پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : چهارشنبه مورخ 29 دی 1400 هجری شمسی ، مطابق با 15 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 19 ژانویه 2022 میلادی

گزارشات هلال شامگاهی جمادی الثانی 1424

 منبع : سایت کمان آسمانی                                                                 

                                                                                                        هلال ماه جمادی الثانی 1424
                                                                                 نقشه وضعيت سن و رويت پذيری هلال در کشورهای مختلف
                                                                     در غروب روز سه شنبه 7 مرداد 1382 ، 29 ژولای  2003 ، 29 جمادی الاول 1424گزارشات رصد هلال در ايران:
هلال شب دوم ماه جمادی الثانی

  پنجشنبه 9 مرداد 1382 اصفهان ( عکس از عليرضا بوژمهرانی )

گزارش شماره 11

گزارش دهنده  آقای محسن شبانی ، تهران
هلال ماه جمادی الثانی 1424 هجری قمری در شامگاه 8/5/1382 در بخش نازی آباد شهر تهران ( عرض 35:43 شمالی و طول 51:26 شرقی ) در ساعت 20:27 توسط آقای محسن شبانی با دوربين 50*7 و در ساعت 20:40 با تلسکوپ 5/4 اينچ رويت شد. در ساعت 20:28 تمامی همراهان هلال را با چشم غير مسلح رويت کردند.
تجهيزات : تلسکوپ 5/4 اينچ ، دوربين دوچشمی 50*7 ، 50*9 و 50*15
رصدگران همراه : خانم اکرم دانشور و آقايان عليرضا ولی ياری ، محمد عرب ، محمد فتحی ، بهرام ابراهيمی ، اصغر ابوسی ، فرشاد مشفقی و ميثم صمدی

گزارش شماره10
گزارش دهنده محسن شبانی
به دليل نداشتن قطب نما و اختلاف زياد سمت ماه با سمت حدسی ما ، نتوانستيم هلال را زودتر رويت کنيم. 
گزارش آقای نيری ، شهر جديد صدرا – شيراز
هلال ماه جمادی الثانی با وجود ابر و غبار ديده شد.
مکان : شيراز ، شهر جديد صدرا

گزارش شماره9
گزارش دهنده  جناب آقای رستگار نسب
با سلام
بدينوسيله گزارش هلال ماه جمادی الثانی در روز چهارشنبه 8 مرداد 1382 برابر با 30 جمادی الاول 1424 و 30 ژولای 2003 خدمت جنابعالی ارسال می گردد.
مکان رصد : آرامگاه فردوسی در طوس ، شهر مشهد
کليه شرکت کنندگان در گردهمايی نجوم آماتوری در اين مکان حضور داشتند و فکر می کنم همه به اين رصد پرداختند. در همايش گفته شد که جنابعالی نيز سخنرانی خواهيد داشت ولی گويا به دليل کارهای پيش آمده ، موفق به زيارت نشديم.
ابزار رصد : دوربين دوچشمی 60*20
همکار در رصد : امير رضا اصغری شميرانی و ساير دوستان از استانهای ديگر
وضعيت هوا : آسمان صاف و افق غربی نيز صاف و به دور از هر نوع آلودگی نوری و غباری بود.
در ساعت 19:50 تعدادی از دوستان اعلام کردند که هلال را می بينند ، البته من نديدم. در ساعت 19:55 من با دوربين 60*20 هلال رارصد کردم و در ساعت 19:58 در حاليکه هنوز افق غرب روشن بود ، بدون دوربين هلال را رويت نمودم ؛ هلالی به کشيدگی کمان آرش ، به روشنی و زلالی آب چشمه ها ، به زيبايی کمان ابروی ماه رويان.
و چقدر جای شما و جناب صياد و جناب قاضی مير سعيد را در رصدگاه طوس و در کنار آرامگاه شاعر گرانقدر ، فردوسی ، خالی ديديم. به همراه گزارش عکسی از آقای امير رضا اصغری ارسال کردم. تعداد 15 عکس از مراحل مختلف رصد هلال ماه به همراه آقای اصغری تهيه کرديم. متاسفانه در تهران به دليل اشتباه عکسها پاک شد و دوستان من که متخصص در کامپيوتر بودند نتوانستند عکسها را برگردانند و فقط همين يک عکس از آقای اصغری ماند.

 

گزارش شماره7
گزارش دهنده مرکز نجوم شباهنگ ، مشهد
در تاريخ چهارشنبه 8 مرداد 1382 در منطقه ی طوس ، آرامگاه فردوسی ، وضعيت جالب و بخصوصی پديد آمده بود. در حدود 300 نفر و منجمين آماتور سراسر کشور ، چشمها را به سوی هلال زيبا نشانه رفته بودند. هر فردی که می توانست هلال را ببيند ، با دست آن را به سايرين نيز نشان می داد. صحنه های بسيار زيبا و با شکوهی بود ، واقعا" جای شما و ساير دوستان خالی بود.
به اميد همگرايی بيشتر بين همه ی گروههای نجومی سراسر ايران زمين.
هاشم کوچک زاده

گزارش شماره6
گزارش دهنده  آقای محمد حسين الماسی ، تهران
اينجانب به اتفاق آقايان ابراهيمی ، اله مانی ، مسدد و الياسی در اطراف حرم مطهر امام مستقر شديم. افق تا نيم درجه با مانع و 2 درجه غبار غليظ و بقيه ی آسمان غبار رقيق!! بعد از ديدن غروب زيبای خورشيد کنار حرم ، و کارهای عکاسی از غروب خورشيد ، به دنبال هلال رفتيم. ابزارهای نجومی دو عدد دوربين 30*8 ( که يکيش مشکل داشت ) و تک چشمی 70*20 خودم. ابتدا آقای اله مانی در ساعت 20:20 اعلام رويت کردند. به دنبال آن آقای عظيمی از پشت همان دوربين اعلام رويت کردند ولی آقای ابراهيمی از پشت همان دوربين نتوانستند هلال را ببينند. من خودم جداگانه با دوربين 70*20 در ساعت 20:21 هلال را رويت کردم ( 10 دقيقه بعد از غروب خورشيد) و آقای ابراهيمی از پشت همين دوربين ، هلال را ديد. هفت دقيقه ی بعد آقای اله مانی هلال را با چشم غير مسلح در ساعت 20:26 ديدند و 1 دقيقه ی بعد بقيه ی بچه ها هم ديدند.در آخر هلال ماه در ساهت 21:04 ( 15 دقيقه قبل از غروب واقعی ماه ) پشت غبار غليظ غروب کرد بطوريکه هلال بعد از آن پشت دوربين قابل رويت نبود.

گزارش شماره5
گزارش دهنده آقای محمد غياثی صلوات ، شهر ری – تهران
تاريخ رصد : چهارشنبه 8 مرداد 1382
رصد گاه : رصدگاه عبدالرحمن صوفی رازی ، مرکز نجوم آستان مقدس حضرت عبدالعظيم (ع) ، شهر ری – تهران
همراهان : 20 نفر
تجهيزات : 4 دستگاه دوربين دو چشمی 60*20 و يک دستگاه تلسکوپ شکستی 180 ميلی متری
وضعيت جوی : افق غربی نيمه ابری همراه با غبار رقيق تا ارتفاع 10 درجه
خلاصه گزارش : آقای محمد غياثی صلوات در ساعت 20:08 با دوربين 60*20 و در ساعت 20:10 با چشم غير مسلح ، هلال جمادی الثانی را رويت نموده اند. بقيه همراهان بتدريج هلال را با چشم مسلح و غير مسلح رويت کرده اند.

گزارش شماره4
گزارش دهنده  آقای حسين جانقربانی ، شهرضا
ايشان به همراه آقايان علی جانقربانی ، نصرت الله فرزانه و سهراب عليدوستی ( گروه نجوم 2000 ) در شامگاه روز چهارشنبه 8 مرداد در صحرای دامزاد واقع در شرق شهرستان شهرضا مستقر شده اند.
شرايط جوی : تا 15 دقيقه پس از غروب ، افق غربی نيمه ابری همراه با غبار غليظ
خلاصه گزارش : در ساعت 20:24 آقای علی جانقربانی با دوربين دو چشمی و چند ثانيه بعد آقای حسين جانقربانی با چشم غير مسلح هلال ماه را مشاهده کرده اند.

گزارش شماره3
گزارش  دهنده آقای عليرضا بوژمهرانی ، اصفهان
رويت هلالهای شامگاهی در سال 1382 ، برای اينجانب به يک تراژدی غمناک بدل شده است. در شامگاه روز چهارشنبه 8 مرداد ماه ، بار ديگر با شرايط نامناسب جوی مواجه شدم. در سال جاری ، در 4 مورد از 5 هلال شامگاهی ، با شرايط نامناسب جوی روبرو شده ام. خدا عاقبت اين سال را از جهت رويت هلال برايم بخير بگذراند.

گزارش شماره2
گزارش دهنده  آقای اميرزاده ، کرمان
آقای اميرزاده که برای شرکت در گردهمايی شاخه آماتوری انجمن نجوم ايران در مشهد به سر می برند به همراه آقايان موسی زمانی ، صفاريان پور ، اروميه ای ، حسينی نسب ، هاشم کوچک زاده ، اميری و تنی چند از ديگر شرکت کنندگان در اين گردهمايی ، در ساعت 19:50 روز چهارشنبه 8 مرداد هلال ماه جمادی الثانی 1424 را با چشم غير مسلح و در کنار آرامگاه فردوسی رويت نموده اند. ايشان زاويه دو سر هلال را بين 5/7 – 2 اعلام کرده اند.


گزارش شماره1
گزارش دهنده  آقای مرزانی ، تهران
ايشان به همراه آقايان جواد و ميلاد قلی زاده در باغستان کرج هلال جمادی الثانی را در شامگاه روز چهارشنبه 8 مرداد ماه با دوربين و چشم غير مسلح رويت نموده اند.

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .