پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : پنجشنبه مورخ 6 آبان 1400 هجری شمسی ، مطابق با 21 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 28 اکتبر 2021 میلادی

دو هلال جذاب اسفند 91(محمد سلطان الکتابی)

سال 1391 خورشیدی درحالی به پایان خود نزدیک می شود که دو هلال جذاب در اسفند ماه توجه کارشناسان، رصدگران و علاقمندان به رویت هلال را به خود جلب کرده است. یکی هلال صبحگاهی ربیع الثانی در بامداد دوشنبه 21 اسفند و دیگری هلال شامگاهی جمادالاول در غروب روز سه شنبه 22 اسفند. پیچیدگی حرکات ماه این بار سبب شده تا امکان دو رویت پیاپی هلال (اولی پیش از مقارنه و دومی پس از مقارنه) به کمتر از دو روز برسد. این اتفاق که به ندرت روی میدهد فرصت مناسبی برای به حداقل رساندن فاصله زمانی آخرین رویت هلال صبحگاهی و اولین رویت هلال شامگاهی است که آن را وداع تا دیدار میدانیم. 3 ماه پیش نیز در فرصتی مشابه نتایج ارزشمند در محک زدن زمان وداع تا دیدار با استفاده از ابزار در جریان رویت هلال صبحگاهی صفر و شامگاهی ربیع الاول حاصل شد ولی در هیچیک از رصدها هلال صبحگاهی با چشم برهنه رویت نشد. ولی این بار در اسفند ماه وضعیت رویت پذیری هر دو هلال (صبحگاهی ربیع الثانی و شامگاهی جماد الاول) نوید بخش امکان رویت هر دو هلال با چشم برهنه است؛ البته در صورت وجود شرایط ایده آل جوی. بنابراین فرصت نابی برای رصدگران تیزبین ایرانی خواهد بود تا رکورد ارزشمندی برای وداع تا دیدار با چشم برهنه به دست آورند. در صورت شرایط مناسب جوی این رکورد می تواند به کمتر از 37 ساعت برسد و نتایج باارزشی ثبت شود.
حضور دنباله داره نو ظهور پنستارس در افق غربی آسمان شامگاهی جذابیت دو چندانی به رویت هلال جماد الاول بخشیده به طوری که این دنباله دار در 4 درجه ای سمت چپ هلال جوان واقع است و از قدر یک می درخشد. چشم انداز زیبا و نادری که عکاسان در پی شکار جلوه هایی خیال انگیزآن خواهند بود.

 

 

وضعیت رویت پذیری هلال صبحگاهی ربیع اثانی 1434 با معیار عوده
وضعیت رویت پذیری هلال جماد الاول 1434 با معیار عوده

 

 
 داده ها برای رصدگاه اصفهان محاسبه شده است.

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .