پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : چهارشنبه مورخ 29 دی 1400 هجری شمسی ، مطابق با 15 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 19 ژانویه 2022 میلادی

تلاش ارزنده متخصصان صاايران و صنعت اپتيک اصفهان راهگشای شکارچيان هلال در ايران برای شکستن رکوردهای جهانی شده است

منبع سایت کمان آسمانی

دنباله دار هياکوتاکه توسط يک رصدگر ژاپنی و با استفاده از دوربين دوچشمی 100*25 ساخت کارخانه فوجی کشف شد. شنيده ها حاکی از اين است که اين دوربين حدود 10000 دلار قيمت دارد. تا ماههای مديدی پس از کشف اين دنباله دار ، شرکت فوجی در تبليغات فروش اين دوربين ، به کشف دنباله دار هياکوتاکه با استفاده از آن اشاره داشت.

در دو سال گذشته شکارچيان هلال ماه در ايران با استفاده از دوربينهای دوچشمی 150*40 ساخت صاايران موفق شده اند دو رکورد جهانی در زمينه رويت هلال ماه را بنام ايران به ثبت برسانند. آقای عليرضا موحد نژاد در سال 1380 با استفاده از یک دوربين 150*40 توانست ضمن مشاهده هلال ماه جمادی الثانی 1422 ، رکورد کمترين جدائی زاويه ای بين ماه و خورشيد را به نام خود و ايران ثبت نمايد. در سال جاری نيز آقای سيد محسن قاضی مير سعيد با استفاده از همين مدل از دوربينها توانست هلال ماه رجب 1423 را رويت کرده و رکورد جهانی مشاهده جوانترين هلال را بشکند. نکته مهم در مورد اين دوربينها اين است که اساسا" اين دوربين برای کارهای نجومی ساخته نشده و کاربرد نظامی دارد. لکن دقت بکار رفته در ساخت اين دوربينها به اندازه ای است که آن را منحصر بفردترين ابزار برای رصد هلال ماه در ايران نموده است. تراش بسيار دقيق عدسيهای اين دوربين در صنعت اپتيک اصفهان و بدست متخصصان کشورمان انجام شده و سپس در طی مراحل کنترلهای فنی پيچيده ، مونتاژ نهايی انجام ميشود. براستی اين موجب افتخار و مباهات است که دو رکورد شکنی انجام شده در ايران ، با استفاده از ابزاری صورت گرفت که 100% در ايران طراحی و توليد شده است. به سهم خود بر عزم و اراده متخصصان محترم کشورمان که در شرکت صاايران و صنعت اپتيک اصفهان مشغول خدمت به ايران هستند ، درود ميفرستيم.

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .