پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : چهارشنبه مورخ 29 دی 1400 هجری شمسی ، مطابق با 15 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 19 ژانویه 2022 میلادی

برنامه گروه مهتاب وابسته به مرکز آموزش نجوم اديب برای رصد هلال ماه رجب

 


 

 

در صورتی که مشکل خاصی از نظر آب و هوائی پيش نيايد ، رصدگران گروه مهتاب در تاريخ جمعه 15 شهريور ماه ، بمنظور نصب  و تنظيم ابزار رصدی خود ، در شمال کارخانه ذوب آهن اصفهان و بر روی ارتفاعی بنام کوه پنجه مستقر خواهند شد. بزرگترين حسن اين کوه که 2481 متر از سطح دريا ارتفاع دارد ، وجود جاده ای است که تا قله آن امتداد مييابد. در بالای اين کوه ايستگاههای رله مخابرات و صدا و سيمای اصفهان قرار داشته و جاده مورد اشاره نيز به همين دليل ، با صرف هزينه زياد تا بالای کوه کشيده شده است. عرض جغرافيائی محل رصد 32 درجه و 31 دقيقه شمالی و طول جغرافيائی آن 51 درجه و 18 دقيقه شرقی است. محاسبات نشان ميدهد که سن هلال رجب در غروب روز شنبه 16 شهريور ماه ، در اين منطقه ، 11 ساعت و 42 دقيقه است.

 

 

   تجربه موفق ما در کاربرد تلسکوپ برای رويت هلال جمادی الثانی 1423 ، ما را بر آن داشته تا در رصد هلال رجب از دو دستگاه تلسکوپ 12 و 8 اينچ استفاده کنيم. علاوه بر اين يک دستگاه دوربين دوچشمی 150*40 و يک يا دو دستگاه دوربين دوچشمی 120*20 نيز از ابزار قدرتمندی هستند که با همکاری صا ايران در اختيار گروه قرار خواهد گرفت. در صورتی که شرايط آب و هوائی در منطقه کوه پنجه برای رصد مناسب نباشد ، ما دو محل ديگر را نيز برای اين برنامه در نظر گرفته ايم و در بامداد شنبه 16 شهريور به يکی از آنها عزيمت خواهيم نمود، اما در صورت بروز چنين مساله ای ناچار به حذف تلسکوپها از برنامه رصد هستيم. ستاره ای در صورت فلکی جاثی ، کليد ارزشمند ما ، برای تنظيم تلسکوپهاست. همچنين ما از پنج ستاره ديگر و يک خوشه کروی برای کسب اطمينان از تنظيم بودن تلسکوپها استفاده خواهيم کرد. اين اجرام عبارتند از :

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Object

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Constellation

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Magnitude

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Set

 

 

 

 

 

 

 

 

SAO 121895

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hercules

 

 

 

 

 

 

 

 

 

+ 5.5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

01:09 LT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SAO 123353

 

 

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .