پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : پنجشنبه مورخ 29 مهر 1400 هجری شمسی ، مطابق با 14 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 21 اکتبر 2021 میلادی

وضعیت رویت پذیری هلال صبحگاهی صفر و شامگاهی ربیع الاول 1434 (رکودهايي برای رصد هلال ربيع الاول )

 

رکودهايي برای رصد هلال ربيع الاول

 

با فرا رسيدن مقارنه ماه ربيع الاول 1434 در روز جمعه 22 دی 1391 ساعت 23 و 15 دقيقه، چند رصد هلال رکورد دار در محدوده 21 تا 24 دی ماه قرار گرفته است که در اينجا به بررسی هر يک از آنها خواهيم پرداخت. علاقه مندان به رؤيت هلال می توانند با برنامه ريزی برای اين رصدها، در صورت صاف بودن آسمان و در اين زمستان سرد و بارانی، یک رکورد جديد از خود به جای بگذارند.

 

1- هلال روزگاهی و صبحگاهي صفر 1434

اگر چه هلال روزگاهی روز پنجشنبه 21 دی ماه بين ساعت 11 تا 12 ظهر ممکن است با چشم غير مسلح رويت شود و با جدايي حدود 21 درجه يک رکورد جديد را به دنبال داشته باشد اما هلال روز گاهی جمعه 22 دی ماه به علت جدايي کم که به حدود 7 درجه خواهد رسيد، حتی با تلسکوپ هم قابل رؤيت نيست.

جذابيت هلال صبحگاهی روز جمعه 22 دی ماه مصادف با رحلت پيامبر (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع)، بيشتر به خاطر قرار گرفتن هلال در مرز ديدن با چشم مسلح و غير مسلح و نزديکی به حضيض مدار می باشد. نقشه زير خطوط رؤيت پذيری هلال را در ايران نشان می دهد. اگر چه شرايط رويت هلال با چشم غير مسلح در جنوب شرق کشور مهيا میباشد، اما تلاش برای رؤيت هلال با چشم غير مسلح در مناطق شمال شرق، مرکز و جنوب کشور می تواند مورد آزمايش رصدگران قرار بگيرد. اين هلال در مرکز ايران و در هنگام طلوع خورشيد دارای 9.2 درجه جدايي و 7.5 ارتفاع و 46 دقيقه مکث می باشد. جهت اطلاع آخرين رکورد هلال صبحگاهی با چشم غير مسلح توسط جناب مهندس قاضی ميرسعيد در صبحگاه 16 اکتبر 2001 به ثبت رسيده است.

 

 

نقشه رؤيت پذيری هلال بر اساس مدل مثلثی در صبحگاه جمعه 22 دی ماه 1391

 

2- هلال روزگاهی و شامگاهي ربيع الاول 1434

هلال روزگاهی شنبه 23 دی به علت جدايي کم، حتی با تلسکوپ هم قابل رؤيت نيست. در حاليکه هلال روزگاهی يکشنبه 24 دی با جدايي حدود 21 درجه می تواند با چشم غير مسلح قابل رؤيت بوده و رکوردی را برای علاقه مندان به هلال های روزگاهی به دنبال داشته باشد.

اما هلال شامگاهی ربيع الاول بسيار زيباست .(موعد این رصد روز شنبه 23 دیماه خواهد بود) هلالی که با جدايي حدود 10 درجه و ارتفاع حدود 9.5 درجه و مکث 55 دقيقه ای، به راحتی ديده می شود. جذابيت آن به علت نازکی بيش از حد و سن پايين هلال می باشد. اين هلال به صورت خجالتی نمايان خواهد شد و در کل کشور با چشم غير مسلح قابل رؤيت است اما در شمال شرق ديدن آن کمی سخت می باشد.

 

با آرزوي داشتن آسماني بدون ابر و غبار و موفقيت براي تمام رصدگران هلال

سيد قاسم رستمي – عضو گروه غير حرفه اي رؤيت هلال

تفت- 15-10-1391

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .