پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : پنجشنبه مورخ 29 مهر 1400 هجری شمسی ، مطابق با 14 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 21 اکتبر 2021 میلادی

وضعیت رویت پذیری هلال صبحگاهی ذیقعده و شامگاهی ذی الحجه 1433

به نام خداوند جان و خرد

وضعیت رویت هلال صبحگاهی ذی القعده 1433 هجری قمری در ایران.

در بامداد دوشنبه 24 مهر ماه 1391 برابر با 15 اكتبر2012 در منتها اليه جنوب شرقي كشورمان هلالي با جدايي زاويه اي زير حد دانژون ( حدود 6 درجه ) با سني كم تر از 11 ساعت به انتظار نشسته شايد براي معتقدين به رويت هلال ماه زير حد دانژون اين موقعيت يك استثناء باشد و هم يك ركورد جدايي زاويه اي و هم يك ركورد سن هلال صبحگاهي به عنوان مثال در منطقه سراوان در لحظه طلوع ماه خورشید 5 درجه و 35 دقیقه قوسی زیر افق قرار دارد و جدایی زاویه ای ماه 6 درجه و 8 دقیقه قوسی و فاز ماه 37 صدم درصد می باشد یا در مناطق دیگری مثل زاهدان – تا بندر چابهار و جنوب کرمان تا بندرجاسک و حتی جنوب شیراز ، دراین مناطق ارتفاع منفی خورشید به هنگام طلوع ماه از 5 درجه کمتر نخواهد بود و همچنین جدایی زاویه ای ان حدود 6 درجه است البته طبق معیار فاز و ارتفاع اینجانب این نوع هلالها به علت فاز بسیار پایین قابل رویت نیستند ضمن اینکه ارتفاع ان نسبت به فاز نیز بسیار کم است اما برای بررسی اینکه ایا می توان چنین هلال های را دید باید تلاش کرد پیشنهاد می کنم افرادی که در مناطق جنوبی کشور و بخصوص جنوب شرقی اقامت دارند یا می توانند به انجا بروند بخصوص به معتقدین به رویت هلالهای زیر حد دانژون که این فرصت را مغتنم بشمارند.

ندیدن چنین هلالهایی در شرایط رصدی خوب با ابزاری مناسب مثل هلال اخر رمضان امسال در ارتفاعات امامزاده هاشم می تواند طی چند رصد و عدم رویت خط بطلانی باشد بر رویت چنین هلالهایی و یا بلعکس با چند رویت مشابه می تواند مهر تاییدی باشد بر رویت هلالهای زیر حد دانژون .

نکته بعدی که می خواستم اشاره ای به ان داشته باشم این است که تمام هلالها از نظر علمی و حتی شرعی مهم و پر اهمیت هستند حتی هلالهای ساده و قابل رویت با چشم غیر مسلح ، البته هلال های رمضان و شوال کمی اهمیتشان بیشتر است اما هلال ذی الحجه نیز به خاطر مراسم حج و عید قربان هلال محرم و صفرو ... نیز بسیار پر اهمیت و در رصد و رویت انها نیز مثل رمضان و شوال باید اهتمام ورزید حال چرا رصدگران و علاقه مندان فقط در ان دو ماه رمضان و شوال اقدام به رصد می کنند و برای ماههای دیگر کمتر به شکار لحظه هامی روند را دقیقا نمی دانم اما پیشنهاد می کنم این فرصتها را از دست ندهیم .

وضعیت رویت هلال شامگاهی ذی الحجه 1433 هجری قمری در ایران.

در تاریخ سه شنبه 25 مهر ماه 1391هلال شامگاهي ذي الحجه 1433 در لحظه غروب خورشيد در مناطق شمال شرقي – شرق – شمال – شمال غربي و غرب کشورمان با ابزار ساده و در مناطق جنوب شرقي – جنوب و جنوب غربي كشور با چشم غير مسلح رويت خواهد شد.

در نقشه پیوست این هلال در زیر خط با چشم غیر مسلح و در بالای خط با ابزار اپتیکی رویت خواهد شد.

 

 

موفق باشید با احترام سید محسن قاضی میرسعید.

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .