پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : دوشنبه مورخ 3 آبان 1400 هجری شمسی ، مطابق با 18 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 25 اکتبر 2021 میلادی

حاشیه ای بر حاشیه های رصد هلال شوال1433

 

دو سه هفته ای بود که شمارش معکوس شروع شده و اکثر رصدگران هلال ماه و منجمان علاقمند به این رشته ، بارها و بارها با نرم افزارهای محاسباتی ، دست و پنجه نرم کردند تا ببینند کجا و چگونه به مبارزه و شکار با هلال شوال 1433 بپردازند .

هفته ی آخر خواب و خور همه ی رصدگران ، هلال ماه شد و هماهنگی در خصوص رصدگاه ، تهیه ی ابزار مورد نیاز و مطالعه ی نظرات اساتید و کارشناسان ، همه ی ظرف وجودشان را فرا گرفت .

حالا دیگر در تمامی کشور گروههای رصدی با هماهنگی مراکز نجومی و ستادهای استهلال سازماندهی شده بودند .

تقریباً اکثر رصدگران متبحر و باتجربه که استخوان در مسیر رویت هلال خورد کرده بودند برای انجام این رصد آماده و مجهز بودند گر چه به دلیل برخی نامهربانیها ، تعدادی از گروهها ، علی رغم شایستگی های علمی و تجربه ی کافی، موفق به تامین ابزارمناسب ، رصد هلال در روز نشده بودند .

دستگاههای دولتی و نظامی هم آستین بالا زدند و آنچه در توان داشتند و به درد رصدگران میخورد در اختیار گروههای نجومی قرار دادند . تک روی برخی گروهها و دوستان نجومی ، و عدم رعایت سلسله مراتب ، هماهنگی برخی از سایتهای رصدی را با مشکل مواجه کرد و دوستان ارتش نیز به دلیل پاره از ملاحظات مجوزهای لازم را به منظور استفاده از این مکانها صادر نکردند تا جایی که ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری و مسئولین رده بالای ارتش ، پا پیش گذاشتند و قضیه را مدیریت کردند ... توقع از این دوستان بیشتر میرفت و چه خوب بود که همه با سعه ی صدر ، موارد را از طریق قانونی و مسیر عادی خودش پیگیری میکردند تا کار به این حد دچار مشکل نشود گر چه در این میان کنایه ها و طعنه هایی از دو طرف نثار گردید که برای رسیدن به هدف متعالی تر ، می بایست فقط آنها را شنید و دم بر نیاورد .

بیاد صحبت یکی از دوستانِ اهلِ دل افتادم که میگفت : "شما نجومیها باید دلتون مثل آسمون ، فراخ و وسیع باشه و همه چیز را در خودش حل کنه ... ."

... بهر حال آمد و گذشت ، هشت گروه رصدی موفق به رویت هلال بحرانی شوال 1433 شدند که در این میان دو گروه رویتشان مقارن غروب خورشید به ثمر رسید . شاید اگر در اکثر رصدگاههای اصلی ، شرایط آب و هوایی مناسبی بوجود آمده بود تعداد گزارشات بیشتری در عرصه ی رویت این هلال بر روی میز کارشناسان و اساتید محترم قرار میگرفت و جهانیان را همچون گذشته از عشق و پشتکار ایرانیان مبهوت خود میکرد .

در طول برگزاری رصد هلال شوال 1433 شاهد موضعگیریهای مختلف سئوال برانگیز در خصوص رصدهای صورت گرفته در رده های مختلف جامعه ی نجومی کشور بودیم که باید در برخی موارد ،  از اظهار نظرها تاسف خورد و به برخی دیگر که پویایی و انرژی مثبت را به همراه داشتند آفرین گفت .

 جامعه ی رصدی فقط موظف به انجام کار دقیق علمی و گزارش آن به مراجع ذی صلاح است و از هر گونه اظهار نظر در امور فقهی و شرعی آن باید اجتناب کرد  ، رصد اینگونه هلالهای بحرانی هم مثل مبحث آزمون و خطا باید بارها و بارها صورت پذیرد تا صحت و سقم پاره ای از نظریه ها مورد آزمایش قرار گیرد و این گونه بود که برخی دوستان ، جا بر پای مراجع عظام تقلید گذاشتند و حکم  عید یا عدم آن را صادر کردند !! در طول سالهای قبل بارها و بارها شاهد رصدهایی بوده ایم که بر اساس معیارهای جهانی ، حکم به عدم رویت آنها در کشور محرز بود اما تجربه و استفاده از امکانات مناسب و عشق به هدف باعث شد تا این معیارها در پاره ای از حوزه ها به چالش کشیده شود . این رصدها که بحمدالله تعداد آنها کم نیست و هنوز هم عده ای را انگشت به دهان نگهداشته است از جمله مواردی هستند که می بایست در خصوص آنها با افتخار صحبت به میان آورد و لذا نمیتوان به این دلیل این رصدها را به چالش کشید و بر صحت آنها خط بطلان کشید چه بسا ، پیشرفت علم و استفاده از روشهای کارآمد بتواند در آینده ای نزدیک رصدهای بحرانی تر را در بوته ی آزمایش محک بزند .

همانگونه که قبلاً هم به این موضوع اشاره کرده ام جامعه ی نجوم و خصوصاً رویت هلال کشور که از رشته های پرکشش و پرطرفدار در عرصه ی علمی میباشد بیش از هر زمان ، نیاز به وحدت و همدلی و تعامل و گفتگوی علمی در رفع شبهات دارد ، نباید به خاطر پاره ای از اختلاف سلیقه ها و دلزدگیها ، تحمل نظرات مخالف را نداشته باشیم و برای حذف یکدیگر ، به هر اقدامی متوسل شویم .

همه ی رصدگران چند روز سختی را طی کردند ، از طرفی بار مسئولیت علمی و شرعی که قلبشان را با عشق به وطن و وحدت ملی به تپش وا میداشت و از طرفی گرما وسرمای رصدگاهها و گرسنگی و رنج سفر به مناطق صعب العبور و کمبود وسایل تخصصی .

 میطلبد که گروههای نجومی و رصدی با بزرگواری همیشگی و سعه ی صدر و آنچه که از یک منجم انتظار میرود ، این عرصه را از خطرات تفرقه و تشدد آرا مصون و محفوظ دارند و انتقاد و تحلیل صحیح داده های رصدی را به منظور ارتقای سطح کمی و کیفی رویت هلال در فرا روی مباحث خود قرار دهند .

 گر چه قرار نبوده این عشق آسمانی در حاشیه ی کوچه های بی مهری مسئولین و عده ای دیگر ، در سایه ی عزلت نشیند ، عده ای پشیمان از گذشته و عده ای منتقد به حال در رقابت‌های تنگانگ در جهت اثبات بهتری . واقعاً این همه مسابقه و مقام و رتبه و گاهاً دندان به هم نشان دادن برای چیست ؟

حرف بسیار است و نگفتن بهتر . قرار نیست عده ای از ما نجومیها اینطور از آسمان دور باشیم ، به گونه ای که یک شب هم زیر طاق ستاره‌ها نخوابیده باشیم.!!

" آسمانی باشیم "

مهدی رحیمی

30/5/91

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .