پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : یکشنبه مورخ 3 مهر 1401 هجری شمسی ، مطابق با 28 صفر 1444 هجری قمری ، مطابق با 25 سپتامبر 2022 میلادی

بررسی رويت پذيری هلال شامگاهی رمضان 1424

منبع : سایت کمان آسمانی

سيد محسن قاضی مير سعيد

کارشناس رويت هلال ماه و از اساتيد پايگاه اطلاع رسانی کمان آسمانی

برادر ارجمند جناب آقای مهرانی

با سلام واحترام گزارش رويت هلال ماه رمضان المبارك جنابعالی را در سايت كمان آسمانی ديدم. لازم است در همين ابتدای عرايضم از جنابعالی بابت گزارشهای علمی- تخصصی ( صبحگاهی_ شامگاهی ) هر ماهه به خصوص گزارش بسيار ارزشمند هلال ماه رمضان تشكر وقدردانی نمايم . اميد است كليه علاقه مندان به رويت هلال ماه وهمچنين اشخاصی كه می خواهند جزييات بيشتری از اين هلال داشته باشند با مراجعه به گزارش جناب آقای مهرانی ضمن دستيابی به نكات بسيار دقيق و علمی به اندوخته های خود بيافزايند.
جناب آقای مهرانی
حسب الامر جنابعالی گزارش كوتاهی از مناطقی كه هلال ماه در ايران قابل رويت است جهت اطلاع دوستان وعلاقه مندان عرض می نمايم. اين گزارش بر گرفته از تجارب رصدی خودم وهمچنين تجارب رصدی 143سال اخير كه در دنيا صورت گرفته بر مبنای اختلاف سمت _ ارتفاع و جدايی كه ارتباط تنگاتنگی با اختلاف سمت دارد صورت گرفته است.

در اين منطقه كه با خط قرمز مجزا شده ، در شرق ايران ،  روستای صالح آباد واقع در استان خراسان ودر غرب ايران ، شهر پيرانشهر واقع درجنوب غربی استان آذربايجان مشخص گرديده است. درمناطق شمالی خط قرمز هلال ماه در صورت مناسب بودن افق با ابزار قابل رويت است.در اين منطقه كه حد فاصل خط قرمز و سبز است ، احتمال رويت هلال ماه با چشم غير مسلح مستلزم وجود افقی پاك است . البته موانع يا غبار يك الی يك و نيم درجه تاثير به سزايی برای رويت نخواهد داشت .


اين منطقه كه با خط سبز مجزا شده ، در شمال شرقی شهرستان زابل ( هنگر ) ودر غرب استان ايلام بخش خاو مشخص گرديده است. در مناطق جنوبی خط سبز با وجود موانع يا غبار (حد اكثر دوونيم الی سه درجه) هلال به راحتی با چشم غير مسلح قابل رويت خواهد بود .


دوستان رصد كننده به خاطر داشته باشند ميزان خطا برای مناطق تعيين شده تا شعاع50 تا70 كيلومتر محتمل است و ساكنين جنوب وجنوب غربی ايران بهترين موقعيت را برای رويت هلال ماه خواهند داشت.
توجه : از رصدگران عزيز تقاضا دارم در صورت امكان از محل غروب خورشيد پس از غروب خورشيد و از مكان ماه به هنگام رويت ماه عكس تهيه نمايند.

با تجديد احترام سيد محسن قاضی مير سعيد

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .