پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : چهارشنبه مورخ 6 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 22 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 26 ژانویه 2022 میلادی

نقشه رويت‌ پذيري هلال صبحگاهي ذيحجه 1424

منبع : سایت کمان آسمانی

نقشه رويت‌ پذيري هلال صبحگاهي ذيحجه 1424 در بامداد روز پنجشنبه 30 بهمن 1382 برابر با 19 فوريه 2004

 

جناب آقاي بوژمهراني با سلام و عرض ارادت

بعد از رويت هلال شامگاهي ذيحجه، اين بار نوبت به هلال صبحگاهي آن مي‌باشد كه اين هلال نيز زيبا بوده و به خاطر ارتفاع پايين و مكث كوتاه حائز اهميت مي‌باشد. ضمن اين‌ كه هلال فوق در نيمه شمالي كشور، ركورد ارتفاع و مكث هلال‌هاي صبحگاهي در جهان را خواهد شكست. با اين حساب با رويت اين هلال، وداعي شيرين را با سال 1424 هجري قمري خواهيم داشت.

اينجانب با توجه به اهميت اين مسأ‌له ، با اجازه از استادان رويت هلال ، خط رويت پذيري اين هلال را با استفاده از معيار « رصدخانه آفريقاي جنوبي » رسم كردم. بر اين اساس ، منطقه رويت پذيري يا رويت ناپذيري اين هلال در ايران به سه قسمت رويت پذيري با چشم غير مسلح ، محتمل و رويت ناپذير تقسيم شد.

خط رويت با چشم غير مسلح كه با رنگ آبي مشخص شده ، از روستاي « ميل » در استان سيستان و بلوچستان با عرض جغرافيايي 27 درجه و39 دقيقه شمالي و طول جغرافيايي 62 درجه و 39 دقيقه شرقي شروع و در بندر « نخيلو » در استان هرمزگان با عرض جغرافيايي 26 درجه و 54 دقيقه شمالي و طول جغرافيايي 53 درجه و 29 دقيقه شرقي پايان مي‌يابد.

 

در اين منطقه هلال ماه در صورت مساعد بودن شرايط جوي با چشم غير مسلح قابل رويت است.

خط رويت با چشم مسلح كه با رنگ سياه مشخص شده ، از روستاي مرزي « كال سنگ » در استان خراسان با عرض جغرافيايي 34 درجه‌ و 57 دقيقه شمالي و طول جغرافيايي 61 درجه4 دقيقه شرقي شروع شده و در روستاي مرزي « شور‌شيرين » در استان ايلام با عرض جغرافيايي32 درجه و 28 دقيقه شمالي و طول جغرافيايي 45 درجه‌ و 58 دقيقه شرقي پايان مي‌يابد.

 

در اين محدوده هلال با چشم مسلح قابل رويت است و ضمناً در صورت مساعد بودن شرايط جوي و رصدي احتمالاً با چشم غير مسلح نيز قابل رويت است.

در محدوده بالاي خط سياه رنگ هلال رويت ناپذير است.

انشاءالله رصدگران محترم به رويت اين هلال زيبا اقدام كنند و در رويت آن موفق باشند.

با تشكر

علي ابراهيمي سراجي

توجه : پايگاه اطلاع رساني كمان آسماني مراتب سپاس و امتنان خود را به جهت ارائه اين گزارش به جناب آقاي ابراهيمي ابراز ميدارد. جهت راهنمايي رصدگران محترم ، نقشه آسمان صبحگاهي براي لحظه طلوع ماه و براي مناطق مركزي كشور در اختيارتان قرار ميگيرد.

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .