پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : سه شنبه مورخ 5 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 21 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 25 ژانویه 2022 میلادی

شرايط رويت‌پذيري هلال شوال 1427 در پهنه‌ي ايران

با نزديك شدن به رويت هلال زيبا و بحراني شوال 1427 در پهنه‌ي ايران، بار ديگر رصدگران رويت هلال آماده مي‌شوند تا با گذشت يك ماه به شكار اين هلال زيبا بشتابند.
لحظه‌ي مقارنه‌ي ماه و خورشيد در ساعت 08:43:56 يكشنبه 30 مهر 1385 به وقوع مي‌پيوندد. در شامگاه همين روز، در حالي كه حدود 9 ساعت از لحظه‌ي مقارنه گذشته است، ماه به دليل نرسيدن به يك جدايي مناسب و همچنين قرارگيري در زير افق در تمام پهنه‌ي ايران قابل رويت نيست و اين هلال تنها در قسمتي از قاره‌ي آمريكاي جنوبي با چشم مسلح رويت خواهد شد.

در شامگاه روز بعد، شرايط رويت‌پذيري هلال ماه در پهنه‌ي ايران بر اساس نظر سه معيار معتبر جهاني به شرح زير است.

 

 

معيار دكتر محمد اوده:
بر اساس اين معيار، هلال در سراسر ايران با چشم مسلح قابل رويت است و براي رويت هلال در مناطق شمالي ايران احتياج به ابزارهايي مانند تلسكوپ‌هاي 5 تا 8 اينچ داريم. بر اساس نظر اين معيار هلال در بخش‌هاي جنوبي ايران ممكن است تا با چشم غير‌مسلح ديده شود كه البته احتياج به شرايط بسيار مناسب جوي دارد.

 

خط معيار فوق در منطقه‌ِ دوم اين معيار از روستاي چغادك در استان بوشهر با مشخصات جغرافيايي 28 درجه و 59 دقيقه‌ي شمالي و 51 درجه و 1 دقيقه‌ي شرقي آغاز شده و در روستاي مرزي كله‌دين در استان سيستان و بلوچستان با مشخصات جغرافيايي27 درجه و 31 دقيقه‌ي شمالي و 62 درجه و 46 دقيقه‌ي شرقي پايان مي‌يابد. در پايين اين خط هلال به سادگي با ابزار ديده شده و رويت با چشم غير‌مسلح نيز محتمل مي‌باشد.

معيار دكتر برنارد يالوپ:

 

بر اساس معيار دكتر يالوپ، هلال ماه تقريباً در نيمي از ايران ديده خواهد شد. خط رويت‌پذيري اين معيار در منطقه‌ي C از شهرك مرزي صدف واقع در استان بوشهر با مشخصات جغرافيايي 28 درجه و 51 دقيقه‌ي شمالي و 50 درجه و 54 دقيقه‌ي شرقي آغاز و در روستاي مرزي كله‌گان واقع در استان سيستان و بلوچستان با مشخصات جغرافيايي 27 درجه و 25 دقيقه‌ي شمالي و 62 درجه و 47 دقيقة شرقي پايان مي‌يابد. در زير اين خط هلال ماه به راحتي با چشم مسلح و ابزارهاي كوچك اپتيكي مانند دوچشمي 507 و 357 قابل مشاهد است و حتي در مناطق جنوبي‌تر ايران در صورت وجود شرايط جوي مناسب، هلال فوق با چشم غير‌مسلح نيز ديده خواهد شد.
خط رويت‌پذيري اين معيار در منطقه‌ي D از روستاي مرزي سوبله واقع در استان خوزستان با مشخصات 31 درجه و 50 دقيقه‌ي شمالي و 47 درجه و 54 دقيقه‌ي شرقي آغاز و در روستاي مرزي قلعه‌رم واقع در استان سيستان و بلوچستان با مشخصات جغرافيايي 30 درجه و 16 دقيقه‌ي شمالي و 61 درجه و 14 دقيقه‌ي شرقي پايان مي‌يابد. در زير اين خط هلال با ابزارهاي اپتيكي نسبتاً ضعيف مانند دوچشمي‌هاي 5015 و 4514 قابل رويت است.
خط رويت‌ناپذيري اين معيار در منطقه‌اي با پارامتر q=-0.375، كه در لحظه‌ي اولين رويت هلال ذيقعده‌ 1426 توسط جناب آقاي بوژمهراني به ثبت رسيده، از روستاي مرزي كَسيان واقع در استان آذربايجان غربي با مشخصات جغرافيايي 37 درجه و 11 دقيقه‌ي شمالي و 44 درجه و 51 دقيقه‌ي شرقي آغاز و در روستاي مرزي كاريز‌كندل واقع در استان سيستان و بلوچستان با مشخصات جغرافيايي 35 درجه و 32 دقيقه‌ي شمالي و 61 درجه و 05 دقيقه‌ي شرقي پايان مي‌يابد. در زير اين خط هلال در شرايط بسيار مناسب جوي با ابزارهاي متوسط مانند دوچشمي‌هاي 7015، 6020 و 8020 قابل رويت خواهد بود.

معيار رصدخانه‌ي آفريقاي جنوبي:

 

بر اساس نظر اين معيار هلال در نيمي از ايران با چشم مسلح ديده خواهد شد. بر اين اساس خط رويت‌نا‌پذيري اين معيار از شهر مرزي نفت‌شهر واقع در استان كرمانشاه با مشخصات جغرافيايي 34 درجه‌ي شمالي و 45 درجه و 29 دقيقه‌ي شرقي آغاز و در روستاي مرزي خوش‌آب واقع در استان خراسان جنوبي با مشخصات جغرافيايي 32 درجه و 37 دقيقه‌ي شمالي و 60 درجه و 30 دقيقه‌ي شرقي پايان مي‌يابد. بر روي اين خط هلال در صورت مساعد بودن شرايط جوي و رصدي با دوربين 7015  قابل رويت خواهد شد.
ماه در زمان رويت در صورت فلكي ميزان قرار دارد و سياراتي همچون مشتري و عطارد كه به ترتيب فاصله‌اي برابر 11 و 10 درجه با ماه دارند، در كنار آن خودنمايي مي‌كنند.

 

 

رويت هلال فوق با توجه به جدايي مناسب آن از خورشيد حتي در روز نيز امكان‌پذير است. به خصوص از ساعت 15 كه ارتفاع ماه دائماً بر ارتفاع خورشيد غلبه مي‌كند.

 

در يك نتيجه‌گيري نهايي هلال ماه در تمام پهنه‌ي ايران با ابزار قابل رويت خواهد بود و ممكن است در جنوب ايران هلال در صورت شرايط بسيار مناسب جوي با چشم غير‌مسلح نيز ديده شود. لذا در صورت موفقيت رصدگران، ماه رمضان در شامگاه دوشنبه 1 آبان 1385 خاتمه مي‌يابد.

                                                                         به اميد موفقيت همه‌ي رصدگران

                                                                                علي ابراهيمي سراجي
                            عضو گروه غير‌حرفه‌اي رويت هلال و عضو گروه تحقيقاتي حلقه‌ي الماس
http://tonokmah.blogfa.com/

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .