پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : چهارشنبه مورخ 29 دی 1400 هجری شمسی ، مطابق با 15 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 19 ژانویه 2022 میلادی

استفاده از تلسکوپ برای رويت هلال جمادی الثانی 1423

منبع : سایت کمان آسمانی

 در شامگاه 5 شنبه 17 مرداد ماه ، بنده ( عليرضا مهرانی ) به همراه 4 عضو ديگر از گروه مهتاب در مرکز آموزش نجوم اديب گرد آمديم تا روشی را برای استفاده از تلسکوپ در رويت هلال آزمايش نماييم. تلسکوپهای 6 اينچ و بزرگتر از آن ، بدليل دارا بودن آئينه های بزرگ و توان بزرگنمائی بالا ، ميتوانند وسيله مناسبی برای رويت هلال باشند. اما يک مشکل بسيار بزرگ در اين رابطه وجود دارد و آن ميدان ديد کوچک تلسکوپ است. بعنوان مثال تلسکوپ 12 اينچ مرکز نجوم اديب ، با چشمی 40 ميليمتری خود ، ميدان ديدی در حد نيم درجه دارد. با در نظر گرفتن اين موضوع که قطر ظاهری ماه نيز نيم درجه است ، ميتوان فهميد که از اين تلسکوپ نميتوان همانند دوربين دوچشمی استفاده کرد و در آسمان بدنبال هلال گشت. قطبی کردن دقيق تلسکوپها (تلسکوپهايی که مرتب جابجا ميشوند ) کار ساده ای نيست. تراز نبودن تلسکوپ با سطح زمين و نيز خطاهای احتمالی در همراستا کردن محور دوران تلسکوپ با محور دوران زمين نيز مزيد بر علت است. من راهی بنظرم رسيده بود که ميتوانست تاثير خطاهای ناشی از همتراز نبودن تلسکوپ و قطبی نبودن دقيق آن را حذف کرده و يا آن را به حداقل برساند. جزئيات اين روش بشرح زير است: 

 

 

در زمان غروب خورشيد روز جمعه 18 مرداد ماه ، زاويه ميل ماه 16 درجه و 3 دقيقه ميشد. ما بايد يک ستاره پيدا ميکرديم که اولا" پرنور باشد تا براحتی قابل شناسائی در تلسکوپ باشد ، ثانيا" زاويه ميل آن با زاويه ميل ماه در زمان غروب خورشيد روز جمعه ، تقريبا" برابر باشد و ثالثا" بتوان آن را تا ارتفاع 10 درجه از افق غربی آسمان تعقيب کرد. ستاره ای با اين خصوصيات در صورت فلکی دولفين وجود داشت.  

 

 

ستاره های گاما 1 و 2 با قدر 3/4 و 1/5 دارای زاويه ميل 16 درجه و 8 دقيقه بودند. ما بايد در حد توان ، تلسکوپهای خود را همتراز و قطبی کرده و به تعقيب اين 2 ستاره ميپرداختيم و اينکار را تا زمانی که ارتفاع ستاره به 10 درجه از افق غربی ميرسيد ادامه ميداديم. در اين زمان ما بايد موتورهای تلسکوپ را خاموش ميکرديم. در اين وضعيت تلسکوپ برای زاويه ميل ماه تنظيم شده بود و منطقا" فقط کافی بود ما در غروب روز جمعه تلسکوپ را در محور بعد حرکت دهيم تا هلال در داخل ميدان ديد تلسکوپ قرار گيرد.  

 

 

ما از 2 تلسکوپ 8 و 12 اينچ استفاده ميکرديم. در ساعت 3 بامداد جمعه تلسکوپها را روی ستاره مورد نظر تنظيم کرده و سپس بمدت 3 ساعت و 21 دقيقه به تعقيب آن پرداختيم. در طول اين مدت چنانچه بدليل خطای قطبی کردن تلسکوپ ، ستاره از مرکز ميدان ديد فاصله ميگرفت ، با استفاده از پيچهای حرکت نرم ، آن را به وسط ميدان ديد بازميگردانديم. با طلوع خورشيد و روشن شدن آسمان و ديده نشدن ستاره ، تلسکوپها را خاموش کرده ، روی آنها را با پارچه پوشانديم و تا غروب به همان وضعيت رهايشان کرديم.

 

 

غروب روز جمعه به مرکز اديب بازگشتيم و با غروب خورشيد ، تلسکوپها را در محور بعد حرکت داده و بدنبال هلال گشتيم. آسمان در افق غربی ، غبارآلود بود ، اما آقای ميثم چيت ساز در ساعت 20:03 هلال را در ميدان ديد تلسکوپ 12 اينچ ديد. 1 دقيقه بعد من توانستم با تلسکوپ 8 اينچ هلال را مشاهده کنم و سپس کسانی که دوربين دوچشمی داشتند موفق به رويت هلال شدند. اگر آسمان غبارآلود نبود ، قطعا" هلال را زودتر می ديديم. همه ما از اينکه اين آزمايش با موفقيت اجرا شد خرسند بوديم چرا که با نتايج حاصله ، استفاده ما از تلسکوپ برای رصد هلال رجب 1423 حتمی شد.

 


;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .