پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : چهارشنبه مورخ 6 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 22 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 26 ژانویه 2022 میلادی

متن گزارش ارسالی جناب آقای سيد محسن قاضی مير سعيد در خصوص رويت آخرين هلال صبحگاهی جمادی الثانی 1424


منبع : سایت کمان آسمانی

حضور محترم جناب آقای مهرانی:
با سلام و احترام پيرو گزارش رويت هلال صبحگاهي 28 جمادی الثانيه سال 1425 ه . ق به استحضار می رسانم :
ما در 95 كيلومتری جنوب شرقی تهران سمت غرب درياچه ی كوچك نمك واقع در تپه ای مشرف به اتوبان تهران _ قم مستقر شديم. گروه هفت نفری ما همگی مجهز به دوربينهاي 45×12 و 50×30×10و60×20 بودند. همانطور كه در گزارش قبل گفته شد از سمت سياره ی زحل و ستاره ی بتا جوزا ­سمت و محل طلوع ماه را مشخص كرديم  با روشن شدن نسبی آسمان و ملاحظه ی غبار من متوجه وخامت اوضاع شدم.
غبار تا حدود 5/3 درجه از افق را پوشانده بود. من سه نقطه را برای سه زمان مختلف برای پای عمود ماه در نظر گرفته و علامت گذاری كردم ؛ سپس رصد خود را از ساعت 6:05  شروع كردم. چون قبل از آن زمان ، جستجو برای پيدا كردن هلال بی معنی بود. در ساعت 6:10 دقيقه آقای مرزانی به من اشاره كردند در فلان منطقه با نشان دادن ناظر زمينی در فلان ارتفاع هلال را ديده اند. جايی را كه آقای مرزانی اعلام كردند با مكان هلال ماه در آن لحظه تقريبا" مطابقت داشت . دوربين را روی پايه ی تئودوليت قرار داده و بدون هيچ لرزشی مشغول رصد شدم, اما هيچ هلالی را نديدم. كمی بعد در ساعت 6:12 هلال را به وضوح ديدم  بنظرم آقای مرزانی احتمالا قبل از من هلال را در لابه لای غبار كمرنگ ديده بود .
به هيچ وجه طول كمان هلالی كه من مشاهده كردم با آن چيزی كه در نرم افزارها آمده نبود اينجانب هلال های متعددی را رصد كرده ام و از تعداد زيادی از آنها فيلم دارم ؛ آنچه از پشت دوربين ديده می شود )در شرايط مناسب جوی ) با آنچه در نرم افزار پياده شده تفاوت دارد؛ بعنوان مثال هلال ماه رمضان سال  1373ه . ش در نرم افزار دكتر منظور طول كمان را 85 درجه تخمين زده در صورتی كه طول كمان هلالی را كه با دوربين 45×12 رويت كردم اندكی بيش از 90 درجه بود . آقای موحد نژاد كه از رصد گران با تجربه هستند همين هلال را در منطقه ی ابراهيم آباد طالقان ديده اند ايشان هم همين نظر را دارند يا فرض بفرماييد طول كمان هلال 19 آگوست 2001 وقتی كه آقای موحد نژاد هلال را ديدند و به آقای گياهي كه ايشان هم از رصد گران با تجربه ی هلال ماه هستند نشان دادند نصفی از هلال در پشت كوه پنهان شده بود و ايشان نصف هلال را ديدند. حال اگر طول كمان همان هلال را طبق نرم افزار 52 درجه بدانيم طول كمان 26 درجه چه شكلی می تواند داشته باشد؟
يا همين هلال رجب سال 1381 در كرمان كه طبق نرم افزار دكتر منظور طول كمان آن  51 درجه است ؛ در صورتی كه به اعتقاد من طول كمان حدود 70 درجه است و اينجانب از بابت آن هيچ شكی به دل راه نمی دهم و ميدانم جناب آقای موحد نژاد هم طول كمان سال 1380 را 52 درجه نمي دانند .
پس نگاه كردن به شكل هلالی در فلان نرم افزار واعلام آن نه تنها مشكلی را حل نمی كند بلكه مشكل زا هم می شود. نرم افزار دكتر منظور از لحاظ محاسباتی بسيار ارزشمند است اما از لحاظ طول كمان به نظر می رسد طول دو سر لبه نازك كمان را لحاظ نمی كند .
حال برگرديم به هلال صبحگاهی مورد بحث :
از نظر من طول كمان از ساعت4:10 تا 7:20 است  و با اندكی اغماض از ساعت 4 تا 7:20 يعنی حدود90 درجه و كمی بيشتر. بنظر اينجانب طول كمان قطعا" كمتر از 90 درجه نبوده  و4 نفر از  همراهان ديگر من كه هلال را ديدند بدون اينكه حرفی از من در مورد طول كمان بشنوند من از آنها علاوه بر سوالاتی در ارتباط با هلال ، شكل هلال و طول كمان را پرسيدم  آقای مرزانی نظرشان 4 تا 7 و آقای غياثی نظرشان 4 تا 6:30 و دو نفر ديگر از دوستان  طول كمان را اشتباه تخمين زدند  واينجانب در همان جا و در همان لحظه رويت آنها را مردود اعلام كردم . از نظر من هلال به وضوح قابل رويت بود و يك نقطه سياه در مركز هلال ديده می شد و با اغماض طول كمان از ساعت 4 تا 7:20 بود وبه خاطرداشته باشيم به خاطر ليبراسيون خاص ماه واختلاف سمت منفی هلال قسمت بالای سمت راست هلال ضخيم تر به نظر می رسيد هر چند اين قاعده در مورد تمام هلالها مصداق ندارد.
 مايلم برای علاقمندان عرض كنم اينگونه هلالها با اين مختصات از نظر اكثر منجمين  حكم رويت  با چشم غير مسلح را دارد (در شرايط جوی و افق مناسب) چه رسد  به دوربين 60×20 و يا..... اينجانب چهار هلال ماه با حدود همين مختصات رصد كرده ام آنهم با دوربين های 35×7 و 45×12. به عنوان مثال هلال شامگاهی رمضان سال 1373 شمسی كه ارتفاع ماه 33/8 درجه ، درصد روشنايی73 % ، مكث هلال 46 دقيقه و سن مثبت هلال 15 ساعت و 40 دقيقه و هلال صبحگاهی 28 جمادی الثانی 1424 ارتفاع ماه 44/8  درجه ، درصد روشنايی 73% مكث ماه 44- دقيقه و سن ماه 15-  ساعت و 40 دقيقه بود اين دو هلال از نظر مختصاتی خيلي به هم شبيه هستند حتی از نظر سن , و همه مي دانيم آقای استيون ان. شور هلال 5 می 1989 را تقريبا با همين مختصات رويت كردند البته با چشم غير مسلح.  ايشان ركورددار رويت هلال ماه با چشم غير مسلح در جهان هستند . در خاتمه می بايستی نكته يی را براي عزيزان عرض كنم فعلا از نظر اكثر منابع علمی دنيا رصد آقاي اشميت در 14 سپتامبر 1871 حرف اول را ميزند ؛ ايشان توانسته اند هلال ماه صبحگاهی 14 سپتامبر را با سن منفی 15 ساعت و25 دقيقه , با چشم غير مسلح با روشنايی 66%  رويت كنند ؟ ! اگر رصد گران عزيز ايرانی می توانستند  اين هلال را با چشم غير مسلح رصد كنند شايد اميدی بود تا بتوانيم رصد آقای اشميت را كه كمی هم ابهام دارد را نقد و بررسی كنيم ، ولی در حال حاضر رصد هلال جمادی الثانی ممكن است در ايران جايی برای بحث از نظر ركورد داشته باشد ولی در دنيا با ركورد آقای اشميت فاصله ی زيادی دارد .
با احترام سيد محسن قاضی مير سعيد  

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .