پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : چهارشنبه مورخ 6 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 22 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 26 ژانویه 2022 میلادی

علت اختلاف در زمان عيد فطر ايران و عرستان سعودي ( طرح پرسش از سركار خانم عبدالصمدي )

 

 

 

منبع : سایت کمان آسمانی

سوال سركار خانم عبدالصمدي :
سلام . براي من يك سوال پيش آمده است. ميخواستم بدانم چرا با اينكه ما (ايران) و عربستان در يك روز هلال ماه رمضان را رويت كرديم ، ولي در رويت هلال ماه شوال ، يك روز اختلاف پيدا كرديم؟ ميخواهم بدانم كه دليل اين امر چيست؟
پاسخ :
با عرض سلام.
اين موضوع را از دو جنبه مورد بررسي قرار ميدهيم:
1) آيا احتمال دارد ما و عربستان سعودي ، يك ماه قمري را با هم شروع كنيم ولي با يك روز اختلاف به پايان برسانيم؟ در پاسخ بايد گفت ؛ بله
در اين موقع از سال ، فاصله زماني بين غروب خورشيد در آبادان با غروب خورشيد در مكه مكرمه حدود 50 دقيقه است. حال اگر فرض نماييم شرايط رويت پذيري هلال در يك ماه قمري بگونه اي باشد كه در منطقه آبادان ، هلال در مرز ديده شدن و ديده نشدن قرار گيرد و نتوانيم آن را ببينيم ، بطور قطع خواهيم توانست همان هلال را در مكه مكرمه رويت نماييم. زيرا در فاصله زماني 50 دقيقه اي غروب خورشيد در آبادان تا غروب خورشيد در مكه مكرمه ، پارامترهاي هلال مقداري تقويت شده و رويت آن را ممكن مي سازند.
2) آيا اين اختلاف يك روزه در خاتمه ماه رمضان 1424 صحيح بوده است؟ در پاسخ بايد گفت ؛ خير
نقشه هاي رويت پذيري هلال ماه شوال كه بر اساس معيارهاي يالوپ و رصدخانه آفريقاي جنوبي رسم شده است بخوبي نشان ميدهد كه هلال شوال 1424 در شامگاه روز دوشنبه 3 آذر ماه برابر با 29 رمضان و 24 نوامبر 2003 در عربستان سعودي قابل رويت نبوده و چنانچه اعلام عيد فطر در اين كشور بر مبناي رويت هلال صورت گرفته باشد ، ميتوان اين اقدام را ناشي از دريافت گزارشات غير مستند رويت هلال در عربستان سعودي دانست.
با احترام
عليرضا بوژمهراني

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .