پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : سه شنبه مورخ 5 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 21 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 25 ژانویه 2022 میلادی

گزارشات رصد هلال ماه رجب 1423 در ايران

منبع : سایت کمان آسمانی                                                                           هلال ماه رجب 1423

 نقشه وضعيت سن و رويت پذيری هلال در کشورهای مختلف

در غروب روز شنبه 16 شهريور 1381 ، 7 سپتامبر 2002 ، 29 جمادی الثانی

 

 

گزارشات رصد هلال در ايران:

 

دوستان گرامی

متن کامل نامه جناب آقای مهندس قاضی مير سعيد به اينجانب در مورد گزارش رصد هلال ماه رجب 1423 در ذيل تقديم ميگردد. به رسم امانت ، من عين نامه ايشان را آورده ام اما لازم است که در مقدمه عرض کنم که اولا" بنده مهندس نيستم و ثانيا" جناب آقای قاضی مير سعيد از سر بزرگواری ، ادبياتی را در مکاتبه با اينجانب برگزيده اند که ، بنده خود را شايسته آن نمی بينم. در جائی از گزارش ايشان اشاره به برداشتن پتو از روی سر خود ميکنند. ايشان در هنگام کار با دوربين 150*40 صا ايران ، برای دفع نورهای مزاحم که از اطراف به چشم ميرسد ، حوله بزرگی را روی سر خود انداخته و در واقع يک تاريکخانه درست کرده بودند. 15-10 دقيقه ای که ايشان دلی از عزا درآورده اند ، گريه ميکردند. اين حالی بود که برای بنده نيز در کوه پنجه پيش آمد ، البته بدليلی ديگر. ايشان همچنين شکلی از هلال را رسم کرده اند که بمحض دسترسی به اسکنر ، آن را در انتهای اين نامه قرار خواهم داد.

عليرضا بوژمهرانی

 

حضور محترم جناب آقای مهندس بوژمهرانی

با سلام و احترام

پيرو صحبتهای فی ما بين و حسب الامر حضرتعالی گزارش مختصری از رويت هلال ماه رجب 1423 در شامگاه 16 شهريور ماه 1381 را به عرض ميرسانم.

 

گروه کرمان شامل 13 نفر :

جناب آقای کريمی و آقای فروغی و راننده اعزامی از اصفهان نمايندگان محترم صا ايران ، آقايان سياوش صفاريان پور و شهروز خليل مقدم ( از ) شبکه چهارم صدا و سيما اعزامی از تهران ، آقايان سعيد دوست محمدی – معين اروميه ای و رضا اميرزاده ساکن کرمان و عضو ( گروه ) غير حرفه ای ( رويت ) هلال ماههای جوان زير نظر آقای صياد و اينجانب ، آقای امير حسن زاده اعزامی از رشت بنا به پيشنهاد جناب آقای موحد نژاد ، جناب آقای صياد و اينجانب اعزامی از تهران و آقای محمود ارمز راننده استانداری کرمان

 

ورود اينجانب روز سه شنبه 12 شهريور ماه به کرمان برای تنظيم و هماهنگی با استانداری و مساعدت استانداری برای پيدا کردن بهترين مکان برای رصد که شرح گرفتاريها و عدم همکاری لازم استانداری و غيره ....... مفصلا" بيان خواهد شد ، مصادف گرديد با سمينار نماز و ورود جناب آقای خاتمی رياست محترم جمهوری و تعدادی از نمايندگان و ...... به هر حال روز شنبه 16 شهريور در حدود ساعت 12 از کرمان بسمت زرند حرکت کرده و رصدگاه بسيار خوبی را با مساعدت سرپرست هواشناسی شهرستان زرند پيدا کرديم.

 

محل رصد : استان کرمان ، شهرستان زرند ، 32 کيلومتری شمال غربی شهرستان زرند ، روستای رشک بالا. عرض جغرافيايی 04/31 و طول جغرافيايی 28/56 ، ارتفاع از سطح در يا 2110 متر. هوا تا قبل از غروب خورشيد صاف ، قسمت غربی کمی غبار. به هنگام غروب خورشيد افق تا 1 درجه و 30 دقيقه قوسی ابری . بالای ابر کمی غبار و تکه های کوچک ابر پراکنده. وزش باد ، نسبتا" شديد که به جابجايی ابرها کمک ميکرد.

 

شروع رصد هلال ماه ساعت 19 به هنگام غروب خورشيد. تعداد ابزار؛  يک دستگاه دوربين 150*40 صا ايران و دودستگاه دوربين 120*20 صا ايران و يک تلسکوپ 8 اينچی که جناب آقای کريمی آورده بودند. اينجانب پشت دوربين 150*40 و آقای امير حسن زاده پشت دوربين 120*20 و آقای سعيد دوست محمدی پشت دوربين 120*20 و آقای کريمی و فروغی با تلسکوپ 8 اينچی مشغول رصد بوديم. در ساعت 19:17 شبحی از هلال ديده شد ، به مدت حداکثر 10 ثانيه. بنا را بر خطای ديد گذاشتم. رصد همچنين ادامه داشت. از ساعت 19:19 تا 19:22 که ماه در پشت ابر پنهان شد مرتبا" هلال را که گاهی سوسو ميزد و گاهی راحت تر ديده ميشد ، مشاهده کردم اما بهترين زمان از نظر اينجانب که قطعا" مطمئن شدم سوسو مربوط به هلال ماه است ساعت 19:21 الی 19:22 بود که ماه در زير ابر پنهان شد. پس از آن با ناراحتی پتو را از سر برداشته ، دورتر از جمع به مدت 10 الی 15 دقيقه ای دلی از عزا درآوردم و متاسف از اينکه چرا زمانی که آقای امير حسن زاده را صدا زدم ، ايشان موفق به رويت هلال نشد. به هر صورت اينجانب فرق بين هلال ماه – دود – تکه ابر – هواپيما – شبخ – اوهام – خيال و غيره را تشخيص ميدهم زيرا حدود 11 سال است که مرتب برای انواع ( و ) اقسام هلالهای نو يا صبحگاهی رفته ام. از نظر خودم تشخيصم درست و قطعی است و هيچ شک و شبهه ای هم ندارم ، هر چند که هوای افق خيلی مناسب نبود.

 

در خاتمه از قوت قلبی که جنابعالی به اينجانب داديد و عزم مرا جزم تر کرديد سپاسگزارم. اين مهم نيست که هلال را مير سعيد ديد يا آقای بوژمهرانی يا آقای گياهی و يا هر کس ديگر. مهم اين است که در کشور ايران و مملکت اسلامی اين مهم انجام گرفته. اينجانب هميشه از صداقت و خوش قلبی و اصولا" تفکرات شما حتی قبل از اين رصد آگاه بوده و هستم. موفقيت و تندرستی حضرتعالی - آقای موحدنژاد که تمام تلاش خود را در اين کار بکار برده و از جان مايه گذاشته اند و همچنين استاد بزرگوار جناب آقای صياد نهايت تشکر و امتنان را دارم. خداوند همه شما عزيزان را در پناه خود محفوظ بدارد. انشاءالله

 

با تجديد احترام ، سيد محسن قاضی مير سعيد

25 شهريور 1381

 

ساير گزارشات رصد هلال در ايران :

 

   

وضعيت رويت هلال

تجهيزات

محل رصد

تعداد همراهان

گزارش دهنده

رديف

رويت نشد

تلسکوپ 7 اينچ آسترو فيزيک ، دوربين 60*20 (2) ، دوربين 50*10 ، دوربين تئودوليت ديجيتالی

رصدگاه عبدالرحمن صوفی ، ری

8

سيد حسن سلطانی

1

"

تلسکوپ 5 اينچ سلسترون ، دوربين 15*70 ، دوربين 60*20 ، دوربين تئودوليت

گردنه ديزين ، تهران

2

علی کوهپايی

2

"

دوربين 50*10 صاايران

 

سبزوار

1

نسيم اسکندری

3

"

دوربين 50*20 ، دوربين 60*20 ، دوربين تئودوليت

 

کرمانشاه

5

ليلا رستمی *

4

"

دوربين 32*22

 

ری ، تهران

1

منا دانشيار

5

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .