ماه و جدائي زاويه اي ماه و خورشيد ( در فاصله زماني طلوع ماه تا طلوع خورشيد ، هر چقدر هم كه اندك باشد ) شانس ديده شدن هلال كمتر ميشود.

از آنجا كه در هلالهاي صبحگاهي ، اگر هلال قابل رويت باشد ، همان لحظات اوليه طلوع ماه ، بهترين زمان مشاهده هلال است ، بنابراين براي بررسي وضعيت رويت پذيري هلالهاي صبحگاهي ، بايد مختصات هلال را براي لحظه ي طلوع ماه محاسبه كرد. به عنوان مثال اگر قصد استفاده از معيار رصدخانه آفريقاي جنوبي را داشته باشيم و بخواهيم بر اساس اين معيار ، رويت پذيري هلال را بررسي كنيم بايد اختلاف سمت ماه و خورشيد و ارتفاع منفي خورشيد را در لحظه ي طلوع ماه محاسبه كرده و بر اساس آن اعلام نظر نمائيم.

نكته: دوست گرامي و ارجمندم جناب آقاي ابراهيمي چندي پيش به بنده فرمودند قصد دارند مقاله اي در خصوص وضعيت رويت پذيري آخرين هلال صبحگاهي ذيحجه 1424 ( پنجشنبه 30 بهمن 1382 ) تهيه نمايند. من هم ضمن استقبال از اين پيشنهاد، از آنجا كه نحوه بررسي رويت پذيري هلالهاي شامگاهي و صبحگاهي را ، عكس يكديگر ميدانستم ، از ايشان خواستم محاسبات را براي لحظه ي طلوع خورشيد انجام دهند. نكته ي مهمي كه من به آن توجه نداشتم ، اين بود كه هلال در همان لحظه ي طلوع ميتواند قابل رويت باشد.

ايشان هم بزرگواري كرده و اين محاسبات را بر اساس نظر اينجانب تهيه نمودند. چندي پيش با استاد ارجمندم جناب آقاي قاضي مير سعيد گفتگوي مفصلي در اين زمينه داشتيم و با راهنمائي ايشان متوجه اشتباه خود شدم. از آنجا كه شايد آقاي ابراهيمي ديگر فرصتي براي تهيه نقشه جديد نداشته باشند ، جناب مير سعيد ، خود متقبل تهيه اين نقشه شدند كه به پيوست ارائه ميگردد. در اين نقشه در مناطق زير خط قرمز ، هلال با چشم غير مسلح و در مناطق بين خط قرمز و آبي با چشم مسلح قابل رويت است. در بالاي خط آبي هم امكان رويت هلال وجود ندارد.

از دوست ارجمندم جناب آقاي ابراهيمي به جهت كار و تلاش ارزشمند ايشان صميمانه تشكر كرده و به جهت مشورت نادرستي كه ارائه كرده ام پوزش ميخواهم. اين رويداد باعث شد كه معلومات بنده در اين زمينه افزايش يابد. از جناب آقاي قاضي مير سعيد نيز كه همچون هميشه ، دانش خود را بي دريغ در اختيار همگان ميگذارند تشكر و قدرداني مي نمايم.

با احترام ، عليرضا بوژمهراني

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .