پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : سه شنبه مورخ 5 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 21 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 25 ژانویه 2022 میلادی

مطالبی مهم در ارتباط با رویت هلال صبحگاهی صفر و شامگاهی ربیع الاول 1434

وضعيت رؤيت پذيري هلال صبحگاهی ماه صفر 1434 هجري قمري

     

صبحگاه جمعه

22 دی 1391خورشیدی

11 ژانويه 2013 ميلادي

28 صفر 1434 هجري قمري

همانطور که درمقاله 104 هلال سال 1391 امده ، اين هلال در تمام مناطق ايران با چشم غير مسلح رويت خواهد شد.رويت اين هلال در مناطق مركزي و غربي يك ركورد جديد صبحگاهي با چشم غير مسلح به شمار مي ايد، این هلال در مناطق مرکزی و جنوبی کشور یک رکورد جدید صبحگاهی با چشم غیر مسلح و در نواحی غرب و جنوب غربی کشورمان رویت ان با چشم غیر مسلح علاوه بر اینکه یک رکورد صبحگاهی با چشم غیر مسلح می باشد بلکه یک شاهکار رویت بعد از رویت اقای استیفن جیمز امرا که با سن 15 ساعت و 32 دقیقه با چشم غیر مسلح درشامگاه 25 می سال 1990 هلال ذی القعده 1410 رارویت کرده می باشد .

لذا از تمام عزیزانی که فرصت دارند برای رویت هلال صبحگاهی که در روز جمعه اتفاق خواهد داد اقدام نمایند تعطیلی روز جمعه می تواند کمک بزرگی برای رصدگران محترم باشد و انشاء الله هوا نیز یاری خواهد کرد ، تمایل دارم عزیزان رصدگر به عینه ببینند رویت یک هلال با فاز متغیر 92 صدم درصد در شرق کشور و 82 صدم درصد درغرب کشور چقدر سخت است، رویت اقای امرا با فاز 79 صدم درصد بوده و هنوز کسی نتوانسته هلالی را با فازی کمتر از فاز 79 صدم درصد با چشم غیر مسلح رویت کند، ناگفته نماند اقای محمد اوده در سایت ایکوپ رصد اقای جان پیرس با فاز 57 صدم درصد را در تاریخ 25 فوریه 1990 با چشم غیر مسلح را رکورد جهانی می داند ! و منبع انرا از قول اقای برادلی شفر می داند چرا ؟ چون اقای شفر مرزی برای رویت با ابزار و چشم غیر مسلح نمی داند ؟! وانگهی اگر این نقل قول درست است چرا در مقاله مشترک اقای سینات و شفر در مجله اسکای اند تلسکوپ سال 2004 تا 2007صحبت رکورد از اقای امرا با چشم غیر مسلح است نه اقای پیرس ؟ ناگفته نماند فاز 57 صدم درصد را فقط می توان با دوربین یا تلسکوپ دید و چشم انسان قادر به رویت چنین هلالهای نخواهد بود ، به هر صورت نظر ایشان دقیقا با نظر سایر افراد که رکوردها را در جهان تبیین و در مورد ان رسما اعلام می کند فرق دارد و این یک نشانه بارز و االبته قابل انتقاد از ایشان است ضمن اینکه هودارانی در داخل و خارج از کشور نیز دارند ، اقای پیرس پس از 20 سال نامه ای برای اوده می نویسد و می گوید من ان هلال را در ارتفاع 1500 متری از سطح دریا دیدم با مکث 39 دقیقه دیده انهم زمانی که ارتفاع ماه کمتر از 2 درجه از افق بوده بدون عکس از افق یا احیانا از هلال، این مطالب را از ان بابت بیان کردم که رصدگران عزیز هلالی را انشاء الله خواهند دید که با چشم غیر مسلح بسیار سخت و البته غیر ممکن نخواهد بود بعد انرا مقایسه کنند با فرمایشات اقای پیرس و ...

وضعيت رؤيت پذيري هلال شامگاهی ماه ربيع الاول 1434 هجري قمري

     

شامگاه شنبه

23 دی 1391 خورشیدی

12 ژانويه 2013 ميلادي

29 صفر 1434 هجري قمري

هلال شامگاهي ربيع الاول در تمام نقاط ايران با چشم غير مسلح رويت خواهد شد.

این هلال نیز تا حدودی شبیه هلال صبحگاهی است با حدود سن بیش از 17 ساعت و در صبحگاه قبل نیز هلال ماه در شرق بیش از منفی 17 ساعت و در غرب کمتر از منفی 17 ساعت سن دارد ، حال اگر رصدگری در یک مکان ثابت هر دو هلال را با چشم غیر مسلح رویت کند بهترین رکورد وداع تا دیدار را در جهان خواهد داشت و اگر حتی با ابزار رویت کند جرو 5 رکورد برتر خواهد بود لذا این موقعیت را در نظر داشته باشیم و نسبت به رصد این دو هلال از همین امروز برنامه ریزی کنید .

موفق باشید با احترام سید محسن قاضی میرسعید.

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .